Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Ekologia ducha

Współczesny świat wnosi w życie każdego człowieka wiele nowych wartości, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie były tak mocno eksponowane. Jednym z nich jest temat ekologii, który niesie ze sobą uniwersalne treści dotykające najgłębszej istoty egzystencji. Ekologia stała się właśnie głównym motywem konferencji naukowej, która 23 sierpnia odbyła się w Chojnie pod nazwą „Ekologia Ducha”.

Spotkanie rozpoczęło się w poaugustiańskim kościele Świętej Trójcy w Chojnie, gdzie Eucharystii przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga wraz z ks. prał. Antonim Chodakowskim, ks. prał. dr. Aleksandrem Ziejewskim, ks. prof. dr. hab. Wiesławem Dykiem, głównym organizatorem konferencji, ks. kan. Henrykiem Przestackim, ks. dr. Lucjanem Chroncholem oraz kapłanami z dekanatu chojeńskiego. Obecni byli także przedstawiciele Kościoła luterańskiego z Danii, którzy przybyli wraz z ks. Janem Zalewskim na zaproszenie Księdza Arcybiskupa. W homilii dostojny Celebrans wskazał na implikacje wynikające z treści Bożego Objawienia, a które dotyczą troski o czystość świata i współpracy z Bogiem w godnym przetwarzaniu dóbr świata.

Po Mszy św. w Ratuszu Miejskim w Chojnie rozpoczęła się zasadnicza część sympozjum naukowego. W pierwszej części licznie zebrani słuchacze zapoznali się najpierw z historią i współczesnością Chojny zaprezentowanej przez burmistrza A. Fedorowicza i ks. prał. A. Chodakowskiego. Następnie przewodniczący Zarządu Fundacji Kościoła Mariackiego Peter Helbich przybliżył historię odbudowy kościoła Mariackiego w Chojnie. Uwieńczeniem tej historycznej części było wystąpienie biskup Marianne Christiansen z Haderslev z Danii, która omówiła historię obecności w Danii protestantyzmu ze szczególnym uwzględnieniem luteranizmu. W zasadniczej części zaś pierwszy przemówił bp Peter Fischer Moller z Roskilde, który przedstawił nowatorski projekt realizowany w duńskim kościele protestanckim pod nazwą „Zielony Kościół”. Wynika on ze złożonej sytuacji świata powstałej wskutek ocieplenia klimatu i wszystkich zagrożeń z tego wynikających. Podkreślił wartość duchowego aspektu wobec troski o ochronę klimatu. Wskazał także pięć dróg do zachowania równowagi w postaci prostych haseł: 1. Pozamiataj przed swoim domem, 2. Oszczędzaj energię, 3. Ziemia nie jest materiałem do całkowitego wykorzystania jej przez człowieka, 4. Nadzieja na uratowanie świata, 5. Kościoły mają być miejscem pracy nad ekologią. Na tym tle bardzo szeroko zapoznał wszystkich z zasadami programu „Zielony Kościół”. Z nieukrywanym zainteresowaniem uczestnicy konferencji wsłuchali się w długi wykład prof. dr hab. Jana Szyszki zatytułowany: „Polska przykładem realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju w świetle Konwencji klimatycznej ONZ i konwencji o różnorodności biologicznej ONZ”. Były Minister Środowiska przypomniał fundamentalne prawdy o tym, że człowiek jest podmiotem zrównoważonego rozwoju i ma czynić wszystko, by zasoby przyrody służyły ludzkości. Żadna także z działalności gospodarczych nie musi pogarszać stanu środowiska naturalnego. Odniósł się także do sfery ekonomii wskazując przy tym na ważną rolę dzietności, wskaźnika długości życia oraz stanu zdrowia. Dużą część swego wykładu poświęcił także redukcji dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej. Dopełnieniem niezwykle ważnych treści poruszanych w tym temacie były jeszcze dwa wystąpienia: prof. dr. hab. Macieja Rogalskiego o „Różnicach pomiędzy powszechnie funkcjonującym pojęciem terminu ekologia a ekologia sensu” oraz ks. prof. dr. hab. Wiesława Dyka „Ekofilozofia w kontekście neuronauki”.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Eko Znicz

[ TEMATY ]

Caritas

ekologia

Mat. prasowy

Z pewnością co roku po Uroczystości Wszystkich Świętych widzicie sterty zniczy i plastikowych osłonek wkładów na przycmentarnych śmietnikach. W tym roku możecie to zmienić - przedstawiamy Wam eko sposób na niekupowanie i ponowne wykorzystanie znicza.

Potrzebne będą:

CZYTAJ DALEJ

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 1-13.

Wtorek, 7 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję