Reklama

Niedziela Podlaska

Niewygodne pierwsze miejsce...

Niedziela podlaska 35/2013, str. 1

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

Bożena Sztajner/Niedziela

„O ile wielki jesteś, o tyle się uniżaj, a znajdziesz łaskę u Pana”
(Syr 3, 18)

Życiowa mądrość zgadza się z mądrością Bożą w kwestii pierwszeństwa. Jedną wywodzimy z zasad kultury, druga bazuje na wyższych wartościach duchowych. Niektórzy jednak próbują znaleźć dla siebie takie miejsce, które ukaże ich „ważność”. Inni - leniwi albo fałszywie skromni - za żadne skarby nie chcą podjąć się kierowniczych funkcji, mimo że mają do tego odpowiednie predyspozycje. Słowo Boże, podejmując ten problem, odnosi go do pychy bądź też pokory człowieka.

Reklama

Mędrzec w swoim niezwykle praktycznym podejściu do spraw życiowych pragnie jednego: „znaleźć łaskę u Pana”. Księga Syracha pełna jest podpowiedzi, zachęt i przestróg, które próbują objąć możliwie wszystkie dziedziny doczesności. Wyznacznikiem dobrego działania jest pokora, zawarta przede wszystkim w rzetelnej ocenie siebie i własnych dokonań. Na skrajnej pozycji umieszcza się pyszałka, widząc w nim niewolnika zła, dla którego nie ma ratunku, ponieważ samego siebie stawia on na miejscu Boga. Pychę ujrzał Jezus w postawie gości przywódcy faryzeuszów, szukających najlepszego miejsca przy stole. Mistrz zareagował natychmiast, ukazując absurd ludzkiej buty. Gdy wszystkie inne argumenty zawiodą, pozostaje tylko argument zawstydzenia przed innymi: „musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce”. Chrystus pragnie naturalnej prostoty człowieka, w której pozwala się gospodarzowi, by to on zadecydował, kto ma zająć pierwsze lub ostatnie miejsce. Istotne jest również wskazanie na zapraszanie „ubogich i ułomnych”, którzy nie mają możliwości rewanżu. Ukazana tu wielkoduszność nie ma nic wspólnego z wyrachowaniem, cieszy się tym, że bliźni jest szczęśliwy, że chociaż przez moment poczuł on swoją ludzką godność. Jedyną, ale za to największą zapłatą jest nagroda wiecznego zbawienia. Czytamy o tym w Liście do Hebrajczyków, chłonąc piękno obrazów ze Starego i Nowego Przymierza, gdzie zatrważająca i powalająca na kolana obecność Boga na Synaju zostaje zastąpiona radością, jaka płynie z przynależności do Kościoła, z „zapisania w niebiosach”, z obcowania z tymi, którzy „już doszli do celu”, a nade wszystko - ze zjednoczenia z Jezusem, „pośrednikiem Nowego Testamentu”.

Pierwszym naszym zadaniem jest wyzbycie się szatańskiej pychy, która nie umie służyć, nie potrafi ustąpić, upiera się przy swoim zdaniu. Drugim jest nabywanie pokory przez naśladowanie pokornego Jezusa, który „tak zajął ostatnie miejsce, że nikt Mu go nie odbierze”, a jednocześnie jest Przewodnikiem i Drogą, Nauczycielem, Mistrzem, Sędzią i Królem wieków!

2013-08-28 12:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Indie: zamordowano kolejnego chrześcijanina

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

Indie

Adobe Stock

Nasilają się prześladowania chrześcijan w Indiach. 23 października w stanie Pendjab na skutek ran postrzałowych zginął jeden z wyznawców Kościoła ewangelickiego, a trzech innych zostało rannych. Od początku 2020 roku to już dziesiąty chrześcijanin zamordowany w Indiach z pobudek religijnych.

„Czterech uzbrojonych w pistolety mężczyzn weszło do kościoła i natychmiast otworzyło do nas ogień. Odruchowo położyłem się na podłodze i dzięki temu przeżyłem” – powiedział Jaspal Masih, syn pastora pracującego w kościele. Jego 35-letni kuzyn Prince Atwal zginał na miejscu, został bowiem postrzelony w głowę i klatkę piersiową. W sumie w ataku na chrześcijańską świątynię zaangażowanych było 7 osób. Policja zatrzymała trzech sprawców i jest w trakcie poszukiwania 4 zbiegów.

CZYTAJ DALEJ

PGG: 42-letni górnik z kopalni Bielszowice nie żyje, jego ciało już na powierzchni

2021-12-07 14:28

[ TEMATY ]

śmierć

górnicy

górnictwo

Karol Porwich/Niedziela

42-letni górnik, uwięziony od soboty w zawalonym wyrobisku kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej, nie żyje - potwierdziła oficjalnie Polska Grupa Górnicza, do której należy kopalnia. Mężczyzna nie dawał już oznak życia, gdy w poniedziałek dotarli do niego ratownicy. We wtorek zgon potwierdził lekarz.

42-latek jest 13. w tym roku śmiertelną ofiarą wypadków w polskim przemyśle wydobywczym, w tym dziewiątą w kopalniach węgla kamiennego. Był doświadczonym pracownikiem, zatrudnionym w kopalni od 14 lat. Jego ciało jest już na powierzchni.

CZYTAJ DALEJ

Jak muzyka wpływa na relację małżeńską? Spotkanie z Gabrielą i Wojciechem Gąsiorami

2021-12-08 11:11

[ TEMATY ]

spotkania

gabigasior.pl

„Miłość, muzyka, rodzina” - pod tym hasłem 1 grudnia odbyła się konferencja online z udziałem Gabrieli i Wojciecha Gąsiorów, twórców muzyki chrześcijańskiej.

Małżonkowie podzielili się doświadczeniem obecności muzyki w ich związku, jej wpływu na relację małżeńską oraz relację do Boga. Organizatorem przedsięwzięcia było Akademickie Stowarzyszenie Katolickie „Soli Deo”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję