Reklama

Niedziela Lubelska

Orszaki Trzech Króli

Niedziela lubelska 4/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Paweł Wysoki

Świdnik

Ulicami miasta już po raz drugi przeszła rzesza uczestników Orszaku Trzech Króli. Ponad 3 tys. osób swoją obecnością, gotowością słuchania Słowa Bożego, modlitwą, śpiewem kolęd i radością serca dało świadectwo przynależności do Chrystusa. Wydarzenie, w przygotowanie którego włączyły się m.in. Stowarzyszenie Wspólnota Świnicka, parafie, instytucje i placówki oświatowo-wychowawcze, koordynowała Barbara Hajkowska-Pirek.

Wyjątkowe spotkanie rozpoczęło się na pl. Konstytucji 3 Maja, gdzie zostali powitani trzej główni bohaterowie. Konne orszaki ze strojnymi w monarsze szaty królami przybyły na centralny plac miasta z trzech parafii: pw. Chrystusa Odkupiciela, św. Józefa i św. Kingi. Stąd wszyscy wyruszyli do świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, gdzie na wizytę oczekiwała już Święta Rodzina. Barwny orszak przeszedł ul. Wyszyńskiego, przy której odegrano kilka scenek, m.in. z pasterzami, aniołami, królem Herodem oraz walki dobra ze złem. W biblijne postaci wcieliła się młodzież świdnicka, która z wielkim zaangażowaniem przybliżyła wydarzenia sprzed 2 tysięcy lat. W finałowej scenie mędrcy oddali pokłon Dzieciątku i wraz z innymi aktorami oraz znaczną częścią uczestników orszaku udali się na Mszę św. Eucharystia pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego i z udziałem świdnickich kapłanów stała się najważniejszą częścią świątecznego spotkania. – Mamy tę łaskę, że nie musimy wędrować przez kontynenty, by spotkać się z Chrystusem. Gwiazda naszej wiary zaprowadziła nas do kościoła, gdzie Jezus wciąż przebywa i zaprasza do modlitwy i adoracji – mówił Ksiądz Biskup. – Pełni wdzięczności oddajmy Mu pokłon nie tylko dzisiaj, ale całym życiem przyczyniajmy się do oddawania chwały Bogu. Na wzór Mędrców szukajmy Chrystusa, który wciąż rodzi się na ołtarzu. Karmmy się Jego Słowem i Ciałem; podążajmy za Światłością, która przyszła rozproszyć mroki naszej codzienności – apelował. Sprawując Mszę św. w intencji mieszkańców Świdnika, bp Artur Miziński modlił się o błogosławieństwo Bożej Dzieciny, by nowy rok upłynął pod znakiem miłości Boga i bliźniego. – Dobro, piękno, miłość, pokój i radość to dary Nowonarodzonego; niech nigdy nie zabraknie ich w naszym życiu – mówił.

(buk)

Piaski

Orszak Trzech Króli przeszedł również ulicami Piask. Uczestnicząc w barwnym pochodzie, mieszkańcy miasteczka oraz okolicznych wiosek chcieli zamanifestować swoją wiarę. Pomysł zorganizowania orszaku narodził się w gronie nauczycielek Miejsko-Gminnego Przedszkola w Piaskach i został wsparty przez proboszcza ks. Piotra Stańczaka, wikarego ks. Emila Mazura i katechetkę s. Joannę Banasiak. Małgorzata Białoch, dyrektor przedszkola, podkreślała, iż było to niesamowite przedsięwzięcie, wymagające dużo pracy i czasu.

Reklama

Orszak przywraca tradycję ulicznych jasełek, dlatego w kilku scenkach teatralnych rozgrywanych przy głównej ulicy oraz przed wejściem do kościoła aktorzy ukazali wydarzenia znane z przekazu ewangelicznego. Poszczególnym odsłonom towarzyszyły kolędy, wykonywane przez orkiestrę dętą pod batutą Bogdana Dysia oraz wszystkich uczestników. Słowo Boże, ciekawe scenki, piękne stroje, korony i chorągwie królewskie oraz radosne kolędy – wszystko to sprawiło, że widowisko uliczne stało się wielkim przeżyciem dla osób w nim uczestniczących. Po przejściu wyznaczonej trasy orszak znalazł się przed kościołem, gdzie wszyscy (m.in. przedstawiciele władz powiatowych i gminnych) zostali powitani przez Księdza Proboszcza. – Cieszę się, że po raz pierwszy w historii Piask taki orszak został zorganizowany. Podczas Mszy św. będziemy modlić się w intencji organizatorów oraz o to, by dzisiejsza radość, zapał i entuzjazm trwały jak najdłużej – mówił ks. Stańczak. Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim organizatorom za trud przygotowania pierwszego orszaku, a szczególnie najważniejszym postaciom wydarzenia: Pawłowi i Dorocie Niedźwiedziom odgrywającej Świętą Rodzinę oraz Januszowi Rydzowi, Łukaszowi Kiełbasie i Sylwestrowi Wiśniewskiemu, którzy wcielili się w role mędrców.

Halina Bartosiak

Łęczna

Kilkutysięczna rzesza mieszkańców Łęcznej zapełniła ulice i place miasta podczas Orszaku Trzech Króli. Słoneczna pogoda, zachęta nauczycieli i władz samorządowych oraz medialna promocja zapewniły frekwencję, jak i radosny nastrój uczestników, których organizatorzy zaopatrzyli w śpiewniki i kantyczki kolędnicze.

Orszak królewski podróżował parokonną bryczką. Przemarsz rozpoczął się obok Ratusza na Rynku I, gdzie został odczytany dekret Cezara Augusta. Później przy kościele pw. św. Marii Magdaleny młodzież gimnazjalna zaprezentowała scenę Zwiastowania Maryi. Przedstawienie zostało uświetnione odśpiewaniem fragmentów akatystu, czyli hymnu Kościoła wschodniego ku czci Matki Bożej. W ten sposób podkreślono lokalny motyw historyczny: uroczystość Trzech Króli przypada w wigilię rocznicy nadania przez króla Kazimierza Jagiellończyka praw miejskich dla Łęcznej; miało to miejsce w Boże Narodzenie, tj. 7 stycznia (według ówczesnego kalendarza juliańskiego) roku Pańskiego 1467. Emocjonującym momentem było wypuszczenie białej gołębicy, symbolizującej Ducha Świętego, który zstąpił na Bogarodzicę i ukazał się nad Jezusem nad wodami Jordanu. Kolejną stacją była walka dobra ze złem, odegrana przy kościele pw. św. Józefa. Tutaj rozdano dzieciom ciastka, wśród których był piernik z jednym migdałem. Jak się okazało: dla migdałowej królewny, która go wylosowała. Z kolędami na ustach, pod opieką służb porządkowych, policji, strażaków i strażników miejskich, uczestnicy orszaku dotarli do kościoła pw. św. Barbary. Zakończenie pokłonem Mędrców ze Wschodu było zarazem zaproszeniem na przyszłoroczne obchody uroczystości Objawienia Pańskiego.

Reklama

(gjp)

Kraśnik

Orszak Trzech Króli w Kraśniku przeszedł w tym roku przez całe miasto i przebiegał w niezwyklej scenerii. Barwny pochód prowadzony był przez anioły podróżujące na motorach, a królowie jechali samochodem na specjalnej platformie. Za niebieskimi gośćmi podążali mieszkańcy Kraśnika, przyozdobieni kolorowymi koronami. Dzieci i młodzież dodatkowo poprzebierała się w kolorowe stroje, symbolizujące trzy kontynenty i trzech mędrców. Każdy uczestnik otrzymał śpiewnik. Wszyscy manifestowali przywiązanie do wartości ewangelicznych, śpiewali kolędy i oglądali odgrywane na ulicach scenki opowiadające o narodzeniu Chrystusa i pokłonie mędrców. Orszak wyruszył w samo południe sprzed kościoła pw. Miłosierdzia Bożego i udał się w kierunku świątyni pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie na zakończenie została odprawiona Msza św.

Teresa Sosenko

2014-01-23 11:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy Orszak Trzech Króli we Lwowie.

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Lwów

ks.Grzegorz Draus

Parafia św. Jana Pawła II przeprowadziła w niedzielę 9 lutego pierwszy u Lwowie Orszak Trzech Króli. Młodzież z Liceum Plastycznego z Lublina, pod kierownictwem katechety Waldemara Dziaczkowskiego uczyła parafian jak może wyglądać Orszak i pomogła w jego piewszym poprowadzeniu.

Po południowej Mszy uczestnicy w kolorowych koronach, z wielką gwiazdą i misternie wykonanymi feretronami z wyobrażeniem Aniołów, w barwnych jasełkowych strojach przeszli od kaplicy do placu pomiędzy blokami osiedla "Kwitka -1". Tam już czekały całe rodziny mieszkańców wczesniej zaproszonych przez kierownictwo osiedla. Brzmiały dynamiczne kolędy ukraińskie, polskie, hiszpańskie, angielskie, włoskie. Dzieci otrzymały koroby a rodziny publikacje parafialne z propozycjami świętowania Bożego Narodzenia i kolędami.

Była to nie pierwsze spotkanie parafii z mieszkańcami najbliższego do kaplicy osiedla. Sama kolęda ze strony parafii odbywa się na nim zgodnie z najdawniejszą tradycją - kolędnicy przychodzą do każdego domu.

Po Orzaku najmłodsi wykonawcy świętowali w pobliskim McDonaldzie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2020-04-01 11:08

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

yt.com/vaticannews

„W tych trudnych dniach, które przeżywamy, zachęcam was do zawierzenia siebie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu św. Jana Pawła” – zachęcił Ojciec Święty wiernych języka polskiego podczas dzisiejszej audiencji ogólnej transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

Serdecznie pozdrawiam Polaków. Bracia i siostry, współczesny człowiek dostrzega znaki śmierci, które na horyzoncie cywilizacji stały się bardziej obecne. Coraz bardziej żyje w lęku, zagrożony w samym rdzeniu swojej egzystencji. Gdy będzie wam trudno, niech myśl wasza biegnie ku Chrystusowi: wiedzcie, że nie jesteście sami. On wam towarzyszy i nigdy nie zawodzi. W tych trudnych dniach, które przeżywamy, zachęcam was do zawierzenia siebie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu św. Jana Pawła, w przededniu 15. rocznicy jego śmierci. Z serca wam błogosławię.

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, pragniemy dzisiaj przybliżyć sobie szóste błogosławieństwo Pana Jezusa z Kazania na Górze: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Każdy z nas chciałby zapewne nawiązać osobistą relację z Bogiem. Jak to uczynić? Wspomniane błogosławieństwo przypomina, że kontemplacja Boga domaga się przede wszystkim wejścia w głąb samego siebie i uczynienia w sercu miejsca dla Boga. Nieodzowna jest przy tym czystość duszy. Jest ona wynikiem procesu, który zakłada wyrzeczenie się zła i wyzwolenie, które w Biblii nazywa się obrzezaniem serca. Pozwala ono nawiązać szczególną relację z Bogiem. Polega ona na poddaniu się natchnieniom Ducha Świętego i pragnieniu prowadzenia przez Niego. Jest to droga wiodąca do wizji uszczęśliwiającej „oglądania Boga” i eschatologicznej wizji radości Królestwa Niebieskiego. Ta relacja pozwala także rozumieć plany Bożej Opatrzności dotyczące naszego życia, rozpoznawać obecność Boga w sakramentach, w braciach, w tym, co przez Niego stworzone. Rozważane błogosławieństwo zaprasza nas do poważnej pracy nad sobą. Niech dzięki niej uda się nam poznać obecność Boga w naszym życiu, odczuć Jego bliskość i doznać pokoju, który wlewa w nasze serca.

CZYTAJ DALEJ

List Biskupa Diecezjalnego

2020-04-04 23:34

[ TEMATY ]

różaniec

bp Tadeusz Lityński

Archiwum Aspektów

LIST OTWARTY DO WSPÓLNOT ŻYWEGO RÓŻAŃCA I APOSTOLATU „MARGARETKA” ORAZ WSZYSTKICH, KTÓRYM BLISKA JEST MODLITWA RÓŻAŃCOWA

Drodzy w Panu, Siostry i Bracia,

w ten czas próby dla całego świata i Kościoła zwracam się do Was z wyrazami serdecznej pamięci i słowami otuchy czerpanymi z Ewangelii.

Mamy w pamięci niezwykłe chwile niedawnej modlitwy Ojca Świętego Franciszka, gdy udzielał błogosławieństwa „Urbi et Orbi” – „Miastu i Światu”. Samotnie, a zarazem w łączności z milionami ludzi na całym świecie, Papież modlił się o ustanie pandemii koronawirusa przed Najświętszym Sakramentem, ale także przed krzyżem z kościoła św. Marcelego i ikoną Najświętszej Maryi Panny Ocalenia Ludu Rzymskiego. Przed tymi wizerunkami rzymianie modlili się w minionych wiekach o ustanie epidemii i zostali wysłuchani. Teraz prosimy o to i my, w jedności z Ojcem Świętym. Papież Franciszek tego wieczoru zwiastował nam też dobrą nowinę o tym, że Jezus Chrystus zmartwychwstał i nam towarzyszy, tak jak swym uczniom, gdy zmagali się z szalejącą na jeziorze burzą. Jezus wtedy objawił swą moc, uciszając żywioł i utwierdził wiarę zalęknionych Apostołów. Stąd niech rodzi się i nasza ufność w obliczu trudności i zagrożenia, niech rodzi się też nasza gotowość do wytrwałej modlitwy i troski o siebie nawzajem.

Proszę więc Was, Siostry i Bracia, o modlitwę – zwłaszcza tę różańcową – w intencji Kościoła i świata, w intencji naszej Ojczyzny i diecezji, w intencji kapłanów, osób zakonnych i świeckich, abyśmy wspólnie przetrwali ten czas niepokoju i nabrali duchowych sił na przyszłość.

Rozważajmy wspólnie tajemnice bolesne, gdy razem z Jezusem cierpimy z powodu izolacji, samotności, osobistych słabości i chorób oraz trwogi na wieść o śmierci kolejnych ofiar pandemii. Ale rozważajmy też tajemnice radosne, które związane są z domem i rodziną Zbawiciela. Zostając w naszych domach, pielęgnujmy rodzinne więzi i modlitwę, prosząc Matkę Najświętszą i św. Józefa, aby uczyli nas cieszyć się obecnością Jezusa w naszych Kościołach domowych. Niech nie zabraknie w tym paschalnym czasie, który przed nami, również tajemnic chwalebnych. One to ukazują nam Chrystusa Zmartwychwstałego, który zwycięża śmierć i wychodzi z grobu. On daje Apostołom Ducha Świętego i wyprowadza ich z zamkniętego Wieczernika do świata, aby głosili Ewangelię. My też mamy nadzieję, że Pan zwycięży obecną ciemność i pozwoli nam z niej wyjść. Prośmy go o to w tajemnicach światła. Niech Jego moc sprawi, abyśmy razem z Nim mogli bez przeszkód głosić Ewangelię, praktykować czynne miłosierdzie i gromadzić się na liturgii, zwłaszcza na Eucharystii, za którą tak bardzo tęsknimy.

Gdy myślimy o naszej tęsknocie za Eucharystią, uświadamiamy sobie, że przed nami najważniejsze wydarzenia roku liturgicznego – Święte Triduum Paschalne. Będzie miało ono w tym roku wyjątkowy charakter. Nie zgromadzimy się w naszych kościołach na Mszy Wieczerzy Pańskiej, aby uczestniczyć w ustanowieniu sakramentów Eucharystii i kapłaństwa, nie będziemy też potem wspólnie czuwać przy uwięzionym Chrystusie. Nie przybędziemy, aby w Wielki Piątek tłumnie stanąć pod Krzyżem i serdecznie ucałować Rany Chrystusa, nie zgromadzimy się przy Grobie Pańskim. Nie będzie też wielkosobotniego święcenia pokarmów. Nie będzie można swobodnie przyjść do kościoła, aby sprawować Wigilię Paschalną w Wielką Noc i nie będzie też rezurekcyjnej procesji w wielkanocny poranek. To ogromna próba wiary dla całego Kościoła. Przyjmijmy ją jednak ze spokojem, jako okazję, by pogłębić naszą osobistą relację z Chrystusem, który nas nigdy nie opuszcza. Pamiętajmy, że w każdym kościele parafialnym kapłani będą sprawować świętą liturgię. I choć dziać się to będzie tylko w najściślejszym gronie posługujących, każdy wierny ma prawo do duchowej łączności z tą celebracją i każdy wierny jest w tę celebrację włączony. Pomogą nam w tym także transmisje liturgii Triduum Paschalnego przeprowadzane z Paradyża o godz. 19.00 przez TVP 3 Gorzów Wielkopolski oraz Radio Zachód.

Drodzy w Panu, Siostry i Bracia,

proszę Was, abyście w tych nadchodzących dniach uważali na siebie, z cierpliwością przyjmowali zarządzenia naszych władz, które mają na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo całej naszej narodowej wspólnoty. To dziś konieczne! Wiem, że często z wielkim bólem serca rezygnujecie z udziału w Eucharystii i spotkań we wspólnocie, ale zapewniam, że Chrystus zawsze jest z Wami i kocha każdą i każdego z Was. Nie lękajcie się! Proszę Was, abyście niedogodności tego czasu ofiarowali w intencji kapłanów i o nowe powołania kapłańskie. Pomyślmy o tych ludziach na całym świecie, którzy często wiele miesięcy albo nawet dłużej czekają na przybycie tego, kto odprawi dla nich Eucharystię i udzieli sakramentalnego rozgrzeszenia. W obecnych okolicznościach łatwiej zrozumieć nam ich sytuację, ale prośmy o to, aby w naszej diecezji nie zabrakło dobrych księży. A gdy z Bożą pomocą minie stan epidemii, spotkamy się wtedy na wspólnym dziękczynieniu.

Ogarniam Was i Waszych bliskich moją modlitwą i serca błogosławię.

Zielona Góra, 3 kwietnia 2020 r.

+Tadeusz Lityński

Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję