Reklama

Niedziela Łódzka

Obchody Święta Trzech Króli

Iskra zmagania o przywrócenie Święta Trzech Króli rozbłysła tu, w Łodzi, dzięki ministrowi Jerzemu Kropiwnickiemu – mówił abp Marek Jędraszewski w homilii podczas uroczystej Mszy św. w święto Objawienia Pańskiego. – Jego wielki zamysł, tak odważny, pozwala nam gromadzić się, by na wzór Mędrców ze Wschodu oddawać cześć i pokłon ludzkiemu Dzieciątku w tak licznych orszakach – podkreślił.

Metropolita łódzki przewodniczył Eucharystii w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Łodzi skąd do łódzkiej archikatedry wyruszył kilkutysięczny orszak prowadzony przez Trzech Króli. W ich role wcielili się rektorzy łódzkich uczelni – ks. dr Marek Marczak z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, o. Piotr Matuszak z Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Franciszkanów w łódzkich Łagiewnikach i prof. Sławomir Wiak – prorektor Politechniki Łódzkiej. Łódzki orszak stał się piękną manifestacją rodzin, bo to w większości one były jego uczestnikami.

Tegoroczne Święto Trzech Króli w Łodzi to orszak z królami w powozie, aniołami i diabłami na szczudłach i strażnikami miejskimi na koniach, który przeszedł od kościoła Matki Bożej Fatimskiej do bazyliki archikatedralnej. Uczestniczyło w nim kilka tysięcy osób. Podczas rozpoczynającej go Eucharystii Ksiądz Arcybiskup przypomniał zgromadzonym, że obowiązkiem moralnym każdego z nas jest iść za tym, co dobre, podążać za prawdą i odrzucać zło. Przykładem jest świadectwo Trzech Mędrców. – Jakże aktualna to postawa – podkreślił abp Marek Jędraszewski – mieli oni dość odwagi wynikającej z dążenia do prawdy, by oddać pokłon Panu Wszechczasów – powiedział. Nawiązał także do czytanego w niedzielę Świętej Rodziny listu pasterskiego biskupów mówiącego o roli i przyszłości rodziny, świętości małżeństwa i fundamentalnych dla życia sprawach. – Słowa te spotkały się z odrzuceniem, szyderstwem, kpiną skierowaną pod adresem Pasterzy Kościoła – powiedział – nawoływano, by księża nie czytali listu – mówił Ksiądz Arcybiskup. Dlaczego takie zacietrzewienie, taka złość? – pytał. Ci, co gardzą tym słowem, nie znają Boga i nie chcą Go znać, świadectwo o Nim ich drażni i chcieliby je usunąć, głoszą swoją ideologię przeczącą wiedzy biologicznej i naturze. Jak długo ta utopia może mieć miejsce? – pytał abp Marek Jędraszewski. Podkreślił, że na propagowanie takiego utopijnego myślenia idą ogromne pieniądze i wielkie wsparcie polityczne. Tymczasem jak mówił Benedykt XVI – „kto odrzuca Boga, odrzuca człowieka”, a kluczem do zrozumienia świata, który nie chce świadectwa chrześcijan, jest Bóg. Z kolei naszym obowiązkiem moralnym jest – powtórzył za Pascalem – „myśleć, jak się należy”. Święto Trzech Króli przez lata było w sercach i pragnieniach ludzi, którzy chcieli mieć do końca wolność poszukiwania prawdy. Przetrwało w sercach polskiego społeczeństwa i okazało się, że nawoływanie, by je przywrócić, miało sens. A liczna obecność Polaków w orszakach to znak, że mimo wszystko rozum ludzki jeszcze nie zginął i nie poddał utopii gender.

Reklama

– Objawienie Pańskie mówi o postawie mędrców, uczonych świadomych swej wiedzy, którzy wskazują Chrystusa jako niezbędny punkt odniesienia, by zrozumieć świat – podkreślił Metropolita łódzki.

Podczas Mszy św., w której uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych Łodzi, radni, dyrektorzy łódzkich szkół i rzesza wiernych Ksiądz Arcybiskup poświęcił kredę i kadzidło. Po skończonej Eucharystii i odmówieniu modlitwy Anioł Pański ruszył orszak. Poprowadzili go strażnicy miejscy z gwiazdą i Trzej Królowie. Uczestnicy mieli na głowach specjalnie przygotowane korony. Orszak szedł, wspólnie kolędując. W trakcie odegrane zostały scenki z udziałem Heroda, arcykapłanów, aniołów, diabłów i Dzieciątka Jezus. Przygotowały je dzieci ze szkół podstawowych nr 5 i nr 193, podopieczni Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia z Łodzi – dzieci z przedszkoli i kół misyjnych oraz młodzież franciszkańska. Orszak zakończył się przy szopce przed archikatedrą, gdzie na ręce abp. Marka Jędraszewskiego trzej mędrcy złożyli dary, a po błogosławieństwie odbył się festyn. Wystąpił zespół „Trubadurzy” z koncertem kolęd oraz kabaret „Pętla Ósemki”. Organizatorem Orszaku Trzech Króli było Stowarzyszenie „Powrót Trzech Króli”.

2014-01-16 15:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orszak Trzech Króli w Krakowie

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Agnieszka Konik-Korn

Udział w Eucharystii, radosny śpiew, kolorowe przebrania dzieci, a nawet dorosłych, prapremiera hymnu Światowych Dni Młodzieży 2016 oraz gorąca atmosfera mimo odczuwalnego mrozu – tak w skrócie można streścić przejście Orszaku Trzech Króli przez Kraków. W zachodniej części Rynku Głównego przed wieżą ratuszową wydarzenie zgromadziło tysiące osób – mieszkańców i turystów.

Krakowski orszak rozpoczęły Msze św., w kościele sióstr Sercanek, kolegiacie św. Anny, kościele św. Floriana oraz Katedrze Królewskiej na Wawelu. „Dziś wyjdziemy na ulice, aby ze wszystkimi podzielić się radosną nowiną, że spotkaliśmy Jezusa, tak jak spotkali Go Mędrcy ze Wschodu” – mówił podczas Mszy św. na Wawelu kardynał Stanisław Dziwisz.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum ,,Oblicza pojednania”

2023-01-28 14:31

[ TEMATY ]

Toruń

O. Tadeusz Rydzyk

radiomaryja.pl

W pojednaniu powinniśmy myśleć po katolicku i po polsku, w duchu najlepszych Polaków, naszych wzorców. Śp. ks. bp Stanisław Stefanek mówił o tym, dlaczego nie możemy radzić sobie w Polsce. Kiedyś dawaliśmy radę w najtrudniejszych czasach, nawet komunizmu, gdy nas dzielili. Teraz nie możemy sobie poradzić, bo Polacy i katolicy korzystają z mediów, które nie są polskiego ducha – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, CSsR, prof. AKSiM, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podczas sympozjum ,,Oblicza pojednania” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się kolejne sympozjum z cyklu ,,Oblicza”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Oblicza pojednania” z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję