Reklama

Z Polski

Abp Zygmunt Zimowski w Częstochowie

Odwiedziny chorych w hospicjum i w miejskim szpitalu

Spotkanie z chorymi i pracownikami hospicjum, wspólna modlitwa w hospicyjnej kaplicy oraz odwiedziny chorych na oddziale opieki paliatywnej – były częścią wizyty abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, w niedzielę 16 lutego w siedzibie Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej w Częstochowie.

W spotkaniu uczestniczyli również abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, ks. Tomasz Knop i ks. Kazimierz Gajda – kapelani hospicjum, ks. prał. Stanisław Gębka – proboszcz parafii archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie oraz pacjenci, wolontariusze i pracownicy hospicjum.

Reklama

– Pacjenci najbardziej odzwierciedlają naukę Jezusa, który uczył miłości, nadziei i cierpiał. Bez Jezusa nie potrafilibyśmy pomagać tak, jak na to zasługują – mówiła Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej w Częstochowie. – Chcemy, by nasi pacjenci otrzymali nie tylko pomoc medyczną, ale także duchową – dodała prezes Stowarzyszenia.

Abp Zygmunt Zimowski wskazał na sens ludzkiego cierpienia i przypomniał bł. Jana Pawła II, który „był ikoną cierpienia”. – To cierpienie towarzyszyło mu przez całe życie, od śmierci matki. Bł. Jan Paweł II, mówiąc o cierpieniu, wskazał na wymiar Bożego Miłosierdzia – wyjaśniał abp Zimowski. – Chwała Boża na ziemi zależy od tego, czy ja i ty jesteśmy dobrymi ludźmi – podsumował. Po modlitwie i błogosławieństwie księża arcybiskupi odwiedzili chorych na oddziale opieki paliatywnej.

Również 16 lutego odbyła się wizyta duszpasterska abp. Zygmunta Zimowskiego, abp. Wacława Depo i arcybiskupa seniora Stanisława Nowaka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie połączone ze spotkaniem z personelem i chorymi. Wizyta była włączona w obchody Światowego Dnia Chorego oraz 20. rocznicy nadania szpitalowi imienia Najświętszej Maryi Panny.

Ks. Mariusz Frukacz

Krajowa Rada Katolików Świeckich

Wybór władz

Reklama

W siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie 22 lutego br. odbyło się spotkanie przedstawicieli Krajowej Rady Katolików Świeckich. Przybyli na spotkanie delegaci z 14 metropolii odbyli spotkanie wyborcze. Przewodniczącym KRKŚ został Kazimierz Kryla – delegat abp. Józefa Michalika (archidiecezja przemyska), wiceprzewodniczącym Jacek Kurek – delegat arcybiskupa Wiktora Skworca (archidiecezja katowicka), sekretarzem Alina Petrowa-Wasilewicz (dziennikarka KAI). Podczas spotkania bp Wojciech Polak – sekretarz generalny KEP reprezentował abp. Wacława Depo – asystenta KEP przy Krajowej Radzie Katolików Świeckich. Członkiem KRKŚ metropolii częstochowskiej jest dr Artur Dąbrowski.

Krajowa Rada Katolików Świeckich została utworzona decyzją Konferencji Episkopatu Polski 25 sierpnia 1994 r. Jej celem jest pogłębienie ludzkiej formacji duchowej i intelektualnej katolików świeckich, pobudzenie ich apostolskiej aktywności w Kościele i świecie, kształtowanie odpowiedzialności, chrześcijańskiego ducha jedności i dialogu we wspólnocie kościelnej, a także promocja inicjatyw pastoralnych KEP i troska o harmonijną współpracę zrzeszeń katolików świeckich oraz realizacja programów Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Cudzysłów

Bóg wynosi tych, którzy dla Niego opuścili siebie, aby w Nim siebie odnaleźć.

* * *

Ekonomia chrześcijańska to ekonomia oszczędności dla siebie, a rozrzutności dla bliźnich.

* * *

Musimy głębiej rozważyć ewangeliczny obraz Chrystusa, na kolanach myjącego nogi swych uczniów w Wieczerniku. Wówczas lepiej zrozumiemy, jaki ma być właściwy styl naszej postawy i współżycia – na kolanach przed braćmi.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Sejm przyjął 21 lutego br. uchwałę w sprawie upamiętnienia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, który zapobiegł wybuchowi III wojny światowej.

Wolność sumienia jest zasadą konstytucyjną i na tej podstawie istnieje możliwość wstrzymania się od działań niezgodnych z sumieniem – stwierdził Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych.

Poczta Państwa Watykańskiego i Poczta Polska wyemitują wspólnie znaczek z okazji kanonizacji bł. Jana Pawła II. Na znaczku o nominale 85 centów widnieje postać uśmiechniętego Papieża, w geście błogosławieństwa, z aureolą nad głową, na niebieskim tle.

W Polsce rośnie liczba samobójstw. Codziennie 15 osób podejmuje próby samobójcze, z których 11 jest skutecznych. Eksperci alarmują, że liczby te stale rosną.

Przypadek wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto w Polsce. Zarażony był nim dzik. Wirus, który przetrzebił stada świń na całym świecie, nie jest groźny dla człowieka.

Sondaże wskazują na rosnącą przewagę partii Jarosława Kaczyńskiego. Nawet 11 pkt. proc. przewagi ma już PiS nad PO.

Zbigniew Romaszewski, legenda opozycji demokratycznej i senator wielu kadencji, został pochowany 20 lutego w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach. Pogrzeb miał charakter państwowy.

Pierwszy konflikt w ugrupowaniu Jarosława Gowina – Polska Razem. Z partii odszedł jeden z liderów – Przemysław Wipler.

Dieter Przewdzing, wieloletni burmistrz Zdzieszowic, który zasłynął apelami o autonomię Śląska, został zamordowany w swoim domu. Przedstawiciele mniejszości niemieckiej twierdzą, że zbrodnia miała podtekst polityczny.

Zmarł Tadeusz Chyła – piosenkarz, kompozytor i gitarzysta, znany z wykonywania ballad okraszonych humorem i satyrą. Z wykształcenia był artystą malarzem.

Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski – na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-02-25 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

2021-06-15 09:51

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako/Niedziela

Uroczyste obchody 100. rocznicy objawień fatimskich przeżywaliśmy w 2017 r. 15 czerwca 2021 r. mija 100 lat od mało znanego, tzw. siódmego objawienia Matki Bożej w Fatimie. O szczegółach opowiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr ks. dr Krzysztof Czapla SAC - Dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem.

Siódme objawienie Matki Bożej w Fatimie, choć mniej znane niż sześć poprzednich, zostało zapowiedziane przez Maryję już na początku objawień.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja Warszawsko-Praska: Zmiany księży 2021

2021-06-14 12:40

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Magdalena Pijewska/Niedziela

Na mocy decyzji podjętych przez ks. bp. Romualda Kamińskiego, Biskupa Warszawsko-Praskiego, w naszej Diecezji dokonają się następujące zmiany personalne:

Na emeryturę przechodzą:

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjmie władze Światowej Federacji Luterańskiej w rocznicę Konfesji Augsburskiej

2021-06-17 18:34

[ TEMATY ]

luteranie

papież Franciszek

PAP

Papież przyjmie władze Światowej Federacji Luterańskiej 25 czerwca – w rocznicę ogłoszenia Konfesji Augsburskiej (luterańskiego wyznania wiary) z 1530 roku. Oprócz spotkania z Franciszkiem, delegacja ŚFL, która odwiedzi Watykan w dniach 24-25 czerwca odbędzie rozmowy w Papieskiej Radzie ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Jednym z celów wizyty jest zacieśnienie współpracy z Caritas Internationalis, rozpoczętej podpisaniem wspólnej deklaracji intencji w 2016 roku.

W skład delegacji wejdą: przewodniczący ŚFL abp Panti Filibus Musa, sekretarz generalny ks. Martin Junge oraz członkowie Rady ŚFL reprezentujący siedem regionów, na które podzielona jest światowa wspólnota luterańska. Ks. Junge wygłosi wykład na dominikańskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), na którym istnieje Instytut Studiów Ekumenicznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję