Reklama

Z Polski

Z Warszawy do Drohiczyna

Ukochany nasz Pasterzu, przybywaj jak najrychlej!

Papież Franciszek 29 marca br. mianował ordynariuszem drohiczyńskim bp. Tadeusza Pikusa. Zastępuje on na tym stanowisku bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFMCap, który w związku z ukończeniem 75. roku życia odchodzi na emeryturę. Bp Pikus ma 64 lata. Jest profesorem nauk teologicznych, doktorem teologii fundamentalnej i znawcą Kościoła na Wschodzie. Pracował duszpastersko i naukowo w Rosji, na Białorusi i na Litwie. Wykładał teologię ekumeniczną w Polsce oraz w Grodnie i w Wilnie. Zasiadał w gremiach Episkopatu zajmujących się kontaktami ekumenicznymi i dialogiem z islamem. Przez 15 lat był biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej, współpracował z kard. Józefem Glempem, a później, aż do tej pory, z kard. Kazimierzem Nyczem. W pierwszej chwili po nominacji przyznał, że towarzyszy mu lęk, choć ma nadzieję, że z Bożą pomocą będzie mógł dobrze służyć Kościołowi w nowej diecezji. – Rzeczywiście widzę, że w takich wydarzeniach coś się dokonuje między niebem a ziemią – mówił zaraz po nominacji. Zwrócił uwagę, że nie zna jeszcze problemów swojej nowej diecezji, ale – jak dodał – są one pewnie podobne do tych w innych diecezjach. – Rozwiązywanie problemów to rzecz wtórna, pierwotną jest ewangelizacja – budzenie wiary, nadziei, miłości, niesienie ulgi ludziom – mówił. Zapewnił także, że nie zmieni swojego biskupiego zawołania, które brzmi: „Surrexit Dominus vere!” – „Pan prawdziwie zmartwychwstał!”. – Według mojego rozeznania, jest to motto, które stanowi serce Ewangelii, mówi, że śmierć jest pokonana, Chrystus zmartwychwstał. To dla ludzi podstawowa, ogromnie ważna nowina, która niesie nadzieję, nadaje sens i cel życiu – przypomniał.

Dotychczasowy biskup drohiczyński Antoni Dydycz wiadomość o mianowaniu nowego Pasterza przekazał w liście do diecezjan, wyrażając radosne oczekiwanie na jego przybycie. Napisał m. in.: „Księże Biskupie, ukochany nasz Pasterzu, przybywaj jak najrychlej! Naszą modlitwą będziemy Ci towarzyszyli zarówno w czasie podróży do Drohiczyna, jak i podczas pełnienia pasterskiej posługi. Czekamy z otwartymi sercami, tak jak to powinno mieć miejsce w Żywym Kościele Chrystusa”.

Film o lubelskich latach ks. Karola Wojtyły

Nasz profesor papieżem

Film „Nasz profesor papieżem”, wyprodukowany przez Telewizję Polską, przywołuje wieloletni związek Karola Wojtyły z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Jest wyrazem szczególnej wdzięczności złożonym Janowi Pawłowi II w przeddzień kanonizacji. Premiera filmu w TVP1 zaplanowana jest na 19 kwietnia (w Wielką Sobotę) o godz. 10.20.

Reklama

Ks. prof. Karol Wojtyła został zatrudniony na Wydziale Filozoficznym KUL w 1954 r. i był związany z uczelnią przez 24 lata. Katedrą Etyki kierował aż do wyboru na Stolicę Piotrową. 16 października 1978 r. studenci spontanicznie wywiesili na uczelni transparent z napisem „Nasz profesor papieżem”. Ojciec Święty współtworzył historię uniwersytetu i wpisał się na dobre w pamięć i serca nie tylko studentów, ale również mieszkańców Lublina i regionu. W 2012 r., z okazji 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Lublinie, kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że po „ulicach naszego miasta chodził Święty”.

Najnowszy film, wyreżyserowany przez Grzegorza Linkowskiego, przywołuje lubelskie lata Papieża. Swojego profesora i przyjaciela wspominają m.in.: s. prof. Zofia J. Zdybicka USJK, prof. Maria Braun-Gałkowska i prof. Jerzy Gałkowski, prof. Stanisław Grygiel i ks. prof. Andrzej Szostek MIC. Przewodnikiem w tej niezwykłej podróży w czasie jest ks. prof. Alfred Wierzbicki, kierownik katedry, którą przed laty kierował ks. prof. Karol Wojtyła.

Jak mówił Grzegorz Linkowski, atutami filmu są archiwalne zdjęcia oraz osoby, które wspominają swoje związki z głównym bohaterem. – Każda osoba, która pojawia się w tym filmie jako świadek, pokazuje Papieża zupełnie inaczej. – Najciekawszym doświadczeniem dla mnie jest obraz Papieża, jaki tkwi w świadkach jego życia – opowiadał reżyser. – Pokazaliśmy w filmie pewien kontekst lubelski: od porannych przyjazdów ks. Karola Wojtyły, aż po nocleg u sióstr urszulanek.

Reklama

Konferencja prasowa przed lubelską prapremierą filmu, która odbyła się 27 marca, była również okazją do ukazania bogatej działalności KUL-u, skierowanej na upamiętnienie największego z profesorów – Papieża. Dr hab. Urszula Paprocka-Piotrowska, prorektor ds. promocji i współpracy z zagranicą KUL, zaprosiła na codzienną modlitwę „Anioł Pański”, która w kwietniu br. jednoczyć będzie na dziedzińcu uczelni społeczność akademicką i lokalną. Modlitwie towarzyszyć będą fragmenty tekstów Jana Pawła II z różnych okresów jego działalności. Szczegółowy program, a także bogaty serwis multimedialny dotyczący lubelskich czasów Jana Pawła II dostępne są na stronie: www.kul.pl.

(buk)

Krótko

Uzależnienie Polski od surowców energetycznych z Rosji jest dramatyczne. Importujemy stamtąd 70 proc. wykorzystywanego gazu i aż 93 proc. ropy naftowej.

Eksport polskich towarów do Rosji w porównaniu do roku ubiegłego spadł o 7,3 proc. Najbardziej zmniejszył się eksport wieprzowiny, świeżych owoców i substancji chemicznych.

Strona polska nie zamierza odwoływać Roku Polski w Rosji ani Roku Rosji w Polsce. Przygotowania do kulturalnej akcji mimo wydarzeń na Krymie idą pełną parą.

Spot reklamowy PO został stworzony niezgodnie z prawem. W materiale znalazły się ujęcia z Kancelarii Premiera, a prawo zabrania agitacji wyborczej w budynkach rządowych.

Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska podpisała rozporządzenie, zgodnie z którym placówka edukacyjna będzie zobowiązana do organizacji lekcji etyki choćby dla jednego ucznia. Podobnie będzie musiała działać, gdy uczeń należy do mniejszościowego Kościoła.

Organizacje prorodzinne zrzeszone w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia wyraziły pełną solidarność z postulatami rodziców dzieci niepełnosprawnych, domagających się zwiększenia pomocy materialnej.

Komenda Główna Policji chce, aby wszystkie interwencje funkcjonariuszy były rejestrowane. Rejestracja miałaby pomagać policji w rozstrzyganiu spraw spornych.

W głośnej sprawie pożaru domu w Jastrzębiu-Zdroju z maja 2013 r., w którym zginęła matka oraz czwórka dzieci, prokuratura postawiła zarzuty mężowi kobiety i ojcu dzieci Dariuszowi P. Zdaniem śledczych, mężczyzna sam podpalił dom, a wcześniej założył wysokie polisy na życie dla członków swojej rodziny. Motywem miała być chęć uzyskania pieniędzy z ubezpieczenia.

2014-04-01 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

Bożena Sztajner/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: #Stop dewiacji - pikieta Fundacji Życie i Rodzina

2020-08-08 20:46

[ TEMATY ]

LGBT

Fundacja Życie i Rodzina

zycierodzina.pl

Pikietę #StopDewiacji zorganizowała dziś Fundacja Życie i Rodzina na Rynku w Krakowie. Była to odpowiedź na piątkowe zamieszki w Warszawie. Pikieta cieszyła się dużym zainteresowaniem obecnych w Krakowie turystów.

Na warszawskich ulicach doszło w piątek do ataków na funkcjonariuszy policji, którzy z nakazu prokuratora mieli doprowadzić do aresztu działacza LGBT (podającego się za kobietę). Mężczyzna brał udział w niedawnym ataku na furgonetkę antyaborcyjną oraz w profanacji figury Chrystusa przed kościołem Świętego Krzyża.

W odpowiedzi na działania homoaktywistów wolontariusze Fundacji Życie i Rodzina na krakowskim Rynku starali się pokazać praktyczne skutki realizacji postulatów LGBT. Informowali o zagrożeniu dla dzieci, młodzieży i całego społeczeństwa, co ich zdaniem potwierdzają badania i wyroki sądowe dotyczące przemocy, molestowania i pedofilii jaka ma mieć miejsce właśnie w środowiskach LGBT.

"Homoideologia to nie zabawa. W państwach, gdzie zgodzono się na realizację postulatów LGBT, zalegalizowano związki partnerskie i pozwolono im adoptować dzieci, wielokrotnie kończyło się to tragedią tych dzieci. Nie ma zgody na to, aby w naszej Ojczyźnie homoaktywiści wymuszali na normalnej większości akceptację ich ekscesów i tolerancję dla swoich żądań” - mówiła Kaja Godek.

Sobotnia akcja Fundacji spotkała się z dużym zainteresowaniem zwiedzających Kraków turystów. Spotkaliśmy się z głosami poparcia, niektórzy unosili w górę kciuki, aby pokazać życzliwość dla pikiety - informują organizatorzy pikiety.

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Krzysztof Kasprzak

kontakt@zycierodzina.pl

tel: +48 509 498 597

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję