Reklama

Niedziela Sandomierska

Brama Bieszczad

Nasz Dom położony jest tuż za umowną granicą rozdzielającą Beskid Niski i Bieszczady Zachodnie na linii rzeki Osławy i torów kolejowych Zagórz-Łupków, opowiada ks. Adam Lechwar, kierownik oazowego ośrodka „Brama Bieszczad”. Jest to doskonałe miejsce wypadowe dla różnych wycieczek pieszych, samochodowych, czy autokarowych. W pobliżu znajduje się wiele ciekawych miejsc jak: Zalew Myczkowski i Soliński, czy Komańcza – miejsce internowania Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Do miejsc wartych odwiedzenia należą Sanktuaria Maryjne w Zagórzu, Polańczyku i Jasieniu oraz wiele cerkiewek greko-katolickich zaadoptowanych dziś w ogromnej większości na kościoły katolickie. Na uwagę zasługuje słynne w Polsce Szybowisko w Bezmiechowej, synagoga w Lesku, skansen i muzeum w Sanoku, a przede wszystkim piękna bieszczadzka przyroda z wilkami i żubrami, które przy sroższej zimie podchodzą blisko zagród ludzkich – jednym tchem wymienia ks. Adam.

I jest nasz…

Od 2006 r. ze wsparciem wielu osób z Ruchu Światło-Życie naszej diecezji ośrodek próbuje organizować własną bazę materialną. Starania te prowadzone są poprzez Fundację „Światło-Życie” ośrodek w Sandomierzu. Fundacja, która jest dysponentem ośrodka, podjęła się najpierw nabycia tego miejsca, a następnie jego adaptacji z budynku szkoły, na Młodzieżowy Ośrodek Turystyczny „Brama Bieszczad”. Wykorzystano przy tym środki pomocowe z Unii Europejskiej. Ks. Adam opowiada: – To było duże wyzwanie, gdyż cały kosztorys projektu opiewał na sumę ok. 2, 5 miliona zł. 30 proc. tej kwoty musiał stanowić wkład własny, który pomogło nam zorganizować wielu ludzi dobrej woli. Największą pomoc w tym zakresie otrzymaliśmy z Kurii Biskupiej w Sandomierzu, za co bardzo serdecznie dziękuję biskupowi Krzysztofowi. Serdeczne podziękowania kieruję również do oazowiczów, którzy nie tylko finansowo, ale także modlitwą oraz jako wolontariusze swoją pracą tworzyli to miejsce.

Dla Oazy, ale nie tylko

– Ośrodek w Olchowej, należący do Fundacji Światło-Życie, ma ze swego założenia służyć w pierwszym rzędzie Ruchowi oazowemu naszej diecezji – informuje s. Iwona Oraniec, diecezjalna moderatorka Ruchu Światło-Życie. – Organizując spotkania formacyjne, staramy się zatem jak najczęściej korzystać z uroków tego miejsca. W okresie letnim odbywają się tam oazy wakacyjne, w ciągu roku natomiast Oazy Modlitwy oraz spotkania formacyjne dla animatorów. Ośrodek z dnia na dzień nabiera blasku, stąd też liczba spotkań zapewne również będzie wzrastać.

Reklama

Ks. Lechwar dopowiada: – Dom ma służyć szeroko pojętej odnowie człowieka. Zatem, mimo że w nazwie mamy użyty przymiotnik „młodzieżowy”, naszą ofertę kierujemy do parafii, szkół, różnego typu organizacji, wspólnot, a także osób indywidualnych, które chcą znaleźć odrobinę ciszy i łatwego dostępu do bieszczadzkich szlaków. Organizujemy oazy, rekolekcje, dni skupienia, spotkania integracyjne, warsztaty, konferencje, kolonie, zimowiska, zielone i białe szkoły. Teren, na którym jest położona nasza baza, jest bardzo atrakcyjny turystycznie, kulturowo i historycznie. Helena Lis, menedżer ośrodka, dodaje: – Oferta nie jest skierowana tylko do grup kościelnych, ale do wszystkich zainteresowanych, a także do osób prywatnych.

Zaczyna tętnić życiem

Do Olchowej zaczynają przyjeżdżać nie tylko grupy z diecezji, ale również z innych stron Polski. Lokalizacja przyciąga szukających ciszy i piękna wędrowców. W kronice Ośrodka znajdujemy wpisy od grup parafialnych z Gawłuszowic, Opatowa, Nowej Dęby, Tarnobrzega, Sandomierza, Zaleszan, Ostrowca Świętokrzyskiego, Tuszowa Narodowego czy Woli Raniżowskiej. Do bierzmowania przygotowywali się gimnazjaliści z Godziszowa i Raniżowa. Ruch Światło-Życie zorganizował rekolekcje wakacyjne dla młodzieży i rodzin oraz Patriotyczną Oazę Modlitwy i podsumowujące powakacyjne spotkanie animatorów. Spoza diecezji można było spotkać studentów z Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka” z Krakowa i parę grup z diecezji rzeszowskiej oraz archidiecezji przemyskiej albo Stowarzyszenia „Siemacha” z Krakowa. Natrafiamy również na wpisy kleryków z Seminarium Rzeszowskiego i gości indywidualnych, np. z Warszawy.

W ostatnich dniach Olchowa tętniła życiem za sprawą przyjeżdżających na wypoczynek feryjny. Organizatorem takiego turnusy był m.in. ks. Marcin Świeboda, moderator wspólnoty przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sandomierzu. Ks. Marcin podkreśla: – W czasie pobytu uczestniczyliśmy w spotkaniach formacyjnych, codziennej Eucharystii oraz wieczornych adoracjach. Odwiedziliśmy Komańczę, wspinaliśmy się na Kamień Leski. Młodzi zawierzali swoją przyszłość w zagórskim Sanktuarium. W galerii artysty Zdzisława Pękalskiego w Hoczwi uczestnicy ferii zapoznali się z miejscową kulturą, podziwiali umiejętności szybowników w Bezmiechowej, odwiedzili także Myczkowce i Solinę. Wizyta w Muzeum przy Kolegium Jezuickim w Starej Wsi uzmysłowiła nam potrzebę ewangelizowania w różnych środowiskach. Turnus krótko podsumowała Weronika: – Do tej pory inaczej myślałam o Kościele. Nierzadko nudziłam się na modlitwie, a ten wyjazd pozwolił wielu z nas odkryć, jak dużo w przeżywaniu Mszy św. zależy od nas. Mam nadzieję, że na wakacjach rodzice pozwolą mi wziąć udział w oazie.

Reklama

Plany na przyszłość

– Oczywiście są – podkreśla pani menedżer. – Cały czas pracujemy przede wszystkim nad promocją miejsca i Ośrodka. Szukamy grup, które chciałyby przyjechać, przedstawiamy ofertę, żeby to miejsce służyło przez cały rok. Jesteśmy otwarci na wszelakie propozycje współpracy. Dodaje również: – lokalizacja w przedsionku Bieszczad, w niedalekiej odległości do ciekawych miejsc, ciekawa topografia terenu z pięknymi miejscami na wypady piesze i samochodowe, życzliwi ludzie w samej Olchowej, dzielący się swoimi umiejętnościami z przyjeżdżającymi do Ośrodka, to tylko niektóre atrakcje. Jest to jednocześnie pole do działania w przyszłości. Planujemy nawiązanie współpracy z miejscowymi artystami oraz osobami na wsi, które mają coś do powiedzenia o tradycjach tego rejonu. Ale przede wszystkim wskazać chcemy na ciszę, spokój, czyste powietrze, czy piękno rozgwieżdżonego nocą nieba – podkreśla Helena.

W najbliższej przyszłości planowane są również różnego typu warsztaty, jak chociażby: „Animacji Dobrej Zabawy”, „Animacji Rozwoju Lokalnego” dla mieszkańców Olchowej, „Kulinarne łączenie pokoleń” oraz „Spotkania Kominkowe”, przedstawiające kulturę, tradycję, język tego regionu, „Olchowski Piknik Rodzinny” w lipcu, spotkanie dawnych członków Ruchu – animatorów Oazy, Oazy Modlitwy przed I stopniem i inne.

* * *

Fundacja „Światło-Życie” ośrodek w Sandomierzu
ul. Mariacka 8
27-600 SANDOMIERZ
kom. 698 626 985
e-mail: motbramabieszczad@gmail.com
BGŻ 0/Sandomierz, nr konta:
10 2030 0045 1110 0000 0191 0340
Fundacja posiada stronę
www.sandomierz.oaza.pl/fundacja.
Ośrodek ma również swój Fan Page
na portalu społecznościowym:
www.facebook.com/MOTBramaBieszczadOlchowa.

Istnieje możliwość odliczenia 1% podatku dochodowego z podaniem na formularzu PIT danych naszej Fundacji:
KRS 0000071891 oraz w rubryce inne informacje: „Dla Ośrodka w Sandomierzu”

* * *

Odległości z Olchowej:

30 km – Solina

9 km – Zagórz (sanktuarium Matki Bożej Nowego Życia i ruiny klasztoru Karmelitów Bosych)

10 km – Lesko (synagoga, kirkut, „Słodki Domek”)

19 km – Myczkowce (Ogród Biblijny, Park Miniatur Cerkwi, Mini Zoo)

15 km – Hoczew (Galeria Zdzisława Pękalskiego)

16 km – Bezmiechowa (szybowisko)

10 km – Weremień (stok narciarski i szybowisko)

56 km – Połonina Wetlińska, 65 km – Połonina Caryńska

33 km – Ustrzyki Dolne (basen, Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego)

26 km – Komańcza (Izba Pamięci kard. Wyszyńskiego)

18 km – Zwierzyń (cudowne źródełko, przejście przez San)

41 km – Przejście graniczne polsko-ukraińskie Krościenko-Smolnica

2014-03-06 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa Para diecezjalna Domowego Kościoła

2020-08-06 23:17

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Domowy Kościół

Para diecezjalna

Fb/Pawel Gradziuk

Joanna i Paweł Gradziukowie

Biskup Tadeusz Lityński wskazał nową Parę diecezjalną Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. Joanna i Paweł Gradziukowie z Siedliska rozpoczynają posługę, która potrwa trzy lata.

W czerwcu odbyło się spotkanie Kręgu Diecezjalnego Domowego Kościoła, który wybrał trzy małżeństwa, jako kandydatury na nową Parę diecezjalną. Spośród nich Ksiądz Biskup wskazał właśnie Joannę i Pawła. Na co dzień formują się kręgu Domowego Kościoła. Oboje są członkami stowarzyszenia "Diakonia Ruchu Światło-Życie Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej", a także Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Posługują w Diecezjalnej Diakonii Rekolekcyjnej Ruchu Światło-Życie.

Dotychczas posługę Pardy diecezjalnej pełnili Anna i Mariusz Mazurkowie. Ich kadencja upłynęła w czerwcu.

CZYTAJ DALEJ

Białoruś/ Sztab: Cichanouska wywieziona z kraju przez władze

2020-08-11 10:29

[ TEMATY ]

Białoruś

Litwa

PAP

Swiatłana Cichanouska

Swiatłana Cichanouska została wywieziona z Białorusi przez białoruskie władze, nie miała wyboru - powiedziała agencji Reutera przedstawicielka kandydatki w niedzielnych wyborach prezydenckich Wolha Kawalkowa. Wyjazd pozwolił na uwolnienie szefowej jej sztabu Maryi Maroz - pisze porta Tut.by.

"Została wywieziona z kraju przez władze. Nie miała wyboru. Pięć minut przed wizytą omawialiśmy nasze plany na przyszłość i z pewnością nie miała zamiaru opuszczać kraju" - powiedziała Kawalkowa w rozmowie z agencją Reutera.

"Ważne, że jest wolna i żyje. Wyjechały razem z Maryją Maroz. Jednak zakładnikami jest część zespołu Swiatłany" - przekazała Kawalkowa, cytowana we wtorek na kanale niezależnego portalu Tut.by w serwisie Telegram.

Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius poinformował wcześniej we wtorek, że Cichanouska jest na Litwie. (PAP)

ndz/ ap/

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: bp Buzun pielgrzymuje rowerem na Jasną Górę

2020-08-11 20:55

[ TEMATY ]

pielgrzymka

bp Buzun Łukasz

facebook.com/RadioRodzinaDiecezjiKaliskiej

45 rowerzystów wyruszyło dzisiaj z Kalisza w dwóch grupach w 19. Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę, gdzie dotrą 13 sierpnia wraz z pielgrzymami 383. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 29. Diecezji Kaliskiej. Wśród pielgrzymów jest biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

W związku ze stanem epidemii w tym roku pielgrzymka jest mniej liczna.

Pomysłodawcą pielgrzymki rowerowej jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej. – Wcześniej organizowałem wyjazdy rowerowe po Polsce, a w 2000 r. pojechaliśmy do Rzymu. Potem pojawił się pomysł, aby pielgrzymować rowerami na Jasną Górę. Wtedy uzyskaliśmy aprobatę ówczesnego kierownika pielgrzymki ks. Krzysztofa Ordziniaka i tak to się zaczęło. Grupa rozrosła się i obecnie są dwie: kalisko-pleszewska i jarocińska, w których pielgrzymują rowerzyści z całej diecezji, a nawet spoza – powiedział w rozmowie z KAI Ireneusz Reder, który przewodzi grupie kalisko-pleszewskiej pod patronatem Akcji Katolickiej. Po raz drugi do grupy dołączył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

– Od dzieciństwa jeżdżę na rowerze. Bardzo to lubię. Pielgrzymowałem już kiedyś rowerem z diecezji białostockiej, z której pochodzę – mówi dla KAI biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Duchowny dodaje, że pielgrzymka to przede wszystkim czas modlitwy. – Pielgrzymując wstępujemy do kościołów i zatrzymujemy się, aby pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem. Pierwszy taki postój mamy w kościele pocysterskim w Ołoboku. Odmawiamy też Koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitwę brewiarzową. Dzień kończymy Apelem Jasnogórskim, a na różańcu modlimy się indywidualnie w czasie jazdy. Oczywiście, każdego dnia będziemy uczestniczyć we Mszy św. – podkreśla bp Buzun.

Koordynatorem grupy jarocińskiej jest ks. kan. Andrzej Piłat, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie. Wśród pielgrzymów jest także ks. Tomasz Kubiak, proboszcz parafii św. Barbary w Magnuszewicach.

- Modlitwa na trasie wygląda inaczej niż w pielgrzymce pieszej. Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy w kościele w Jarocinie modlitwą i błogosławieństwem i wyruszyliśmy do św. Józefa w Kaliszu, aby tutaj uczestniczyć wspólnie z drugą grupą we Mszy św. i dalej pielgrzymować na Jasną Górę. W drodze indywidualnie modlimy się i wspólnie na postojach. Nawiedzamy też cmentarz, aby pomodlić się przy grobie ks. Marka Kulawinka, który z nami też jeździł na Jasną Górę – mówi ks. kan. Andrzej Piłat.

Rowerzyści rozpoczęli pielgrzymkę od Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, której przewodniczył bp Łukasz Buzun.

W pielgrzymce rowerowej po raz siódmy uczestniczy pani Urszula. – Ta pielgrzymka będzie znamienna i na pewno zapisze się w naszej pamięci. Będziemy ją przeżywać inaczej ze względu na panującą sytuację związaną z epidemią koronawirusa. Zabieram ze sobą dużo intencji. Modlę się za wszystkie osoby, które zostają w Kaliszu, za całe miasto, a przede wszystkim za diecezję kaliską, która znalazła się w trudnej sytuacji. Będziemy to wszystko omadlać i wypraszać łaski u Matki Najświętszej – zaznaczyła rowerzystka z Kalisza.

Pani Grażyna co roku czuje potrzebę serca, aby pielgrzymować do Matki Bożej. – W tym roku jadę już ósmy raz. Jest to potrzeba serca, aby z podziękowaniami i prośbami ruszyć do naszej Matki. Moja mama jest bardzo chora i jadę prosić Matkę Bożą o zdrowie dla niej i błogosławieństwo dla całej mojej rodziny – powiedziała uczestniczka pielgrzymki z Jarocina.

Rowerzyści dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia wspólnie z pątnikami 383. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 29. Diecezji Kaliskiej. Pielgrzymów w Częstochowie powita bp Łukasz Buzun.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję