Reklama

Ze świata

Kenia

Fundamentaliści uderzyli

Kenijscy przywódcy religijni, zebrani na spotkaniu międzyreligijnym w Nairobi, potępili atak somalijskiej radykalnej bojówki islamskiej Asz-Szabab na centrum handlowe Westgate w stolicy Kenii. Napastnicy, którzy zaatakowali 21 września br., wypuścili muzułmanów po wyrecytowaniu przez nich Szahady - wyznania wiary, natomiast pozostałych wzięli jako zakładników. W zamachu zginęło 62 zakładników, a 175 zostało rannych. Wśród zabitych byli też obcokrajowcy. Fundamentaliści oświadczyli, że jest to odwet za zaangażowanie kenijskich sił bezpieczeństwa w rozwiązanie konfliktu w Somalii.

- Jako przywódcy religijni jesteśmy zaangażowani w żywotny dialog, chcąc zapewnić, by nasze relacje były nie tylko podtrzymywane, ale stały się coraz bliższe. Jesteśmy bez wątpienia przekonani, że próba siania ziaren niezgody między muzułmanami a chrześcijanami skończy się żałośnie i pozostaniemy zjednoczeni - powiedział Adan Wachu, sekretarz generalny Najwyższej Rady Muzułmańskiej w Kenii.

Serbia

1700. rocznica edyktu mediolańskiego

W Niszu w Serbii świętowano 20 i 21 września br. 1700. rocznicę ogłoszenia przez cesarza Konstantyna edyktu mediolańskiego, który kładł kres prześladowaniom chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim. Specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka na uroczystości był arcybiskup Mediolanu kard. Angelo Scola.

Reklama

- 1700. rocznica ogłoszenia edyktu mediolańskiego wskazuje nam wszystkim, że wolność religijna jest gwarancją pokoju i nowej cywilizacji w każdym pluralistycznym społeczeństwie - przypomniał kard. Scola. Nisz jest miejscem, gdzie urodził się Konstantyn. To właśnie ten władca wydał przed 17 wiekami edykt, przyznający wolność wyznania chrześcijanom w Cesarstwie Rzymskim. Uroczystości zorganizowała Międzynarodowa Konferencja Episkopatu Świętych Cyryla i Metodego, obejmująca niektóre kraje byłej Jugosławii.

Punktem kulminacyjnym pielgrzymki młodzieży z różnych krajów południowej Europy, zorganizowanej z tej okazji przez archidiecezję belgradzką, była Msza św., której 21 września na stadionie w Niszu przewodniczył kard. Scola.

Ludzie

Abp Gerhard Ludwig Müller

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Gerhard Ludwig Müller ostrzegł przed mylnymi oczekiwaniami związanymi z reformą Kurii Rzymskiej. - Nie sądzę, abyśmy teraz, podobnie jak to się dzieje w państwie o systemie federalnym, oddawali centralne kompetencje poszczególnym krajom - powiedział w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA. Wyjaśnił, że krajowe Konferencje Biskupów „nie będą trzecią instancją między papieżem a biskupami”, bowiem ich urzędy oparte są na prawie Bożym, a konferencja episkopatu ma jedynie charakter wspólnoty roboczej.

Reklama

Abp Müller wyjaśnił ponadto, że po publikacji wyczerpującego papieskiego wywiadu w „La Civiltà Cattolica” pogląd, iż nauczanie w sprawach wiary i w sprawach etycznych jest sprzeczne z duszpasterstwem, jest niewłaściwy. - Jedno jest źródłem drugiego - wyjaśnił.

Papież obdarzony jest szczególną charyzmą - uważa abp Müller. Jego zdaniem, potrafi on „połączyć naukę wiary Kościoła, której - jak podkreśla - jest bezgranicznie wierny, w szczególne osobiste spotkanie z człowiekiem”.

Turcja

Zostały resztki szkół

W Turcji mniejszości religijne mają obecnie 22 szkoły. 16 należy do wspólnoty ormiańskiej, 5 - do greckoprawosławnej i 1 - do żydowskiej. Tymczasem w 1894 r., a więc pod koniec istnienia Imperium Osmańskiego, było ich 6437. Gdy w 1923 r. powstała Republika Turecka, ich liczba szybko spadła do 138. Było to związane z nacjonalistyczną polityką państwa, które chciało stworzyć jedyny model „obywatela tureckiego”. Istnienie szkół mniejszości uważane było za przeszkodę w realizacji tego zamiaru. Dane te przynosi raport opublikowany przez Fundację Historii Gospodarczej i Społecznej Turcji (Tarih Vakfi). W Turcji dominuje islam. Wyznaje go ponad 99,5 proc. mieszkańców kraju.

Cudzysłów

Zachód nie jest wcale zainteresowany rzeczywistymi reformami demokratycznymi na Bliskim Wschodzie, lecz kieruje się wyłącznie interesami gospodarczymi i jest równocześnie gotowy wspierać je militarnie.

Abp Louis Raphaël I Sako, chaldejski patriarcha Babilonii

Krótko

Do Watykanu codziennie napływa z całego świata średnio 2 tys. listów adresowanych do papieża Franciszka. Ich liczba w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Niektóre nie mają znaczków pocztowych ani adresu na kopercie, a jedynie imię Papieża.

W Egipcie sąd administracyjny zakazał wszelkiej działalności Bractwu Muzułmańskiemu i orzekł konfiskatę mienia tej organizacji.

W Niemczech chadecja odniosła bezapelacyjne, największe od 20 lat zwycięstwo w wyborach do Bundestagu. Jest jednak problem, bo zabrakło kilku mandatów, aby rządzić samodzielnie, a dotychczasowy koalicjant, liberałowie, nie dostali się do parlamentu.

W Holandii odnotowano w 2012 r. aż 4188 przypadków eutanazji. Wśród nich 55 osób cierpiało na demencję lub choroby psychiczne. Czy wymagana przez prawo prośba była w ich przypadku świadoma?

Pakistan nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Epicentrum było umiejscowione w słabo zaludnionym terenie, ale i tak śmierć poniosło ponad 300 Pakistańczyków.

Siergiej Ławrow - minister spraw zagranicznych Rosji, powiedział, że użyta w Syrii rakieta, która przeniosła trujący sarin, mogła pochodzić z Polski.

Wiktor Janukowycz, prezydent Ukrainy, poinformował, że sprawa zwolnienia byłej premier Julii Tymoszenko zostanie rozstrzygnięta do 21 października br. Zwolnienie Tymoszenko jest warunkiem podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.

W ramach manewrów Zapad 2013 wspólnie ćwiczyły wojska białoruskie i rosyjskie. Według rosyjskiego scenariusza, ćwiczono tłumienie dywersji wspieranej przez Polskę.

Teatro Brancaccio - znany rzymski teatr przygotowuje się do wystawienia musicalu o Janie Pawle II. Premierę wielkiej produkcji pt. „Karol Wojtyła. Prawdziwa historia” zapowiedziano na styczeń przyszłego roku.

2013-09-30 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#TRIDUUMwDOMU – materiały do liturgii domowej

2020-04-06 19:06

[ TEMATY ]

Triduum Paschalne

źródło: vaticannews.va

Zdjęcie ilustracyjne

Duszpasterstwo Akademickie Patmos Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II wraz z Ruchem Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej przygotowało materiały zatytułowane #TRIDUUMwDOMU, które mogą pomóc w rodzinnym przeżywaniu i celebrowaniu Świętych Dni i Wielkanocy.

Z racji pandemii koronawirusa tegoroczne święta wielkanocne i celebracja Triduum Paschalnego będą wyjątkowe. – Treść tych świąt się nie zmienia. Chrystus naprawdę umarł dla naszego zbawienia i zmartwychwstał, pokonując grzech i śmierć. Zmienia się forma naszego uczestnictwa w tych wydarzeniach – zwraca uwagę ks. Krzysztof Porosło. W katedrach i parafiach biskupi i kapłani będą celebrować liturgię Triduum Sacrum, jednak bez udziału wiernych, którzy będą włączać się w te misteria w swoich rodzinach przez modlitwę i celebrację swoistych liturgii domowych.

Duszpasterz akademicki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zwraca uwagę, że może bardziej niż kiedykolwiek wcześniej możemy sobie uświadomić, że Pascha żydowska, która była figurą zapowiadającą Paschę Chrystusa, była celebrowana w domach. – W tym roku szczególnie nasze domy staną się miejscami celebracji Triduum Paschalnego. Jeszcze mocniej odkryjemy prawdę o kapłaństwie powszechnym wszystkich ochrzczonych. Nie mogąc uczestniczyć w celebracjach liturgicznych w naszych kościołach i parafiach, nie tracimy możliwości głębokiego przeżycia tych świąt i doświadczenia we własnym życiu, że Chrystus umarł dla mojego zbawienia, że na krzyżu moje grzechy zostały pokonane Jego miłością, że w moim życiu zabłysło światło Jego zmartwychwstania i nadziei – podkreśla.

Duszpasterstwo Akademickie Patmos Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II wraz z Ruchem Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej przygotowało materiały zatytułowane #TRIDUUMwDOMU, które mogą pomóc w tym rodzinnym przeżywaniu i celebrowaniu Świętych Dni. W formie rytuału liturgii domowej udostępniono je w wersji plików PDF (do wydrukowania albo korzystania na czytnikach elektronicznych). Ks. Krzysztof Porosło razem z ks. Jackiem Bernacikiem nagrali także trzy katechezy video, w których objaśniają poszczególne znaki tej domowej liturgii.

Duszpasterze zachęcają także w czasie Triduum Paschalnego do odmawiania Liturgii Godzin. - Ta modlitwa każdego dnia zostaje rozwinięta o słuchanie i medytację liturgii słowa poszczególnych dni Triduum oraz o celebrację niektórych znaków liturgii tych dni: obmycie nóg, adoracja krzyża, uroczyste zapalenie świecy czy odnowienie przymierza chrzcielnego. Codziennie celebracje te prowadzą do zjednoczenia z Chrystusem w komunii duchowej – podkreślają autorzy #TRIDUUMwDOMU.

Z przygotowanych materiałów można skorzystać jako ze swoistego rytuału do liturgii celebrowanej w domowym Kościele, gdzie cała rodzina gromadzi się na modlitwie przy rodzinnym stole. - Wtedy, kiedy w rodzinnej parafii rozpoczyna się celebracja Triduum Sacrum, również w rodzinach rozpoczyna się modlitwa, której przewodniczy głowa rodziny (ewentualnie ktoś inny z dorosłych). Wtedy zachęcamy do przeprowadzenia tej celebracji krok po kroku, ze wszystkimi jej elementami, szczególnie liturgią słowa i komunią duchową – czytamy w instrukcji. Druga forma skorzystania z tych materiałów jest dla osób, które będą oglądać transmisję celebracji Triduum Paschalnego w telewizji, Internecie czy słuchać jej w radiu. Wtedy materiały mogą pomóc w przeżyciu liturgii słowa czy w akcie komunii duchowej.

Przeżywając te celebracje domowe, odsuńmy od siebie to, co może nas rozpraszać. Wytłumaczmy dzieciom, co będzie się działo, wagę tej modlitwy dla życia całej rodziny. Ubierzmy się odświętnie, a na stół rodzinny, wokół którego się zgromadzimy, nałóżmy biały obrus i zapalmy świece. Nie wstydźmy się również przyjmować w tej liturgii domowej adekwatnych postaw ciała: stojącej w czasie modlitwy, siedzącej na słuchanie słowa i klęczącej na akt komunii duchowej czy adorację krzyża – zachęcają autorzy #TRIDUUMwDOMU.

Materiały w formie plików PDF, a także wideo-katechezy dostępne są na stronach internetowych Zobacz i Zobacz. Na stronie internetowej diecezja.pl zamieszczono także rytuały dla kapłanów z uwagami dotyczącymi sprawowania liturgii w czasie stanu epidemii.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwa członków DDL o Wielkim Poście w czasie pandemii

Członkowie Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej dzielą się swoimi świadectwami nt. Wielkiego Postu w czasie pandemii koronawirusa.

Świadectwa można przeczytać na stronie https://bit.ly/2USNp5A

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję