Reklama

Niedziela Rzeszowska

Łowić dla Pana Boga

Z nowym prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej, Anną Dzwonkowicz, rozmawia Karolina Nurcek

Niedziela rzeszowska 14/2014, str. 6

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KAROLINA NURCEK: – Nowy rok – nowe pomysły? Jakie działania Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej podejmie w najbliższym czasie?

ANNA DZWONKOWICZ: – Przed nami Wielki Post i wraz z nim specjalna akcja organizowana wraz z Kołem Akademickim przy Uniwersytecie Rzeszowskim – Noc Konfesjonałów, czyli czuwanie połączone ze spowiedzią dla studentów oraz rekolekcje wielkopostne organizowane w Domu Rekolekcyjnym w Rzeszowie-Przybyszówce, gdzie młodzież w różnym wieku przeżywać będzie przygotowanie do Świąt Wielkanocnych. Rekolekcje zakończą się udziałem w uroczystej Mszy św. z okazji Niedzieli Palmowej.
W tych dniach także w naszej diecezji będziemy przeżywać I Rzeszowskie Święto Młodych, a w jednym z miejsc stacjonarnych, jakim będzie Rzeszów-Przybyszówka, skupiać się będzie młodzież, aby wspólnie przygotować się do obchodów Niedzieli Palmowej w rzeszowskiej katedrze w łączności z Papieżem.

– A co po Wielkim Poście?

– Podczas weekendu majowego w dniach 1-4 maja organizujemy Złazisko. Miejscem docelowym będzie parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lublicy. Do udziału zachęcamy wszystkich, którzy lubią piesze wędrówki górskie. Na wytrwałych czeka biesiada. Kolejnym ważnym dla KSM DRz czasem są zbliżające się wakacje. Mamy nadzieję w tym roku zaskoczyć młodzież nowymi miejscami obozów, wydłużonym czasem turnusu oraz wieloma atrakcjami. KSM jako stowarzyszenie katolickie stara się zapewnić dzieciom aktywny wypoczynek w godnych warunkach i z wyszkoloną kadrą, nie zapominając także o sferze duchowej i patriotycznej młodych ludzi. Pamiętam, kiedy ja sama pierwszy raz jechałam na obóz wakacyjny KSM nie wiedziałam zbyt dużo o takiej formie wypoczynku, ale moi rodzice nie wahali się mnie wysłać przez pewność, że wyjazd organizowany jest przez organizację katolicką.

Reklama

– Czas spędzony twórczo czy coś jeszcze?

– Obozy wakacyjne KSM to nie tylko spacery górskie, zabawa i aktywny wypoczynek. To jak sama nazwa wskazuje „Wakacje z wartościami”. Młody człowiek uczy się patriotyzmu, pomocy drugiemu człowiekowi, samodzielności, otwartości na innych. W czasach dużej swobody wśród młodzieży KSM-owe obozy to idealna propozycja, by młodzi ludzie uczyli się odpowiedzialności za siebie i innych. Staramy się mieć udział w wychowaniu młodzieży do dorosłego życia.

– Czy zaryzykujemy stwierdzenie, że rodzic nie musi się bać wysyłając dziecko na KSM?

– Spokojnie możemy zaryzykować to stwierdzenie. Comiesięczne spotkania KSM to budowanie swojego „ja”, odkrawanie swojej duchowości i życiowa przygoda. Bardzo dobrze pamiętam ten okres wyczekiwania do następnego zjazdu Każdemu polecam takie rekolekcje. Rodzice powinni wręcz zachęcać do udziału w tego typu wypoczynku. Cotygodniowe spotkania w oddziałach przy parafii to też formacja i to też przygoda – twórcze rozwijanie siebie, swojego charakteru i swojej duchowości. Naprawdę nie trzeba daleko szukać.

– Przed nami kolejny Festiwal Wiary – duże przedsięwzięcie ewangelizacyjne. Jak KSM włącza się w przygotowanie Festiwalu?

– Czerwcowy Festiwal Wiary w tym roku mocno wpisuje się w kalendarz KSM DRz. Głównym przedsięwzięciem jest diakonia młodzieżowa i wpisane w to przeróżne zadania ewangelizacyjne. Powiem na razie tylko tyle, że mam nadzieję, że wszystkie zaplanowane działania będzie można zauważyć na rzeszowskich ulicach Rzeszowa. Nie chcę uprzedzać faktów.

– „Liczy na was i potrzebuje was Polska” – z tymi słowami skierowanymi do młodych przez Jana Pawła II dążycie dalej w łowieniu młodych dla Pana Boga?

– Po to jest KSM – aby łowić i zachęcać młodych do Boga. Dziś młody człowiek uważa, że ma jeszcze czas na modlitwę i chodzenie do kościoła. Powinien się wyszumieć, popróbować życia, zrobić wielką karierę, a dopiero na starość zacznie myśleć o Bogu, o tym co po śmierci. KSM pokazuje, że nie ma na co czekać, że Bóg jest teraz, tutaj dla nas. Warto się oderwać od wirtualnego świata i zacząć żyć. Zobaczyć, jaki świat jest piękny, jak dużo jest wokół nas ludzi życzliwych i miłych. Życie można przeżyć równie radośnie i nie potrzeba do tego alkoholu czy używek. My, jako KSM-owicze, jesteśmy tego prawdziwym dowodem. Staramy się także wpajać młodych ludziom miłość do ojczyzny i szeroko pojęty patriotyzm. Jak mówi nasze zawołanie „Służyć Bogu i Ojczyźnie – Gotów!”.

2014-04-03 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wykorzystywać talenty

Ks. Tomasz Przewoźny

Z ks. Tomasz Przewoźnym, dyrektorem Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie i asystentem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, o jubileuszowym XXV Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej ,,Śpiewajmy Panu” oraz tegorocznym diecezjalnym Spotkaniu Młodzieży w Serpelicach rozmawia Monika Kanabrodzka

Monika Kanabrodzka: – W podniosły charakter obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wpisuje się XXV Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu”. Jaka będzie jubileuszowa edycja Festiwalu?

CZYTAJ DALEJ

UE: Rada zaktualizowała zalecenia dot. podróżowania w związku z Covid-19

2021-06-14 14:34

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COVID‑19

gov.pl

Rada UE zaktualizowała w poniedziałek zalecenia dot. podróżowania w związku z Covid-19. Zgodnie z nimi posiadacze świadectw szczepień nie powinni podlegać testom ani kwarantannie. Podobnie jak osoby wyzdrowiałe posiadające zaświadczenie, że od daty pozytywnego wyniku testu minęło mniej niż 180 dni.

"Posiadacze świadectw szczepień wydanych zgodnie z unijnym rozporządzeniem dotyczącym cyfrowych świadectw Covid nie powinni podlegać testom ani kwarantannie/samoizolacji, jeśli są w pełni zaszczepieni szczepionką zatwierdzoną przez Europejską Agencję leków (EMA) i minęło co najmniej 14 dni od pełnego zaszczepienia. Państwa członkowskie mogłyby również znieść takie ograniczenia po pierwszej dawce serii dwudawkowej" - czytamy w komunikacie wydanym przez Radę UE.

CZYTAJ DALEJ

Prokurator Generalny: uznanie skarg kwestionujących małżeństwo jako związek kobiety i mężczyżny byłoby podważeniem ładu konstytucyjnego

2021-06-15 10:08

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Jakub Krechowicz/fotolia.com

Uznanie skarg złożonych przez obywateli kwestionujących instytucję małżeństwa jako związek kobiety i mężczyzny byłoby próbą podważania konstytucyjnego i społecznego ładu Rzeczypospolitej Polskiej - uważa Prokurator Generalny. Zbigniew Ziobro w opublikowanym stanowisku oczekuje, że Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy w pełnym składzie wnioski, które wpłynęły w tej sprawie do TK w poniedziałek.

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło sześć skarg konstytucyjnych dotyczących zagadnienia zawierania małżeństw jednopłciowych. W odpowiedzi na nie, w opublikowanym na stronach Prokuratury Krajowej stanowisku Prokurator Generalny stwierdza, że próby podważania konstytucyjnego i społecznego ładu Rzeczypospolitej Polskiej wymagają jednoznacznych rozstrzygnięć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję