Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 9/2014, str. 6

39. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie

Radość z Ewangelii

W dniach 21-24 lutego br. odbyło się na Jasnej Górze doroczne spotkanie wszystkich odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. W Kongregacji uczestniczyło ok. 1100 osób ze wszystkich diecezji Polski oraz z Ukrainy, Słowacji, Czech, Niemiec i Austrii.

– Tegorocznym tematem Kongregacji jest „Radość z Ewangelii”, czyli słowa zaczerpnięte z tytułu adhortacji Ojca Świętego Franciszka „Evangelii gaudium”, która jest poświęcona ewangelizacji w świecie współczesnym – powiedział ks. Adam Wodarczyk, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Reklama

Wśród zaproszonych na spotkanie prelegentów znaleźli się m.in.: bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, działającego w ramach KEP, który dokonał przekrojowej analizy wezwania do ewangelizacji płynącej ze współczesnego magisterium Kościoła; ks. Antoni Bartoszek mówił na temat zagrożeń i wyzwań płynących z propagowanej ideologii gender; ks. Marek Sędek i ks. Ryszard Nowak podzielili się doświadczeniem działań ewangelizacyjnych podejmowanych w parafiach. Przemawiali też: ks. Bartosz Zygmunt, Małgorzata i Marek Nowiccy, ks. dr Tomasz Jaklewicz, Andrzej Raj.

22 lutego centralnym punktem programu była Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem bp. Grzegorza Rysia. Na Kongregację przybył abp Stanisław Budzik, członek Zespołu KEP ds. Ruchu Światło-Życie, który 23 lutego przewodniczył Eucharystii. Natomiast 24 lutego Mszy św. z Jutrznią przewodniczył bp Adam Szal, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie.

Wykładowcy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II

Modlitwa za krakowską uczelnię

Wykładowcy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie modlili się 17 lutego na Jasnej Górze. – Przyjeżdżamy w imieniu naszej uczelni, a w szczególności w imieniu Instytutu Prawa Kanonicznego. Obecnie jesteśmy na takim etapie, że chcemy się przekształcić w Wydział Prawa Kanonicznego. Starania trwają już ponad rok i zmierzają do szczęśliwego zakończenia. Chcieliśmy za to Matce Najświętszej podziękować i modlić się o błogosławieństwo Boże dla naszej uczelni, dla naszego Instytutu, da Bóg, że w krótkim czasie – Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II – wyjaśniał ks. prof. Jan Dyduch.

Samorządowcy powiatu wołomińskiego

Żyć nieustannie Bożą łaską

Reklama

Z pielgrzymką na Jasną Górę przybyli 17 lutego samorządowcy powiatu wołomińskiego. W czasie Eucharystii przed Cudownym Obrazem Matki Bożej ponownie zawierzyli Maryi władze samorządowe oraz mieszkańców i instytucje całego powiatu. Mszy św. przewodniczył bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. W homilii zachęcił zebranych do podjęcia decyzji, „aby żyć nieustannie Bożą łaską – wtedy każdy czas, każda sytuacja, każdy człowiek będzie darem i znakiem obecności Boga” – mówił bp Solarczyk.

Eucharystia i nabożeństwo lurdzkie

Tradycyjnie w Światowym Dniu Chorego została odprawiona uroczysta Msza św. za ludzi chorych i cierpiących. Podczas Eucharystii miało miejsce nabożeństwo lurdzkie. Kapłani pobłogosławili Najświętszym Sakramentem indywidualnie każdego chorego. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Kamil Szustak, paulin. – Nasza obecność, nasza modlitwa w czasie obchodów Światowego Dnia Chorego jest odpowiedzią na słowa Jezusa, na Jego testament: „Oto Matka twoja”. Przychodzimy do Niej, aby doświadczyć zdrowia duszy i ciała i modlić się bardzo o tę łaskę – mówił w homilii o. Szustak.

We Mszy św., oprócz indywidualnych pielgrzymów, uczestniczyli m.in. podopieczni domów pomocy społecznej, stowarzyszeń i fundacji zajmujących się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, ich rodziny i opiekunowie. Jak zawsze, przybyli także przedstawiciele Fundacji na Rzecz Chorych na Stwardnienie Rozsiane im. bł. Anieli Salawy z Krakowa oraz Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem Oddział w Krakowie.

Polecili Matce Bożej swoją branżę

Reprezentacja Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP przybyła na Jasną Górę z pielgrzymką 1 lutego. Jej intencją było dziękczynienie za jubileusz 90-lecia utworzenia pierwszej ponadcechowej organizacji rzeźnictwa i wędliniarstwa w Polsce – obchody tego jubileuszu miały miejsce 23 czerwca 2012 r. na Jasnej Górze.

Eucharystii przewodniczył o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów. Podczas Mszy św. reprezentanci Stowarzyszenia przekazali dla Jasnej Góry monstrancję, jako wotum dziękczynne. Dar przyjął o. Sebastian Matecki, podprzeor klasztoru, w obecności m.in.: Zbigniewa Nowaka – przewodniczącego i Józefa Konarczaka – wiceprzewodniczącego Rady Krajowej SRW RP, Janusza Rodziewicza – prezesa i Kazimierza Stańczyka – wiceprezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia.

Święto kobiet u najpiękniejszej z niewiast

Jasna Góra, 8 marca (sobota)

Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej, godz. 16.45 – Msza św. w intencji kobiet pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet.

Kaplica Różańcowa, godz. 17.45 – spotkanie z Mileną Kindziuk, redaktorką „Niedzieli”, autorką książki „Matka Papieża. Poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej”.

Zapraszają (nie tylko niewiasty): Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie.
Nie zabraknie niespodzianek dla Pań!

Zapowiedzi

6 marca – Maturzyści Diecezji Drohiczyńskiej

7-9 marca – 30. Pielgrzymka Przewodników Turystycznych

7-9 marca – Rekolekcje Zakonu Bożogrobców

8 marca – Maturzyści Archidiecezji Gdańskiej

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-02-25 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe cuda świętego stygmatyka

2020-09-23 09:43

Niedziela Ogólnopolska 39/2020, str. 12-13

[ TEMATY ]

O. Pio

pl.wikipedia.org

Jeszcze za swojego życia Ojciec Pio wzbudzał zarówno podziw, jak i kontrowersje. Przede wszystkim jednak pociągał wiernych do większej pobożności. Czy jego przesłanie jest nadal aktualne? 
Jakie cuda dzieją się obecnie za jego wstawiennictwem? Zapytaliśmy o to br. Romana Ruska, kapucyna, który niemal na co dzień spotyka się z ludźmi doznającymi łask za wstawiennictwem św. Ojca Pio.

Ireneusz Korpyś: Od śmierci Ojca Pio minęły 52 lata, a nadal mówi się o nim tak, jakby żył. Czy Brat dostrzega wpływ tego świętego na nasze życie?

Brat Roman Rusek, kapucyn: Ojciec Pio daje konkretne znaki swej obecności wśród ludzi. Sam kiedyś powiedział, że gdy Jezus wezwie go do siebie, on poprosi Boga, aby zostawił go na świecie, gdyż jako ojciec chce prowadzić do raju każdego, kto się do niego zwróci. Często bywam w San Giovanni Rotondo, prowadzę pielgrzymki do tego świętego stygmatyka i widzę, jak ludzie opuszczają to sanktuarium – są poruszeni, odmienieni. Mówią, że to miejsce zostawia niezatarty ślad w ich sercach; niektórzy czują zapach kwiatów, wielu doświadcza Bożego działania – i to są fakty.

CZYTAJ DALEJ

Media: papież wezwał kard. Pella do Rzymu

2020-09-28 11:27

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

Kard. George Pell

Kard. George Pell

Jak donosi na łamach portalu www.huffingtonpost.it Maria Antonietta Calabrò jutro do Rzymu przybędzie na wezwanie Ojca Świętego 79-letni kard. George Pell. Australijski purpurat, który w latach 2014-2019 kierował Sekretariatem do spraw Gospodarki i był członkiem Rady Kardynałów, ma doradzać papieżowi w sprawach związanych z niejasnościami wokół operacji finansowych prowadzonych przez watykański Sekretariat Stanu.

Dziennikarka przypomina, że to właśnie kard. Pell, pełniąc swoje obowiązki w Watykanie , wskazywał na nieprawidłowości związane z zakupem nieruchomości w Londynie. Australijski purpurat krytykował także istnienie w różnych dykasteriach funduszy pozabudżetowych, podkreślając „anormalność” tej praktyki w świetle nowoczesnych kryteriów zarządzania, i związane z tym zagrożenie ewentualnymi nadużyciami czy brakiem przejrzystości. Były arcybiskup Sydney miał też zadawać szereg „niewygodnych” pytań dotyczących osób czy instytucji związanych z transakcją londyńską, umieszczonych na. czarnej liście przez władze i zaangażowane banki. Zapewne od jutra zamieszka w Domu Świętej Marty - gdzie rezyduje Papież Franciszek.

Jak wiadomo kard. Pell został w swej ojczyźnie niesłusznie oskarżony o przestępstwa seksualne, a 6 kwietnia został uniewinniony po 13 miesiącach spędzonych w więzieniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję