Reklama

Niedziela w Warszawie

Tajemnice muzeum w Wilanowie

W czasie przyszłorocznej kanonizacji bł. Jana Pawła II będzie działo się nie tylko w Rzymie. Plany powstającego w Warszawie Centrum Opatrzności Bożej, związane z tym wydarzeniem, są rzeczywiście ambitne

Specjalna Msza św., transmisja z kanonizacji na telebimach, emisja filmów poświęconych postaci JP2, wyprawa ciuchci papieskiej „Wszyscy jedziemy do Rzymu”, pierwsza prezentacja Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w jego powstających wnętrzach, wydanie pamiątkowych medali z kanonizacji Jana Pawła II, a – być może także znaczka pocztowego związanego z uroczystościami – to tylko niektóre z wydarzeń, które odbędą się w dniu kanonizacji przed i w Świątyni Opatrzności Bożej powstającej na Polach Wilanowskich.

Kanonizacji Jana Pawła II będą poświęcone w Świątyni Opatrzności szczególnie dwa dni: 27 kwietnia, czyli sam dzień kanonizacji i 1 czerwca – Święto Dziękczynienia.

– Chcemy szczególnie zaakcentować w tych dniach wspólnotowe uczestnictwo w wydarzeniach – mówi Piotr Gaweł, prezes Centrum Opatrzności Bożej. Specjalny akcent jest postawiony na dzieci, zwłaszcza te najmniejsze, które nie mogły Jana Pawła II poznać, zobaczyć. Teraz będą miały okazję czegoś się o nim dowiedzieć.

Byli za mali

W Centrum Opatrzności Bożej czują się związani z papieżem Janem Pawłem II nie tylko dlatego, że w ich kompleksie powstaje muzeum poświecone przyszłemu świętemu i że są tu jego relikwie. Także dlatego, zwraca uwagę prezes Piotr Gaweł, że Papież Polak okazał się dla nas prawdziwym mężem opatrznościowym, przez którego działała Opatrzność Boża nie tylko w dziejach Polski, ale w historii całego świata.

27 kwietnia przewidziano Mszę św. przed świątynią, a później wspólne oglądanie na wielkim telebimie transmisji z Mszy św. kanonizacyjnej z Rzymu. – Jesteśmy przekonani, że podobnie, jak to się działo w czasie beatyfikacji Jana Pawła II, sporo osób przyjdzie i będzie chciało wspólnie uczestniczyć w tym wydarzeniu – ocenia prezes Gaweł.

Wszyscy do Rzymu

Tego dnia Centrum przygotowuje sporo atrakcji dla dorosłych, ale szczególnie dla rodzin i dla dzieci. Najmłodsi będą mogli uczestniczyć w grze-przygodzie „Wszyscy jedziemy do Rzymu”. Z tej okazji zostanie uruchomiona, znana już dzieciom, ciuchcia papieska. Dzieci, razem z rodzicami, będą mogły, mijając Wadowice, Kraków, Warszawę – ale nie wyjeżdżając z Pól Wilanowskich! – pojechać do Rzymu.

Reklama

– Ciuchcia, z której czasem już korzystamy, pozwoli zobaczyć, jak sporo tych kilometrów Papież musiał zrobić. Myślę, że to trafi do wyobraźni bardzo młodych ludzi – mówi Piotr Gaweł. – Będą też mogli oni, na poszczególnych stacjach specjalnego miasteczka, poznawać postać Jana Pawła II.

I różne aspekty świętości Jana Pawła II, najważniejsze wydarzenia jego pontyfikatu, by na końcu wspólnie stworzyć podarunek dla Ojca Świętego (np. wspólne budowanie portretu JP2 z klocków, połączone z wypisaniem intencji za jego wstawiennictwem).

– Dowiedzą się także, dlaczego był rzeczywiście święty. Tego, że ta świętość nie była pomnikowa, lecz taka codzienna, zwykła, ludzka– mówi Piotr Gaweł.

Muzeum po raz pierwszy

Ciekawie będzie w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, wchodzącym w skład kompleksu. 27 kwietnia, po raz pierwszy, będzie można je odwiedzić. Stan zaawansowania prac (muzeum ma być gotowe w 2016 r., przed planowanym przyjazdem papieża Franciszka) pozwoli pokazać zwiedzającym, jak zapewnia dyrektor Paweł Skibiński, nieco z tego, czego mogą się spodziewać w tym miejscu w przyszłości.

– Zaproponujemy wirtualny spacer po powstającym muzeum. – mówi Paweł Skibiński. – Będzie co oglądać, bo mało kto miał okazję widzieć przestrzenie muzeum. Dla nas samych jest zagadka, jak zagrają projekty muzeum, które przygotowujemy od trzech lat. Będzie to rodzaj czasowej ekspozycji połączonej z prezentacją multimedialną przyszłej ekspozycji. Ludzie będą mogli wejść do pomieszczeń, gdzie w przyszłości będzie docelowa ekspozycja, zobaczyć, czego mogą oczekiwać.

Święto Dziękczynienia

Narodowe dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II odbędzie się na Polach Wilanowskich w Świeto Dziękczynienia, 1 czerwca. Rozpocznie się procesją z relikwiami. Przejdzie do Świątyni Opatrzności Bożej z pl. Piłsudskiego. W samo południe obok świątyni odbędzie się Msza św. dziękczynna za kanonizację. – A później będą działy się różne ciekawe wydarzenia, które pozwolą wszystkim wiernym, darczyńcom, obejrzeć Świątynię, zobaczyć postęp prac, odwiedzić Panteon Wielkich Polaków – zapewnia Piotr Gaweł. Odbędzie się też gra edukacyjna dla dzieci. Tym razem odbędzie się pod hasłem „Jan Paweł II – święty dookoła świata”.

2013-11-13 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historyczna makieta miasta

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 2/2013, str. 3

[ TEMATY ]

muzeum

Agata Zawadzka

W gorzowskim Spichlerzu można zobaczyć makietę Gorzowa z pierwszej połowy XVII wieku

W gorzowskim Spichlerzu można zobaczyć makietę Gorzowa z pierwszej połowy XVII wieku

Już od 21 grudnia w gorzowskim Muzeum Lubuskim oddział Spichlerz można zobaczyć makietę miasta Gorzowa z pierwszej połowy XVII wieku. Jej autorem jest Jan Gottfald z Krakowa. Została wykonana w skali 1:300, zajmuję powierzchnię około 16 m kwadratowych i zawiera około 5 tys. elementów. Makieta historyczna jest nie tylko częścią ekspozycji stałej pt. „Gorzów na szlakach historii”, ale stanowi jej centralny punkt. Przedstawia ona bardzo plastyczny obraz miasta z tamtego okresu. W makiecie zostały odwzorowane m.in. średniowieczne mury miejskie z basztami, konstrukcje obronne, a także niepowtarzalne ukształtowanie terenu. Jak twierdzi dyrektor muzeum Wojciech Popek, największą zaletą makiety jest dbałość o szczegóły. Muzeum Lubuskie w Gorzowie postawiło sobie za cel tworzenie świadomości kulturowej i tożsamości obywateli miasta, a także ułatwienie zrozumienia pełnej historii miasta. W planach jest ciągłe udoskonalanie makiety, założenie diod w oknach budynków oraz stworzenie prezentacji z lektorem.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: amerykański augustianin prefektem Dykasterii ds. Biskupów

2023-01-30 15:46

Adobe Stock

Ojciec Święty przyjął rezygnację przedstawioną, ze względu na osiągnięty limit wieku (78 lat), przez kard. Marca Ouelleta z urzędu prefekta Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Jego następcą mianował biskupa Roberta Francisa Prevosta, dotychczasowego biskupa Chiclayo w Peru, nadając mu jednocześnie tytuł arcybiskupa. Obejmie on urząd 12 kwietnia 2023 r. – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Robert Francis Prevost urodził się w Chicago w USA 14 września 1955 roku. W 1973 roku ukończył niższe seminarium Zakonu Świętego Augustyna. Uzyskał licencjat z matematyki na Villanova University w 1977 r. Wstąpił do augustianów 1 września 1977 r., pierwsze śluby zakonne złożył 2 września 1978 r., a śluby wieczyste 29 sierpnia 1981 r. W następnym roku uzyskał tytuł magistra teologii w Catholic Theological Union w Chicago.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję