Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Stulecie kościoła w Chojnie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 43/2013, str. 1, 3

[ TEMATY ]

świątynia

Ks. Robert Gołębiowski

Jeden wiek w porównaniu z całymi dziejami świata jest niewielkim odcinkiem czasu. Jednak sto lat to przestrzeń, która zagospodarowana jest zawsze bogactwem ludzkich losów, ich życiorysów, kształtowania ich człowieczeństwa. W ten bogaty charyzmat czasu wkomponowana została również parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie, która w tym roku obchodzi jubileusz 100-lecia wybudowania miejscowej świątyni oraz powstania parafii. Te piękne treści stały się kanwą obchodów, które miały miejsce 12 października.

Parafia w Chojnie należy do nielicznych na terenie naszej archidiecezji, które swój rodowód wywodzą sprzed II wojny światowej. To niezwykle ważny fakt, gdyż ciągle uświadamiamy sobie, że przez ponad 400 lat dominowała tutaj reformacja, dlatego obecność parafii katolickiej była zawsze ogromnym ewenementem. Przypomnijmy, więc sobie krótko historię tej parafii. Dopomoże nam w tym monografia wydana przez parafię jubilatkę pod auspicjami ks. kan. Henryka Przestackiego autorstwa Macieja Stryczka: „Do rolniczego regionu, jakim był powiat chojeński, przyjeżdżało po I wojnie światowej wiele osób za pracą. Byli to przeważnie pracownicy sezonowi, w głównej mierze katolicy. I to oni zdecydowali, że chcą mieć własną świątynię. Na terenie Nowej Marchii (historycznej krainy, której częścią jest Chojna) pierwszy katolicki kościół powstał już w 1858 r. w Kostrzynie. Początkowo katolicy z Chojny i okolicy załatwili z władzami, iż modlić się będą w jednym z pomieszczeń dawnego poaugustiańskiego klasztoru, gdzie obecnie mieści się kaplica Matki Bożej. Katolików było jednak coraz więcej, dlatego pojawił się pomysł budowy nowego kościoła. Na ten cel wykupiono bowiem działkę poza średniowiecznymi obwarowaniami miasta. Trzeba wiedzieć, że jeszcze w 1926 r. pierścień obwarowań zachował się w całości. Datki samych robotników nie starczyły na budowę, więc wsparł ich finansowo niemiecki ruch katolicki z hrabią Józefem Stolbergiem na czele. Piękna neogotycka świątynia została oddana do użytku wiernych w 1913 r. Od czasów reformacji był to pierwszy katolicki kościół w Chojnie. Służył wiernym z całej północnej części powiatu chojeńskiego. Parafia została włączona do diecezji wrocławskiej. Zmiany społeczne i wyznaniowe przyniósł koniec wojny. Przed frontem część Niemców uciekła za Odrę, ale część chojnian została. Został również z matką niemiecki ksiądz katolicki Franciszek Müller”.

Reklama

Dla oddania hołdu pracującym tutaj kapłanom przypomnijmy wszystkich proboszczów: ks. Klimek, ks. Papierz, ks. Franciszek Müller, ks. Andrzej Czechowicz, ks. Kazimierz Terlecki, ks. prał. Zbigniew Wójcik, ks. kan. Waldemar Michałowski i ks. kan. Henryk Przestacki. Dla oddania prawdy historycznej należy jeszcze dodać pracującego tutaj przez 17 lat ks. prał. Pawła Mikulskiego, który był spokrewniony z ks. prał. Z. Wójcikiem i ofiarnie pomagał w odgruzowaniu i remoncie klasztoru. Niewątpliwie osobny artykuł należałoby napisać na temat 31 lat posługi ks. prał. Zbigniewa Wójcika, który całe swoje kapłańskie serce poświęcił heroicznej pracy duszpasterskiej nad budowaniem nieprzemijających wartości, które zostały zaszczepione w jego parafianach. Rok temu, gdy Ksiadz Prałat obchodził 60-lecie kapłaństwa, przybliżyliśmy na naszych łamach postać ks. prał. Z. Wójcika. Bez jego wiary, siły ducha, zapału i ufnej modlitwy Chojna nie wyglądałaby dziś tak, jak się obecnie prezentuje.

Wspólnota chojeńska przygotowała się do jubileuszu poprzez Misje Święte, które zakończyły się na tydzień przed jubileuszem. Materialnym zaś dowodem troski o świątynię była wytrwała dążność, a później konkretna praca, która pod przewodem proboszcza ks. kan. H. Przestackiego podjęta została w postaci generalnego remontu dachu kościoła, przez co bryła kościoła nabrała estetycznego wyglądu. Przed rozpoczęciem uroczystości licznie zebrani wierni, którzy wypełnili cały kościół, odmówili Różaniec oraz wysłuchali montażu słowno-muzycznego przypominającego pokrótce historię budowy kościoła i stuletnie funkcjonowania parafii. Uroczystościom jubileuszowym w asyście ponad 30 kapłanów przewodniczył abp Andrzeja Dzięga. Dziękczynna Eucharystia zgromadziła również kapłanów pracujących dotąd w tej parafii, jak i wywodzących się z niej. Obecni byli przedstawiciele samorządów: powiatowego ze starostą Wojciechem Konarskim oraz chojeńskiego z burmistrzem Adamem Fedorowiczem na czele. Nie zabrakło pocztów sztandarowych i przedstawicieli szkół, służb mundurowych, organizacji kombatanckich. W słowie Bożym Ksiądz Arcybiskup odniósł się do wartości historycznej stulecia parafii, uzmysławiając zebranym dziedzictwo pokoleń, które ją tworzyły, a także znaczenie trwania tej enklawy katolicyzmu przed, w czasie i w trudnym pierwszych latach powojennych.

Pod koniec Eucharystii głos zabrali: starosta, burmistrz, przedstawiciele grup parafialnych, a także ks. kan. Waldemar Michałowski, poprzedni proboszcz, który ze wzruszeniem przypominał swoją posługę i niektóre wątki z życia parafialnego. Po błogosławieństwie wszyscy udali się procesyjnie na zewnątrz świątyni, by dokonać odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy upamiętniającej stulecie kościoła i parafii. Całe sobotnie popołudnie wypełniły występy miejscowych zespołów i artystów podczas jubileuszowego festynu. Niewątpliwym wydarzeniem był także recital piosenek w wykonaniu cenionego polskiego barda Andrzeja Cierniewskiego, który stworzył niepowtarzalne widowisko.

Stuletniej, ale nieustannie młodej duchem parafii cała archidiecezja życzy wielu łask płynących szczególnie od Serca Pana Jezusa!

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Święta rozmowa” w Połomi

Niedziela rzeszowska 38/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Kościół

świątynia

Ks. Janusz Sądel

Kościół w Połomi

Kościół w Połomi

W wielu świątyniach diecezji rzeszowskiej możemy podziwiać niezwykłe dzieła sztuki sakralnej. Dziś zapraszam do odwiedzenia kościoła parafialnego w Połomi, gdzie możemy zobaczyć znakomity późnogotycki tryptyk w kompozycji świętej rozmowy.

Miejscowość Połomia została założona na prawie magdeburskim już w 1346 r. przez króla Kazimierza Wielkiego. Pierwszy kościół modrzewiowy w Połomi wzniesiono w połowie XV wieku, jako kościół filialny parafii w Czudcu. Parafia została erygowana przez bp. Zbigniewa Oleśnickiego w 1447 r. na prośbę dziedziców: Prochny, Pakosława i Kietlicza Procheńskich. Świątynia była wotum za szczęśliwy powrót z bitwy pod Warną. Staraniem dziedzica Kaspra Dunin-Przystalowskiego w 1577 r. wybudowano nowy kościół pw. Matki Bożej i św. Mikołaja. Kościół wzniesiono z kamienia, by mógł pełnić także funkcje obronne. W 1644 r. kościół został konsekrowany. Posiada trójbocznie zamknięte prezbiterium, do którego od północy przylega zakrystia, a do nawy od południa kruchta ze skarbcem. Na belce tęczowej znajduje się krucyfiks z XVII wieku. Kościół zawiera wiele cennych zabytków, m.in. gotycką chrzcielnicę z końca XV wieku, kamienne portale pomiędzy prezbiterium a zakrystią z drzwiami kutymi z blachy z 1644 r., zaopatrzonymi w oryginalny zamek, wykonany przez cech strzyżowskich kowali, ołtarz główny z pierwszej połowy XVIII wieku z obrazem „Męczeństwo św. Sebastiana” oraz ambonę rokokową z drugiej połowy XVIII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Wyjście Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

2021-08-02 11:08

Katarzyna Krawcewicz

Mszą św. w konkatedrze rozpoczęła się 39. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka z Zielonej Góry na Jasną Górę. Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

- Pątnik pragnie dziękować Bogu za otrzymane dobro, pokutować za własne lub innych grzechy, prosić o łaski dla siebie i bliźnich – mówił pasterz diecezji. – Wybieracie trudną drogę, okupioną zmęczeniem, może nawet cierpieniem. Nie wiecie, co was czeka w tych dniach. Ale proszę, zapomnijcie o tych troskach, zostawcie to Bogu i Matce Najświętszej, która wesprze was modlitwą. Wasze pielgrzymowanie jest osobistym darem świadectwa. Nie ma znaczenia, w jakim stanie ducha podejmujecie ten trud, zaczynacie drogę. Ważne jest, w jakim stanie ducha powrócicie. Niech dobry Bóg błogosławi wszystkie dobre intencje i wysłucha wszystkie modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję