Reklama

Niedziela w Warszawie

To był rok…

W 2013 r. w warszawskim Kościele mogliśmy wziąć udział w bezprecedensowych wydarzeniach. Na tych największych gromadziły się dziesiątki tysięcy wiernych

Niedziela warszawska 51/2013

[ TEMATY ]

wydarzenie

Stelmasiak Artur

Uzdrowienie to powrót do Boga – mówił o. John Baptista Bashobora w trakcie lipcowych rekolekcji na Stadionie Narodowym. Nauk charyzmatycznego kapłana z Ugandy słuchało ponad 60 tys. ludzi.
Rekolekcje na stadionie były wydarzeniem bez precedensu, ale nie jednymi które przyciągnęły tak wielu wiernych. Na wrześniowy odpust do Loretto przybyło ponad 13 tys. osób. W czerwcu w uroczystość VI Dnia Dziękczynienia kilkanaście tysięcy ludzi wypełniło Pola Wilanowskie przed Świątynią Opatrzności Bożej. W kwietniu padł rekord frekwencji podczas XIX Targów Wydawców Katolickich. Z wydawcami i autorami książek religijnych spotkało się ponad 20 tys. czytelników. W marcu kard. Nycz i abp Hoser poprowadzi kilkutysięczny pochód z Placu Zamkowego do bazyliki św. Krzyża wieńczący „Tydzień dla Życia”. Rekordowy pod względem frekwencji był także Orszak Trzech Króli, w którym mimo mrozu uczestniczyło co najmniej 50 tys. osób.
Liczby te pokazują, że rosną szeregi tych, którzy chcą manifestować w przestrzeni publicznej swoje przywiązanie do wiary. Co jeszcze ich przyciąga?
– Myślę, że jest to chęć wspólnego i mądrego świętowanie. A także to, że pokazujemy, iż chrześcijaństwo jest wiarą radosną – mówi „Niedzieli” Maria Brzeska-Deli, rzecznik prasowy Orszaku Trzech Króli.

„Obudzić olbrzyma” i pojedynczą osobę

Rekolekcje na stadionie były jednym z najważniejszych wydarzeń w diecezji warszawsko-praskiej w Roku Wiary. A w archidiecezji warszawskiej?
W parafii Wniebowstąpienia Pańskiego odbył się II Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. W spotkaniu zorganizowanym pod hasłem „Obudzić olbrzyma” oprócz wspólnot duszpasterskich z całego kraju wzięli też udział kapłani z Francji, USA i Włoch. Goście dzielili się swoim doświadczeniami. – Musimy zostać obudzeni, aby wziąć wiarę na serio. Nowymi ewangelizatorami jesteście wy – świeccy! – powiedział bp Nicolas DiMarzio, ordynariusz diecezji Brooklyn.
Na zakończenie Kongresu reprezentanci wspólnot wyszli na ulice Ursynowa, aby ewangelizować napotkanych warszawiaków. – Owocem tej ewangelizacji są nowe wspólnoty w naszej parafii. A w spotkaniach wspólnot dotychczas istniejących uczestniczy więcej osób – mówi nam ks. kanonik Dariusz Gas. – Zauważyłem też, że po Kongresie więcej osób przystępuje do Sakramentu Pokuty i do Komunii św. – dodaje Proboszcz ursynowskiej parafii.
Mówiąc o Nowej Ewangelizacji nie można nie wspomnieć o Papieskim Wydziale Teologicznym przy ul. Dewajtis. Działa tam pierwsza w Polsce Szkole Liderów Nowej Ewangelizacji. Kierunek został otworzony w październiku 2012 r., a czerwcu tego roku 140 osób otrzymało dyplomy ukończenia SLNE. W tym roku akademickim studia w Szkole podjęło kolejnych 80 osób. A ponad 40 absolwentów pierwszej edycji zapisało się do nowoutworzonego Laboratorium Nowej Ewangelizacji.
Nikt nie pokusił się o policzenie, ilu wiernych wzięło udział w peregrynacji kopii figury Matki Bożej Loretańskiej, która przez kolejne miesiące Roku Wiary nawiedziła 21 dekanatów diecezji warszawsko-praskiej. Ale w tym wypadku nie wielkie liczby były najważniejsze. – Niesamowite było to, co dokonywało się w pojedynczych ludziach. Mam tu na myśli przede wszystkim to, co wyrażało się w Sakramentach Pokuty i Eucharystii oraz w odnawianych Sakramentach małżeńskich – powiedział „Niedzieli” bp Marek Solarczyk.

Dlaczego warto rozmawiać?

Reklama

Życzliwe debaty wierzących z niewierzącymi były kwintesencją pierwszego w stolicy „Dziedzińca Dialogu”. W dyskusjach o relacjach między wiarą a – nauką, kulturą i społeczeństwem wzięły udział osoby o wybitnym dorobku naukowym. M.in.: kard. Gianfranco Ravasi, ks. prof. Michał Heller, prof. Andrzej Eliasz, prof. Łukasz Turski, prof. Krzysztof Pomina czy prof. Andrzej Zybertowicz.
Debatom intelektualistów towarzyszył koncerty, wystawy i happeningi, a także dyskusje studentów oraz przedstawicieli różnych środowisk ideowych. – Kiedy obserwujemy życie publiczne, to widać, że coraz mocniej jesteśmy podzieleni. Inicjatywy takie jak „Dziedziniec dialogu” mają stworzyć przestrzeń do wymiany poglądów i poszukania tego, co nas Polaków łączy – mówi Łukasz Kobeszko, który jako przedstawiciel Centrum Myśli Jana Pawła II współorganizował „Dziedziniec Dialogu”. – W Nowym Roku Centrum także będzie organizował minidebaty na I Piętrze przy ul. Foksal 11 – dodaje.
Po zakończeniu pierwszego „Dziedzińca Dialogu” w Warszawie również metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wyraził nadzieję, że będzie on „początkiem stałego dialogu Kościoła z ludźmi kultury, nauki i życia społecznego, którzy reprezentują różne poglądy”.

Pożegnania

W minionym roku pożegnaliśmy bardzo wiele zasłużonych osób. Zmarli m.in. premier Tadeusz Mazowiecki, prof. Janina Słomińska (współzałożycielka Stowarzyszenia Przymierza Rodzin). A także najbliższa Maria Okońska (współpracownica kard. Wyszyńskiego oraz założycielka Instytutu Prymasowskiego) oraz Prymas Senior Józef kard. Glemp. – Był wiernym uczniem swojego mistrza kard. Wyszyńskiego i ostatnim z wielkich Prymasów – powiedział prof. Jan Żaryn, historyk Kościoła.
83-letni Prymas Senior zmarł w styczniu, żegnali go kardynałowie, biskupi z kraju i zagranicy, przedstawiciele władz państwowych i wierni, którzy przez trzy dni pogrzebowych uroczystości modlili się przy trumnie zmarłego. Trumna z ciałem kard. Glempa spoczęła w krypcie arcybiskupów warszawskich w podziemiach archikatedry św. Jana.

„Rodzina się liczy”

Przypominając najważniejsze wydarzenia ostatnich miesięcy nie sposób nie zauważyć, że w obu warszawskich diecezjach odbyło się wiele spotkań i konferencji wspierających rodzinę.
Pod koniec maja ulicami Warszawy przeszedł „Marsz dla życia i rodziny”. W stolicy wzięło w nim udział 10 tys. osób. Na Uniwersytecie Warszawskim członkowie Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zorganizowali konferencję z ekonomistami, lekarzami i demografami pt. „Rodzina się liczy”. W Grodzisku Mazowieckim odbył się natomiast I Ogólnopolskie Dni Dużych Rodzin zorganizowane przez Związek Dużych Rodzin 3+. Około tysiąca osób, które wzięło udział w spotkaniu w Grodzisku zaapelowało o wprowadzenie w całym kraju Karty Dużej Rodziny. Podobne dokumenty obowiązują w państwach zachodnich, a ich istotą są znaczące ulgi dla rodzin wielodzietnych w dostępie do usług publicznych, kulturalnych i rekreacyjnych. – Widzimy już efekty naszych postulatów. W tej chwili już 140 samorządów wprowadziło karty Dużych Rodzin – mówi nam Joanna Krupska, przewodnicząca ZDR3+.
Problemy ekonomiczne nie są jedynymi, z którymi muszą się zmagać rodziny. Coraz więcej rodziców zdaje sobie sprawę, że wskutek działań organizacji feministycznych i homoseksualnych ich dzieci poddawane są indoktrynacji ideologią gender. Założenia tej ideologia na sympozjach w obu diecezjach przedstawiła m.in. dr Gabriele Kuby. – Chodzi w tym o zniesienie wszelkich norm seksualnych, co oznacza, że każdy może robić, to co chce. A naczelną normą współczesnego feminizmu jest zdanie: Nie chcę nikomu służyć: Bogu, życiu, mężczyźnie czy dziecku – mówiła niemiecka socjolog.
W Polsce środowiska gender nie są tak mocne jak na Zachodzie, niemniej ich siła – wspomagana przez ONZ i Unię Europejską – rośnie. Jak można im się przeciwstawić? – Naszą siłą powinna się stać teologia ciała Jana Pawła II, tam są wszystkie potrzebne drogowskazy. Trzeb więc ją przeczytać, zrozumieć i wprowadzić w życie – mówi „Niedzieli” doktor teologii Tomasz Terlikowski.

A w Nowym Roku…

W 2014 r. będzie kontynuowanych wiele dzieł podjętych w roku minionym. W diecezji warszawsko-praskiej wraz z końcem Roku Wiary zaczęło się Różańcowe Jerycho, czyli nieustanna modlitwa różańcowa. Z kolei w archidiecezji warszawskiej w związku z przygotowaniami do kanonizacji bł. Jana Pawła II zainaugurowano cykl debat pt. „Myśląc Wojtyłą”. Odbywają się one w Domu Arcybiskupów Warszawskich, najbliższa już 15 stycznia.
Zdaniem naszych rozmówców to właśnie kanonizacja Jana Pawła II będzie najważniejszym wydarzeniem w życiu Kościoła w 2014 r. – Winniśmy się do niej jak najlepiej przygotować od strony duchowej – podkreślają.

2013-12-18 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół na świecie 2016 – najważniejsze wydarzenia

[ TEMATY ]

Kościół

wydarzenie

AlicePopkorn-Foter.com-CC-BY-ND

Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2016 roku w Kościele na świecie.

STYCZEŃ

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy w tej samej łodzi – Caritas wobec migrantów i uchodźców

2021-09-23 19:51

[ TEMATY ]

uchodźcy

Caritas

migranci

Materiały prasowe Caritas Polska

„Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy podążali razem ku coraz szerszemu „my”, abyśmy odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony” – napisał papież Franciszek w przesłaniu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w Kościele 26 września. Jedną z odpowiedzi polskiego Kościoła na ten apel jest działalność Caritas Polska.

W liczącym blisko 280 tys. mieszkańców Groznym emerytowana księgowa Zulay i młoda nauczycielka Raisa nigdy się nie spotkały. Dziś mijają się na schodach Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Raisa jest w Polsce od 2011 r., Zulay przyjechała rok później. Wojna w Czeczenii była już wówczas od kilku lat oficjalnie zakończona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję