Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Kościół jest apostolski

Podczas audiencji ogólnej 16 października br. papież Franciszek wyjaśnił, co to znaczy, że Kościół jest apostolski. Stwierdził, że oznacza to, że opiera się on na nauczaniu Apostołów, na władzy, jakiej udzielił im sam Chrystus. Żyli oni z Jezusem, słyszeli Jego słowa, dzielili Jego życie, a przede wszystkim byli świadkami Jego śmierci i zmartwychwstania. - Nasza wiara, Kościół, którego zechciał Chrystus, nie opiera się na jakiejś idei, jakiejś filozofii, ale na samym Chrystusie. A Kościół jest jak roślina, która wzrosła w ciągu wieków, rozwinęła się, przyniosła owoce, ale jej korzenie są mocno osadzone w Nim, a fundamentalne doświadczenie Chrystusa, jakie mieli Apostołowie, wybrani i posłani przez Jezusa, dociera aż do nas - podkreślił Ojciec Święty.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej u Ojca Świętego

Piórem od Papieża chce podpisać porozumienie z Izraelem

Przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas został przyjęty 17 października br. na audiencji przez papieża Franciszka. - Mam nadzieję, że tym piórem podpiszę porozumienie pokojowe z Izraelem - powiedział po audiencji Mahmud Abbas. Pióro, będące reprodukcją kolumny z baldachimu Berninego w Bazylice Watykańskiej, otrzymał on z rąk Ojca Świętego podczas wymiany darów. Spotkanie w bibliotece prywatnej papieża Franciszka w Watykanie trwało 25 minut, w obecności tłumacza z arabskiego na włoski. W pierwszym spotkaniu z papieżem Franciszkiem palestyńskiemu przywódcy towarzyszyło 13 osób, w tym dwie kobiety, burmistrz Betlejem i palestyńska ambasador przy Kwirynale.

Reklama

Mahmud Abbas zaprosił Papieża do Ziemi Świętej. Jak podają media izraelskie, oczekuje się, że pielgrzymka odbędzie się w marcu 2014 r.

Modlitwa „Anioł Pański”

Naszą bronią jest modlitwa

Nauczmy się od wdowy z czytanej dzisiaj Ewangelii ciągłej, niestrudzonej modlitwy, będącej wyrazem wiary w Boga, który jest naszym sprzymierzeńcem i mocą w walce ze złem - powiedział papież Franciszek w rozważaniach przed modlitwą „Anioł Pański” 20 października. W związku z przypadającą tego dnia Niedzielą Misyjną przypomniał, że misją Kościoła jest szerzenie na świecie płomienia wiary, którą przyniósł Jezus.

Po odmówieniu modlitwy maryjnej i udzieleniu wiernym apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał misjonarzy, którzy bez rozgłosu pracują i oddają swoje życie. - Tak jak Włoszka Afra Martinelli, która wiele lat pracowała w Nigerii, a kilka dni temu została zabita podczas napadu rabunkowego; opłakiwali ją wszyscy: chrześcijanie i muzułmanie. Kochali ją - powiedział Papież.

Reklama

Wspomniał też świeckiego salezjanina Stefana Sándora, który 19 października br. w Budapeszcie został ogłoszony błogosławionym. - Kiedy reżym komunistyczny zamknął wszystkie dzieła katolickie, z odwagą stawił czoło prześladowaniom i został zabity w wieku 39 lat - mówił Ojciec Święty.

Wyraził też swoją bliskość z mieszkańcami Filipin dotkniętych silnym trzęsieniem ziemi i zachęcił do modlitwy w intencji narodu filipińskiego.

Papież Franciszek do Polaków

Za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II

Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Dziś w Katowicach ma miejsce ważne wydarzenie kulturalno-religijne: misterium o życiu i duchowości św. Franciszka, z udziałem setek aktorów i tysięcy widzów. Jego organizatorom i uczestnikom życzę, aby to artystyczne spotkanie z Biedaczyną z Asyżu budziło w sercach wszystkich miłość do Boga Stwórcy, szacunek dla stworzenia i czynne miłosierdzie dla tych, którzy potrzebują duchowej i materialnej pomocy. Wszystkich Was tu obecnych i Waszych najbliższych zawierzam wstawiennictwu bł. Jana Pawła II, w trzydziestą piątą rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową, i z serca Wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.

Audiencja generalna, 16 października 2013 r.

Nad jeziorem Albano

Papieskie rekolekcje poza Rzymem

Pierwsze rekolekcje dla Kurii Rzymskiej za pontyfikatu papieża Franciszka odbędą się tradycyjnie w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu (w dniach 9-14 marca 2014 r.), ale poza Rzymem - informuje portal „Il sismografo”, powołując się na hiszpański portal „Cope”.

Nauki konferencyjne będzie głosił ks. prał. Angelo De Donatis, kapłan diecezji rzymskiej. Urodzony w 1954 r., a wyświęcony na kapłana w 1980 r. początkowo pracował duszpastersko, a następnie był kierownikiem duchowym w seminarium rzymskim. Od kilku lat jest proboszczem parafii św. Marka na Kapitolu w centrum Wiecznego Miasta, którą przekształcił w ośrodek duchowości. Jest cenionym rekolekcjonistą, poświęcającym się szczególnie formacji kapłańskiej. Prowadzi dni skupienia, a także rekolekcje dla zakonników i zakonnic.

Miejscem rekolekcji Ojca Świętego i Kurii Rzymskiej będzie położony w lasach nad jeziorem Albano dom rekolekcyjny paulistów „Casa Divin Maestro”. Tradycyjnie podczas papieskich rekolekcji zawieszone są wszelkie audiencje, w tym środowa audiencja ogólna.

* * *

Nasza modlitwa nie może ograniczać się do jednej godziny w niedzielę; ważne jest, by mieć codzienne relacje z Panem Bogiem.
Wpis papieża Franciszka na Twitterze

2013-10-22 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z sercem na dłoni

2021-07-30 19:18

ks. Łukasz Romańczuk

p. Władysława Czerwińska

p. Władysława Czerwińska

Dbała o kleryków jak o swoich synów. Dla alumnów była to „pani Władzia”, która często zastępowała w Henrykowie mamę i babcię. Wraz z końcem czerwca br. pani Władysława Czerwińska przeszła na emeryturę. 

Od ponad 25 lat pani Władysława Czerwińska pracowała w kuchni w henrykowskim klasztorze, a końcem czerwca przeszła na zasłużoną emeryturę. - To, że zaczęłam pracę w kuchni w Henrykowie, było bardzo opatrznościowe. Nie miałam potrzeby, aby pracować, bo w Jasienicy, gdzie mieszkam, wraz z mężem prowadziliśmy gospodarstwo rolne. Jednak potrzebne były nam pieniądze, aby spłacić raty związane z remontem. Swój pierwszy dzień w pracy pamiętam, jakby to było wczoraj. 18 listopada 1995 roku do pracy przyjął mnie ks. Franciszek. Nie planowałam zostać dłużej niż do kwietnia, a praca tam mi się spodobała, że zostałam na ponad 20 lat. Dziękuję Panu Bogu, że miałam tę pracę - wspomina Władysława Czerwińska.

CZYTAJ DALEJ

Świadomi tego, co najniższe i najwznioślejsze!

2021-07-27 12:14

Niedziela Ogólnopolska 31/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Nie ma nic gorszego, jak życie na powierzchni – pozbawione kontaktu zarówno z tym, co w nas najwznioślejsze, jak i z tym, co... najniższe. Zbyt łatwo i bezrefleksyjnie dajemy się unosić strumieniowi oszałamiającej cywilizacji. To zmora i nieszczęście naszych czasów. Schodzenie na głębię, także tę mroczną, jest konieczne, by móc żarliwie zwracać swe oczy ku jasnej głębi serca i najwznioślejszym darom Boga.

CZYTAJ DALEJ

Abp Józef Guzdek: trzeba zwycięstwa nie tylko na wojnie, lecz także nad wojną

2021-07-31 19:46

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

bp Józef Guzdek

Karol Porwich

– Dzisiejsze spotkanie, chwila zadumy i wspólna modlitwa pozwalają wierzyć, że są ludzie dobrzy i że świat miłości, wzajemnego szacunku, dobra i pokoju jest ciągle możliwy. To zależy do każdego z nas! – mówił podczas Mszy św. na Placu Krasińskich abp Józef Guzdek, Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego. Podczas sprawowanej pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego Eucharystii modlono się w intencji uczestników zrywu z sierpnia 1944 r. Po zakończeniu Mszy św. odbył się apel pamięci i ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem.

Na początku Mszy św. abp Józef Guzdek zwracając się do kombatantów podkreślał, że kolejnym pokoleniom „potrzebni są świadkowie heroicznej walki o wolność – zwyciężeni, ale niepokonani; wierni wartościom, które nadają najgłębszy sens ludzkiemu życiu”. – Pragniemy modlić się za Was, żyjących świadków wydarzeń sprzed 77 lat. Prosimy Boga o zdrowie i potrzebne siły, abyście jak najdłużej mogli wychowywać kolejne pokolenia Polaków do wierności wartościom, które zadecydują o naszym dziś i przyszłości umiłowanej Ojczyzny – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję