Reklama

Niedziela Kielecka

Oj, maluśki, maluśki...

Już po raz VII odbył się Świętokrzyski Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Ks. Bp. Mieczysława Jaworskiego „Oj, maluśki, maluśki”. Finał konkursu miał miejsce 27 grudnia w kościele św. Józefa Robotnika w Kielcach. Wcześniej przez kilka dni w Zespole Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki w Kielcach trwały konkursowe przesłuchania. Jak nam powiedział dyrektor konkursu ks. Piotr Klimczyk, z roku na rok coraz więcej grup i osób bierze udział w Festiwalu, w tym roku padł rekord, na przesłuchania przyjechały „123 podmioty wykonawcze – soliści i zespoły w grupach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli”. W tym roku bardzo wzrosła liczba zespołów ludowych. Najmłodsza uczestniczka, Anna Wieleńska z Kielc, to czterolatka, która zabłysła nie tylko śpiewem, ale i grą na skrzypcach. Zachwyciła na tyle jurorów, że nie tylko zdobyła jedną z głównych nagród, ale również została wysłana do Będzina na Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika. Jak mówi Ks. Piotr Klimczyk – dyrektor festiwalu, uczestnicy chwalą sobie klimat eliminacji w „Kostce”, gdzie młodzież katolickiego gimnazjum i liceum wspaniale obsługuje gości z całego regionu świętokrzyskiego, a kaplica szkolna stwarza bardzo dobre warunki akustyczne i estetyczne.

– Dumą napawa fakt, że nasz festiwal jako rejon eliminacyjny do Będzina jest jednym z największych w Polsce i cały czas powiększa liczbę swoich wykonawców. Jednocześnie zachowuje swoją odrębność jako Festiwal Świętokrzyski z wyłonieniem i nagrodzeniem jego laureatów na osobnym wydarzeniu, jakim jest koncert galowy – mówi ks. Klimczyk.

W grupie ośmiu jurorów oprócz dyrektora festiwalu był ks. Michał Olejarczyk – przewodniczący Komisji ds. Muzyki Kościelnej Diecezji Kieleckiej, Paweł Czekaj – muzyk, Stanisław Jurkowski – muzyk, akustyk, Adam Kluszczyński – muzyk instrumentalista, Wiesław Andrzejewski – autor tekstów, reżyser oraz Marzena Ślusarska – wokalista i Marta Złotnicka – wokalistka, nauczyciel śpiewu PSM.

Reklama

Jak podkreślali członkowie jury, wybór najlepszych wykonawców był niezwykle trudny. Poziom konkursu z roku na rok rośnie, co cieszy organizatora.

Wyniki konkursu: w kategorii soliści i duety młodsi:
I miejsce – Michał Milcarz ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach
II miejsce – Kinga Świat i Agnieszka Moskal z Kielc
III miejsce – Zuzanna Dudek i Bartosz Bugajski ze Szkoły Podstawowej w Królewcu
III miejsce – Wiktor Zwierzyński z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Daleszycach

W kategorii zespoły i schole dziecięce:
I miejsce – „Dwudziestka Piątka” – zespół wokalno-instrumentalny ze SP nr 25 w Kielcach
II miejsce – „Violinki” z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Kielcach
III miejsce – Schola Gloria z parafii pw. św. Wincentego Pallottiego w Kielcach

W kategorii zespoły i schole młodzieżowe:
I miejsce – „Cantus Hilaris” – zespół wokalny z Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek im. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach
II miejsce – „Schola Angelo” z parafii pw. Zwiastowania NMP w Piotrkowicach
III miejsce – „DOXA” z parafii pw. św. Jacka i św. Marii Magdaleny w Kroczycach

W kategorii zespoły ludowe:
I miejsce – „KSIĄŻOWIACY” – zespół folklorystyczny „z Urzędu Gminy w Książu Wielkim
II miejsce – „OPTYMIŚCI” zespół śpiewaczy z klubu środowiskowego w Bukowie
III miejsce – IGNACÓWKA Koło Gospodyń Wiejskich

W kategorii chóry:
I miejsce – „ANTIDOTUM” – Chór Stowarzyszenia „A nam się chce!” z Kielc
II miejsce – nie przyznano...
III miejsce – Chór NOWINA z Gminnego Ośrodka Kultury „Perła’ w Nowinach.

Reklama

W kategorii soliści i duety starsi:
I miejsce – Marta Gawor z Publicznego Gimnazjum w Małogoszczu
II miejsce – Anna Markowska z Kielc
III miejsce – Martyna Koziara z Samorządowego Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Sędziszowie
III miejsce – Katarzyna Biniek z UJK w Kielcach

Nagrodę specjalną otrzymała – Stanisława Radek z Fundacji Korzenie.

Nagroda specjalna dyrektora festiwalu trafiła do Samanty Marii Przygodzkiej z Korytnicy.

Misje reprezentowania Rejonu Eliminacyjnego Kielce na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie otrzymali:
1. Solistka Anna Wieleńska z Kielc
2. Solistka Marta Gawor z Małogoszcza
3. Solistka Anna Markowska z Kielc
4. „Cantus Hilaris” – zespół wokalny z Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek im. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach
5. „Książowiacy” – zespół folklorystyczny „z Urzędu Gminy w Książu Wielkim
6. „Optymiści” – zespół śpiewaczy z klubu środowiskowego w Bukowie
7. „Antidotum” – Chór Stowarzyszenia „A nam się chce!” z Kielc.

2014-01-08 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wenecja 2021: Krytycy o "Żeby nie było śladów": historia, która przywodzi skojarzenia ze sprawą Floyda

[ TEMATY ]

festiwal

film

Wenecja

PAP

Jan P. Matuszyński i jego aktorzy

Jan P. Matuszyński i jego aktorzy

Finał tej historii jest uderzający. Widzowie na całym świecie docenią oczywiste podobieństwa do sprawy George'a Floyda i innych ofiar brutalności policji - piszą krytycy o filmie "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego, którego premiera odbyła się w czwartek podczas 78. festiwalu w Wenecji.

"Żeby nie było śladów" to oparta na reportażu Cezarego Łazarewicza opowieść o maturzyście Grzegorzu Przemyku, synu opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, który w maju 1983 r. został ciężko pobity przez funkcjonariuszy milicji i kilka dni później zmarł. Jedynym świadkiem pobicia był jego przyjaciel Jurek Popiel, który postanowił walczyć w sądzie o sprawiedliwość. Tymczasem ówczesne władze usiłowały obarczyć odpowiedzialnością za zbrodnię sanitariuszy pogotowia ratunkowego. Aby uwiarygodnić tę wersję, Biuro Polityczne KC PZPR powołało specjalny zespół, który miał wyjaśnić sprawę. W rzeczywistości zajmował się on inwigilowaniem, zastraszaniem sanitariuszy oraz wymuszaniem składania fałszywych zeznań.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: dziewięć lat przygotowań do 500. rocznicy objawień w Guadalupe

2022-12-09 17:05

[ TEMATY ]

rocznica

Meksyk

Matka Boża z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. Kościół katolicki w Meksyku rozpoczyna dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia Wydarzenia z Guadalupe (Acontecimiento Guadalupano).

Do udziału w nowennie zaproszeni są katolicy na całym świecie, gdyż kult Matki Bożej z Guadalupe „przekracza granice”. Dlatego nazwano ją Międzykontynentalną Nowenną Guadalupiańską. Skupiona będzie na pięciu „liniach działania”: stała formacja, badania, promowanie pobożności, masowe upowszechnianie oraz produkcja twórcza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję