Reklama

Z Watykanu

Pierwsi kardynałowie papieża Franciszka

Musimy być gorliwymi świadkami świętości

Ojciec Święty 22 lutego br. włączył do Kolegium Kardynalskiego 19 purpuratów z 12 krajów świata. – Kościół potrzebuje waszej jedności, współpracy i odwagi w głoszeniu Ewangelii i modlitwy – powiedział papież Franciszek nowym kardynałom. Wezwał też do modlitwy o pokój i pojednanie „dla narodów, które w tym czasie są uciemiężone przemocą i wojną”. Podobnie jak 24 listopada 2012 r., podczas ostatniej tego typu uroczystości, pierwszy konsystorz papieża Franciszka odbył się według nowego, uproszczonego ceremoniału i miał formę nabożeństwa Słowa Bożego. W uroczystości kreowania przez papieża Franciszka nowych kardynałów wziął także udział papież emeryt Benedykt XVI. Zajął miejsce obok maronickiego patriarchy Antiochii kard. Bechary Boutrosa Rai.

Kolegium Kardynalskie liczy obecnie 218 członków. W konklawe może wziąć udział 122 kardynałów, którzy nie osiągnęli jeszcze 80. roku życia. Najstarszym kardynałem świata jest były sekretarz osobisty Jana XXIII Loris Francesco Capovilla, ur. 14 października 1915 r., a najmłodszymi są: kard. Baselios Cleemis Thottunkal z Indii, ur. 15 czerwca 1959 r., i kard. Chibly Langlois z Haiti, ur. 29 listopada 1958 r.

Reklama

Na konieczność gorliwego świadectwa świętości wskazał Franciszek, sprawując 23 lutego w Bazylice Watykańskiej Eucharystię z całym Kolegium Kardynalskim, wraz z nowymi członkami. Podkreślił, że świętość jest owocem posłuszeństwa Duchowi Boga po trzykroć świętego. Dodał, że bycie świętymi to nie luksus, lecz konieczność dla zbawienia świata. Zwrócił uwagę, że postawy świętości, rezygnacji z egoizmu i czynienia dobra oczekuje od kardynałów Pan Jezus i Kościół. – Kochajmy zatem tych, którzy są do nas nastawieni wrogo, błogosławmy tych, którzy nas obmawiają, witajmy z uśmiechem tych, którzy być może na to nie zasługują, i nie dążmy do tego, żeby narzucać swoją wolę, ale arogancji przeciwstawmy łagodność, zapominajmy o doznanych upokorzeniach. Pozwólmy, by zawsze prowadził nas Duch Chrystusa, który ofiarował samego siebie na krzyżu, abyśmy mogli być „kanałami”, którymi płynie Jego miłość – mówił Ojciec Święty. Papież zaapelował też o unikanie nawyków i zachowań dworskich oraz o troskę o „najmniejszych z braci”.

Audiencja Generalna

Nie lękajcie się spowiedzi!

O znaczeniu sakramentu pokuty dla życia chrześcijańskiego mówił Ojciec Święty 19 lutego podczas audiencji generalnej. Papież Franciszek zaznaczył, że sakrament pokuty został ustanowiony przez Chrystusa, abyśmy pomimo naszych grzechów mogli odzyskać życie Boże. Wskazał, że miejscem sprawowania tego sakramentu jest wspólnota chrześcijańska, dlatego trzeba z ufnością i pokorą wyznać swoje grzechy słudze Kościoła. Ponadto, sprawując ten sakrament, „kapłan nie reprezentuje jedynie Boga, lecz całą wspólnotę, która rozpoznaje siebie w słabości każdego ze swych członków, która ze wzruszeniem wysłuchuje jego skruchę, która się z nim jedna oraz dodaje mu otuchy i towarzyszy na drodze nawrócenia, a także dojrzewania ludzkiego i chrześcijańskiego”. Papież Franciszek zaznaczył, że sakrament pojednania jest nam niezbędny do rozwoju wewnętrznego. Podkreślił zbawienne znaczenie wstydu, który często towarzyszy spowiedzi i który czyni nas pokorniejszymi. Zwrócił uwagę, że kapłan przyjmuje to wyznanie grzechów z miłością i czułością i przebacza w imię Boga. Wstyd ma także znaczenie z ludzkiego punktu widzenia. Pozwalając wyznać kapłanowi sprawy, które tak bardzo ciążą nam na sercu, rodzi ulgę wobec Boga, Kościoła i brata. – Nie lękajcie się spowiedzi! – apelował Papież. – Ktoś, stojąc w kolejce do spowiedzi, odczuwa wszystko, co ciąży mu na sercu, a także wstyd przed spowiedzią. Kiedy skończy się spowiedź, odczuwając przebaczenie, odchodzi wolny, nieskalany, szczęśliwy. To właśnie jest piękno spowiedzi! – podkreślał Ojciec Święty, zachęcając, by nie tracić ani chwili i śmiało pójść się wyspowiadać.

Papież Franciszek do Polaków

Podziękowanie za modlitwy

Serdecznie pozdrawiam przybyłych na audiencję pielgrzymów polskich. W sobotę 22 lutego przypada święto Katedry św. Piotra Apostoła – dzień szczególnej łączności wierzących z Następcą św. Piotra i Stolicą Apostolską. Dziękuję wam wszystkim za pamięć modlitewną w intencji mojej papieskiej posługi, za świadectwo życia dawane Chrystusowi i budowanie wspólnoty Kościoła. W duchu wdzięczności z serca błogosławię wam i waszym bliskim.

Reklama

Audiencja generalna, 19 lutego 2014 r.

* * *

Jakiego smaku nabiera życie,
jeśli pozwalamy się pochłonąć
miłości Boga!
Wpis papieża Franciszka na Twitterze

2014-02-25 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję