Reklama

Z Polski

Abp Zygmunt Zimowski w Częstochowie

Odwiedziny chorych w hospicjum i w miejskim szpitalu

Spotkanie z chorymi i pracownikami hospicjum, wspólna modlitwa w hospicyjnej kaplicy oraz odwiedziny chorych na oddziale opieki paliatywnej – były częścią wizyty abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, w niedzielę 16 lutego w siedzibie Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej w Częstochowie.

W spotkaniu uczestniczyli również abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, ks. Tomasz Knop i ks. Kazimierz Gajda – kapelani hospicjum, ks. prał. Stanisław Gębka – proboszcz parafii archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie oraz pacjenci, wolontariusze i pracownicy hospicjum.

– Pacjenci najbardziej odzwierciedlają naukę Jezusa, który uczył miłości, nadziei i cierpiał. Bez Jezusa nie potrafilibyśmy pomagać tak, jak na to zasługują – mówiła Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej w Częstochowie. – Chcemy, by nasi pacjenci otrzymali nie tylko pomoc medyczną, ale także duchową – dodała prezes Stowarzyszenia.

Reklama

Abp Zygmunt Zimowski wskazał na sens ludzkiego cierpienia i przypomniał bł. Jana Pawła II, który „był ikoną cierpienia”. – To cierpienie towarzyszyło mu przez całe życie, od śmierci matki. Bł. Jan Paweł II, mówiąc o cierpieniu, wskazał na wymiar Bożego Miłosierdzia – wyjaśniał abp Zimowski. – Chwała Boża na ziemi zależy od tego, czy ja i ty jesteśmy dobrymi ludźmi – podsumował. Po modlitwie i błogosławieństwie księża arcybiskupi odwiedzili chorych na oddziale opieki paliatywnej.

Również 16 lutego odbyła się wizyta duszpasterska abp. Zygmunta Zimowskiego, abp. Wacława Depo i arcybiskupa seniora Stanisława Nowaka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie połączone ze spotkaniem z personelem i chorymi. Wizyta była włączona w obchody Światowego Dnia Chorego oraz 20. rocznicy nadania szpitalowi imienia Najświętszej Maryi Panny.

Ks. Mariusz Frukacz

Krajowa Rada Katolików Świeckich

Wybór władz

W siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie 22 lutego br. odbyło się spotkanie przedstawicieli Krajowej Rady Katolików Świeckich. Przybyli na spotkanie delegaci z 14 metropolii odbyli spotkanie wyborcze. Przewodniczącym KRKŚ został Kazimierz Kryla – delegat abp. Józefa Michalika (archidiecezja przemyska), wiceprzewodniczącym Jacek Kurek – delegat arcybiskupa Wiktora Skworca (archidiecezja katowicka), sekretarzem Alina Petrowa-Wasilewicz (dziennikarka KAI). Podczas spotkania bp Wojciech Polak – sekretarz generalny KEP reprezentował abp. Wacława Depo – asystenta KEP przy Krajowej Radzie Katolików Świeckich. Członkiem KRKŚ metropolii częstochowskiej jest dr Artur Dąbrowski.

Reklama

Krajowa Rada Katolików Świeckich została utworzona decyzją Konferencji Episkopatu Polski 25 sierpnia 1994 r. Jej celem jest pogłębienie ludzkiej formacji duchowej i intelektualnej katolików świeckich, pobudzenie ich apostolskiej aktywności w Kościele i świecie, kształtowanie odpowiedzialności, chrześcijańskiego ducha jedności i dialogu we wspólnocie kościelnej, a także promocja inicjatyw pastoralnych KEP i troska o harmonijną współpracę zrzeszeń katolików świeckich oraz realizacja programów Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Cudzysłów

Bóg wynosi tych, którzy dla Niego opuścili siebie, aby w Nim siebie odnaleźć.

* * *

Ekonomia chrześcijańska to ekonomia oszczędności dla siebie, a rozrzutności dla bliźnich.

* * *

Musimy głębiej rozważyć ewangeliczny obraz Chrystusa, na kolanach myjącego nogi swych uczniów w Wieczerniku. Wówczas lepiej zrozumiemy, jaki ma być właściwy styl naszej postawy i współżycia – na kolanach przed braćmi.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Sejm przyjął 21 lutego br. uchwałę w sprawie upamiętnienia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, który zapobiegł wybuchowi III wojny światowej.

Wolność sumienia jest zasadą konstytucyjną i na tej podstawie istnieje możliwość wstrzymania się od działań niezgodnych z sumieniem – stwierdził Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych.

Poczta Państwa Watykańskiego i Poczta Polska wyemitują wspólnie znaczek z okazji kanonizacji bł. Jana Pawła II. Na znaczku o nominale 85 centów widnieje postać uśmiechniętego Papieża, w geście błogosławieństwa, z aureolą nad głową, na niebieskim tle.

W Polsce rośnie liczba samobójstw. Codziennie 15 osób podejmuje próby samobójcze, z których 11 jest skutecznych. Eksperci alarmują, że liczby te stale rosną.

Przypadek wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto w Polsce. Zarażony był nim dzik. Wirus, który przetrzebił stada świń na całym świecie, nie jest groźny dla człowieka.

Sondaże wskazują na rosnącą przewagę partii Jarosława Kaczyńskiego. Nawet 11 pkt. proc. przewagi ma już PiS nad PO.

Zbigniew Romaszewski, legenda opozycji demokratycznej i senator wielu kadencji, został pochowany 20 lutego w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach. Pogrzeb miał charakter państwowy.

Pierwszy konflikt w ugrupowaniu Jarosława Gowina – Polska Razem. Z partii odszedł jeden z liderów – Przemysław Wipler.

Dieter Przewdzing, wieloletni burmistrz Zdzieszowic, który zasłynął apelami o autonomię Śląska, został zamordowany w swoim domu. Przedstawiciele mniejszości niemieckiej twierdzą, że zbrodnia miała podtekst polityczny.

Zmarł Tadeusz Chyła – piosenkarz, kompozytor i gitarzysta, znany z wykonywania ballad okraszonych humorem i satyrą. Z wykształcenia był artystą malarzem.

Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski – na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-02-25 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

2020-07-30 14:07

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BPJG

Michał Ulewiński, 27-latek, który od miesiąca przemierza Polskę z 15-kilogramowym krzyżem na plecach i błaga o nawrócenie narodu, przybył w środę, 29 lipca na Jasną Górę.

Michał wyruszył w swą wędrówkę 24 czerwca z miejscowości Różaniec w woj. warmińsko-mazurskim, by przemierzając Polskę z krzyżem na plecach, modlić się o nawrócenie narodu i odkupienie grzechów Polaków. Jego wędrówka ma potrwać do września. Chce, by trasa pielgrzymki wyznaczyła krzyż na mapie Polski.

Pielgrzym przemierza Polskę w lnianym płaszczu pokutnym i w sandałach, a w ręce niesie różaniec. Ma tylko plecak i nie ma żadnych pieniędzy, korzysta z łask ludzi, którzy dadzą mu coś do jedzenia lub zapewnią miejsce do spania.

„Wydaje mi się, że kilometrów mam już około 1000 - szacuje Michał w rozmowie z Radiem Jasna Góra - Dzień zawsze staram się rozpoczynać modlitwą, potem śniadanie i Msza św. Różaniec towarzyszy mi praktycznie przez cały dzień. Każdego dnia jestem gdzieś zapraszany na obiad, jak zjem, ruszam dalej. Potem jakieś lokum, ale tak naprawdę nie wiem każdego dnia, gdzie będę spał. Pan Bóg się wszystkim opiekuje i naprawdę błogosławi. Jeżeli my zjednoczymy się i wspólnie podejmiemy tę pokutę i Pan Bóg będzie nam błogosławił tak, jak mi błogosławi w tej podróży, to Polska będzie wielkim narodem”.

27-latek osobiste nawrócenie przeżył pod koniec 2015 r: „Poszedłem do spowiedzi i od tego się tak naprawdę wszystko zaczęło, zacząłem żyć z Panem Bogiem fair i budować swoje życie na jego przykazaniach. Cały czas staram się to robić, codziennie się nawracać. Wcześniej moje życie było bardzo dalekie od Boga, na niczym mi nie zależało, imprezy, tak to głównie wyglądało. Teraz jest zmiana o 180 stopni. To była taka religijność tradycyjna, bo trzeba iść do kościoła, nie było tam żadnej głębi, żadnej osobistej relacji z Panem Bogiem”.

Inspiracją do wybrania się w niezwykłą pielgrzymkę były słowa z „Dzienniczka” s. Faustyny oraz czytanie Słowa Bożego. „Studiując pewne fragmenty, po prostu poczułem w sercu, że Bóg chce, żebym podjął taką inicjatywę - wyjaśnia pielgrzym - Żebym nakreślił na Polsce znak krzyża i uzyskał błogosławieństwo do budowania 'państwa Bożego', żeby Polska była takim państwem, jakim Pan Bóg chce. Ale wiedziałem, że do tego potrzebna jest pokuta, więc właśnie taką podjąłem pokutę za każdego Polaka, i mam nadzieję, że owoce będą takie, że po prostu Polacy zrozumieją, że my potrzebujemy tej pokuty”.

Punktem kulminacyjnym pielgrzymowania było zdobycie Giewontu. 20 lipca pielgrzym z krzyżem na plecach stanął z krzyżem na Giewoncie, gdzie odmówił modlitwę w intencji Polski zakończoną słowami „W całym Narodzie i Państwie Polskim - Króluj nam,Chryste!". Po drodze spotykał ludzi, którzy pomagali mu nieść 15-kilogramowy krzyż.

Michał Ulewiński podkreśla, że nie chodzi mu o sławę, czy gromadzenie fanów. „Rozmawiając po drodze z ludźmi, wiele osób przyznaje mi rację, że jest potrzebna ta pokuta, ta zmiana, żeby Polska była jedna. Teraz jest bardzo duży podział, a Pan Jezus mówił, że ‘królestwo wewnętrznie skłócone nie ostoi się’, i tego możemy doczekać, jeżeli się nie nawrócimy”.

Jak się okazuje, Michał na Jasną Górę pieszo przybył po raz pierwszy: „To jest mój pierwszy raz, ale to podobnie, jak nigdy nie byłem na Giewoncie, czy w Wadowicach, także Pan Bóg mi wyznaczył tutaj naprawdę bardzo ciekawą trasę. Tutaj chcę prosić, w 100. rocznicę Cudu nad Wisłą, aby Matka Boża łaskawa zjednoczyła serca wszystkich Polaków”.

Swoją pielgrzymkę Michał Ulewiński relacjonuje na Facebooku i w krótkich nagraniach na kanale YouTube „Państwo Boże".

Podczas swojego pobytu w Częstochowie Michał odwiedził także redakcję "Niedzieli"

Damian Krawczykowski /Niedziela

Michał w odwiedzinach w redakcji "Niedzieli"

CZYTAJ DALEJ

W modlitwie i deszczu - [40. PPW - dzień 2] [RELACJA]

2020-08-04 20:41

Michalina Stopka

Mimo padającego deszczu, pielgrzymi grup 1 - pokutnej i 18 - karmelitańskiej z uśmiechem na twarzach, a jednocześnie w skupieniu modlitewnym przemierzali kolejne kilometry, aby przedłużyć “Sztafetę do Maryi”.

Pierwszym punktem dnia była Msza św. w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

Więcej tutaj

Następnie pielgrzymi udali się na trasę w kierunku Boleścina. Był to najtrudniejszy odcinek, dzisiejszej drogi. Spowodował to padający deszcz. Podczas tego etapu konferencję wygłosił ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, przewodnik gr. 1. Na pierwszym postoju, w miejscowej kaplicy pielgrzymi odmówili z Liturgii Godzin, Godzinę Czytań

GALERIA ZDJĘĆ nr 1

Niestety z powodu problemów technicznych, nie udało się nam zarejestrować konferencji.

Na drugim etapie z Boleścina do Jaksonowic przewidziany był etap ciszy oraz konferencja o. Krzysztofa Piskorza, karmelity bosego, przewodnika gr. 18. Na postoju, w kościele pielgrzymi odmówili Modlitwę Południową z Liturgii Godzin.

GALERIA ZDJĘĆ nr 2

 

Trzeci etap rozpoczął się różańcem. W tym roku zmieniła się miejscowość postoju. Zamiast w Jenkowicach był w Dobrej. Tam pątnicy odmówili Modlitwę w ciągu dnia z Liturgii Godzin.

GALERIA ZDJĘĆ nr 3

Czwarty etap prowadził z Dobrej do Oleśnicy. Tam mieszkańcy przywitali pielgrzymów. A dzisiejszy etap zakończył się w Bazylice pw. św. Jana Apostoła.

GALERIA ZDJĘĆ nr 4

O godz. 21:00 w kościele pw. Trójcy Świętej w Oleśnicy odbył się Apel Jasnogórski.  

Jutro na trasę wyruszą pielgrzymi z Ziemi Oławskiej i Oleśnickiej. Pójdą do Namysłowa. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję