Reklama

Papieski szpital

Czesław Galek
Edycja zamojsko-lubaczowska 1/2003

Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie wizyty w Zamościu 12 czerwca 1999 r. poświęcił m.in. Szpital Wojewódzki jego imienia. Od 13 lat budowę szpitala i jego wyposażenie wspiera Fundacja Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, której przewodniczącym od roku jest Bogdan Kawałko. Dyrektor szpitala Andrzej Mielcarek w czasie posiedzeniu Rady Fundacji 2 grudnia 2002 r. poinformował o działalności szpitala, która może zainteresować także wielu czytelników Niedzieli.
Zamojski szpital należy do najnowocześniejszych w Polsce. Niektóre pisma uznały go nawet za najlepszy, zarówno jeśli chodzi o bazę materialną, jak i troskę o pacjenta! Zatrudniono w nim możliwie najlepszych lekarzy z różnych specjalizacji medycznych. Bardzo wysoko w skali kraju ocenia się m.in. działalność kardiologii oraz kardiochirurgii, w których zamojski szpital dorównuje klinikom.
Oddziały były otwierane sukcesywnie. Budowa szpitala została ostatecznie zakończona w 1999 r. Obecnie szpital posiada 530 łóżek, zatrudnia 1250 osób i jest niewątpliwie liderem, jeśli chodzi o zatrudnienie w naszym regionie. Rocznie hospitalizowanych jest 25 tys. osób. Od początku istnienia szpitala było w nim hospitalizowanych 86 tys. osób, czyli o 20 tys. więcej niż wynosi liczba mieszkańców Zamościa. Z porad specjalistycznych skorzystało ok. 500 tys. ludzi, czyli mnij więcej tyle, ile mieszkańców liczy nasza diecezja. W roku 2002 budżet szpitala wynosił 46,5 mld zł.
Trzeba dodać, że szpital, wykorzystując własne środki, leczy więcej pacjentów niż pozwala mu na to kontrakt z kasą chorych, która nie wypłaciła mu przez kilka lat wszystkich należności za wykonane usługi medyczne. Na koniec 2002 r. kasa chorych była winna szpitalowi ponad 15,6 mld zł. Średnio na jednego pacjenta kasa chorych przeznacza 1,5 tys. zł. Tymczasem niektóre usługi medyczne są bardzo drogie, np. wyleczenie jednego pacjenta chorego na zapalenie trzustki kosztuje ok. 66 tys. zł. Niewywiązywanie się kasy chorych ze swych należności sprawia, że pracownicy szpitala od kilku lat nie mają podwyżek.
Dotychczas wszystkie środki finansowe szły na cele związane z leczeniem chorych i płacami pracowników. Nowoczesny sprzęt nie wymagał większych nakładów. Jednak z biegiem czasu powoli się zużywa, a jego remont jest bardzo drogi. Poza tym postęp techniczny będzie niejako wymuszał zakup sprzętu nowszej generacji. Wszystko to przed zamojskim szpitalem stawia nowe wyzwania.
W czasie posiedzenia zwracano uwagę, że tańsza od bezpośredniego leczenia jest profilaktyka. Stąd jednym z zadań fundacji jest propagowanie zdrowego stylu życia. Podjęto także decyzję ufundowania dla szpitala sztandaru oraz folderu w języku polskim i angielskim, który ukazywałby jego działalność. Dyrekcja i fundacja liczą na wsparcie działalności szpitala, ponieważ dobrze służy naszemu społeczeństwu. Jego funkcjonowanie przyczynia się do zmniejszenia dystansu, jaki dzieli nas pod względem zdrowotnym od innych regionów Polski.

Reklama

Wg sondażu PiS wygrywa wybory – może rządzić samodzielnie

2019-10-13 21:02

niedziela.pl / tvp

Wg sondażu PiS wygrywa wybory – może rządzić samodzielnie

Telewizja wPolsce.pl

Aktualizacja
Dane PKW z 99,49 proc. komisji wyborczych
PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
43,76%
KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI
27,24%
LEWICA - SLD, WIOSNA, RAZEM
12,52%
POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
8,58%
KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ
6,79%


06:42
PKW publikuje również częściowe wyniki z wyborów do Senatu z 42,26 proc. komisji wyborczych. Według nich PiS zdobyło 49,41 proc. głosów, KO - 29,81 proc., PSL - 5,49 proc.

Według sondażu PiS wygrało wybory parlamentarne zdobywając 43,6% głosów. Może rządzić samodzielnie

Wstępne wyniki wyborów parlamentarnych 2019 do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zostały zebrane na podstawie badania exit polls firmy Ipsos.

Podane przed chwilą sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych dają zwycięstwo Prawu i Sprawiedliwości. Według pierwszych wyników exit poll, partia uzyskała wynik, który umożliwia samodzielne rządy

Sondażowa frekwencja wyborów wyniosła: 61,1%

Procentowy rozkład głosów

• Prawo i Sprawiedliwość - 43,6%

• Koalicja Obywatelska - 27,4%

• Lewica - 11,9%

• PSL - 9,6%

• Konfederacja - 6,4%

inni - 1,1%

Wg sondażu rozkład mandatów w Sejmie będzie następujący:

• Prawo i Sprawiedliwość - 239 mandatów

• Koalicja Obywatelska - 130 mandatów

• Lewica - 43 mandaty

• PSL - 34 mandaty

• Konfederacja - 13 mandatów

inni - 1 mandat
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek u św. Marty: zamiast obłudy nauczmy się oskarżać samych siebie

2019-10-15 12:07

st (KAI) / Watykan

O potrzebie nauczenia się oskarżania samych siebie, by nie popaść w obłudę mówił dziś Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Papież nawiązał do czytanego w liturgii fragmentu Ewangelii (Łk 11, 37-41), mówiącego o tym, że Pan Jezus zaproszony przez pewnego faryzeusza na posiłek, spotkał się krytyką pana domu, ponieważ przed posiłkiem nie dokonał obmyć rytualnych.

Grzegorz Gałązka

Franciszek zauważył, że w postawie faryzeusza dostrzec można obłudę, ponieważ zaprosił on Pana Jezusa na posiłek, lecz nie po to, by nawiązać z Nim przyjaźń, lecz aby Go osądzić. Papież przypomniał, że obłuda polega na stwarzaniu pozorów: co innego mówimy, a co innego myślimy. Dodał, że Pan Jezus nie znosi hipokryzji, często nazywając faryzeuszów obłudnikami i grobami pobielanymi. „Z zewnątrz jesteś idealny, nawet sztywny, zachowujesz się właściwie i poprawnie, ale wewnątrz jesteś kimś innym” – zauważył Ojciec Święty. Zaznaczył, że „postawa obłudna pochodzi od wielkiego kłamcy, diabła”. On jest „wielkim obłudnikiem”, a hipokryci są jego „dziedzictwem”.

„Obłuda jest językiem diabła, jest językiem zła, który wnika do naszego serca i jest zasiewany przez diabła. Nie można wytrzymać z ludźmi obłudnymi, ale są tacy. Jezus lubi obnażyć hipokryzję. Wie, że to właśnie ta postawa obłudna doprowadzi Go na śmierć, ponieważ obłudnik nie myśli, czy używa środków godziwych czy też nie” - powiedział papież.

Następnie Franciszek podkreślił, że obłuda jest trucizną, która zabija i ludzie posługują się nią często w walce o władzę. Zaznaczył, że lekarstwem na tę pokusę jest stawanie w prawdzie przed Bogiem i oskarżanie samych siebie.

„Jest to ćwiczenie duchowe, które nie jest powszechne, nie jest nawykiem, lecz staramy się je uczynić: oskarżajmy siebie samych, dostrzeżmy nasz grzech, obłudę niegodziwości, która jest w naszym sercu. Bowiem diabeł sieje niegodziwość i trzeba powiedzieć Panu: «Ależ popatrz Panie, jaki jestem»”, i powiedzieć to z pokorą” – wskazał Ojciec Święty.

Na zakończenie papież zauważył, że chrześcijanin, który nie umie oskarżać samego siebie, nie jest dobrym chrześcijaninem i grozi mu popadnięcie w obłudę. Przypomniał też modlitwę św. Piotra, gdy powiedział do Pana Jezusa: „Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny” (Łk 5,8). „Obyśmy nauczyli się oskarżać samych siebie” – powiedział Franciszek kończąc dzisiejszą homilię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem