Reklama

Niedziela Łódzka

Świadek wiary i miłości

Oby uroczystość, którą dzisiaj przeżywamy, pomogła nam podjąć poważną refleksję nad naszą wiarą, postawą moralną, przestrzeganiem Bożych przykazań i kierowaniem się w życiu Chrystusową Ewangelią - apelował arcybiskup senior Władysław Ziółek do wiernych zgromadzonych w pabianickim sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Ksiądz Arcybiskup przewodniczył uroczystości odpustowej ku czci św. Maksymiliana, które miały miejsce 14 sierpnia, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Maksymiliana, kapłana i męczennika, od października 2004 r. patrona Pabianic. Suma odpustowa sprawowana przez abp. Władysława Ziółka została ofiarowana w intencji miasta Pabianic. W koncelebrze uczestniczyli: wiceprowincjał Prowincji Zwiastowania Pańskiego ks. Lesław Gwarek SAC z Poznania, redaktor odpowiedzialny „Niedzieli Łódzkiej” ks. prał. Waldemar Kulbat, proboszcz łódzkiej parafii Matki Boskiej Jasnogórskiej ks. prał. Grzegorz Jędraszek, proboszcz i kustosz sanktuarium św. Maksymiliana M. Kolbego ks. prał. Ryszard Olszewski. Wśród kapłanów, którzy przybyli na Mszę św., byli księża z dekanatu pabianickiego oraz spoza jego granic, m.in. z dekanatów dłutowskiego i konstantynowskiego.

Reklama

W słowie Bożym abp Wł. Ziółek zwrócił uwagę, iż uroczystość ku czci św. Maksymiliana, podobnie jak każda uroczystość kościelna, skłania nas do postawienia ważnych pytań dotyczących naszego życia chrześcijańskiego. Takie pytania należy sobie stawiać i szukać na nie odpowiedzi, jeśli się chce swoje życie przeżywać mądrze i odpowiedzialnie. Do ich postawienia przynagla nas św. Maksymilian, chyba najbardziej znany w minionym stuleciu świadek wiary i miłości Chrystusa. Mówiąc o św. Maksymilianie, wskazujemy na ofiarę, jaką złożył ze swego życia, ratując od śmierci ojca rodziny Franciszka Gajowniczka. To, co się wydarzyło w obozie koncentracyjnym, a co nazywamy heroicznym aktem o. Maksymiliana, nie stało się nagle. On wzrastał przez całe swoje życie do tego świadectwa wiary i miłości Chrystusa oraz człowieka. Przygotowywał się do tego aktu, kiedy podążał na modlitwę do pabianickiego kościoła św. Mateusza oraz kiedy odkrył w sobie powołanie do życia zakonnego i kapłańskiego. O. Maksymilian uczy nas ofiarnego wzrastania w wierze, w miłości Boga i człowieka. Od nas nie żąda się dziś takiej ofiary, jaką o. Maksymilian złożył w obozie koncentracyjnym, ale oczekuje się odważnego świadectwa wierności Bożym przykazaniom i Chrystusowej Ewangelii.

Za przewodniczenie odpustowej Eucharystii, wygłoszone słowo Boże oraz modlitwę w intencji miasta Pabianic, jego władz i mieszkańców, Księdzu Arcybiskupowi podziękował ks. prał. Ryszard Olszewski. Słowa wdzięczności skierował również do wszystkich, którzy przyczynili się do przygotowania uroczystości odpustowej i jej godnego przebiegu: władz samorządowych miasta i powiatu pabianickiego za dar zamówionej Mszy św., swoich współpracowników, pocztów sztandarowych, asysty procesyjnej, liturgicznej służby ołtarza, chóru „Maksymilian”, miejscowej wspólnoty parafialnej i wiernych z innych parafii pabianickich.

Na zakończenie Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna, którą wokół sanktuarium poprowadził abp Władysław Ziółek. Po modlitwach przed Najświętszym Sakramentem Ksiądz Arcybiskup udzielił zgromadzonym odpustu zupełnego, a następnie pobłogosławił ich relikwiami św. Maksymiliana. Prawie wszyscy uczestnicy liturgii pozostali w świątyni, aby uczcić św. Maksymiliana przez ucałowanie jego relikwii.

2013-08-28 12:15

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzymskie ślady ojca Kolbego

Był szczególnie związany z Rzymem, gdzie mieszkał przez osiem lat w czasie studiów. 28 kwietnia 1918 r. został wyświęcony na kapłana w rzymskim kościele pw. Sant’Andrea della Valle

Przybył do stolicy Włoch w 1911 r. Na Uniwersytecie Gregoriańskim uzyskał w 1916 r. doktorat z filozofii, a w 1919 r. – z teologii w Kolegium Serafickim. 28 kwietnia 1918 r. – dokładnie 100 lat temu – został wyświęcony na kapłana w kościele pw. Sant’Andrea della Valle, a następnego dnia odprawił swoją pierwszą Mszę św. w bazylice pw. Sant’Andrea delle Fratte.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Adoptuj Życie!

2021-08-02 20:16

[ TEMATY ]

adopcja

prolife

obrona życia

Karol Porwich/Niedziela

Słyszeliście o aplikacji "Adoptuj Życie"? Jeśli nie - pora to nadrobić!

Kiedy 9 miesięcy temu postanowiłam, że adoptuje duchowo dziecko poczęte, nie sądziłam, że przez ten cały czas będę ciągle zafascynowana tym, jak zmienia się dziecko w brzuchu mamy. Dzieciątko adoptowałam w październiku, wówczas wydawało mi się, że najlepszą odpowiedzią na przetaczające się przez nasz kraj stajki kobiet jest modlitwa. Tyle ja, szary człowiek mogę zrobić. Ściągnęłam więc aplikację "Adoptuj Życie" i... przepadłam! To nie tylko "asystent pamięci", bo dzięki niej nie zapominamy o codziennej modlitwie za dziecko, ale - może przede wszystkim - aplikacja daje możliwość doglądania rozwoju dziecka. Widzimy, jak codziennie staje się coraz większe, możemy podpatrzyć na badania USG, a także posłuchać bicia serduszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję