Salvatti.pl oraz Centrum Myśli Jana Pawła II."/>

Reklama

Niedziela w Warszawie

Jaka twarz misji

„Dwie twarze misji - duchowni i świeccy” - to tytuł najbliższej debaty zorganizowanej przez Pallotyńską Fundację Salvatti.pl oraz Centrum Myśli Jana Pawła II

Niedziela warszawska 43/2013, str. 5

[ TEMATY ]

misje

Artur Stelmasiak

Fundacja Salvatti.pl świętuje w tym roku swoje piąte urodziny. Jej celem jest pozyskiwanie środków na działalność misyjną, ale także szeroko rozumiana popularyzacja tematyki misyjnej. - Jednym z wymiarów tej działalności są debaty z teologami, misjonarzami, publicystami, ekonomistami, czy ludźmi świata kultury - mówi „Niedzieli” Monika Mostowska, rzecznik prasowy fundacji.

Jednak nie wszystkie tematy debat są stricte misyjne. Do tej pory poruszane były kwestie ewangelizacji, problemów Kościoła oraz globalizacji. Wystarczy tylko przypomnieć niektóre tematy z zeszłego sezonu: „Przyszłość Kościoła: powrót do tradycji czy Nowa Ewangelizacja”?, „Kto słucha papieża?”, „Kto się boi islamu?”, „Dobroczynność - odruch serca czy dobry interes?” - Wcześniej spotykaliśmy się w różnych warszawskich klubokawiarniach. Debaty przyciągały dużo osób, aż w końcu zostaliśmy zaproszeni na „1 Piętro” Centrum Myśli Jana Pawła II - tłumaczy Mostowska.

Reklama

Wszystkie prądy i nowości kościelne mają również przełożenie na misje prowadzane przez Polaków. Jednym z przykładów takiego „eksportu” mogą być np. Oazy, które z powodzeniem organizowane są w Kazachstanie i w Chinach. - Tu trzeba dodać lokalne uwarunkowania. Ruch Światło Życie w Chinach nie może działać leganie. Uczestnicy Oaz muszą się dobrze maskować i ukrywać przed komunistyczną władzą - wyjaśnia Mostowska.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 30 października. Do dyskusji zaproszony został o. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz Justyna Jarząbska, misjonarka świecka, przygotowująca się do wyjazdu na misje do Tanzanii. - Celowo zaprosiliśmy duchownego i świeckiego misjonarza. Będziemy szukać odpowiedzi na pytanie: dlaczego duchowni są faworyzowani przy wyjazdach na misje? - mówi Rzeczniczka fundacji. - Ciągle słyszymy, że Kościół tworzą duchowni i świeccy. Trudno jednak dostrzec te proporcje, gdy patrzymy na to, kto wyjeżdża na misje. Jest przecież dużo lekarzy, nauczycieli, którzy są gotowi wyjechać, aby pomagać i ewangelizować.

Jednym z podstawowych zadań, które stawia przed sobą Fundacja Salvatti.pl, jest uświadamianie wiernych nt. problemów współczesnych misji. Często bowiem Europejczycy patrzą z góry na kraje misyjne i nie wiedzą, że dziś sytuacja tam się mocno zmienia. Są rejony „czarnego kontynentu” o wiele bardziej religijne i tradycyjne, od niektórych społeczności w Europie. - Trzeba traktować ich po partnersku, bo coraz więcej możemy się od nich nauczyć. Być może za jakiś czas to my będziemy potrzebowali misjonarzy z Afryki - podkreśla Mostowska.

Spotkanie pt. „Dwie twarze misji - duchowni i świeccy” odbędzie się 30 października 2013 r., o godz. 18.00 na 1 Piętrze Centrum Myśli Jana Pawła II przy ul. Foksal 11 w Warszawie. Wstęp wolny! „Niedziela” ma patronat medialny nad debatami.

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: kapłan z kraju misyjnego mówi o życiu w Ugandzie

[ TEMATY ]

misje

Afryka

youtube.com

Ks. David Okullu z Ugandy, z kraju, w którym przez 43 lata pełniła posługę dr Wanda Błeńska, był gościem parafii pw. Matki Teresy z Kalkuty w Kamionkach k. Poznania. – Widziałem w Polsce wodę w fontannach i myślałem o moich parafianach, którzy muszą przejść niekiedy kilka kilometrów, by pobrać czystą wodę ze studni do picia – mówił ks. Okullu.

Duszpasterz przybył do parafii na zaproszenie proboszcza w związku z Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym, ogłoszonym przez papieża Franciszka. Podczas każdej mszy św. głosił homilie, zachęcając do wdzięczności wobec Boga za wiarę i każdy dzień życia. Ks. Okullu jest proboszczem parafii Niepokalanego Serca Maryi w miejscowości Pabo, na północy Ugandy, gdzie oprócz pracy duszpasterskiej prowadzi też działalność społeczną niosącą pomoc humanitarno-rozwojową.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Panstwowa Komisja ds. Pedofilii zaprezentowała Pierwszy Raport

2021-07-27 20:28

Adobe.Stock.pl

Zgodnie ze swoim obowiązkiem, Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 opublikowała Raport. Najważniejszymi częściami Raportu są wyniki zrealizowanego przez Państwową Komisję badania zjawiska wykorzystania seksualnego małoletniego w Polsce w latach 2017–2020 oraz relacja ze zgłoszeń, jakimi zajmowała się Komisja, a także rekomendacje dla organów państwa, organizacji i innych podmiotów.

Zgłoszenia

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję