Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa i post za Ukrainę

Solidarność z narodem ukraińskim

Papież Franciszek 19 lutego, na zakończenie środowej audiencji, zaapelował o położenie kresu starciom na Ukrainie. – Zapewniam o mojej solidarności z narodem ukraińskim i modlę się za ofiary przemocy, za ich bliskich oraz za rannych. Zachęcam wszystkie strony do zaprzestania wszelkich działań naznaczonych przemocą i dążenia do zgody i pokoju w swej ojczyźnie.

21 lutego br., w drugim dniu obrad nadzwyczajnego konsystorza Ojciec Święty ponownie wezwał do modlitwy za Ukrainę i wyraził solidarność z tamtejszymi kardynałami: – Chciałbym przekazać pozdrowienia, nie tylko osobiste, ale w imieniu wszystkich, ukraińskim kardynałom: emerytowanemu arcybiskupowi Lwowa – Jaworskiemu i emerytowanemu arcybiskupowi większemu kijowsko-halickiemu Huzarowi, którzy w tych dniach tak bardzo cierpią i przeżywają wiele trudności w swej ojczyźnie. Może dobrze byłoby przesłać to orędzie w imieniu wszystkich? Czy się zgadzacie z tym wszyscy? – zapytał. Na znak akceptacji kardynałowie z całego świata, zgromadzeni w auli, przyjęli te słowa oklaskami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z apelem o gesty solidarności i wsparcie dla narodu ukraińskiego zwróciło się też Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zachęcają wiernych do modlitwy i podjęcia postu w intencji Ukrainy. Ogólnopolskim dniem modlitwy i postu za Ukrainę ogłoszono piątek 28 lutego. Specjalny apel KEP został odczytany w niedzielę 23 lutego br. w kościołach w całym kraju.

Caritas Polska zbiera fundusze na zakup lekarstw i żywności dla potrzebujących na Ukrainie. Wpłat można dokonywać na konto Caritas Polska: PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem „Ukraina”.

Dramatyczny apel

Ukraiński profesor do krajów Zachodu

Dramatyczny list do mieszkańców Zachodu wystosował prorektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie – prof. dr Myrosław Marynowycz. Wezwał on do natychmiastowego wprowadzenia sankcji i cofnięcia wiz dla „gangsterów” z ukraińskich instytucji rządowych i ich rodzin, do słuchania niezależnych mediów ukraińskich, których dziennikarze giną, aby dotrzeć do wiarygodnych wiadomości. „Opuśćcie swoje strefy komfortu! Przypomnijcie sobie zepsutych starożytnych Rzymian, którzy w swoim czasie nie chcieli tego zrobić. Ugłaskiwanie Putina nie zapewni wam bezpieczeństwa. Pozwalając mu przejąć kontrolę nad Ukrainą, wystawicie światowy pokój na jeszcze większą próbę. Ukraina podzielona siłą nie przyniesie światu pokoju, tak jak nie przyniosły go podzielone siłą Niemcy i Polska” – pisze profesor.

Reklama

Włochy

Życie w cieniu Piety

Michał Anioł Buonarroti przez całe życie zmagał się z tematem Piety, ciała Chrystusa złożonego w ramionach Matki. Pierwszą Pietę – watykańską – wyrzeźbił, gdy miał zaledwie 25 lat. Drugą – florencką – ćwierć wieku później. Trzecia – Pieta Rondanini była ostatnim dziełem jego życia – przypomniał z okazji przypadającej 19 lutego br. 450. rocznicy śmierci toskańskiego artysty prof. Antonio Paolucci, dyrektor Muzeów Watykańskich, a zarazem jeden z największych znawców Buonarrotiego.

– Trzecia Pieta to dzieło Michała Anioła, które robi na mnie największe wrażenie – przyznaje prof. Paolucci. – Być może właśnie dlatego, że jest związane z ostatnimi godzinami jego życia. Kiedy artysta umierał, ostatnie godziny świadomego życia poświęcił właśnie tej rzeźbie.

Ludzie

Kard. Walter Kasper

Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper stwierdził, że za papieża Franciszka nastała nowa kultura podejmowania decyzji w Watykanie. – Papież dopuścił do wolnej dyskusji – powiedział kardynał dziennikarzom w Monachium.

Kard. Kasper za największe zagrożenie dla chrześcijaństwa na Zachodzie uznał obojętność. – Jej następstwem jest intelektualna i duchowa pustynia, na której nie mają sensu pytania o religię, gdyż ta powinna mieć coś wspólnego z fascynacją. Przez to na Zachodzie momentalnie staliśmy się chorzy – powiedział kard. Kasper. Przypomniał w tym kontekście niemieckiego jezuitę ks. Karla Rahnera, który powiedział: „Ateista jest dla mnie duszpasterskim szczęściem. Wreszcie dane mi jest podyskutować z takim człowiekiem o moich własnych poglądach”.

Reklama

Myśli wciąż aktualne

Nie ma pokoju bez sprawiedliwości,
nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia.

Jan Paweł II

Watykan, 1 stycznia 2002 r.

Krótko

Papież Franciszek posłał na misje „ad gentes” 28 kapłanów Drogi Neokatechumenalnej. Będą oni pracować w 11 krajach Starego Kontynentu i w Stanach Zjednoczonych.

Rząd Argentyny oficjalnie potwierdził, że papież Franciszek przybędzie z wizytą do swojej ojczyzny w 2016 r.

Petycję do króla Belgii z prośbą, aby nie podpisywał przyjętej niedawno przez belgijski parlament ustawy dopuszczającej eutanazję dzieci, podpisało ponad 100 tys. osób z całej Europy.

Syria nie zlikwiduje całego swego arsenału chemicznego do 30 czerwca br., czyli do ustalonego terminu. Do tej pory zlikwidowano jedynie 11 proc. broni chemicznej.

W Japonii na terenie elektrowni atomowej Fukushima wyciekło ze zbiornika 100 ton silnie skażonej wody – powiadomił 20 lutego br. operator elektrowni, firma TEPCO. Jest to najpoważniejsza awaria od sierpnia 2013 r., kiedy to wyciekło ok. 300 ton skażonej substancji.

Egipscy fundamentaliści ostrzegli turystów, żeby opuścili Egipt, bo kurorty staną się celem ataków terrorystycznych.

Afera pedofilska wstrząsnęła niemiecką współrządzącą partią SPD. Jeden z posłów tego ugrupowania Sebastian Edathy został oskarżony o posiadanie zdjęć pedofilskich, które kupował za granicą.

Białoruś wprowadziła zakaz wwozu i tranzytu wieprzowiny z Polski w związku z wykryciem na terytorium naszego kraju przypadku afrykańskiego pomoru świń.

Z sondaży PollWatch 2014 wynika, że w majowych eurowyborach europejscy socjaldemokraci mogą zdobyć najwięcej mandatów w Parlamencie Europejskim. Według badania, w Polsce wybory do PE wygra PiS.

Zdaniem naukowców, połowie języków, którymi mówi się na świecie – a jest ich 6-7 tys. – grozi wyginięcie. 21 lutego obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO w 1999 r.

2014-02-25 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Współpracownik Apostołów

Niedziela Ogólnopolska 17/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Marek

GK

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Marek w księgach Nowego Testamentu występuje pod imieniem Jan. Dzieje Apostolskie (12, 12) wspominają go jako „Jana zwanego Markiem”. Według Tradycji, był on pierwszym biskupem w Aleksandrii.

Pochodził z Palestyny, jego matka, Maria, pochodziła z Cypru. Jest bardzo prawdopodobne, że była właścicielką Wieczernika, gdzie Chrystus spożył z Apostołami Ostatnią Wieczerzę. Możliwe, że była również właścicielką ogrodu Getsemani na Górze Oliwnej. Marek był uczniem św. Piotra. To właśnie on udzielił Markowi chrztu, prawdopodobnie zaraz po zesłaniu Ducha Świętego, i nazywa go swoim synem (por. 1 P 5, 13). Krewnym Marka był Barnaba. Towarzyszył on Barnabie i Pawłowi w podróży do Antiochii, a potem w pierwszej podróży na Cypr. Prawdopodobnie w 61 r. Marek był również z Pawłem w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Pliszczyn. Kongres Misyjny Dzieci Archidiecezji Lubelskiej

2024-04-25 10:16

Paweł Wysoki

Centrum Misyjne już po raz szósty organizuje Kongres Misyjny Dzieci Archidiecezji Lubelskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję