Reklama

Promieniowanie ojcostwa

Niedziela Ogólnopolska 10/2014, str. 20

BPJG/Marek Kępiński

Z inicjatywy Klasztoru Paulinów na Jasnej Górze i Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie 25 lutego na Jasnej Górze odbyła się konferencja pt. „Promieniowanie ojcostwa – Jan XXIII i Jan Paweł II”. Rozpoczęła się ona Mszą św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, podczas której używany był kielich podarowany Jasnej Górze przez Jana XXIII.

Kroczyli drogą Maryi

Eucharystii rozpoczynającej sesję przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W homilii wskazał na istotę kroczenia drogą Maryi przez wstawiennictwo Jana XXIII i Jana Pawła II. Zwrócił uwagę na postawę czuwania widoczną w życiu tych dwóch błogosławionych papieży. Wskazując na ich postaci, Metropolita Częstochowski podkreślił, że promieniując ojcostwem, podbili oni serca wiernych. – To oni uczą nas dostrzegać, kto jest pierwszy w porządku miłości i w porządku mądrości – mówił abp Depo. – Bł. Jan XXIII, kochając ludzi, przestrzegał praw Ewangelii. Bł. Jan Paweł II budził w nas nowe życie, troszcząc się o jasność wewnętrzną. Uczył, jak żyć Bogiem. Był przyjacielem ludzi młodych, świadkiem nadziei – kontynuował.

Po Mszy św. w kaplicy Różańcowej odbyła się sesja poświęcona tematowi ojcostwa obu papieży. Na początku Izabela Tyras – przewodnicząca częstochowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” podkreśliła, że bł. Jan XXIII i bł. Jan Paweł II to „giganci ducha, którzy podbili serca wiernych”. Na wielką pokorę, wielkość ducha i sposób bycia, który łączy tych papieży, wskazał natomiast Tomasz Nakielski – przewodniczący Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Reklama

Tajemnica wierności w posłudze Jana Pawła II

Abp Wacław Depo w swoim wykładzie wskazał na „tajemnicę wierności w życiu i posłudze bł. Jana Pawła II”. – Ta wierność przejawiła się w tym, że Papież wiedział, Kogo się trzyma i do Kogo prowadzi – mówił abp Depo, cytując słowa ks. prof. Tadeusza Stycznia SDS. – Pontyfikat Jana Pawła II to była też wierna posługa każdemu człowiekowi bez wyjątku – podkreślił Metropolita Częstochowski. Ukazał również tajemnicę wierności w życiu Papieża Polaka wyrażoną poprzez jego modlitwę, pielgrzymowanie i przepowiadanie. – Modlitwa ma fundamentalny udział w życiu i posłudze Jana Pawła II. Jest formą wierności wobec Boga – mówił i dodał, że „Totus Tuus” było aktem pełnego zawierzenia siebie Bogu przez Maryję i przez „pielgrzymowanie w drewnianych butach do Łagiewnik”. Mówiąc o pielgrzymowaniu Jana Pawła II, abp Depo podkreślił, że były to „podróże wiary, modlitwy, miłości i pokoju”. Odnosząc się do tajemnicy wierności poprzez przepowiadanie, Metropolita Częstochowski wskazał, że Jan Paweł II „tchnął nową formę w myśl religijną i teologię”. – Nie tylko przepowiadał Ewangelię, ale twórczo przełożył Osobę Chrystusa na wszystkie problemy współczesnego człowieka – podsumował.

Pontyfikat Jana XXIII doświadczeniem ojcostwa

Z kolei ks. dr Jarosław Grabowski – wykładowca teologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, omawiając pontyfikat bł. Jana XXIII, przywołał słowa Benedykta XVI i podkreślił, że „pontyfikat Papieża Dobroci był wielkim doświadczeniem ojcostwa”. – Jan XXIII był człowiekiem promieniującym ewangeliczną dobrocią i Bożym pokojem – mówił ks. Grabowski, wskazując również na duchowe więzi łączące obu wkrótce kanonizowanych Papieży. Podkreślił, że Jan Paweł II nawiązał do Jana XXIII już przy wyborze imienia. – Cały pontyfikat Jana Pawła II był w nurcie Soboru Watykańskiego II – wielkiego dzieła Jana XXIII. Ponadto tych dwu Papieży łączyła „troska o prawdę, która ma cztery wymiary: myślenie prawdą, szanowanie jej, mówienie prawdy i jej czynienie”.

Związki Jana XXIII z Polską

O więziach bł. Jana XXIII z Jasną Górą i z Polską opowiedział o. prof. Zachariasz Jabłoński OSPPE, definitor Zakonu Paulinów. Jan XXIII był od młodości zaznajomiony z historią Polski, znał nawet „Trylogię”. Na Jasną Górę pielgrzymował w 1929 r. W jasnogórskiej księdze pamiątkowej napisał: „Fiat pax in virtute Tua, Regina Poloniae, et abundantia in turribus Tuis” (Niech pokój będzie w Twoich murach, Królowo Polski, a bezpieczeństwo w Twych pałacach, por. Ps 122, 7). Kiedy został papieżem, już na progu swego pontyfikatu zwrócił się do prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego z prośbą o modlitwę na Jasnej Górze w jego intencji. Stąd właśnie od 6 listopada 1958 r. przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej codziennie wieczorem celebrowana jest Msza św. w intencji następcy św. Piotra. – Jan XXIII był zafascynowany polskim narodem – mówił o. Jabłoński i zwrócił uwagę, że wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej był mu bardzo drogi i bliski, o czym sam wielokrotnie mówił. Przypomniał, że umierający papież polecił, by przy jego łóżku ustawić obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Na uwagę zasługuje fakt, że ostatnia notatka w „Dzienniku duszy”, zapisana przez Jana XXIII krótko przed śmiercią, 20 maja 1963 r., dotyczy audiencji udzielonej kard. Wyszyńskiemu.

Reklama

Wieczór poświęcony przygotowaniu do kanonizacji bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II zakończył Apel Jasnogórski pod przewodnictwem o. Jana Pacha OSPPE, który przypomniał ślady obecności Papieża Dobroci na Jasnej Górze.

2014-03-04 15:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tour de Pologne - szpital: Jakobsen jest przytomny

2020-08-07 16:14

[ TEMATY ]

wypadek

wypadek

kolarstwo

Tour de Pologne

PAP

Fabio Jakobsen

Holenderski kolarz Fabio Jakobsen, który uległ wypadkowi tuż przed metą pierwszego etapu Tour de Pologne, odzyskał przytomność - poinformował zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu Paweł Gruenpeter.

Do środowego wypadku doszło tuż przed metą pierwszego etapu 77. Tour de Pologne w Katowicach. Jakobsen, spychany przez swego rodaka Dylana Groenewegena na prawą stronę jezdni, uderzył z ogromnym impetem w barierki. Wyłamał je, zderzając się jeszcze z sędzią obsługującym fotokomórkę.

"Pacjent jest przytomny, spełnia polecenia, jest odłączony od respiratora. Ciśnienie jest prawidłowe. Jesteśmy dziś bardzo zadowoleni (z jego stanu zdrowia - PAP)" - powiedział Gruenpeter podczas konferencji prasowej. Ocenił, że kolarz może wyjść ze szpitala za dwa tygodnie.

„Zapytałem się go, czy mówi po angielsku. Kiwał głową, że tak. Potem wykonywał wszystkie polecenia, które mu wydawałem. Kiwał głową, zamykał oczy, unosił ręce, ruszał kończynami dolnymi".

Jego zdaniem Jakobsena czeka długa rehabilitacja, ale jeśli przeżył taki wypadek, to do sportu wróci na pewno.

Lekarz anestezjolog Rafał Kazanowski, który pracuje na oddziale intensywnej terapii sosnowieckiego szpitala, określił stan pacjenta jako „dobry”. Poinformował, że na razie kolarz nie może mówić, gdyż ze względu na odniesione obrażenia miał wykonaną tracheotomię. Jednak oddycha samodzielnie.

Zaprzeczył pojawiającym się w mediach informacjom, że pacjent był przez ponad godzinę reanimowany w szpitalu. "Pacjent był cały czas wydolny krążeniowo, miał zachowaną akcję serca".

Jakobsen w wyniku wypadku doznał poważnych urazów twarzoczaszki - okolic oczodołu, szczęki i żuchwy. (PAP)

autor: Rafał Czerkawski

rcz/ af/

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy leków refundowanych

2020-08-07 20:57

[ TEMATY ]

leki

Ministerstwo Zdrowia

refundowane

Adobe Stock

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w piątek projekt nowej listy leków refundowanych, która miałaby obowiązywać od września. Po raz pierwszy znalazła się tam wstępna lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.

Resort poinformował na swojej stronie internetowej, że czeka na ewentualne uwagi do czwartku 13 sierpnia do godz. 10.00.

Ministerstwo podkreśliło, że nadal trwają intensywne prace nad ostatecznym kształtem programów lekowych.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przekazał na Twitterze, że projekt zawiera leki zatwierdzone do refundacji, ale co do których trwają jeszcze ostateczne uzgodnienia co do kształtu i treści programów lekowych.

"Aby weszły na listę wszyscy uczestnicy danego programu muszą wyrazić zgodę na dopuszczenie nowych produktów do refundacji" – napisał.

Projekt – jak wskazało ministerstwo – zawiera też m.in. pierwszą listę leków dostępnych bezpłatnie dla kobiet w ciąży. Lista ta – jak zapewnia resort – będzie sukcesywnie weryfikowana i rozszerzana.

Projekt obwieszczenia ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 września 2020 r. dostępny jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-wrzesnia-2020-r (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję