Reklama

Wschowa

Raz na tysiąc lat

W listopadzie w Szkole Podstawowej nr 1 we Wschowie odbyły się wyjątkowe rekolekcje. Wyjątkowe dlatego, że takie zdarzają się raz na tysiąc lat. Przeprowadzone zostały w czasie trwających w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika misji świętych przygotowujących wiernych naszej parafii do peregrynacji relikwii świętych Braci Męczenników Międzyrzeckich, którzy tysiąc lat temu przybyli na nasze ziemie głosząc wiarę w Jezusa Chrystusa i w obronie tej wiary zostali w okrutny sposób zamordowani.

Rekolekcje w Szkole przeprowadzili księża misjonarze: ks. Ryszard Szkoła - kustosz sanktuarium w Wambierzycach i ks. prob. Romuald Brudnowski z Kudowy Zdroju. Uczniowie zobaczyli księży nie tylko w kapłańskiej sutannie, ale także w sportowym dresie. Głębokie prawdy wiary, prawego życia i nieustannej wędrówki duszy do nieba docierały do serc dziecięcych przez radość, zabawę, piosenkę, a także żonglowanie piłeczkami i chodzenie na rękach. Nie zabrakło też chwil zastanowienia i zadumy nad życiem i śmiercią przez wspólne rozważanie tajemnic różańcowych za dusze naszych zmarłych, nawrócenia w sakramencie pokuty i wspólnej Eucharystii, która stała się ukoronowaniem naszych rekolekcji i najbliższym spotkaniem z Chrystusem.
Myślę, że takie rekolekcje na długo pozostaną w sercach dzieci i zaowocują refleksją i poprawą codziennego życia, a także, wzorem Świętych Męczenników, przybliżą nasze serca do Jezusa.
"Szkolne maluchy", uczniowie klas najmłodszych, jako przemyślenie tych wspólnie spędzonych dni namalowały swoją wizję nieba, w którym u kresu naszego życia spotkamy się z Chrystusem i całą wspólnotą świętych. A żegnając odjeżdżające z parafii relikwie Pięciu Braci Męczenników obiecywały:
Czas szybko mija i już rozstanie
Waszych relikwii dziś pożegnanie
Byliście z nami chwil małych kilka
W sercach zostaje wdzięczność tak wielka
Wasz przykład życia jest dla nas wzorem
Was naśladować będzie honorem
Uśmiech na ustach w sercu pokora
A wasza dusza z miłości kona
To wszystko w sercach naszych zostanie
Tego nie zniszczy to pożegnanie
Światło waszego życia zacnego
Będzie promykiem życia wiecznego
My za tym światłem już podążymy
I nasze serca też poprawimy
Aby gdy życie nasze przeminie
Spotkać się z wami w Niebios Krainie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy klip ks. Jakuba Bartczaka

2020-09-20 23:32

YT

Widzieliście już nowy teledysk ks. Jakuba Bartczaka? Dziś ukazał się na jego kanale YouTube.

Utwór "Więcej", ks. Jakub Bartczak wykonuje z Wiki Szarkowicz. Jest on zapowiedzią płyty #Siemodle, którego premiera 15 października. 


CZYTAJ DALEJ

Bp Kasyna: kapłan ma być blisko ludzkich spraw na sposób kapłański

2020-09-21 20:09

[ TEMATY ]

kapłani

Niedziela

Podczas Mszy św. 21 września w Pelplinie biskup Ryszard Kasyna pobłogosławił olej chorych, katechumenów i konsekrował krzyżmo. W homilii przypomniał, że kapłan, zgodnie ze swoim powołaniem, ma być „blisko ludzi, blisko wszystkich ich spraw”.

Liturgia, w której wzięli udział księża dziekani oraz członkowie Rady Kapłańskiej i Rady Konsultorów diecezji pelplińskiej, odbyła się w nietypowym terminie ze względu na epidemię, która uniemożliwiła jej celebrację w Wielki Czwartek z większą ilością kapłanów.

W homilii główny celebrans zauważył, że „pandemia obnażyła prawdę o świecie, o Kościele, o naszym człowieczeństwie i obnażyła różnorakie braki w formacji dorosłych chrześcijan i niektórych kapłanów”.

W kontekście trudnych miesięcy i wielu ograniczeń w pracy duszpasterskiej, bp Kasyna dziękował duszpasterzom „za kapłańskie świadectwo, za staranie się by być wiernymi pasterzami owczarni, z którą wspólnie cierpią i której służą”.

Hierarcha przypomniał kapłanom, że otrzymują namaszczenie Duchem Świętym, „aby służyć innym”. „Nie my jesteśmy w centrum, ale jesteśmy narzędziem łaski dla innych” - mówił kaznodzieja i dodał, że „praca duszpasterska wymaga, abyśmy byli blisko ludzi, blisko wszystkich ich spraw na sposób kapłański”.

Podczas Mszy św., zgodnie z rytuałem Mszy Krzyżma, biskup pelpliński pobłogosławił olej chorych, katechumenów i konsekrował krzyżmo.

Po liturgii odbyła się konferencja poświęcona bieżącym sprawom duszpasterskim oraz „Wytycznym dotyczącym ochrony dzieci i młodzieży w diecezji pelplińskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję