Reklama

Aula

„Głosić Chrystusa wszystkim”

Pod hasłem „Głosić Chrystusa wszystkim” po raz 17. pielgrzymowali na Jasną Górę pracownicy i czytelnicy Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Tegoroczne hasło pielgrzymki wpisało się mocno w działalność papieża Franciszka, który przypomina całemu Kościołowi, że Chrystusa trzeba głosić wszystkim. Pielgrzymka odbyła się w sobotę 21 września, kilka dni po Niedzieli Środków Społecznego Przekazu, dlatego jej treść stanowiło m.in. wydane na tę okazję Orędzie Ojca Świętego Benedykta XVI, zatytułowane „Portale społecznościowe: bramy prawdy i wiary; nowe przestrzenie dla ewangelizacji”.

Pielgrzymka zgromadziła liczne grono pracowników, redaktorów i dziennikarzy „Niedzieli”, w tym przedstawicieli 19 edycji diecezjalnych, a także wiernych czytelników, sympatyków i przyjaciół Tygodnika oraz finalistów konkursu „List w Roku Wiary. Przekazujmy Ewangelię”.

Głównym punktem była uroczysta Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej, zakończona Aktem Zawierzenia Matce Bożej wspólnoty i dzieła „Niedzieli”. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy z Częstochowy Antoni Długosz. Duchowo uczestniczył oraz błogosławił pracownikom i czytelnikom „Niedzieli” metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, nieobecny z powodu choroby; pielgrzymi pamiętali o Księdzu Arcybiskupie przy ołtarzu jasnogórskim. Wśród kapłanów koncelebrujących pielgrzymkową Mszę św. byli księża odpowiedzialni za edycje diecezjalne „Niedzieli” oraz księża będący wiernymi czytelnikami i przyjaciółmi pisma.

Reklama

Słowa powitania jako pierwszy skierował do zgromadzonych przedstawiciel Jasnej Góry - o. Albert Szustak OSPPE. Wszystkich, którzy przez apostolstwo słowa głoszą chwałę Maryi, zaprosił do wspólnej modlitwy dziękczynnej i błagalnej, „prosząc Maryję Matkę Słowa Wcielonego, aby wypraszała łaskę prawdy i odwagi w służbie słowa”. Z kolei redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś skierował słowa wdzięczności do wszystkich przybyłych, szczególnie zaś do pielgrzymów, którzy licznie dotarli autokarami z archidiecezji łódzkiej, m.in. z Gomulina, oraz z diecezji sosnowieckiej, z parafii Trzebiesławice.

W homilii bp Antoni Długosz przypomniał, że w przeżywanym Roku Wiary każdy z nas powinien zapytać siebie, jakie daje świadectwo o Jezusie Chrystusie. Zwrócił uwagę, iż wszyscy jesteśmy powołani, aby głosić Chrystusa. Nie wystarczy jednak pięknie mówić o Panu Jezusie, trzeba być przede wszystkim Jego świadkiem. Bp Długosz podkreślił, że „Niedziela” jest także świadkiem Jezusa Chrystusa. Jej twórcy oraz czytelnicy powinni zatem dawać swoim życiem świadectwo wiary.

- Przychodzimy na Jasną Górę w duchu modlitwy. Przychodzimy do Tej, która jest Dowódcą, by zdać raport z naszej działalności. Do Niej przynosimy nasze troski i nadzieje - mówił ks. inf. Ireneusz Skubiś na chwilę przed odnowieniem Aktu Zawierzenia „Niedzieli”. Podkreślił, że Matka Boża jest Główną Redaktorką „Niedzieli”. - Jej słuchamy. Przykładamy ucho do murów Jasnej Góry, które przemawiają tonami odległych dziejów i naszych czasów, i nasłuchujemy, aby o najważniejszych sprawach Kościoła, Ojczyzny i świata mówić prawdę naszym czytelnikom - wyjaśnił ks. Skubiś. Podziękował Jasnej Górze za wierność Bogu i Ojczyźnie.

Reklama

Słowa zawierzenia z wielkim przejęciem odmawiał obecny wśród uczestników pielgrzymki o. Jerzy Tomziński OSPPE, wielki czciciel Pani Jasnogórskiej, wieloletni redaktor i jasnogórski korespondent „Niedzieli”. Do Mszy św. służyli alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Spotkanie liturgiczne animował o. Kamil Szustak OSPPE.

Drugi etap pielgrzymki miał miejsce w auli redakcji „Niedzieli”, gdzie Redaktor Naczelny wręczył medale „Mater Verbi” osobom zasłużonym dla Tygodnika. Pośmiertnie zostali wyróżnieni: Krzysztof Pośpiech, muzyk, dyrygent, pedagog, animator kultury; prof. zw. dr hab. Zygmunt Zagórski, filolog polski, wykładowca na Uniwersytecie Poznańskim, członek towarzystw naukowych oraz dr inż. Adam Banaszkiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Częstochowy, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Częstochowie, wieloletni współpracownik „Niedzieli”. Do tegorocznych laureatów medalu „Mater Verbi” należą m.in.: ks. prof. Andrzej Zwoliński, jeden z najwybitniejszych polskich teologów zajmujących się współczesnymi zjawiskami społecznymi; 99-letni ks. prał. Józef Strączek, od 87 lat wierny czytelnik „Niedzieli”; ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz, profesor KUL, były redaktor „Niedzieli Lubelskiej”; prof. n. hum. Jan Żaryn, historyk, nauczyciel akademicki, redaktor naczelny „wSieci Historii”; prof. dr hab. n. medycznych Zdzisław Jan Ryn, b. ambasador RP w Chile i Argentynie, lekarz psychiatra, od 2011 r. prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego; ks. prał. Józef Maj, b. proboszcz parafii św. Katarzyny w Warszawie, duszpasterz akademicki, zaangażowany na rzecz demokracji; o. Ignacy Rękawek OSPPE, kustosz Sanktuarium Jasnogórskiego; ks. Wojciech Mikulski z Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia SA; Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie, współpracujące z „Niedzielą” w zakresie organizowania akcji duszpasterskich; Przedszkole Publiczne Sióstr Nazaretanek im. bł. Franciszki Siedliskiej w Częstochowie, doskonale współpracujące z „Moim Pismem Tęcza”.

Najwyższym odznaczeniem Tygodnika Katolickiego „Niedziela” - statuetką „Sursum Corda” uhonorowany został senator Grzegorz Bierecki, prezes Światowej Rady Unii Kredytowych, który podczas spotkania w auli przedstawił prezentację: „Miejsce i rola kas kredytowych wśród instytucji finansowych”. Na wstępie zaznaczył, że chociaż wymieniono wiele jego funkcji i tytułów, przybył na pielgrzymkę „Niedzieli” przede wszystkim jako jej wierny czytelnik.

Wśród obdarowanych znalazł się niespodziewanie również Redaktor Naczelny, który z rąk Tadeusza Głomba, reprezentującego Asocjację „ANNA”, otrzymał statuetkę Honorowy Ambasador Idei „Biegi 31000 JPII na Olimpiadę 2020 w Międzynarodowym Roku Jana Pawła II Wielkiego”.

Pielgrzymkowe spotkanie w redakcyjnej auli wzbogacili występami: częstochowska diakonia muzyczna „Oblubienica Ducha Świętego” i Dominik Fijałkowski, utalentowany młodzieniec ze Świebodzina, który zaśpiewał solo oraz z towarzyszeniem siostry i rodziców.

2013-09-23 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duchowa pielgrzymka Żywego Różańca

2020-05-26 15:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Żywy Różaniec

Stowarzyszenie Żywy Różaniec

W dniach 5-6 czerwca 2020 r. do jasnogórskiego sanktuarium jak co roku przybędą wraz z diecezjalnymi moderatorami członkowie i zelatorzy Żywego Różańca z całej Polski, by zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej. Jak to zrobią, gdy ograniczenia związane z epidemią nie pozwalają na tak liczne zgromadzenia? Stawią sią przed tronem Matki Bożej sercem. Zapraszamy na wyjątkową VIII Duchową Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasną Górę.

W tym roku nie będziemy mogli wszyscy fizycznie przybyć na Jasną Górę. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią nasza pielgrzymka będzie miała charakter duchowy. Na Jasną Górę przybędą przedstawiciele Żywego Różańca w Polsce, którzy poprowadzą dwudniowe czuwanie, a my wraz z nimi nasze duchowe pielgrzymowanie będziemy przeżywać za pośrednictwem Radia Maryja, Telewizji Trwam i strony internetowej jasnagora.pl.

Co będzie w programie pielgrzymki?

Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: Wszystko postawiłem na Maryję. Pielgrzymkę rozpoczniemy w piątek 5 czerwca o godz. 20:20 transmisją modlitwy różańcowej. O godz. 21:00 będziemy razem modlić się podczas Apelu jasnogórskiego. Rozważanie apelowe poprowadzi ks. Jacek Gancarek, moderator krajowy Żywego Różańca, błogosławieństwa udzieli abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, opiekun Żywego Różańca z ramienia KEP. W sobotę 6 czerwca o godz. 13:30 rozpoczniemy transmisję Mszy Świętej w kaplicy Cudownego Obrazu za pośrednictwem Telewizji Trwam.

Podczas pielgrzymki rozpoczniemy także trzeci rok Wielkiej Nowenny Różańcowej. Temat, który w tym rok będziemy rozważać, także na łamach miesięcznika formacyjnego „Różaniec”, to: „Żywy Różaniec znakiem jedności z Ojcem Świętym i Kościołem”.

Odczytamy również słowo, które skierował do nas abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski. Nie zabraknie również tradycyjnej pamiątki z pielgrzymki. W tym roku będzie to obrazek z wizerunkiem Stefana kard. Wyszyńskiego z modlitwą „Aktu osobistego oddania Matce Bożej”. Obrazek będzie dołączony do czerwcowego numeru miesięcznika „Różaniec”.

W tym trudnym czasie dla całego świata nie ustajemy w modlitwie. Bądźcie razem z nami duchowo na Jasnej Górze 5-6 czerwca. Jeśli stawimy się wszyscy – ponaddwumilionowa armia Żywego Różańca – być może będzie to największa w historii Ogólnopolska Duchowa Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę.

Czym jest wspólnota Żywego Różańca?

Żywy Różaniec to niezwykła wspólnota modlitwy i apostolstwa. Mogą do niej dołączyć wszyscy, którzy u boku Maryi chcą przemieniać świat modlitwą. W jaki sposób to się dzieje? Bardzo prosto. Żywy Różaniec tworzą róże/koła różańcowe. Do jednej róży należy 20 osób, z których każda zobowiązuje się do codziennego odmawiania jednego dziesiątka Różańca, rozważając w nim jedną tajemnicę różańcową (zmienianą co miesiąc). Dzięki temu róża codziennie odmawia cały Różaniec.

Codzienny dziesiątek odmawiamy w papieskich intencjach Apostolstwa Modlitwy, czyli w intencjach wyznaczonych prze papieża na dany miesiąc jako odpowiedź na różne wyzwania i trudności, przed którymi stoją wierni Kościoła i ludzie całego świata. Założycielką tego dzieła modlitwy jest sługa Boża Paulina Maria Jaricot. Dziś prawie w każdej parafii w Polsce istnieje i działa wspólnota Żywego Różańca, który ma też swoje stowarzyszenie zatwierdzone przez KEP.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim, misjonarzem-męczennikiem

2020-05-29 18:26

[ TEMATY ]

film

misjonarz

męczennik

Peru

Zbigniew Strzałkowski

Wikipedia

Ojcowie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski

Odnaleziono nieznany dotąd film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim - misjonarzem, który prawie 30 lat temu zginął z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku w Pariacoto w Peru. Nagranie, które przedstawia pierwsze miesiące obecności zakonnika na peruwiańskiej misji, zostanie opublikowane już 5 czerwca.

Nagranie pochodzi z lutego 1989 r. i zostało odnalezione po wielu latach. „Ukazuje ono pierwsze miesiące obecności franciszkanów na misji w Peru. Po latach możemy na nim zobaczyć ruchomy obraz bł. Zbigniewa, który dla każdego był bratem i oddał swoje życie za wiarę” - informuje Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto.

Film będzie można obejrzeć 5 czerwca na kanale YouTube „MichaliZbigniew”, który jest całkowicie poświęcony franciszkańskim męczennikom z peruwiańskiego Pariacoto. Już teraz można tam zobaczyć zwiastun nagrania. Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto wciąż zaprasza do kontaktu osoby, które posiadają materiały dotyczące o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.

„Jednym z zadań Biura jest zebranie spuścizny błogosławionych, zarchiwizowanie jej cyfrowo, tak, aby także przyszłe pokolenia mogły korzystać z daru, jaki po sobie pozostawili. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się świadectwem łask otrzymanych za ich wstawiennictwem, zdjęciami, innymi pamiątkami po błogosławionych” - podkreślono na stronie www.meczennicy.franciszkanie.pl, gdzie można znaleźć informacje dotyczące życia i kultu błogosławionych z Pariacoto.

Franciszkańscy misjonarze, o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, w 1989 r. zaczęli swoją pracę misyjną w Pariacoto w Peru. Zginęli z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku 9 sierpnia 1991 r. Decyzją papieża Franciszka 5 grudnia 2015 r. zostali beatyfikowani. W liturgii Kościoła wspominani są 7 czerwca.

CZYTAJ DALEJ

Maj z Maryją #31

2020-05-31 07:05

aspekty.niedziela.pl

Litania do Matki Bożej Rokitniańskiej

Kyrie elejson.

Chryste elejson, Kyrie elejson.

Chryste, usłysz nas.

Chryste, wysłuchaj nas.

Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami.

Synu, Odkupicielu świata, Boże

Duchu Święty, Boże

Święta Trójco, jedyny Boże

Święta Maryjo, módl się za nami

Święta Boża Rodzicielko Matko Chrystusowa

Matko Cierpliwie Słuchająca

Matko do Boga wiodąca

Matko do opamiętania wzywająca

Matko przed karą chroniąca

Matko nad dziećmi płacząca

Matko świętej wytrwałości

Matko pięknej miłości

Matko czuwająca

Matko ludzi ciężkiej pracy

Matko ludzkiej solidarności

Matko prześladowanych za wiarę

Matko poszukujących drogi życia

Matko sierot i rozbitych rodzin

Matko zagubionych

Matko o trzeźwość zatroskana

Nadziejo i umocnienie Matek

Patronko diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Chwało Wzgórza Rokitniańskiego

Ratunku dla biologicznie zagrożonej ziemi naszej

Ostojo wiary polskiego ludu

Wzorze poświęcenia dla rodziny

Wytrwanie sprawiedliwych i pragnących pokoju

Rozdawczyni darów niebieskich

Uśmiechu Boga samego

Wzorze świętości i pobożności

Pielgrzymie heroicznej wiary

Gwiazdo przewodnia do domu Ojca

Dziewico posłuszna Słowu Bożemu

Oblubienico Ducha Świętego

Mistrzyni życia duchowego

Wychowawczyni powołań kapłańskich

Natchniona przewodniczko młodych

Opiekunko samotnych

Pociecho płaczących

Nauczycielko mądrości i roztropności

Najczystszy obrazie Kościoła

Pani łaskawa

Pani nasza

Przewodniczko pielgrzymów

Pośredniczko łask wszelkich

Służebnico miłosierdzia Bożego

Królowo Orła Białego

Królowo pokoju

Królowo Aniołów

Królowo Wszystkich Świętych

Królowo Wniebowzięta

Królowo nieba i ziemi

Królowo Polski

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

Módl się za nami Święta Boża Rodzicielko.

Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się.

Niepokalana Dziewico, Maryjo, Pani Rokitniańska, która z całą otwartością serca przyjęłaś Słowo Odwieczne, przypominaj i nam Twoje wezwanie: „uczyńcie wszystko, co mój Syn wam powie”. Prowadź nas do Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, a z Nim do każdego człowieka, zwłaszcza cierpiącego. Przez Chrystusa, Pana naszego.

W: Amen.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję