Reklama

Serwis kościelny

Edyta Sadło
Edycja zamojsko-lubaczowska 1/2003

Zamość

8 grudnia ub.r. w kościele pw. św. Michała Archanioła przeprowadzono zbiórkę darów dla Polaków z Ukrainy.

Spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia Osób ze Stwardnieniem Rozsianym miało miejsce 10 grudnia ub.r. W spotkaniu uczestniczył ks. Józef Flis, dyrektor Katolickiego Radia Zamość.

Jubileusz 85-lecia istnienia i 20-lecia nadania imienia Henryka Sienkiewicza obchodziła Szkoła Podstawowa nr 2. Obchody jubileuszu rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Świętego Krzyża. Okolicznościowa akademia zgromadziła przedstawicieli władz miasta, władz oświatowych, rodziców, nauczycieli oraz obecnych i dawnych uczniów. Uroczystość odbyła się 10 grudnia ub.r.

Msza św. w kościele ojców redemptorystów upamiętniła rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. 13 grudnia ub.r. odbyło się również spotkanie opłatkowe, zorganizowane przez Stowarzyszenie Internowanych w Zamościu i NSZZ "Solidarność".

14 grudnia ub.r. Zamojskie Stowarzyszenie Ruch Osób Niepełnosprawnych "Feniks" obchodziło jubileusz 10-lecia istnienia. W ramach obchodów jubileuszu w kościele św. Katarzyny została odprawiona Msza św., członkowie stowarzyszenia i sympatycy spotkali się również przy opłatku.

Bp Mariusz Leszczyński udzielił sakramentu bierzmowania diecezjanom, którzy nie mogli przystąpić do sakramentu w ciągu roku. Uroczystość miała miejsce w zamojskiej katedrze 16 grudnia ub. r.

W dniach 15-18 grudnia ub.r. w parafii pw. Świętego Krzyża odbywały się rekolekcje adwentowe. Nauki rekolekcyjne głosił ks. Tomasz Bomba, wicedyrektor Katolickiego Radia Zamość.

Rekolekcje adwentowe w katedrze zamojskiej trwały od 12 do 15 grudnia ub.r. Konferencje głosił o. Stanisław Kiełbasa, rektor kościoła ojców redemptorystów w Zamościu.

Pod patronatem Katolickiego Radia Zamość 15 grudnia ub.r. odbyła się impreza charytatywna O uśmiech na święta. W Zamojskim Domu Kultury prezentowały się zespoły muzyczne, przeprowadzono aukcję prac plastycznych i kiermasz świąteczny. Biletem wstępu były dary, przeznaczone dla wychowanków Domu Dziecka i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu oraz polskich dzieci z Żółkwi na Ukrainie.
Imprezę zorganizowano z inicjatywy Zamojskiego Domu Kultury i Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna".

Tomaszów Lubelski

Integracyjna wigilia zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Tomaszowie Lubelskim odbyła się 13 grudnia ub.r. W spotkaniu opłatkowym wzięli udział: wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych z terenu Zamojszczyzny, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, dzieci i młodzież szkolna.

Krasnobród

Eliminacje rejonowe IX Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek Będzin 2003 odbyły się 14 grudnia ub.r. w Centrum Kultury i Sportu. Swoje umiejętności prezentowali soliści, zespoły wokalne, chóry parafialne, zespoły folklorystyczne i śpiewacze.

Reklama

Zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conv, który uratował 150 sierot

2019-10-12 19:32

Dr Małgorzata Brykczyńska

W piątek rano 11 pażdziernika 2019, w Enfield, CT (USA) zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conf, autor książki Skradzione Dziecinstwo i Pamiętnik Sybiraka i Tułacza. Odznaczony najwyższymi orderami Polski, (ostatnio z okazji 100 rocznicy urodzin Prezydent RP przyznał mu order Orła Białego), Harcmistrz, i wielki franciszkanin, który przed miesiącem obchodził 100 urodziny w Chicopee, MA. Na uroczystość zjechali się ludzie z całego świata, włącznie z sierotami z Tengeru których uratował, ich rodzinami i inni “Afrykańczycy”.

Marie Romanagno

Ks Łucjan był seniorem franciszkanów (najstarszy żyjący franciszkanin) i ostatni który jeszcze odbył nowicjat u Św Maksymiliana Kolbe. Ojciec Łucjan zmarł w powszechnej opinii świętości. Wielki człowiek, polak, kapłan.

Łucjan Królikowski urodził się 7 września 1919 r. Do zakonu franciszkanów wstąpił w Niepokalanowie. W 1939 r. udał się na studia do Lwowa, ale już rok później został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Wolność przyniósł mu układ Sikorski-Majski z 1941 r., który gwarantował „amnestię” dla Polaków. Ojciec Łucjan z trudem przedostał się do Buzułuku, gdzie stacjonował sztab Armii Andersa. Wraz z nią przemierzył Kazachstan, Uzbekistan i Kirgizję. Później ukończył szkołę podchorążych i dotarł do Persji i Iraku.

Nadal jednak chciał być zakonnikiem, nie żołnierzem. Wiosną 1943 r. dotarł do Bejrutu, gdzie rozpoczął studia teologiczne. Ukończył je i otrzymał święcenia kapłańskie. W czerwcu 1947 r. wypłynął do Afryki Równikowej, gdzie podjął pracę wśród polskich dzieci w Tengerze (przebywały tam dzieci z matkami oraz sieroty, które NKWD wywiozło na Sybir – te, które ocalały, zostały uratowane przez Armię Andersa). Po okropieństwach Syberii małym tułaczom osiedle położone niedaleko równika wydawało się rajem.

Szczęście nie trwało jednak długo. Kiedy w 1949 r. Międzynarodowa Organizacja Uchodźców postanowiła zlikwidować polskie obozy w Afryce, a dzieci odesłać do komunistycznej Polski, o. Łucjan zdecydował, by wraz z nimi wyemigrować do Kanady. Na początku czerwca 1949 r. prawie 150 polskich sierot wyruszyło z Afryki.

W Kanadzie o. Łucjan był prawnym opiekunem dzieci, zajmował się także ich edukacją i wychowaniem. Tymczasem w Polsce komuniści wpadli w szał. Do próby odzyskania sierot chciano wykorzystać nawet ONZ. Na próżno – dzieci o. Łucjana były już wolne.

Można zadać sobie pytanie: Skąd ta chęć bezinteresownej pomocy? Sam o. Łucjan udzielał najlepszej odpowiedzi: „Życie człowieka jest grą, sztuką, realizacją Boskiego utworu, który nosi tytuł: miłość. Ona jest tak wpleciona w życie, że stanowi pobudkę ludzkich myśli, słów, czynów i działań. Miłość, która nie skrzywdzi biednego, bezbronnego jak dziecko, nie zerwie kwiatka, by go za chwilę podeptać, ani nie zgładzi psa czy kota”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Srebro w Pucharze Świata dla polskich siatkarzy

2019-10-15 13:43

wpolityce.pl

Polska pokonała w Hiroszimie Iran 3:0 (25:18, 25:18, 25:16) w meczu ostatniej, 11. kolejki Pucharu Świata siatkarzy. Biało-czerwoni odnieśli dziewięć zwycięstw i zajęli drugie miejsce w turnieju.

Twitter / Polska Siatkówka

Zawody w Japonii wygrali Brazylijczycy, których we wtorek czeka jeszcze spotkanie z Włochami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem