Reklama

Ze świata

Kenia

Fundamentaliści uderzyli

Kenijscy przywódcy religijni, zebrani na spotkaniu międzyreligijnym w Nairobi, potępili atak somalijskiej radykalnej bojówki islamskiej Asz-Szabab na centrum handlowe Westgate w stolicy Kenii. Napastnicy, którzy zaatakowali 21 września br., wypuścili muzułmanów po wyrecytowaniu przez nich Szahady - wyznania wiary, natomiast pozostałych wzięli jako zakładników. W zamachu zginęło 62 zakładników, a 175 zostało rannych. Wśród zabitych byli też obcokrajowcy. Fundamentaliści oświadczyli, że jest to odwet za zaangażowanie kenijskich sił bezpieczeństwa w rozwiązanie konfliktu w Somalii.

- Jako przywódcy religijni jesteśmy zaangażowani w żywotny dialog, chcąc zapewnić, by nasze relacje były nie tylko podtrzymywane, ale stały się coraz bliższe. Jesteśmy bez wątpienia przekonani, że próba siania ziaren niezgody między muzułmanami a chrześcijanami skończy się żałośnie i pozostaniemy zjednoczeni - powiedział Adan Wachu, sekretarz generalny Najwyższej Rady Muzułmańskiej w Kenii.

Serbia

1700. rocznica edyktu mediolańskiego

Reklama

W Niszu w Serbii świętowano 20 i 21 września br. 1700. rocznicę ogłoszenia przez cesarza Konstantyna edyktu mediolańskiego, który kładł kres prześladowaniom chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim. Specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka na uroczystości był arcybiskup Mediolanu kard. Angelo Scola.

- 1700. rocznica ogłoszenia edyktu mediolańskiego wskazuje nam wszystkim, że wolność religijna jest gwarancją pokoju i nowej cywilizacji w każdym pluralistycznym społeczeństwie - przypomniał kard. Scola. Nisz jest miejscem, gdzie urodził się Konstantyn. To właśnie ten władca wydał przed 17 wiekami edykt, przyznający wolność wyznania chrześcijanom w Cesarstwie Rzymskim. Uroczystości zorganizowała Międzynarodowa Konferencja Episkopatu Świętych Cyryla i Metodego, obejmująca niektóre kraje byłej Jugosławii.

Punktem kulminacyjnym pielgrzymki młodzieży z różnych krajów południowej Europy, zorganizowanej z tej okazji przez archidiecezję belgradzką, była Msza św., której 21 września na stadionie w Niszu przewodniczył kard. Scola.

Ludzie

Abp Gerhard Ludwig Müller

Reklama

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Gerhard Ludwig Müller ostrzegł przed mylnymi oczekiwaniami związanymi z reformą Kurii Rzymskiej. - Nie sądzę, abyśmy teraz, podobnie jak to się dzieje w państwie o systemie federalnym, oddawali centralne kompetencje poszczególnym krajom - powiedział w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA. Wyjaśnił, że krajowe Konferencje Biskupów „nie będą trzecią instancją między papieżem a biskupami”, bowiem ich urzędy oparte są na prawie Bożym, a konferencja episkopatu ma jedynie charakter wspólnoty roboczej.

Abp Müller wyjaśnił ponadto, że po publikacji wyczerpującego papieskiego wywiadu w „La Civiltà Cattolica” pogląd, iż nauczanie w sprawach wiary i w sprawach etycznych jest sprzeczne z duszpasterstwem, jest niewłaściwy. - Jedno jest źródłem drugiego - wyjaśnił.

Papież obdarzony jest szczególną charyzmą - uważa abp Müller. Jego zdaniem, potrafi on „połączyć naukę wiary Kościoła, której - jak podkreśla - jest bezgranicznie wierny, w szczególne osobiste spotkanie z człowiekiem”.

Turcja

Zostały resztki szkół

W Turcji mniejszości religijne mają obecnie 22 szkoły. 16 należy do wspólnoty ormiańskiej, 5 - do greckoprawosławnej i 1 - do żydowskiej. Tymczasem w 1894 r., a więc pod koniec istnienia Imperium Osmańskiego, było ich 6437. Gdy w 1923 r. powstała Republika Turecka, ich liczba szybko spadła do 138. Było to związane z nacjonalistyczną polityką państwa, które chciało stworzyć jedyny model „obywatela tureckiego”. Istnienie szkół mniejszości uważane było za przeszkodę w realizacji tego zamiaru. Dane te przynosi raport opublikowany przez Fundację Historii Gospodarczej i Społecznej Turcji (Tarih Vakfi). W Turcji dominuje islam. Wyznaje go ponad 99,5 proc. mieszkańców kraju.

Cudzysłów

Zachód nie jest wcale zainteresowany rzeczywistymi reformami demokratycznymi na Bliskim Wschodzie, lecz kieruje się wyłącznie interesami gospodarczymi i jest równocześnie gotowy wspierać je militarnie.

Abp Louis Raphaël I Sako, chaldejski patriarcha Babilonii

Krótko

Do Watykanu codziennie napływa z całego świata średnio 2 tys. listów adresowanych do papieża Franciszka. Ich liczba w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Niektóre nie mają znaczków pocztowych ani adresu na kopercie, a jedynie imię Papieża.

W Egipcie sąd administracyjny zakazał wszelkiej działalności Bractwu Muzułmańskiemu i orzekł konfiskatę mienia tej organizacji.

W Niemczech chadecja odniosła bezapelacyjne, największe od 20 lat zwycięstwo w wyborach do Bundestagu. Jest jednak problem, bo zabrakło kilku mandatów, aby rządzić samodzielnie, a dotychczasowy koalicjant, liberałowie, nie dostali się do parlamentu.

W Holandii odnotowano w 2012 r. aż 4188 przypadków eutanazji. Wśród nich 55 osób cierpiało na demencję lub choroby psychiczne. Czy wymagana przez prawo prośba była w ich przypadku świadoma?

Pakistan nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Epicentrum było umiejscowione w słabo zaludnionym terenie, ale i tak śmierć poniosło ponad 300 Pakistańczyków.

Siergiej Ławrow - minister spraw zagranicznych Rosji, powiedział, że użyta w Syrii rakieta, która przeniosła trujący sarin, mogła pochodzić z Polski.

Wiktor Janukowycz, prezydent Ukrainy, poinformował, że sprawa zwolnienia byłej premier Julii Tymoszenko zostanie rozstrzygnięta do 21 października br. Zwolnienie Tymoszenko jest warunkiem podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.

W ramach manewrów Zapad 2013 wspólnie ćwiczyły wojska białoruskie i rosyjskie. Według rosyjskiego scenariusza, ćwiczono tłumienie dywersji wspieranej przez Polskę.

Teatro Brancaccio - znany rzymski teatr przygotowuje się do wystawienia musicalu o Janie Pawle II. Premierę wielkiej produkcji pt. „Karol Wojtyła. Prawdziwa historia” zapowiedziano na styczeń przyszłego roku.

2013-09-30 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: film o św. Faustynie Kowalskiej już w około 60 miastach

2020-09-29 18:33

Materiały prasowe

Kadr z filmu „Miłość i Miłosierdzie”

Kadr z filmu „Miłość i Miłosierdzie”

Polski film pt. „Miłość i miłosierdzie”, przedstawiający życie św. Faustyny Kowalskiej trafił do Hiszpanii. Wyprodukowany w 2019 r. fabularyzowany dokument autorstwa Michała Kondrata wyświetlany jest już w kinach w około 60 hiszpańskich miastach, w tym m.in. w Madrycie, Sewilli, Saragossie, Bilbao, Barcelonie i Walencji.

Hiszpańska premiera planowana była wiosną, ale inaugurację przełożono na jesień z powodu epidemii koronawirusa. Pierwsze seanse odbyły się w piątek.

Film wyprodukowany przez spółkę Kondrat-Media we współpracy z Telewizją Polską i Fundacją Filmową im. św. Maksymiliana Kolbę pokazuje nieznane do tej pory fakty z życia św. Faustyny Kowalskiej, a także, jak wyjaśniają twórcy, „przybliża widzom narodziny niezwykłego kultu Bożego Miłosierdzia”. – Odkrywa też zdumiewające związki pomiędzy cudownym obrazem z Polski a Całunem Turyńskim, jedną z najświętszych relikwii chrześcijaństwa – napisali producenci.

W trwającym 104 minuty filmie występują m.in. Kamila Kamińska, Maciej Małysa, Janusz Chabior, Cezary Szlenkier, Jacek Borkowski, Piotr Cyrwus, Remigiusz Jankowski, a także Tadeusz Chudecki.

CZYTAJ DALEJ

Podejmij #WyzwanieRóżańcowe

2020-09-29 22:40

ks. Łukasz Romańczuk

Lubisz wyzwania, które wymagają dużego wysiłku? To spróbuj takiego, które może umocnić twojego ducha!

#WyzwanieRóżańcowe to inicjatywa Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej, wrocławskiej wspólnoty stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, PWT we Wrocławiu, Gościa Wrocławskiego, ks. Jakub Bartczak, Obserwatorium Społecznego, Nowego Życia, Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i Niedzieli Wrocławskiej.

Nakręcili oni spot, w którym zachęcają do modlitwy różańcowej, ale nie tylko.

- Celem naszego wyzwania modlitewnego jest zaproszenie do modlitwy różańcowej, uczczenie setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II - mówi ks. Bartosz Mitkiewicz, duszpasterz Wspólnoty Wrocławskiej Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Nie jest to jedyne zadanie tych, co włączają się w akcje.

- Ważne, aby zrobić selfie z różańcem w dłoni i opublikować na portalach społecznościowych takich jak: Facebook, Instagram, Snapchat, oznaczenie hasztagiem #WyzwanieRóżańcowe oraz zaproszenie innych do modlitwy - dodaje.

Pomysłodawcami wyzwania są studenci z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Wyzwanie jest wakacyjnym pomysłem studentów, którzy wtedy przeżywali internetowe rekolekcji wspólnoty - mówi ks. Bartosz.

- Różne wyzwania można odnaleźć w sieci, które mają odniesienie do pomocy innym ludziom. Nasza inicjatywa różańcowa ma być taką drobną pomocą duchową oraz okazją do świadectwa. Dlaczego jako Niedziela Wrocławska włączyliśmy się w akcję? Z dwóch względów. Po pierwsze media katolickie powinny promować pozytywne rzeczy, a po drugie jest to pewnego rodzaju przykład ewangelizacji, którymi nasze media powinny się zajmować, zwłaszcza, że jest coraz więcej treści, które nic nie wnoszą do życia ludzi, a tu mamy konkretne zadanie - mówi ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję