Reklama

Aspekty

Odpust w konkatedrze

Konkatedra jest drugą, zaraz po gorzowskiej katedrze, najważniejszą świątynią w diecezji. To także kościół biskupa diecezjalnego oraz siedziba Kapituły Kolegiackiej. Nic dziwnego, że doroczna uroczystość odpustowa ku czci św. Jadwigi Śląskiej jest wydarzeniem tak ważnym dla miasta i diecezji.

15 października uroczystej Eucharystii odpustowej przewodniczył bp Stefan Regmunt. We wstępie do liturgii proboszcz konkatedry ks. prał. Włodzimierz Lange podkreślił dar Roku Wiary dla Kościoła i parafii. Materialnym świadectwem przeżytego czasu stały się w konkatedrze nowe drzwi główne. - Udało się, dzięki wsparciu cichych ofiarodawców, ufundować piękne spiżowe drzwi do naszej świątyni. Te drzwi to symbol głębszego otwarcia naszych serc na wolę Pana Boga w naszej codzienności, ale to także symbol otwarcia naszej świątyni na każdego człowieka, zwłaszcza tego zagubionego, poranionego, szczególnie potrzebującego naszej pomocy - podkreślił ks. prał. Lange.

Reklama

Tego dnia liturgia była sprawowana z udziałem Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi Śląskiej, która została powołana dekretem bp. Józefa Michalika 25 marca 1993 r. W tym roku przypada zatem rocznica ustanowienia kapituły przy zielonogórskiej konkatedrze. Zgodnie ze statutem kapituły, jej „szczególnym zadaniem jest troska o wzorową służbę Bożą i jej piękno, zwłaszcza w czasie nabożeństw pontyfikalnych oraz kapitulnych, a także troska o zapewnienie stałej obsługi wiernych potrzebujących pomocy płynącej z urzędu kanonika penitencjarza”. Bp Stefan Regmunt, mówiąc o kapitule, podkreślił jej ważność w życiu diecezji. - Zadania kanoników to funkcja reprezentująca, z drugiej strony funkcja ubogacenia liturgii, ale to także wskazanie kapłanów, którzy są w diecezji zaangażowani, u których można znaleźć pomoc w zakresie liturgicznym i duszpasterskim - zaznaczył bp Regmunt.

Służebną rolę kapituły względem biskupa diecezjalnego i samej diecezji podkreślił również dziekan kapituły ks. prał. Jan Pawlak. - Kapituła ma towarzyszyć biskupowi w jego wspólnej modlitwie za diecezję i w diecezji. Gdy biskup przewodniczy modlitwom, wtedy kapituła powinna wspierać go, być razem z nim. Również spełnia specjalne misje, które biskup może przekazać poszczególnym członkom kapituły czy tez całej kapitule - podkreślił ks. prał. Pawlak.

16 października Eucharystii odpustowej przewodniczył rektor Seminarium Duchownego w Oruro w Boliwii ks. Aleksy Pliszczyński. W Mszy św. uczestniczyli także kapłani z dekanatu oraz pracujący w Kurii Biskupiej. Na zakończenie liturgii wszyscy zebrani mogli ucałować relikwie św. Jadwigi Śląskiej, patronki zielonogórskiej konkatedry.

* * *

Jego Ekscelencji
Księdzu Biskupowi Tadeuszowi Lityńskiemu
z okazji przypadających 28 października imienin
życzymy apostolskiej mocy i siły w głoszeniu Ewangelii
oraz opieki patronów diecezji Matki Bożej z Rokitna
i Pierwszych Męczenników z Międzyrzecza.

Redakcja i Czytelnicy „Niedzieli” i „Aspektów”

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jakie prace czekają jeszcze gorzowską katedrę ?

[ TEMATY ]

katedra

gorzów

Kamil Krasowski

Obecnie w katedrze trwają prace związane z renowacją witraży.

Obecnie w katedrze trwają prace związane z renowacją witraży.

Przechodząc jednym z mostów na Warcie naszym oczom ukazuje się odnowiona wieża gorzowskiej katedry. Matka wszystkich kościołów diecezji od 1 lutego jest już otwarta dla wiernych. A ci ostatnio mieli możliwość przeżywać w niej diecezjalne rekolekcje wielkopostne, które były także transmitowane przez TVP3 Gorzów Wielkopolski.

- Wracamy do normalności, do pracy duszpasterskiej, do naszej katedry, która została wyremontowana - jej stan pozwala na użytkowanie i sprawowanie kultu religijnego - mówi ks. prał. Zbigniew Kobus, proboszcz gorzowskiej katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. - Ostatnio, po ponad 3,5 roku od pożaru katedry, mieliśmy okazję przeżyć bogate w treść rekolekcje. Wielu ludzi skorzystało z tego czasu łaski, uczestnicząc bezpośrednio w naukach, których mieliśmy aż cztery każdego dnia, co pozwoliło zachować zasady reżimu sanitarnego.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający długie związki z Polską

2021-07-28 15:01

[ TEMATY ]

pożar

twitter.com/ArchdiocGlasgow

W Glasgow w nocy z wtorku na środę niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona, który od II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.

Informację o pożarze kościoła znajdującego się w dzielnicy Partick w zachodniej części Glasgow straż pożarna otrzymała o godz. 2:40 w nocy. W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło ponad 30 strażaków, ale jak wynika z relacji mediów i z zamieszczonych zdjęć, kościół został uszkodzony bardzo poważnie, m.in. runął w nim dach i zniszczone zostały wszystkie okna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję