Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 43/2013, str. 6

Bracia zakonni

Życie ofiarowali Bogu i współbraciom

Pod hasłem: „Wierność Bogu i powołaniu w życiu zakonnym” w dniach 14-16 października odbyła się 31. Pielgrzymka Braci Zakonnych, z udziałem ok. 500 braci. Jednocześnie w sanktuarium trwała Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. - Te spotkania odbywają się dwa razy w roku. Ich celem jest koordynacja naszych działań, naszego apostolstwa, oraz pomoc w animowaniu naszych wspólnot - wyjaśniał br. Jacek Waligóra, dotychczasowy przewodniczący KWPZM. Pierwszorzędnym celem tego spotkania jest wybór nowych odpowiedzialnych za Konferencję: przewodniczącego i konsulty, czyli ciała, które wspomaga przewodniczącego w wypełnianiu jego posługi. Nowym przewodniczącym KWPZM został wybrany prowincjał redemptorystów o. Janusz Sok CSsR.

Uczestnicy obu spotkań gromadzili się wspólnie na Eucharystii. 15 października przewodniczył jej metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a 16 października - biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz. Spotkanie stanowiło także przygotowanie do rozpoczynającej się peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po domach zakonnych. Ikonę ofiarował polskim zakonnikom prymas Polski kard. Stefan Wyszyński w 1963 r., jako dar na 1000-lecie chrztu Polski. W ciągu trzech lat Obraz nawiedzi prawie 900 zakonnych wspólnot domowych. 16 października w Bazylice Jasnogórskiej uroczyście zainaugurowana została peregrynacja jasnogórskiego wizerunku Maryi.

Pracownicy polskich więzień

Umocnieni na trudną służbę

Reklama

W 17. Pielgrzymce Funkcjonariuszy Służby Więziennej, która miała miejsce 12 października, wzięło udział ok. tysiąca osób. Obecny był gen. Jacek Włodarski, dyrektor generalny Służby Więziennej. Ks. Paweł Wojtas, naczelny kapelan więziennictwa, powiedział: - Przybycie tutaj, na Jasną Górę, wspólna modlitwa i bycie ze sobą - to wszystko jest nam bardzo potrzebne. Nabieramy wobec siebie otwartości, serdeczności, bo skoro razem się modliliśmy, to jest nam łatwiej podejmować najtrudniejsze decyzje wobec człowieka, który zabił, zgwałcił, dokonał innych tragedii wobec swego bliźniego. W Polsce jest obecnie 156 zakładów karnych i aresztów śledczych. W tej chwili przebywa w nich ponad 83 tys. osób.

Pracownicy wodociągów

Dostarczają zdrową wodę

Już po raz 23. odbyła się Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Spotkanie w dniach 12-13 października zgromadziło ok. 3 tys. osób. Organizatorem pielgrzymki były Wodociągi Szczecińskie, które obchodzą 150. rocznicę powstania.

Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Biorący udział w koncelebrze o. Jan Golonka, kustosz zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze, podziękował za lata pielgrzymowania i za dary, jakie Jasna Góra otrzymała od pracowników wodociągów - pięknie wykonane włazy do podziemnych krypt oraz pokrywy na studzienki kanalizacyjne. - Wasza służba jest służbą szczególną - mówił w homilii abp Dzięga. - Służycie zdrowiu ziemi i zdrowiu człowieczemu; bezpieczeństwu ziemi i bezpieczeństwu człowieka - zarówno w sferach strategicznych, jak szeroko rozumiana gospodarka wodna, gospodarka odpadami, sprawy zabezpieczenia zdrowotnego ludzi, jak też w aspektach szczegółowych, jak troska o to, aby z kranu płynęła zdrowa woda - zauważył.

Krótko

7, 8, i 9 października przybyli na Jasną Górę maturzyści archidiecezji warszawskiej. Młodzieży towarzyszył bp Tadeusz Pikus, biskup pomocniczy.

10 października siatkarze AZS Częstochowa podczas Apelu Jasnogórskiego zawierzyli Matce Bożej kolejny sezon sportowy.

11 października przybyła pielgrzymka maturzystów archidiecezji białostockiej, licząca 950 osób. Wraz z młodymi modlił się biskup pomocniczy Henryk Ciereszko.

12 października miała miejsce 33. Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej.

12 października przybyła druga grupa pielgrzymki maturzystów archidiecezji lubelskiej - ok. 3 tys. osób wraz z biskupem pomocniczym Mieczysławem Cisło.

13 października przybyli przedstawiciele Związku Podhalan w Łącku. Obecni byli: ks. Stanisław Kowalik, kapelan Związku, i Tomasz Ćwikowski, prezes Związku Podhalan Oddział w Łącku.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-10-22 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka niewidomych i widzących

2021-08-02 14:00

[ TEMATY ]

matka Elżbieta Czacka

AFSK

„Myślę, że m. Czacka na pewno mogłaby być patronką osób z problemami wzroku, doświadczonych dramatem cierpienia, ale być może także wszystkich, którzy mają problemy z zobaczeniem tego, co najważniejsze, poszukujących prawdy, poszukujących Boga, tych, których dusza potrzebuje światła, chociaż oczy widzą” – powiedziała tygodnikowi Echo Katolickie s. Alberta Chorążyczewska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, współautorka Positio w procesie beatyfikacyjnym m. Elżbiety Róży Czackiej.

Choć z ludzkiej perspektywy utrata wzroku w wieku 22 lat jest tragedią, dla Róży Czackiej była Bożą łaską, na której zbudowała wielkie dzieło. Stała się nie tylko pionierką nowoczesnych metod wychowania i pomocy niewidomym w Polsce, ale jednocześnie osobą, która, opierając swe życie całkowicie na Bogu, wywarła wpływ na wielu ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Papież do młodych: na wzór Maryi nieście Chrystusa w świat

2021-08-02 14:50

[ TEMATY ]

młodzi

Franciszek

młodzież

Monika Rybczyńska/Biuro Krajowe ŚDM

Ojciec Święty zachęcił młodzież, by na wzór Maryi niosła Chrystusa w świat i czyniła ze swego życia dar dla innych. Papież pisze o tym w przesłaniu na 32. Międzynarodowy Festiwal Młodych odbywający się w Medziugoriu. Hasłem tygodniowego spotkania, w którym uczestniczy również młodzież z Polski, są słowa „Co dobrego mam czynić?”.

W swym przesłaniu Franciszek nawiązuje do historii bogatego młodzieńca, który odszedł smutny po spotkaniu z Jezusem. Papież wskazuje, że miał on odwagę stawiania słusznych pytań, zabrakło mu jednak odwagi do przyjęcia odpowiedzi Jezusa: zrezygnowania z siebie samego i swoich bogactw, by związać się z Chrystusem i dzięki tej drodze odkryć pełnię szczęścia. „Także do was Jezus mówi dziś: pójdź i naśladuj” – pisze Papież zachęcając uczestników festiwalu, by nie bali się oddać swej młodości w ręce Jezusa i podążać za Nim.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Michał Kacprzyk nowym sekretarzem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych

2021-08-03 12:49

[ TEMATY ]

Papieskie Dzieła Misyjne

M.Łoboda /Papieskie Dzieła Misyjne

"Mam nadzieję, iż zadania, jakie z woli Bożej zaczynam pełnić, będą przeniknięte natchnieniami Ducha Świętego, który jest głównym sprawcą misyjnej działalności Kościoła" – mówi KAI ks. Michał Kacprzyk, nowy sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.

– Praca w Papieskich Dziełach Misyjnych jest dla mnie bardzo odpowiedzialnym zadaniem, jakie przychodzi mi pełnić. Tym poczuciem odpowiedzialności napawa już samo słowo "papieskie", odnoszące się do tychże Dzieł. Funkcja sekretarza krajowego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła wiąże się z koordynacją działań o charakterze misyjnym na szczeblu krajowym. Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary odpowiada przede wszystkim za rozpowszechnianie idei misyjnej wśród wiernych i wzbudzanie misyjnego zapału, za organizację wydarzeń o tematyce misyjnej, przygotowywanie materiałów formacyjnych, katechetycznych i liturgicznych, animację misyjną, formację Młodzieżowego Wolontariatu Misyjnego – opowiada KAI ks. Michał Kacprzyk, sekretarz krajowy PDRW i PDPA.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję