Reklama

Z prasy zagranicznej

PAPIESKIE REKORDY

Ponad półtora miliona wiernych wzięło udział w 30 audiencjach generalnych w ciągu pierwszych 9 miesięcy pontyfikatu papieża Franciszka. Są to osoby, które otrzymały bezpłatną wejściówkę na spotkanie z Ojcem Świętym. Do tego trzeba doliczyć rzesze pielgrzymów, którzy uczestniczyli w audiencji bez biletów, śledząc chociażby przebieg spotkania na telebimach ustawionych wzdłuż ulicy prowadzącej na Plac św. Piotra.
Największe tłumy były na środowych spotkaniach z papieżem Franciszkiem w maju i w październiku. 28 maja 2013 r. padł rekord 90 tys. pielgrzymów przybyłych na Plac św. Piotra. Na pierwszej audiencji – 27 marca było 20 tys. wiernych, natomiast na kolejnej – 3 kwietnia już dwa razy tyle.

Bliski Wschód bez chrześcijan

Bliski Wschód bez chrześcijan będzie tak jak Kaliban – ostrzegł podczas konferencji poświęconej sytuacji chrześcijan w tym regionie iracki arcybiskup Louis Raphaël I Sako. Zwierzchnik katolickiego Kościoła chaldejskiego w tym ogarniętym przemocą kraju wyraził również żal, że chrześcijański Zachód nie interesuje się losem irackich chrześcijan. – Czasem się zastanawiamy – mówił abp Sako – co by się stało, gdyby terroryści zabili nas. Jaka byłaby reakcja naszych braci chrześcijan na Zachodzie. Duchowny zastrzegł, że nie nawołuje do nowej interwencji zbrojnej, ale do zintensyfikowania wysiłków dyplomatycznych dla polepszenia sytuacji chrześcijan w Iraku. Dziś bowiem zachód jest zainteresowany tym państwem z dwóch względów – jako obszar pozyskiwania ropy naftowej i duży rynek zbytu broni.
W ostatnich 10 latach, od czasu interwencji zbrojnej w 2003 r., ponad 1000 irackich chrześcijan zostało zamordowanych, a 850 tys. opuściło kraj. Terroryści zaatakowali w tym czasie 62 irackie kościoły i klasztory. Abp Sako ostrzegł również, że podobny scenariusz rozpoczyna się na naszych oczach w Egipcie i Syrii. Zaproponował powstanie nowego dokumentu kościelnego, skierowanego przede wszystkim do muzułmanów i wyjaśniającego korzyści, jakie niesie dla wspólnoty muzułmańskiej chrześcijańskie sąsiedztwo na tych ziemiach. – Muzułmanie potrzebują chrześcijan – podkreślił mocno duchowny.

Sądowe zwycięstwo

Archidiecezja Nowego Jorku odniosła zwycięstwo w sądowej batalii z administracją Baracka Obamy, która swymi przepisami zmusza pracodawców, by w ramach obowiązkowego ubezpieczenia opłacali pracownikom koszty antykoncepcji, sterylizacji i środków wczesnoporonnych. Sędzia federalny rozpatrujący sprawę uznał, że kontrowersyjne prawo narusza wolność religijną 4 organizacji związanych z nowojorską archidiecezją.
Chodzi o 2 szkoły średnie i 2 systemy opieki zdrowotnej. Choć są one związane z Kościołem katolickim, zatrudniają także pracowników innych wyznań i religii. Zgodnie z wymogami ustawy amerykańskiego Ministerstwa Zdrowia, organizacje te musiały zagwarantować pracownikom ubezpieczenia z darmową antykoncepcją, upoważniając inny podmiot (zazwyczaj chodzi tu o firmę ubezpieczeniową), by dobrowolnie pokrył i zapewnił taką polisę. W przeciwnym razie groziły im duże kary finansowe.
W orzeczeniu sędzia Brian M. Cogan, który wydał stały nakaz sądowy wstrzymujący regulacje federalne wobec powodów, uznał, że zmuszanie grup non profit do upoważniania innych podmiotów, by w ich imieniu pokrywały koszty ubezpieczenia antykoncepcji, sterylizacji i aborcji – a więc praktyk niezgodnych z nauką Kościoła katolickiego – jest nadal pogwałceniem przekonań religijnych, nawet jeśli organizacje te nie finansują bezpośrednio takiego ubezpieczenia. Dotąd w USA złożono 88 pozwów przeciwko kontrowersyjnemu prawu. 75 spraw wciąż jest w trakcie rozpatrywania. Decyzja nowojorskiego sędziego jest pierwszą, w której wydano stały nakaz wstrzymujący działanie prawa. W podobnej sprawie sędzia w Pensylwanii wydał tymczasowy nakaz sądowy. Departament sprawiedliwości USA ma prawo do apelacji od wyroku. Choć same Kościoły są zwolnione z obowiązkowego wykupywania kontrowersyjnych polis, status taki nie przysługuje organizacjom związanym z Kościołem lub pracodawcom chcącym prowadzić biznes zgodnie z sumieniem i wyznawaną wiarą.

Reklama

Tonący statek

Do tonącego statku porównał sytuację rodziny w Urugwaju bp Jaime Rafael Fuentes Martín, odnosząc się do decyzji urugwajskiej większości o zalegalizowaniu marihuany w tym południowoamerykańskim państwie. Zdaniem hierarchy, decyzja ta jest kolejnym ciosem zadanym podstawowej komórce społecznej, jaką jest rodzina. Do uderzeń w rodzinę biskup zaliczył też wcześniejsze decyzje o legalizacji i promocji aborcji, zrównaniu statusu prawnego związków homoseksualnych z instytucją małżeństwa i zalegalizowaniu sztucznego zapłodnienia we wszystkich jego formach. Teraz trudniejszy staje się obowiązek wychowawczy rodziców, którzy jeszcze silniej muszą wpajać swoim dzieciom wartości służące rodzinie. Rodzice muszą nazywać rzeczy po imieniu i mówić jasno, że czarne jest czarne, a białe – białe.

Choinkowy rekord

Jedna ze wspólnot protestanckich z Florydy pobiła rekord Guinnessa w liczbie oświetlonych żywych choinek bożonarodzeniowych. Przybrano ich 546. Drzewka, zakupione dzięki ofiarom członków wspólnoty, miały trafić bezpośrednio do rodzin o niskim uposażeniu, ale później powstał pomysł, żeby najpierw wpisać je do księgi rekordów Guinnessa. Ponieważ w księdze nie było do tej pory takiej pozycji, jej twórcy zgodzili się na zanotowanie tego specyficznego rekordu, ale tylko pod warunkiem, że będzie ponad 500 drzewek. Ostatecznie stanęło ich 546. Ostatnie ustawiono 7 grudnia ub.r. Grupa sędziów policzyła je i zatwierdziła rekord, po czym drzewka trafiły do rodzin najuboższych, które dzięki temu darowi poczuły w swoich domach prawdziwą atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

Biznes

Największa światowa firma aborcyjna Planned Parenthood ogłosiła raport o swojej działalności za rok finansowy 2012-2013. Przedstawione dane potwierdzają jedno: aborcja to potężny biznes i na dodatek finansowany w większości z pieniędzy podatnika.
W ciągu roku podatkowego 2012-2013 Planned Parenthood otrzymała od podatników ponad 540 mln dolarów. Łatwo przeliczyć, że dziennie ta organizacja dostawała 1,5 mln dolarów. Za te pieniądze można by wyżywić – i to całkiem dobrze – 300 tys. osób dziennie.
Na co Planned Parenthood przeznaczała pieniądze? W większości na aborcje. W omawianym okresie aborcja stanowiła prawie 94 proc. całej działalności Planned Parenthood. 330 tys. dzieci nigdy nie ujrzało słońca. Co więcej, innym obszarom działalności poświęca się coraz mniej uwagi, bo spadają wskaźniki opieki nad ciężarnymi kobietami i dotyczące adopcji.

2013-12-30 14:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paryż zostanie poświęcony Sercu Jezusa i Maryi

2020-08-11 08:15

[ TEMATY ]

modlitwa

Francja

Skitterphoto/pixabay.com

W uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia, arcybiskup Paryża Michel Aupetit poświęci stolicę Francji Najświętszemu Sercu Jezusa oraz Maryi.

Ceremonię w bazylice Sacre-Coeur poprzedzi wieczorna modlitwa 14 sierpnia na placu przed katedrą - poinformował francuski dziennik „La Croix”. Cała uroczystość zwieńczy przybycie do Paryża procesji maryjnej.

Od początku czerwca kilkudziesięciu francuskich chrześcijan pielgrzymuje przez 104 dni przez kraj. Pielgrzymi z figurą Matki Bożej idą uformowani w kształcie litery M. Głównymi punktami ich pielgrzymki są miejsca objawień maryjnych na terenie Francji w XIX wieku, m.in. Lourdes, La Salette i Pontmain.

CZYTAJ DALEJ

MR: już ponad pół miliona bonów turystycznych trafiło do rodzin

2020-08-11 21:11

[ TEMATY ]

turystyka

bon turystyczny

Adobe.Stock.pl

Do polskich rodzin trafiło już 560 tys. bonów turystycznych - poinformował we wtorek resort rozwoju. Jak dodano, wartość przyznanych bonów to 479 mln zł. Od 1 sierpnia bon można aktywować na platformie PUE ZUS.

"Już ponad pół miliona #bonturystyczny jest w rękach polskich rodzin. To blisko pół miliarda złotych!" - napisał we wtorek na Twitterze resort rozwoju.

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia br. Na platformie PUE ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ amac/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję