Reklama

Oddany Bogu i Ojczyźnie

Niedziela Ogólnopolska 43/2013, str. 12

Paweł Wysoki

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II 20 października br. uroczyście rozpoczął 96. rok akademicki. Wielkie święto na najstarszej uczelni w Lublinie przebiegało pod znakiem obecności abp. Józefa Michalika, metropolity przemyskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Honorowy gość przewodniczył inauguracyjnej Mszy św. oraz otrzymał tytuł „Deo et Patriae deditus” (Oddany Bogu i Ojczyźnie). Decyzję o uhonorowaniu abp. Józefa Michalika tytułem nawiązującym do zawołania umieszczonego w godle uniwersytetu Senat KUL podjął 25 kwietnia br. Jak uzasadniono, laureat od dziesięcioleci wzywa do kultywowania związków polskiej kultury z chrześcijaństwem i do opierania życia społecznego na trwałych zasadach moralnych, apeluje o ochronę instytucji rodziny, o uznanie godności życia ludzkiego na każdym etapie jego rozwoju, a także promuje postawę przebaczenia opartego na prawdzie i z troską angażuje się w formację młodzieży. - Myślę, że niewielu jest ludzi, którzy byliby tak oddani Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie jak abp Józef Michalik - mówił abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL.

Reklama

Ks. prof. Piotr Stanisz, prezentujący sylwetkę laureata, podkreślał, że podstawowym znakiem oddania Bogu i Ojczyźnie jest poświęcenie im swojej życiowej posługi. Ukazał abp. Józefa Michalika najpierw jako promotora idei pojednania naszego narodu z sąsiednimi narodami oraz jako promotora idei opierania życia poszczególnych ludzi i wspólnot na trwałych wartościach wynikających z Ewangelii. Ks. prof. Stanisz nazwał też abp. Michalika „promotorem idei wytrwałego starania się o lepsze jutro, rozświetlone nauką Chrystusa”. - Podstawowym warunkiem pomyślnej przyszłości jest budowanie na trwałych wartościach, rozpoznawanych dzięki Ewangelii, dlatego wśród priorytetów naszych czasów Ksiądz Arcybiskup wymienia m.in.: troskę o prawdziwą wiarę, pamięć o chrześcijańskim dziedzictwie Europy, a także przekonanie, że jedyną właściwą drogą dla człowieka jest powracanie do niezmiennych i trwałych wartości, do których należy w szczególności ludzkie życie od poczęcia do naturalnej śmierci, ludzka godność i właściwie pojmowana wolność oraz rodzina rozumiana jako trwały i otwarty na życie związek mężczyzny i kobiety - wyliczał Ksiądz Profesor.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. przewodniczący KEP zwrócił uwagę na podłoże kryzysu cywilizacji chrześcijańskiej (ale nie wiary), obserwowanego w Europie. - W wielkiej mierze kryzys uwarunkowany jest redukcyjnym spojrzeniem na człowieka i próbą pozbawienia go nierozerwalnego związku ze Stwórcą. - Żyjemy w czasach, kiedy tak często trzeba bronić człowieka przed nim samym, a trzeba to czynić, ilekroć człowiek przekreśla samego siebie, depcząc prawa natury, ilekroć zło nazywa dobrem, a bunt przeciwko prawom Bożym nazywa wolnością. Tu ujawnia się wielka i twórcza rola katolickiego uniwersytetu i katolickiego laikatu, który broni życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. I broni przed „nową religią”, pamiętając o prawach dziecka do przyjścia na świat w rodzinie złożonej z ojca i matki, i broni dziecka przed każdym zgorszeniem - podkreślał.

Na nowy rok nauki i pracy abp Józef Michalik życzył uniwersytetowi, by wychowywał dla rodzin, zakładów pracy, Kościoła i Ojczyzny gigantów myśli i ducha, czyli świętych. - To są ludzie pełnego człowieczeństwa, którego świat tak bardzo potrzebuje - powiedział.

2013-10-22 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do zobaczenia Andrzeju u Pana - w środę w wypadku zginął jeden z liderów Wojowników Maryi

2021-08-05 08:17

facebook.com/sanktuariumsierpc

W środę w wypadku zginął lider Wojowników Maryi Sierpc Andrzej Mosakowski - informuje parafia św. Benedykta w Sierpcu.

Jak czytamy w informacji na profilu parafii:

CZYTAJ DALEJ

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Raï: ofiary wzywają do wytrwałości, nie do ucieczki

2021-08-05 19:18

[ TEMATY ]

Liban

upamiętnienie

Bejrut

ofiary

Vatican News

Kard. Bechara Butros Raï

Kard. Bechara Butros Raï

„4 sierpnia ubiegłego roku Jezus był z nami na krzyżu, a dzisiaj wzywa nas do Zmartwychwstania z tym wszystkim, co to oznacza w odniesieniu do wiary, wewnętrznego pokoju i nowego życia dla tych, którzy odeszli” – powiedział podczas Mszy upamiętniającej ofiary wybuchu w bejruckim porcie kard. Bechara Butros Raï.

Patriarcha maronicki podkreślił w kazaniu, że wartość krwi dwustu siedmiu ofiar, sześciu tysięcy pięciuset rannych, zniszczenia połowy stolicy i cierpienia setek ludzi, którzy stracili swoje domy i ciężko wypracowany dobytek, jest bezcenna. Równocześnie haniebne pozostaje unikanie sprawiedliwości i chowanie się za fałszywymi immunitetami, które nie mają żadnej wartości ani znaczenia w odniesieniu do tej zbrodni spowodowanej trzecią co do wielkości eksplozją nienuklearną w historii ludzkości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję