Reklama

Niedziela Podlaska

Ocalmy od zapomnienia

Niedziela podlaska 43/2013, str. 8

[ TEMATY ]

pomnik

zabytki

Stanisława Maciak

W 2014 r. Towarzystwo Miłośników Ziemi Sterdyńskiej realizowało będzie projekt pod nazwą „Ocalmy od zapomnienia”, którego celem jest poprawa jakości życia oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez przeprowadzenie prac konserwatorskich nagrobka Michała Lefevre znajdującego się na cmentarzu parafialnym w Sterdyni i wpisanego do rejestru zabytków. Nagrobek Michała Lefevre jest obiektem o dużych wartościach artystycznych i historycznych. Wykonany został z szarego piaskowca i pochodzi z 1855 r. Zadanie realizowane będzie w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju w zakresie małych projektów objętego PROW na latach 2007-2013.

Reklama

Planowany koszt realizacji zadania stanowił będzie kwotę 24780 zł. Zgodnie z umową przyznania pomocy zawartą 8 sierpnia 2013 r. pomiędzy Samorządem Województwa Podlaskiego z siedzibą w Białymstoku a Towarzystwem Miłośników Ziemi Sterdyńskiej przyznana pomoc ze środków Unii Europejskiej wynosić będzie kwotę 19824 zł. Środki własne Towarzystwa Miłośników Ziemi Sterdyńskiej to kwota 4956 zł, z tego środki pochodzące z kwesty „Ocalmy” przeprowadzonej 1 listopada 2012 r. na cmentarzu parafialnym w Sterdyni na renowację zabytkowych nagrobków wynoszą 3600 zł.

Operacja pt. „Ocalmy od zapomnienia” zostanie przeprowadzona w Sterdyni w gminie Sterdyń, województwo mazowieckie, powiat sokołowski na obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju realizowaną przez lokalną grupę działania o nazwie: Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania - Tygiel Dolina Bugu” z siedzibą w Drohiczynie wybraną do realizacji LSR w ramach PROW 2007-2013. Oprócz prac konserwatorskich nagrobka Michała Lefevre zostaną przeprowadzone w 2014 r. spotkania z cyklu „Ocalmy od zapomnienia” w trzech miejscowościach parafialnych na terenie gminy Sterdyń: Łazówek - w świetlicy wiejskiej, Seroczyn - w świetlicy wiejskiej i Sterdyń - w siedzibie TMZS. Tematem spotkań będzie przypomnienie lub poinformowanie lokalnej społeczności o ludziach zasłużonych dla rozwoju sterdyńskiej ziemi, a pochowanych na cmentarzach parafialnych w Sterdyni, Seroczynie i Łazówku, jak również wspomnienie osób, o których napisane jest na epitafiach w kościołach.

Projekt będzie realizowany przy współpracy Urzędu Gminy w Sterdyni.

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drewniane kościoły. Szlakiem sztuki

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 38/2015, str. 6

[ TEMATY ]

sztuka

zabytki

Ks. Adrian Put

Kościół w Kosieczynie – najstarszy taki w Europie

Kościół w Kosieczynie – najstarszy taki w Europie

Zabytkowe obiekty sakralne cieszą się coraz większą popularnością. Wiele osób z pewnością uraduje fakt, że mogą wybrać się na zwiedzanie nowym szlakiem, którego część przebiega przez naszą diecezję

Chlastawa, Kosieczyn, Bukowiec, Buk, Łomnica, Obra, Rakoniewice, Ruchocice, Granowo, Zielona Góra, Klępsk i Poznań Krzesiny – szlak drewnianych kościołów biegnie przez te miejscowości. W folderze „Drewniane kościoły. Szlakiem sztuki. Poznań – Zielona Góra”, którego pomysłodawcą jest ks. Olgierd Banaś – kustosz kościoła w Klępsku, znajdują się fotografie świątyń wraz z opisem. Ks. Banaś podkreśla, że wielu turystów słyszało o zabytkowych budynkach sakralnych, ale często nie wiedzieli, gdzie ich szukać. To właśnie stało się inspiracją do stworzenia folderu.

CZYTAJ DALEJ

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

św. Krzysztof

parafia Opatrzności Bożej

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Ksiądz proboszcz tłumaczył, że odpust Opatrzności Bożej, który jest głównym tytułem kościoła, jest obchodzony w Niedzielę Trójcy Świętej.

CZYTAJ DALEJ

W starciu z pandemią. Szczepmy się!

2021-07-26 06:26

WOT

Zarówno papież Franciszek, jak i Benedykt XVI przyjęli szczepionkę przeciw wirusowi już na początku roku. W Polsce obecnie w pełni zaszczepionych jest mniej niż 20 mln obywateli. W naszym regionie poziom ten jest bardzo niski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję