Reklama

Głos z Torunia

W 60. rocznicę uwięzienia

Wielki Prymas

Patronat honorowy sprawowali: abp dr Józef Kowalczyk, Prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński, bp dr Andrzej Suski, biskup toruński, Dorota Jakuta, przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Całbecki, marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Kierownictwo naukowe przejęli: prof. dr hab. Wojciech Polak, dr Michał Białkowski i dr Sylwia Galij-Skarbińska - pracownicy naukowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych.

Konferencja rozpoczęła się w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu o godz. 10 i trwała do godz. 13. Wśród obecnych byli: wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, przedstawiciel Wojska Polskiego ppłk Czesław Tomaszewski, prof. dr hab. Janusz Małłek, dr Cecylia Iwaniszewska, prezes KIK, radny Przemysław Przybylski, uczniowie z zespołu Szkół im. Stefana kard. Wyszyńskiego z Dobrzejewic oraz goście. Moderowanie i prowadzenie przejęli prof. dr hab. Wojciech Polak i dr Michał Białkowski. Na rozpoczęcie zabrał głos bp Andrzej Suski, który zaznaczył, że kard. Wyszyński był człowiekiem dialogu, wielkiej odwagi, mądrości i rozwagi, ale jednocześnie miał odwagę powiedzieć non possumus. Wicemarszałek Jan Wyrowiński podkreślił, że przy obecnym braku autorytetów przypomnienie postaci takiej jak Prymas jest niezwykle ważne.

Reklama

Prelegenci zaprezentowali następujące tematy: dr hab. Mirosław Golon, prof. UMK omówił zagadnienie sytuacji społeczno-politycznej w Polsce w 1953 r., czasu działania cenzury i szalejącego terroru, mordowania szczególnie ludzi z elit wojskowych; dr Adam Dziurok z IPN Katowice przedstawił okoliczności i konsekwencje uwięzienia Prymasa Polski Stefana kard. Wyszyńskiego oraz stosowanie metody getta wobec Kościoła. Z kolei s. prof. dr hab. Agata Mirek z KUL omówiła stanowisko zgromadzeń zakonnych wobec aresztowania kard.Wyszyńskiego. Prof. dr hab. Tadeusz Wolsza z UKW przedstawił aresztowanie Prymasa w świetle korespondencji do audycji „Fala 49”, zacytował wiele listów, które napłynęły do „Fali 49”, podkreślając, że nie było żadnego listu krytycznego wobec osoby Prymasa. Prof. dr hab. Michał Strzelecki z UMK zaprezentował współczesne aspekty refleksji społeczno-politycznej kard. Stefana Wyszyńskiego i ważność problematyki społecznej w jego nauczaniu oraz obronę godności człowieka. Po tym referacie nastąpiła krótka dyskusja i podsumowanie obrad.

O godz. 15.30 w Rywałdzie Królewskim w kościele klasztornym Kapucynów była sprawowana Msza św. w intencji beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, którą celebrował bp Andrzej Suski. Ksiądz Biskup w homilii zaznaczył, że słowa Prymasa są nadal aktualne, bo uczą nas, jak kochać naród i Kościół. Był on duchowym przewodnikiem w trudnych czasach. Uczy nas nade wszystko zawierzenia się Bogu przez Maryję. Kochał ojczyznę więcej niż własne serce, bo można żyć wśród wielu narodów, ale wierność ślubować jednej ojczyźnie. Miłość narodu to przede wszystkim miłość rodziny i poczętego w niej życia, bo pod sercem matek chowa się naród. Słowa Prymasa to twarda skała, na której powinniśmy budować życie.

Na zakończenie konferencji prof. dr hab. Wojciech Polak omówił pobyt w Rywałdzie Królewskim aresztowanych Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. S. Małgorzata Krupecka z USJK przedstawiła kontakty i współpracę kard. Stefana Wyszyńskiego z siostrami urszulankami Serca Jezusa Konającego.

Toruńska konferencja stanowiła pierwszą część poświęconą kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, druga jej część będzie miała charakter wyjazdowy i odbędzie się w miejscach pobytu Kardynała, w Inowrocławiu, Żninie, Włocławku, Bydgoszczy i ponownie w Toruniu.

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz o beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego: ponadczasowa miłość do Kościoła i ojczyzny

- Jego działanie i sposób bycia Kościołem, jego miłość do Kościoła i Matki Najświętszej, miłość do ojczyzny, jest aktualna i ponadczasowa - mówił podczas spotkania z dziennikarzami kard. Kazimierz Nycz w Rzymie, po zatwierdzeniu dekretu beatyfikacyjnego sł. Bożego prymasa Stefana Wyszyńskiego.

- Wczoraj prefekt Kongregacji ds. Świętych poszedł do Ojca Świętego, by zatwierdzić dekrety beatyfikacyjne, wśród nich dekret kard. Stefana Wyszyńskiego. Przed chwilą zostało to ogłoszone przez biuletyn watykański całemu światu i jest wielka radość, mamy beatyfikację, do której będziemy się teraz bezpośrednio i w sposób bliższy przygotowywać. Wiemy, że Ojciec Święty to zatwierdził i za to mu chciałem bardzo serdecznie podziękować oraz wszystkim tym, którzy wiele lat pracowali nad tą beatyfikacją. W ten sposób wchodzimy w etap bliższego, bezpośredniego przygotowania do tego dnia, kiedy oficjalnie, liturgicznie będzie ogłoszony nowym błogosławionym dzisiejszy sł. Boży kard. Stefan Wyszyński – powiedział w Rzymie kard. Kazimierz Nycz.

CZYTAJ DALEJ

To nie jest szkoła przetrwania

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. 13

[ TEMATY ]

szlak św. Jakuba

Camino

Franciszek Mróz

Buty. Stare, schodzone, ze śladami otarć. Obok: plecaki, mapy, sterty rzeczy poskładanych w piramidki. Typowy przedwyjazdowy chaos. – Które to nasze camino? – zastanawia się Marta.

Czwarte – rzuca z kuchni Jacek. – Pierwsze, Camino del Norte, było w 2016 r. Rok później – 3 tygodnie na trasie francuskiej. W 2020 r., ze względu na pandemię COVID-19 – po raz pierwszy Polska, bajeczne Beskidy...

CZYTAJ DALEJ

Panstwowa Komisja ds. Pedofilii zaprezentowała Pierwszy Raport

2021-07-27 20:28

Adobe.Stock.pl

Zgodnie ze swoim obowiązkiem, Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 opublikowała Raport. Najważniejszymi częściami Raportu są wyniki zrealizowanego przez Państwową Komisję badania zjawiska wykorzystania seksualnego małoletniego w Polsce w latach 2017–2020 oraz relacja ze zgłoszeń, jakimi zajmowała się Komisja, a także rekomendacje dla organów państwa, organizacji i innych podmiotów.

Zgłoszenia

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję