Reklama

OFICJALNE ZAPROSZENIE

Z Polski

Papież w Polsce w 2016 r.

Konferencja Episkopatu Polski oficjalnie zaprosiła papieża Franciszka do odwiedzenia naszego kraju w 2016 r. W liście przesłanym do Ojca Świętego biskupi raz jeszcze podziękowali za wybranie Krakowa na miejsce centralnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży w roku 2016. Jednocześnie przypomnieli, że przypada wtedy także 1050. rocznica chrztu Polski, do której Kościół w naszym kraju pragnie się duchowo wcześniej przygotować. Biskupi zaproponowali też Ojcu Świętemu odwiedzenie w czasie planowanej podróży – oprócz Krakowa – także Poznania, Gniezna, gdzie biorą początek kościelne i państwowe korzenie Polski chrześcijańskiej, a także Częstochowy – stolicy duchowości maryjnej i Warszawy – stolicy kraju, gdzie skupia się życie publiczne.

KRÓTKO

- Ojciec Święty uznał heroiczność cnót sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego. Do beatyfikacji przyjaciela bł. Jana Pawła II potrzebne będzie jeszcze uznanie cudu za wstawiennictwem sługi Bożego.
- Watykan odrzucił kolejne odwołanie ks. Wojciecha Lemańskiego i potwierdził, że zasadne było usunięcie go z urzędu proboszcza w Jasienicy. W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że ks. Lemański okazał „brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych”. Zauważono także, że poglądy ks. Lemańskiego nie spełniają wymogów prawa kanonicznego i przynoszą poważną szkodę oraz wywołują zamieszanie we wspólnocie Kościoła.
- Opinia Prokuratury Rejonowej dla Warszawy-Mokotowa z 13 grudnia 2013 r., która odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie publicznego użycia przez niemiecką gazetę „Rheinische Post” określenia „polskie obozy zagłady” i „polskie getta”, stoi w jawnej sprzeczności z faktami historycznymi – podkreślają w swoim oświadczeniu dyrektorzy muzeów i miejsc pamięci utworzonych na terenach byłych niemieckich obozów koncentracyjnych.
- W Polsce przebywał szef MSZ Siergiej Ławrow. Na pytanie strony polskiej o wrak Tu-154 odpowiedział, że do zakończenia śledztwa pozostanie on w Rosji.
- Budżet państwa pokryje straty ambasady Rosji wynikłe po zniszczeniach z 11 listopada 2013 r. Rosjanie wycenili je na 11 tys. dolarów.
- W resorcie zdrowia zamieszanie. Minister Bartosz Arłukowicz zwrócił się do premiera o zdymisjonowanie szefowej NFZ Agnieszki Pachciarz. Opozycja domaga się z kolei dymisji samego Arłukowicza.
- Ks. Herbert Hlubek, wieloletni duszpasterz akademicki w Zabrzu i Gliwicach, zmarł 20 grudnia 2013 r. Pogrzeb odbył się 23 grudnia
- Gliwicach w parafii Wszystkich Świętych. Ciało ks. Hlubka zostało złożone na cmentarzu w Borucinie.

Reklama

Bóg szuka człowieka

W swoich świątecznych wypowiedziach biskupi polscy zwracali uwagę, że od człowieka zależy, jakiej odpowiedzi udzieli Bogu przychodzącemu do niego w małej Dziecinie. Wyrażali niepokój związany z zagrożeniem rodziny. Było też w ich słowach wiele nadziei wypływającej z faktu zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II.
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk w homilii podczas Mszy św. pasterskiej, sprawowanej w noc Bożego Narodzenia w katedrze gnieźnieńskiej, stwierdził: – W dzisiejszym świecie, o którym często mówimy czy myślimy, że zatracił swój sens, trzeba nam na nowo odkrywać filozofię betlejemskiej nocy.
W orędziu bożonarodzeniowym na antenie Telewizji Polskiej abp Józef Michalik powiedział, że Kościołowi i Ojczyźnie potrzeba ludzi świętych. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podziękował rodzicom, którzy bronią praw rodziny do wychowania dziecka w prawdzie o Bogu i o godności drugiego człowieka. – Betlejem jest dowodem na to, że nie tylko człowiek szuka Pana Boga, ale i Bóg szuka człowieka, szuka go na sposób ludzki – zauważył abp Michalik. Zwrócił uwagę, że każdy z nas jako człowiek ochrzczony ma misję do spełnienia w Kościele, w rodzinie, w otoczeniu, w narodzie. Ważne jest, aby w swoje życie wziąć Boga.
Wyrażając radość z bliskiej już kanonizacji Papieża Polaka, kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski mówił w katedrze na Wawelu: – Jan Paweł II jest bliski dla milionów chrześcijan i niechrześcijan na całym świecie. Dzisiejszy Kościół żyje jego nauczaniem, jego świadectwem i jego świętością, która będzie miała swój wielki finał za cztery miesiące.
Abp Wacław Depo – metropolita częstochowski w kazaniu podczas Pasterki, sprawowanej w archikatedrze w Częstochowie, transmitowanej w Programie Pierwszym Polskiego Radia, podkreślił, że człowiek trzeciego tysiąclecia wiary „potrzebuje Jezusa, aby wyjść poza pychę rozumu i wolności oraz płytką, światową duchowość pozbawiającą nadziei na życie wieczne”. Odniósł się do ideologii, które uderzają w chrześcijańską tożsamość Europy. – Coraz częściej podważa się Dekalog, katolickie wychowanie, moralność rodzinną czy obecność Kościoła w życiu publicznym – mówił przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Podkreślił, że ludzkość wpada w pułapkę mylnego rozumienia postępu i zamykania oczu na filozofie wypaczające naturę człowieka. – Jeśli człowiek odrzuci Boga, prędzej czy później wystąpi przeciwko sobie – przekonywał abp Depo. Wzywał za papieżem Franciszkiem, abyśmy nie dali się okraść z radości Ewangelii.

Ks. Wiesław Szlachetka biskupem pomocniczym

Ks.Wiesław Szlachetka został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej. Biskup nominat urodził się 21 listopada 1959 r. w Małej Komorzy k. Tucholi, w parafii pw. Świętej Trójcy w Raciążu. Seminarium Duchowne ukończył w Pelplinie, gdzie w 1986 r. przyjął święcenia kapłańskie. Magisterium, a następnie doktorat z biblistyki uzyskał w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W tym samym czasie pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku-Osowej. W 2000 r. został mianowany proboszczem w nowo powstałej parafii pw. św. Polikarpa Biskupa Męczennika.
Jest wykładowcą egzegezy Starego Testamentu w Wyższym Seminarium Duchownym w Oliwie i Kolegium Teologicznym w Gdyni. Prowadzi także wykłady z symboliki biblijnej w Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.
2013-12-30 14:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

27-latek z trzymetrowym krzyżem dotarł do Gniezna

2020-08-10 11:01

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2020

facebook.com/panstwoBoze

Michał Ulewiński od prawie dwóch miesięcy przemierza Polskę z 15-kilogramowym krzyżem na plecach i modli się o nawrócenie narodu. 8 sierpnia dotarł do Gniezna.

- Kochani już około 1300 km za mną. Dzisiaj dotarłem do Gniezna, do pokonania zostało mi około 350 km (pozioma belka krzyża) - pisze na prowadzonym przez siebie profilu "Państwo Boże" Michał.

Jak zaznaczał już na początku swojej pielgrzymki, pragnie aby jego droga uczyniła nad Polską znak krzyża. Przeszedł już znad morza na Giewont, stamtąd właśnie do Gniezna, skąd wyruszy do Sokółki.

Michał na swoim profilu dzieli się swoimi przemyśleniami z pobytu w Gnieźnie:

Kochani, patrząc na pomnik pierwszego króla Polski i Sanktuarium pierwszego męczennika, prosiłem o głębsze przesłanie od naszego Ojca. My ludzie wiary musimy paść przed Bogiem na kolana i podjąć narodową pokutę: Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.” Jezus Chrystus chce, aby Polska była wielka i święta, a my uwierzmy w końcu Bogu i zacznijmy pełnić Jego Świętą Wolę.

Przez narodową pokutę i pracę nad tym, aby ustawodawstwo cywilne było zgodne z prawem Bożym, proroctwo z dzienniczka się wypełni. Od naszej postawy i zjednoczenia zależy czy Polska będzie światłem dla innych narodów i tak jak w przeszłości Jezus Chrystus chciał królować nad światem przez Francję, tak teraz wybrał sobie nasz kraj. Mam nadzieję, że odpowiemy na Boże wezwanie i Chrystus będzie królem w każdym tego słowa znaczeniu...

CZYTAJ DALEJ

Białoruś/ Resort zdrowia: w szpitalach jest ponad 200 rannych w czasie protestów

2020-08-11 17:00

[ TEMATY ]

Białoruś

Aleksandr Łukaszenka

Swietłana Cichanouska

PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

W białoruskich szpitalach przebywa ponad 200 osób poszkodowanych podczas akcji protestu po niedzielnych wyborach prezydenckich w tym kraju - poinformował we wtorek resort zdrowia Białorusi. Stan kilku osób wymagał przeprowadzenia operacji - dodano.

"W ciągu dwóch ostatnich dni po nielegalnych ulicznych akcjach na pogotowie i do szpitali zwrócili się obywatele z różnymi obrażeniami. Na dzień dzisiejszy w szpitalach leczonych jest trochę ponad 200 osób" - przekazano w komunikacie, przytaczanym m.in. przez niezależny białoruski portal Tut.by.

Kilka osób hospitalizowano z urazami czaszkowo-mózgowymi oraz urazami klatki piersiowej i jamy brzusznej - dodano. Zaznaczono, że w znacznej mierze są to łagodne urazy.

Kilku pacjentów było operowanych, a ich stan został ustabilizowany - czytamy w komunikacie. Przekazano, że są też pacjenci z urazami tkanek miękkich i kończyn.

"Niestety jedna osoba zmarła. Zgon nastąpił przed zbadaniem przez lekarzy pogotowia" - poinformowano. Nie sprecyzowano, czy ofiara śmiertelna to mężczyzna, który - jak podało MSW - zginął w poniedziałek wieczorem w Mińsku, kiedy usiłował odpalić ładunek wybuchowy.

Jak zapewniono, wszystkim udzielono "koniecznej pomocy medycznej w pełnym zakresie".

Od niedzieli na Białorusi trwają protesty i starcia z siłami bezpieczeństwa. Rozpoczęły się one po niedzielnych wyborach prezydenckich, w których według wstępnych oficjalnych wyników wygrał dotychczasowy prezydent Alaksandr Łukaszenka. Jak podała Centralna Komisja Wyborcza (CKW), dostał on 80,23 proc. głosów, a jego rywalka Swiatłana Cichanouska - 10,09 proc. głosów.

By rozproszyć manifestacje w Mińsku, siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego, gumowych kul, granatów hukowych i pałek. Jak przekazało MSW, "w Mińsku i Nowopołocku funkcjonariusze organów spraw wewnętrznych i wojskowi wojsk wewnętrznych byli zmuszeni do aktywnego zastosowania specjalnych środków w celu przerwania nielegalnych działań".

Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ kar/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję