Reklama

Niedziela Lubelska

W sanktuarium św. Anny

Lipcowe uroczystości w sanktuarium św. Anny w Lubartowie przebiegały pod znakiem jubileuszu 10-lecia koronacji łaskami słynącego wizerunku Świętej oraz 5. rocznicy podniesienia lubartowskiej fary do godności bazyliki mniejszej

Niedziela lubelska 33/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

jubileusz

sanktuarium

abp Wiktor Skworc

Katarzyna Artymiak

Uroczystościom przewodniczył abp Stanisław Budzik, obok niego proboszcz ks. Andrzej Majchrzak i jubilat ks. prał. Józef Zbiciak

Uroczystościom przewodniczył abp Stanisław Budzik, obok niego proboszcz ks. Andrzej Majchrzak i jubilat ks. prał. Józef Zbiciak

W dniach 25-26 lipca przed łaskami słynącym obrazem św. Anny Samotrzeć, przedstawionej z Maryją i Jezusem, zgromadziły się rzesze parafian i gości. W czwartkowy wieczór w lubartowskiej bazylice Mszę św. celebrował bp Mieczysław Cisło. Po niej, zgodnie z kilkuletnią tradycją, ulicami miasta przeszła procesja z figurą patronki. W dzień odpustu jako pierwsze do babci Pana Jezusa przyszły dzieci, które podczas Mszy św. sprawowanej przez ks. Krzysztofa Podstawkę, wicekanclerza Kurii Metropolitalnej, otrzymały indywidualne błogosławieństwo. W samo południe przy ołtarzu polowym zebrali się czciciele św. Anny, by uczestniczyć w Eucharystii koncelebrowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. W czasie tej Mszy św. w sposób szczególny dziękowano za łaski otrzymane za wstawiennictwem opiekunki rodzin oraz za 60 lat kapłaństwa ks. prał. Józefa Zbiciaka. Witając abp. Stanisława Budzika, przedstawicieli władz i instytucji, młodzież oazową przeżywającą rekolekcje w pobliskiej miejscowości Łucka oraz parafian i gości, ks. Andrzej Majchrzak, kustosz sanktuarium, zapraszał wszystkich do modlitwy za wstawiennictwem Świętej, która od wieków wyprasza zdroje łask dla kolejnych pokoleń mieszkańców lubartowskiej ziemi.

Patronka życia rodzinnego

Pochylając się nad geniuszem kobiety i matki, abp Stanisław Budzik ukazał zgromadzonym św. Annę jako tę, która uciekających się do niej prowadzi do swojego wnuka, Jezusa Chrystusa. - Św. Anna, która wydała na świat i wychowała w wierze Maryję, Matkę Jezusa, jest pierwszą w wielkim pochodzie kobiet kroczących przez dzieje Kościoła i świata - mówił Ksiądz Arcybiskup. - Nic dziwnego, że cieszy się czcią wiernych na całym świecie. W miarę, jak rozrastał się kult Maryi, wzrastała publiczna cześć Jej rodziców: Anny i Joachima. W historię tego kultu wpisuje się sanktuarium św. Anny w Lubartowie, gdzie do wieków czczony jest obraz ukazujący główny powód chwały św. Anny: jej córką jest Boża Rodzicielka, a wnukiem nasz Zbawiciel - podkreślał Pasterz.

Reklama

Do sanktuarium i zgromadzonych w nim wiernych odniósł słowa bł. Jana Pawła II, wypowiedziane na Górze św. Anny: wpatrujcie się w obraz św. Anny, która - trzymając na swym ręku Jezusa i Maryję - jest symbolem i łącznikiem pokoleń, patronką wychowania i życia rodzinnego. Jak podkreślał, przed cudownym obrazem, z taką samą ufnością klękają tak starsi wiekiem, zawierzając Bogu owoce swojego życia, jak i małżonkowie poszukujący duchowych bodźców do pokonywania codziennych trudności czy młodzi, którzy w cichej modlitwie u stóp babci Pana Jezusa szukają swojej drogi. - Idąc za wezwaniem bł. Jana Pawła II, prośmy, by św. Anna - patronka wychowania i życia rodzinnego, wyjednała naszej ojczyźnie i Kościołowi solidarność pokoleń i świętość rodzin - apelował. - Nadzieje Kościoła i narodów kierują się zawsze w stronę rodziny, która jest „domowym Kościołem” i sanktuarium życia. Rodzina ma wychowywać nowe pokolenia do dojrzałej wolności, przekazywać skarb wiary, uczyć solidnej pracy i gorliwego wypełniania obowiązków, a jednocześnie budzić wrażliwość dla wartości nadprzyrodzonych, dla troski o bliźniego. Ma wychowywać człowieka otwartego na świat i wyzwania, przywiązanego do ojczystej tradycji i do wartości, które Kościół strzeże i głosi - wyliczał Ksiądz Arcybiskup. Jak podkreślał, w wypełnieniu tego zadania nieoceniona jest rola kobiety.

Geniusz kobiety

- Dziękujemy za wszystkie kobiety: matki i żony, kobiety samotne i konsekrowane, które w życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym podążają w pielgrzymce wiary i świadectwem życia pociągają innych ku Bogu - podkreślał Pasterz. - Kobiety stoją w pierwszym szeregu modlących się, ale podejmują też odpowiedzialne zadania w różnych dziedzinach życia kościelnego: studiują teologię, uczą religii, angażują się w radach parafialnych, pracują w mediach katolickich. Są niezastąpione w poradniach rodzinnych i w działalności charytatywnej Kościoła. Dzięki ich obecności wspólnoty doświadczają codziennego ciepła i otwierają się na ludzkie potrzeby. Kobiety wnoszą intuicję i wyobraźnię, wprowadzają ład i porządek, a ich obecność pomaga dostrzegać świat i człowieka w wymiarach serca i życzliwości - wyliczał. Kościół, ogłaszając świętymi wiele kobiet, które w piękny i szlachetny, zgodny z wolą Bożą sposób zrealizowały swoje chrześcijańskie powołanie i pod wpływem Ducha Świętego pomagały zmieniać oblicze ziemi, przypomina o ich wielkiej godności. Jako przykład takich kobiet Metropolita wskazał na święte z różnych epok historii zbawienia i historii Kościoła: Annę - matkę Maryi, Marię Magdalenę, Martę - siostrę Marii i Łazarza, Brygidę Szwedzką - patronkę Europy, Kingę, Matkę Teresę z Kalkuty czy Joannę Berettę Molę. Przywołując przykład ich życia, abp Stanisław Budzik apelował do zgromadzonych, by uczynili współczesne czasy epoką ludzi świętych.

2013-08-13 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc: Solidarność przypomniała, że człowiek to istota, która ma prawo mieć prawa

Solidarność przypomniała, że człowiek to istota mająca prawo mieć prawa - mówił metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc podczas uroczystości z okazji 40-lecia powstania tego związku.

„Wypłyńcie na głębię intencji i treści podpisanych 40 lat temu porozumień. Działajcie w mocy Bożego ducha. Umacniajcie rozumne prawa, strzeżcie i promujcie wartości”

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję