Reklama

„Głosić Chrystusa wszystkim”

2013-09-23 13:38

Margita Kotas
Niedziela Ogólnopolska 39/2013, str. 12-13

Bożena Sztajner/Niedziela

Pod hasłem „Głosić Chrystusa wszystkim” po raz 17. pielgrzymowali na Jasną Górę pracownicy i czytelnicy Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Tegoroczne hasło pielgrzymki wpisało się mocno w działalność papieża Franciszka, który przypomina całemu Kościołowi, że Chrystusa trzeba głosić wszystkim. Pielgrzymka odbyła się w sobotę 21 września, kilka dni po Niedzieli Środków Społecznego Przekazu, dlatego jej treść stanowiło m.in. wydane na tę okazję Orędzie Ojca Świętego Benedykta XVI, zatytułowane „Portale społecznościowe: bramy prawdy i wiary; nowe przestrzenie dla ewangelizacji”.

Pielgrzymka zgromadziła liczne grono pracowników, redaktorów i dziennikarzy „Niedzieli”, w tym przedstawicieli 19 edycji diecezjalnych, a także wiernych czytelników, sympatyków i przyjaciół Tygodnika oraz finalistów konkursu „List w Roku Wiary. Przekazujmy Ewangelię”.

Głównym punktem była uroczysta Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej, zakończona Aktem Zawierzenia Matce Bożej wspólnoty i dzieła „Niedzieli”. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy z Częstochowy Antoni Długosz. Duchowo uczestniczył oraz błogosławił pracownikom i czytelnikom „Niedzieli” metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, nieobecny z powodu choroby; pielgrzymi pamiętali o Księdzu Arcybiskupie przy ołtarzu jasnogórskim. Wśród kapłanów koncelebrujących pielgrzymkową Mszę św. byli księża odpowiedzialni za edycje diecezjalne „Niedzieli” oraz księża będący wiernymi czytelnikami i przyjaciółmi pisma.

Reklama

Słowa powitania jako pierwszy skierował do zgromadzonych przedstawiciel Jasnej Góry - o. Albert Szustak OSPPE. Wszystkich, którzy przez apostolstwo słowa głoszą chwałę Maryi, zaprosił do wspólnej modlitwy dziękczynnej i błagalnej, „prosząc Maryję Matkę Słowa Wcielonego, aby wypraszała łaskę prawdy i odwagi w służbie słowa”. Z kolei redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś skierował słowa wdzięczności do wszystkich przybyłych, szczególnie zaś do pielgrzymów, którzy licznie dotarli autokarami z archidiecezji łódzkiej, m.in. z Gomulina, oraz z diecezji sosnowieckiej, z parafii Trzebiesławice.

W homilii bp Antoni Długosz przypomniał, że w przeżywanym Roku Wiary każdy z nas powinien zapytać siebie, jakie daje świadectwo o Jezusie Chrystusie. Zwrócił uwagę, iż wszyscy jesteśmy powołani, aby głosić Chrystusa. Nie wystarczy jednak pięknie mówić o Panu Jezusie, trzeba być przede wszystkim Jego świadkiem. Bp Długosz podkreślił, że „Niedziela” jest także świadkiem Jezusa Chrystusa. Jej twórcy oraz czytelnicy powinni zatem dawać swoim życiem świadectwo wiary.

- Przychodzimy na Jasną Górę w duchu modlitwy. Przychodzimy do Tej, która jest Dowódcą, by zdać raport z naszej działalności. Do Niej przynosimy nasze troski i nadzieje - mówił ks. inf. Ireneusz Skubiś na chwilę przed odnowieniem Aktu Zawierzenia „Niedzieli”. Podkreślił, że Matka Boża jest Główną Redaktorką „Niedzieli”. - Jej słuchamy. Przykładamy ucho do murów Jasnej Góry, które przemawiają tonami odległych dziejów i naszych czasów, i nasłuchujemy, aby o najważniejszych sprawach Kościoła, Ojczyzny i świata mówić prawdę naszym czytelnikom - wyjaśnił ks. Skubiś. Podziękował Jasnej Górze za wierność Bogu i Ojczyźnie.

Słowa zawierzenia z wielkim przejęciem odmawiał obecny wśród uczestników pielgrzymki o. Jerzy Tomziński OSPPE, wielki czciciel Pani Jasnogórskiej, wieloletni redaktor i jasnogórski korespondent „Niedzieli”. Do Mszy św. służyli alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Spotkanie liturgiczne animował o. Kamil Szustak OSPPE.

Drugi etap pielgrzymki miał miejsce w auli redakcji „Niedzieli”, gdzie Redaktor Naczelny wręczył medale „Mater Verbi” osobom zasłużonym dla Tygodnika. Pośmiertnie zostali wyróżnieni: Krzysztof Pośpiech, muzyk, dyrygent, pedagog, animator kultury; prof. zw. dr hab. Zygmunt Zagórski, filolog polski, wykładowca na Uniwersytecie Poznańskim, członek towarzystw naukowych oraz dr inż. Adam Banaszkiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Częstochowy, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Częstochowie, wieloletni współpracownik „Niedzieli”. Do tegorocznych laureatów medalu „Mater Verbi” należą m.in.: ks. prof. Andrzej Zwoliński, jeden z najwybitniejszych polskich teologów zajmujących się współczesnymi zjawiskami społecznymi; 99-letni ks. prał. Józef Strączek, od 87 lat wierny czytelnik „Niedzieli”; ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz, profesor KUL, były redaktor „Niedzieli Lubelskiej”; prof. n. hum. Jan Żaryn, historyk, nauczyciel akademicki, redaktor naczelny „wSieci Historii”; prof. dr hab. n. medycznych Zdzisław Jan Ryn, b. ambasador RP w Chile i Argentynie, lekarz psychiatra, od 2011 r. prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego; ks. prał. Józef Maj, b. proboszcz parafii św. Katarzyny w Warszawie, duszpasterz akademicki, zaangażowany na rzecz demokracji; o. Ignacy Rękawek OSPPE, kustosz Sanktuarium Jasnogórskiego; ks. Wojciech Mikulski z Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia SA; Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie, współpracujące z „Niedzielą” w zakresie organizowania akcji duszpasterskich; Przedszkole Publiczne Sióstr Nazaretanek im. bł. Franciszki Siedliskiej w Częstochowie, doskonale współpracujące z „Moim Pismem Tęcza”.

Najwyższym odznaczeniem Tygodnika Katolickiego „Niedziela” - statuetką „Sursum Corda” uhonorowany został senator Grzegorz Bierecki, prezes Światowej Rady Unii Kredytowych, który podczas spotkania w auli przedstawił prezentację: „Miejsce i rola kas kredytowych wśród instytucji finansowych”. Na wstępie zaznaczył, że chociaż wymieniono wiele jego funkcji i tytułów, przybył na pielgrzymkę „Niedzieli” przede wszystkim jako jej wierny czytelnik.

Wśród obdarowanych znalazł się niespodziewanie również Redaktor Naczelny, który z rąk Tadeusza Głomba, reprezentującego Asocjację „ANNA”, otrzymał statuetkę Honorowy Ambasador Idei „Biegi 31000 JPII na Olimpiadę 2020 w Międzynarodowym Roku Jana Pawła II Wielkiego”.

Pielgrzymkowe spotkanie w redakcyjnej auli wzbogacili występami: częstochowska diakonia muzyczna „Oblubienica Ducha Świętego” i Dominik Fijałkowski, utalentowany młodzieniec ze Świebodzina, który zaśpiewał solo oraz z towarzyszeniem siostry i rodziców.

Tagi:
pielgrzymka

Reklama

Młody Kościół

2019-11-13 11:47

Rozmawia ks. Adrian Put
Edycja zielonogórsko-gorzowska 46/2019, str. 6

Przybyłym pielgrzymom możemy pokazać to, co polskie. Polskie kościoły, tradycje, kulturę i potrawy. Bo tym razem to my ugościmy ich na katolickiej ziemi
Z ks. Danielem Geppertem rozmawia ks. Adrian Put

Archiwum ks. Daniela Gepperta
Nasi diecezjanie każdego roku uczestniczą w spotkaniach Taizé

KS. ADRIAN PUT: – Od kilku lat systematycznie stara się Ksiądz zabierać młodzież na Europejskie Spotkania Młodych Taizé. Skąd fascynacja tym dziełem?

KS. DANIEL GEPPERT: – Moje pierwsze spotkanie ze Wspólnotą było w 1996 r. w Taizé. Wikariusz, który był w mojej parafii, zorganizował wyjazd dla młodych. Nawet nie pamiętam, jak to się stało, że znalazłem się w tej grupie i pojechałem na tydzień do Francji. Oprócz spędzenia wakacji za granicą spodobał mi się klimat tego miejsca. Wszystko proste, bez konfliktów, uniwersalne. Jeszcze wtedy nie znałem pojęcia „ekumeniczne”. Bracia żyją z pracy swoich rąk. Krzyżyk, który jest znakiem rozpoznawczym Wspólnoty, ma kształt gołębicy, symbolu Ducha Świętego, skierowanej ku dołowi, ku ludziom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan ufa w sprawiedliwy wyrok sądu australijskiego w sprawie kard. G. Pella

2019-11-13 20:15

kg (KAI) / Melbourne

Stolica Apostolska potwierdza swe zaufanie do australijskiego wymiaru sprawiedliwości, uznając decyzję Sądu Najwyższego Australii, który przyjął prośbę kard. George'a Pella; jest świadoma tego, że kardynał zawsze utrzymywał, że jest niewinny. Ogłoszone 13 listopada oświadczenie watykańskiego Biura Prasowego zapewnia jednocześnie ponownie o "swej bliskości z tymi, którzy ucierpieli wskutek seksualnego wykorzystywania ich przez duchowieństwo.

o. Waldemar Gonczaruk CSsR

13 listopada australijski Sąd Najwyższy, będący ostatnim szczeblem systemu sądowniczego w tym kraju, zapowiedział spotkanie z prawnikami kard. Pella w celu rozpatrzenia odwołania, przedstawionego przez purpurata, od skazania go na 6 lat więzienia. Karę tę wymierzył mu w grudniu ub.r. sąd w Melbourne za przestępstwa seksualne, jakich duchowny miał się dopuścić wobec dwóch nieletnich. Sprawa, którą zajmie się obecnie Sąd Najwyższy, ma na celu dalsze pogłębienie tego tematu przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Wyrok pierwszej instancji, wydany w lutym br., potwierdził w sierpniu Sąd Najwyższy stanu Victoria stosunkiem głosów 2:1. Kardynał, który stale utrzymuje, że jest niewinny i odrzuca wszelkie oskarżenia, postanowił we wrześniu zwrócić się w tej sprawie do Sądu Najwyższego Australii, a więc do ostatniej instancji tamtejszego wymiaru sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w S. Giovanni Rotondo

2019-11-14 11:15

Jasna Góra

W poniedziałek 11 listopada rozpoczęła się peregrynacja kopii Jasnogórskiej Ikony we włoskim Sanktuarium św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo.

youtube.com

Na lotnisku Matka Boża została uroczyście powitana nie tylko przez gospodarzy Sanktuarium, ale także przez władze miejskie, o czym dowiadujemy się z relacji Beaty Grzyb, Polki pracującej w Sektorze Biura Pielgrzyma przy Sanktuarium św. Ojca Pio.

„Dzisiaj mamy trzeci dzień obecności Matki Bożej w San Giovanni Rotondo – opowiada Beata Grzyb - Kiedy 11 listopada na naszym lotnisku wylądował helikopter byliśmy z delegacją: burmistrz miasta, bracia kapucyni, prowincjał, nasz ojciec rektor i inna znacząca grupa braci. Czekaliśmy wzruszeni, ja z bukietem biało-czerwonych róż, z kokarda i polską flagą”.

Obecnie jak przyznaje pani Beata trwają modlitewne spotkania mieszkańców miejscowości i pielgrzymów z wizerunkiem 'Madonna Nera' - jak nazywają Ją Włosi. I choć znają Ją przede wszystkim dzięki postaci papieża Polaka - św. Jana Pawła II, relacje Włochów z Częstochowską Madonną mają charakter bardzo indywidualny i intymny.

„Spoglądałam na włoskich ludzi, byli wzruszeni, płakali. Spojrzałam na matkę z dzieckiem, która tam bardzo długo siedziała jeszcze po różańcu. Obraz był już zasłonięty, wszyscy mieli wychodzić a ona pozostała, by kontynuować modlitwę” – mówi Beata Grzyb.

Obraz Matki Bożej do S. Giovanni Rotondo dotarł dzięki kapucynowi o. Romanowi Ruskowi. W czwartek 7 listopada Moderator Grup Modlitwy św. Ojca Pio w Polsce zabrał go z Jasnej Góry, by przewieźć na włoską ziemię. Peregrynacja zakończy się 25 listopada.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem