Reklama

Anno Domini 2002

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 1/2003

Wydaje się, że jeszcze nie tak dawno świętowaliśmy zakończenie Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa, a tu już przychodzi podsumowywać kolejny mijający rok.

Na pierwszym miejscu trzeba powiedzieć, że diecezja sosnowiecka świętowała w tym roku 10-lecie istnienia. Przed 10 laty Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus, datowaną na 25 marca, powołał naszą diecezję. W tym roku jubileusz 10-lecia przyjęcia sakry biskupiej obchodził bp Adam Śmigielski SDB, a 15-lecie święceń biskupich świętował bp Piotr Skucha. Dekadę pracy i działań diecezji upamiętnił album i wystawa poświęcona sztuce sakralnej naszej diecezji w sosnowieckim muzeum.
Najważniejszym wydarzeniem inwestycyjnym było rozpoczęcie budowy Domu Księży Emerytów. Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu. A na koniec roku budowla stoi w już w stanie surowym. Poświęcając budynek, biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB wyraził zadowolenie z szybko postępujących prac budowlanych. "Pamiętajmy, że budujemy dom nie tylko dla siebie, ale i dla przyszłych pokoleń. Już teraz są kapłani, którzy czekają na to miejsce" - mówił Ordynariusz.
Przez cały rok trwały prace I Synodu Diecezji Sosnowieckiej. Zakończył się pierwszy, ale bardzo ważny etap prac tzw. diecezjalna konsultacja. Przed
Synodem stoi druga faza polegająca na przygotowaniu materiałów na sesję plenarną. "Można powiedzieć, że po czasie refleksji nad problematyką teologiczną i socjologiczną życia religijnego naszego Kościoła nadszedł czas na pracę normatywną, na prawną refleksję i jej zapis w formie statutów" - powiedział Niedzieli ks. dr Stanisław Zychowicz, sekretarz generalny I Synodu Diecezji Sosnowieckiej.
Znamiennym faktem było podniesienie przez Ojca Świętego Jana Pawła II kolegiaty św. Andrzeja w Olkuszu do godności bazyliki mniejszej. Uroczyste ogłoszenie tej wiadomości miało miejsce13 stycznia. W tym roku diecezji sosnowieckiej przybyły 3 nowe sanktuaria. Bp Adam Śmigielski ustanowił dla diecezji sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu, sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej. W mijającym roku Ordynariusz konsekrował też dwa kościoły - Zesłania Ducha Świętego i św. Brata Alberta w Sosnowcu.
Na uwagę, wsparcie i kontynuację zasługuje nowe przedsięwzięcie Akcji Katolickiej. 15 czerwca zainaugurowana została akcja "Pomagamy dźwigać krzyż bezrobocia". Polega ona na udzielaniu wsparcia materialnego najbardziej potrzebującym rodzinom dotkniętym bezrobociem. Warto również podkreślić wagę Forum Rodzin Chrześcijańskich, zorganizowanego w dniach 12-14 kwietnia przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej i sierpniowe spotkanie formacyjno-integracyjne rodzin wielodzietnych.
Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym mijającego roku jest niewątpliwie Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek. W tym roku odbył się finał 8. edycji. W krajobraz wydarzeń kulturalnych wpisał się także Festiwal "Ave Maria" w Czeladzi. Młodzież mogła się wykazać inwencją twórczą, biorąc udział w Konkursie fotograficznym "Dokąd idziesz człowieku XXI?", zorganizowanym przez KSM.
W kwietniu po kilku miesiącach przygotowań wyruszył 4 konwój z pomocą humanitarną dla Polaków mieszkających na Ukrainie. Konwój zorganizowała Caritas Diecezji Sosnowieckiej.
Mijający rok stał też pod wpływem wyborów i ustanowień nowych rad. W czerwcu bp Śmigielski powołał na 5-letnią kadencję Księży Dziekanów, 6 z nich nie pełniło tych funkcji wcześniej. A w grudniu specjalnym dekretem ustanowił, także na okres 5 lat, Radę Kapłańską i Kolegium Konsultorów.

Reklama

Zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conv, który uratował 150 sierot

2019-10-12 19:32

Dr Małgorzata Brykczyńska

W piątek rano 11 pażdziernika 2019, w Enfield, CT (USA) zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conf, autor książki Skradzione Dziecinstwo i Pamiętnik Sybiraka i Tułacza. Odznaczony najwyższymi orderami Polski, (ostatnio z okazji 100 rocznicy urodzin Prezydent RP przyznał mu order Orła Białego), Harcmistrz, i wielki franciszkanin, który przed miesiącem obchodził 100 urodziny w Chicopee, MA. Na uroczystość zjechali się ludzie z całego świata, włącznie z sierotami z Tengeru których uratował, ich rodzinami i inni “Afrykańczycy”.

Marie Romanagno

Ks Łucjan był seniorem franciszkanów (najstarszy żyjący franciszkanin) i ostatni który jeszcze odbył nowicjat u Św Maksymiliana Kolbe. Ojciec Łucjan zmarł w powszechnej opinii świętości. Wielki człowiek, polak, kapłan.

Łucjan Królikowski urodził się 7 września 1919 r. Do zakonu franciszkanów wstąpił w Niepokalanowie. W 1939 r. udał się na studia do Lwowa, ale już rok później został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Wolność przyniósł mu układ Sikorski-Majski z 1941 r., który gwarantował „amnestię” dla Polaków. Ojciec Łucjan z trudem przedostał się do Buzułuku, gdzie stacjonował sztab Armii Andersa. Wraz z nią przemierzył Kazachstan, Uzbekistan i Kirgizję. Później ukończył szkołę podchorążych i dotarł do Persji i Iraku.

Nadal jednak chciał być zakonnikiem, nie żołnierzem. Wiosną 1943 r. dotarł do Bejrutu, gdzie rozpoczął studia teologiczne. Ukończył je i otrzymał święcenia kapłańskie. W czerwcu 1947 r. wypłynął do Afryki Równikowej, gdzie podjął pracę wśród polskich dzieci w Tengerze (przebywały tam dzieci z matkami oraz sieroty, które NKWD wywiozło na Sybir – te, które ocalały, zostały uratowane przez Armię Andersa). Po okropieństwach Syberii małym tułaczom osiedle położone niedaleko równika wydawało się rajem.

Szczęście nie trwało jednak długo. Kiedy w 1949 r. Międzynarodowa Organizacja Uchodźców postanowiła zlikwidować polskie obozy w Afryce, a dzieci odesłać do komunistycznej Polski, o. Łucjan zdecydował, by wraz z nimi wyemigrować do Kanady. Na początku czerwca 1949 r. prawie 150 polskich sierot wyruszyło z Afryki.

W Kanadzie o. Łucjan był prawnym opiekunem dzieci, zajmował się także ich edukacją i wychowaniem. Tymczasem w Polsce komuniści wpadli w szał. Do próby odzyskania sierot chciano wykorzystać nawet ONZ. Na próżno – dzieci o. Łucjana były już wolne.

Można zadać sobie pytanie: Skąd ta chęć bezinteresownej pomocy? Sam o. Łucjan udzielał najlepszej odpowiedzi: „Życie człowieka jest grą, sztuką, realizacją Boskiego utworu, który nosi tytuł: miłość. Ona jest tak wpleciona w życie, że stanowi pobudkę ludzkich myśli, słów, czynów i działań. Miłość, która nie skrzywdzi biednego, bezbronnego jak dziecko, nie zerwie kwiatka, by go za chwilę podeptać, ani nie zgładzi psa czy kota”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

"Powołany" - film ukazujący wartość kapłaństwa

2019-10-15 07:16

Materiał prasowy

"Powołany” to powstający film dokumentalny opowiadający o miłości i mocy Bożej ukazującej wartość kapłaństwa przez pryzmat świadectw osób świeckich.

Przedstawimy w nim unikatowe historie ludzi, którzy doświadczyli wyjątkowego spotkania z żywym Bogiem poprzez posługę kapłanów, które zmieniło ich dotychczasowe życie. Filmowy obraz będzie wprowadzał w tajemnicę złożenia przez Boga szczególnego daru, który niosą kapłani. Film będzie przeprowadzał widza przez najważniejsze posługi zlecone kapłanom przez samego Boga, takie jak: głoszenie Słowa Bożego, sakrament Chrztu świętego, sakrament pojednania i pokuty, sakrament Eucharystii, modlitwa o uzdrowienie, modlitwa o uwolnienie i egzorcyzm, ochrona życia poczętego, posługa miłosierdzia, opieki rodzin oraz przygotowania do śmierci.W filmie wystąpią uznani kapłani, osoby konsekrowane i stygmatycy, tacy jak: brat Elia, o. James Manjackal, o. John Bashobora, ks. Dominik Chmielewski, o. Antonello i Henrique, ks. Marek, Dziewiecki. ks. Tomasz Kancelarczyk, ks. Radosław Siwiński i wielu innych.W warstwie dokumentalnej zobaczymy niesamowite historie osób świeckich, którzy namacalnie doświadczyli spotkania z żywym Bogiem poprzez posługę kapłanów.

Dlaczego chcemy zrealizować ten projekt?

Widzimy ogromną potrzebę zrealizowania filmu, który na nowo pokaże wielu ludziom wartość sakramentu kapłaństwa. Myślimy tutaj zarówno o Polsce jak i całym świecie. Nasz film ma na celu przybliżyć ludzi do Boga a w następstwie zmianę stylu życia, na taki który będzie przepełniony miłością i szacunkiem do drugiego człowieka. W filmie pokazujemy ludzi, których życie było pozbawione Boga oraz do czego to doprowadziło. W każdej z tych historii widz może odnaleźć cząstkę siebie i zestawić z swoim życiem. Chcemy, żeby ten film dotarł do ludzi wierzących jak i niewierzących. Żeby był umocnieniem wiary dla ludzi świeckich jak i kapłanów. Iskrą zapalającą osobową relację z Bogiem u tych, którzy ją utracili lub dopiero jej poszukują. Uświadomieniem jak wygląda życie bez Boga a jak nabiera sensu kiedy zwracamy się do stwórcy. Ten film będzie źródłem wiary dla każdego człowieka.

Więcej informacji na katolikwspiera Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem