Reklama

Wspaniały owoc wiary

2013-10-02 09:17

Anna Skopińska
Edycja łódzka 40/2013, str. 5

Maria Niedziela

Ten dom jest dla wszystkich jawnym owocem wiary w Boga, jest następstwem głębokiej wiary ludzi, którzy wiedzą, że bez uczynków jest ona martwa - podkreślił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji oddania i poświęcenia Domu Duszpasterskiego i Świetlicy Środowiskowej w parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu. Metropolita Łódzki przewodniczył Eucharystii dziękczynnej w intencji wszystkich, którzy przyczynili się do powstania Domu, który służyć ma nie tylko parafianom, ale także pozostałym mieszkańcom Zgierza, oraz za tych, którzy z Domu będą korzystać. W uroczystości wzięli udział proboszczowie wszystkich zgierskich parafii, także ewangelicko-augsburskiej, władze miasta, gminy i powiatu - z prezydent Iwoną Wieczorek na czele, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych ze Zgierza wraz z pocztami sztandarowymi, nauczyciele, wychowawcy i uczniowie ze szkół znajdujących się na terenie parafii oraz liczni wierni.

Wszystkich zgromadzonych w świątyni powitał proboszcz ks. kan. Andrzej Blewiński, który wyraził ogromną radość z powodu pierwszej wizyty Księdza Arcybiskupa w parafii oraz z otwarcia tak potrzebnego 24 grupom tu działającym oraz dzieciom uczęszczającym do świetlicy środowiskowej Domu. Podziękował osobom o dobrym i wrażliwym sercu, władzom miasta i sponsorom, dzięki którym w szybkim czasie udało się wyremontować stary budynek i przystosować go do potrzeb mieszkańców parafii i całego Zgierza. Także Metropolita łódzki w homilii skierował słowa ogromnej wdzięczności dla tych, którzy nawet symbolicznym groszem wsparli to wspaniałe i potrzebne dzieło. Podkreślił, że nic co wielkie i znaczące w oczach Boga nie może się dokonać bez Jego miłosiernego wejrzenia i błogosławieństwa. Apelował też do zgromadzonych, by nie dali się ponieść politycznej poprawności przeżywania życia tak, jakby Boga nie było, bo to niebezpieczny sposób myślenia. - Światła wiary nie wolno chować przed innymi wstydliwie i żyć tak, jakby nie było się ochrzczonym - powiedział. - Trzeba przyznawać się do Boga, bo tylko wierność Jemu, do końca, daje błogosławione owoce - dodał. I podkreślił, że takim owocem wiary wielu osób jest Dom Duszpasterski i Świetlica Środowiskowa. - To śmiały, ale jakże wspaniały zamysł, który pogłębi wzajemną miłość, zaufanie i nadzieję - powiedział. Bo tu otwarte drzwi będą czekały na dzieci i młodzież, tu znajdą miejsce wszystkie grupy działające przy parafii i każdy, kto będzie potrzebował wsparcia czy pomocy.

Reklama

Ksiądz Arcybiskup na zakończenie Mszy św. udzielił pasterskiego błogosławieństwa uczestnikom liturgii. Następnie zaproszeni goście i mieszkańcy parafii udali się przed nowo wyremontowany dwukondygnacyjny budynek duszpasterski, który przecinając wstęgę otworzył i poświęcił abp Marek Jędraszewski.

Gospodarzami tej części uroczystości był Ksiądz Proboszcz oraz prezes Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej i pomysłodawczyni wielu dzieł w parafii Matki Bożej Dobrej Rady - Marianna Strugińska-Felczyńska.

Ośno Lubuskie: Codziennie o 21.00 odgrywają Apel Maryjny

2019-05-23 11:30

Kamil Krasowski

Od kilku lat w maju codziennie o godz. 21 z wieży kościoła św. Jakuba w Ośnie Lubuskim rozbrzmiewa Apel Maryjny. Pomysł jednej z uczennic wcielił w życie pan Roman Stefaniak, nauczyciel muzyki i kapelmistrz orkiestry.

Roman Stefaniak
Roman Stefaniak i jego uczennice każdego dnia maja o godz. 21.00 odgrywają Apel Maryjny

Pomysł zrodził się 5 lat temu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. - Jedna z uczennic miała taki pomysł, aby codziennie w maju o godz. 21.00 odgrywać Apel Maryjny. Najpierw to miało być tylko raz, spontanicznie, z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jednak okazało się, że jest to ciekawy pomysł, dlatego codziennie pokonujemy ponad 100 schodów na wieżę i o 21.00 gramy Apel Maryjny - mówi Roman Stefaniak, nauczyciel muzyki i kapelmistrz orkiestry w Ośnie Lubuskim. - Towarzyszą mi moje uczennice, grające tutaj w orkiestrze na co dzień. Tak nam się to spodobało, że oprócz tego w czerwcu o godz. 21.00 gramy pieśni związane z Najświętszym Sercem Pana Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Świdnica: Prawie 17 mln na renowację katedry

2019-05-23 19:37

ako / Świdnica (KAI)

Parafia św. Stanisława, biskupa i męczennika i św. Wacława w Świdnicy otrzymała prawie 17 mln na ratowanie świdnickiej katedry. Minister kultury i dziedzictwa narodowego podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania prac konserwatorskich w świątyni.

Mariusz Barcicki

15 maja Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podjął decyzję o dofinansowaniu projektu „Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej”.

Jak powiedział KAI ks. dr Daniel Marcinkiewicz, rzecznik świdnickiej kurii biskupiej prace konserwatorskie będą obejmowały m.in.: konserwację rzeźb znajdujących się w nawie głównej, konserwację malowideł na ścianach i sklepieniach prezbiterium oraz konserwację obrazów sztalugowych z nawy głównej wraz z ramami. Kwota dofinansowania wyniosła 16 977 602,47 zł. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 30 czerwca 2022 r.

Katedra świdnicka jest jedną z najokazalszych świątyń na Dolnym Śląsku. W 2004 roku kościół pw. św. Stanisława i św. Wacława został poniesiony do rangi katedry. Fundatorem świątyni był w 1330 roku Bolko II Świdnicki. Katedra posiada wieżę o wysokości 101 m, jest to najwyższa gotycka wieża w Polsce. W bocznej kaplicy w barokowym ołtarzu znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Uzdrowienia Chorych z drugiej połowy XV wieku, koronowany w 2017 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem