Reklama

Niedziela Rzeszowska

Łowić dla Pana Boga

Z nowym prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej, Anną Dzwonkowicz, rozmawia Karolina Nurcek

Niedziela rzeszowska 14/2014, str. 6

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KAROLINA NURCEK: – Nowy rok – nowe pomysły? Jakie działania Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej podejmie w najbliższym czasie?

ANNA DZWONKOWICZ: – Przed nami Wielki Post i wraz z nim specjalna akcja organizowana wraz z Kołem Akademickim przy Uniwersytecie Rzeszowskim – Noc Konfesjonałów, czyli czuwanie połączone ze spowiedzią dla studentów oraz rekolekcje wielkopostne organizowane w Domu Rekolekcyjnym w Rzeszowie-Przybyszówce, gdzie młodzież w różnym wieku przeżywać będzie przygotowanie do Świąt Wielkanocnych. Rekolekcje zakończą się udziałem w uroczystej Mszy św. z okazji Niedzieli Palmowej.
W tych dniach także w naszej diecezji będziemy przeżywać I Rzeszowskie Święto Młodych, a w jednym z miejsc stacjonarnych, jakim będzie Rzeszów-Przybyszówka, skupiać się będzie młodzież, aby wspólnie przygotować się do obchodów Niedzieli Palmowej w rzeszowskiej katedrze w łączności z Papieżem.

– A co po Wielkim Poście?

– Podczas weekendu majowego w dniach 1-4 maja organizujemy Złazisko. Miejscem docelowym będzie parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lublicy. Do udziału zachęcamy wszystkich, którzy lubią piesze wędrówki górskie. Na wytrwałych czeka biesiada. Kolejnym ważnym dla KSM DRz czasem są zbliżające się wakacje. Mamy nadzieję w tym roku zaskoczyć młodzież nowymi miejscami obozów, wydłużonym czasem turnusu oraz wieloma atrakcjami. KSM jako stowarzyszenie katolickie stara się zapewnić dzieciom aktywny wypoczynek w godnych warunkach i z wyszkoloną kadrą, nie zapominając także o sferze duchowej i patriotycznej młodych ludzi. Pamiętam, kiedy ja sama pierwszy raz jechałam na obóz wakacyjny KSM nie wiedziałam zbyt dużo o takiej formie wypoczynku, ale moi rodzice nie wahali się mnie wysłać przez pewność, że wyjazd organizowany jest przez organizację katolicką.

– Czas spędzony twórczo czy coś jeszcze?

– Obozy wakacyjne KSM to nie tylko spacery górskie, zabawa i aktywny wypoczynek. To jak sama nazwa wskazuje „Wakacje z wartościami”. Młody człowiek uczy się patriotyzmu, pomocy drugiemu człowiekowi, samodzielności, otwartości na innych. W czasach dużej swobody wśród młodzieży KSM-owe obozy to idealna propozycja, by młodzi ludzie uczyli się odpowiedzialności za siebie i innych. Staramy się mieć udział w wychowaniu młodzieży do dorosłego życia.

– Czy zaryzykujemy stwierdzenie, że rodzic nie musi się bać wysyłając dziecko na KSM?

– Spokojnie możemy zaryzykować to stwierdzenie. Comiesięczne spotkania KSM to budowanie swojego „ja”, odkrawanie swojej duchowości i życiowa przygoda. Bardzo dobrze pamiętam ten okres wyczekiwania do następnego zjazdu Każdemu polecam takie rekolekcje. Rodzice powinni wręcz zachęcać do udziału w tego typu wypoczynku. Cotygodniowe spotkania w oddziałach przy parafii to też formacja i to też przygoda – twórcze rozwijanie siebie, swojego charakteru i swojej duchowości. Naprawdę nie trzeba daleko szukać.

– Przed nami kolejny Festiwal Wiary – duże przedsięwzięcie ewangelizacyjne. Jak KSM włącza się w przygotowanie Festiwalu?

– Czerwcowy Festiwal Wiary w tym roku mocno wpisuje się w kalendarz KSM DRz. Głównym przedsięwzięciem jest diakonia młodzieżowa i wpisane w to przeróżne zadania ewangelizacyjne. Powiem na razie tylko tyle, że mam nadzieję, że wszystkie zaplanowane działania będzie można zauważyć na rzeszowskich ulicach Rzeszowa. Nie chcę uprzedzać faktów.

– „Liczy na was i potrzebuje was Polska” – z tymi słowami skierowanymi do młodych przez Jana Pawła II dążycie dalej w łowieniu młodych dla Pana Boga?

– Po to jest KSM – aby łowić i zachęcać młodych do Boga. Dziś młody człowiek uważa, że ma jeszcze czas na modlitwę i chodzenie do kościoła. Powinien się wyszumieć, popróbować życia, zrobić wielką karierę, a dopiero na starość zacznie myśleć o Bogu, o tym co po śmierci. KSM pokazuje, że nie ma na co czekać, że Bóg jest teraz, tutaj dla nas. Warto się oderwać od wirtualnego świata i zacząć żyć. Zobaczyć, jaki świat jest piękny, jak dużo jest wokół nas ludzi życzliwych i miłych. Życie można przeżyć równie radośnie i nie potrzeba do tego alkoholu czy używek. My, jako KSM-owicze, jesteśmy tego prawdziwym dowodem. Staramy się także wpajać młodych ludziom miłość do ojczyzny i szeroko pojęty patriotyzm. Jak mówi nasze zawołanie „Służyć Bogu i Ojczyźnie – Gotów!”.

2014-04-03 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odbył się III Kongres Młodzieży Polonijnej – tym razem online

2020-08-01 19:27

[ TEMATY ]

KSM

twitter.com/ksmgotowpolska

Ważne jest, aby młodzi Polacy żyjący w różnych częściach świata mieli możliwość poznania się i chrześcijańskiej formacji - powiedział bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w pozdrowieniach do uczestników III Kongresu Młodzieży Polonijnej, który odbył się 1 sierpnia online.

III Kongres Młodzieży Polonijnej przebiegał pod hasłem: „Powołani do świętości”. W programie spotkania znalazły się integracja, słuchanie muzyki religijnej, wspólna modlitwa i dzielenie się przemyśleniami.

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin papieża Jana Pawła II uczestnicy wysłuchali konferencji wygłoszonej przez bp. Lechowicza pt. „Powołanie do świętości w nauczaniu papieża Franciszka i w życiu św. Jana Pawła II”. „Papież Franciszek mówi, że świętość to nic innego jak miłość. Świętość oznacza naśladowanie Boga w Jego miłości. Świętość realizuje się w codzienności, w naśladowaniu Pana Jezusa, w bardzo drobnych szczegółach” – powiedział bp Lechowicz.

Bp Lechowicz przedstawił również w jaki sposób świętość wyrażała się w życiu Jana Pawła II. „Był blisko Pana Jezusa, od Niego uczył się życia. Ale również będąc blisko Pana Jezusa był blisko drugiego człowieka, bo miłość wobec Boga realizuje się również w relacjach do drugiego człowieka” – podkreślił.

III Kongres Młodzieży Polonijnej był pierwszym Kongresem online i rozpoczął cykl wirtualnych spotkań, które będą się odbywać co dwa miesiące. Bp Lechowicz wyraził nadzieję, że w przyszłym roku uda się zorganizować Kongres w Krakowie, a spotkania wirtualne będą przygotowaniem do niego.

W tegorocznym Kongresie wzięło udział 200 osób z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Australii, Brazylii, Mołdawii, Ukrainy, Litwy, Białorusi, Paragwaju, Hiszpanii, Niderlandów, Włoch, Meksyku, Rumunii.

Sierpniowy kongres był początkiem cyklu spotkań „Kongres Młodzieży Polonijnej – Spotkanie LIVE”, będących stałą formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych z całego świata. Głównym organizatorem spotkania jest Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz, zaś współorganizatorami młodzieżowa „Grupa Orły” z Niemiec.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: Chrystus z Rio de Janeiro przywdział libańską flagę

2020-08-09 17:43

[ TEMATY ]

Liban

Rio de Janeiro

twitter.com/LebaneseProblem

W minionych dniach obiegło świat zdjęcie pomnika Chrystusa z Rio de Janeiro przywdzianego w świetlistą flagę Libanu, widoczną w nocy we wszystkich zakątkach tego portowego miasta.

Jest to reakcja Brazylijczyków na tragedię, która rozegrała się w porcie w Bejrucie, a w której – jak się szacuje - zginęło co najmniej 160 osób, zaś ponad 5 tys. osób jest rannych. Liczby te mogą być znacznie wyższe, ponieważ wiele osób nie zostało jeszcze odnalezionych. Dodatkowo ok. 300 tys. mieszkańców miasta pozostaje bez dachu nad głową.

Oświetlenie pomnika zaingurowano w miniony czwartek, 6 sierpnia. Jest to inicjatywa libańskiego konsula generalnego w Rio de Janeiro, Alejandra Bitara, Związku Libańczyków w Rio de Janeiro oraz Kościoła katolickiego i innych Kościołów chrześcijańskich w Brazylii. Jej prezydent, Jair Bolsonaro, publicznie zapewnił, że kraj ten wyśle również „konkretną pomoc do Libanu”.

Konsul Bitar, inaugurując oświetlenie stwierdził, że jest to symboliczny akt solidarności z narodem libańskim, który pomimo swojej tragicznej historii, zawsze był silny i umiał odrodzić się i nie ugiąć pod ciężarem nieszczęść i cierpienia. Chrystus Zbawiciel przywdziany w libańską czerwono-białą-czerwoną flagę z zielonym cedrem w środku, oznacza też więź z narodem libańskim.

Szacuje się, że w Brazylii mieszka około 8 milionów osób pochodzenia libańskiego. Był to kraj masowej emigracji, która została zapoczątkowana już za czasów panowania Imperium Otomańskiego. W okresie tym oraz przez prawie cały wiek XX, Libańczycy masowo emigrowali nie tylko do Brazylii, ale i do wielu innych krajów Ameryki Łacińskiej. W Argentynie żyje ich około 100 tys., w Wenezueli około 126 tys. z czego 30 proc. to chrześcijanie maronici, którzy włączyli się w życie parafii katolickich w miejscach swojego nowego zamieszkania. Szacuje się, że w Kolumbii mieszka ponad 700 tys. Libańczyków oraz ich potomków, a tego przykładem może być Shakira Isabel Mebarak Ripoll, znana wszystkim jako Shakira, piosenkarka o światowej sławie mieszkająca obecnie w Hiszpanii. Shakira urodziła się w kolumbijskim mieście Barranquilla, a jej oboje rodzice są potomkami libańskich emigrantów chrześcijan. Bardzo ciekawym przykładem jest Peru. W tym kraju mieszka 10 tys. osób pochodzenia libańskiego, ale 90 proc. z nich stanowią chrześcijanie.

CZYTAJ DALEJ

USA: ekskomunika dla antypapieskiego kapłana

2020-08-10 17:17

[ TEMATY ]

ksiądz

USA

Graziako

Kapłan diecezji Sacramento w USA został ekskomunikowany za to, że jako zawieszony ksiądz odprawiał Mszę św. i publicznie szerzył swe antypapieskie nauczanie. Podczas spotkań z wiernymi ks. Jeremy Leatherby powtarzał, że Franciszek nie jest prawdziwym papieżem. Wykluczenie z udziału w życiu Kościoła to najwyższa kara kościelna.

O tym, że ks. Leatherby zaciągnął na siebie karę ekskomuniki, wyłączając się tym samym ze wspólnoty Kościoła katolickiego, poinformował biskup Sacramento Jaime Soto. Hierarcha wyjaśnił, że w czasie Eucharystii zawieszony kapłan zastąpił imię Franciszka imieniem Benedykta XVI, wyrażając jedność nie z obecnym Ojcem Świętym, lecz z jego poprzednikiem. Pominął także w modlitwie eucharystycznej imię właściwego biskupa miejsca.

Ks. Leatherby’emu zarzucano naruszenie przyrzeczeń kapłańskich jeszcze w 2016 roku. Bp Soto zapewnił wspólnotę katolicką, że ekskomunika księdza diecezjalnego nie ma związku z toczącym się od ponad dwóch lat dochodzeniem w sprawie możliwych nadużyć seksualnych tego kapłana wobec kobiet.

Pomimo zawieszenia, ks. Leatherby nadal odprawiał publiczne Msze św. Celebrował Eucharystię na prywatnych niedzielnych spotkaniach z udziałem ponad 350 osób, mimo że z powodu pandemii koronawirusa kościelne nabożeństwa wstrzymano. Zdaniem ekskomunikowanego duchownego, zamknięcie świątyń naruszało prawa kościelne.

„Wielu, którzy do mnie dołączyło, jest przekonanych, tak jak ja, że Benedykt pozostaje jedynym prawdziwym papieżem” – napisał ks. Leatherby w liście po informacji o otrzymanej karze ekskomuniki, tłumacząc, że nie czuje się w jedności z Kościołem, w którym „panuje kard. Bergoglio”. Zaznaczył, że nie chce już być związany Kościołem „poprzez więzi kanoniczne”.

Biskup przestrzegł diecezjan przed umożliwianiem ekskomunikowanemu księdzu kontynuowania posługi sakramentalnej. Wezwał też do modlitwy w intencji pojednania się ks. Leatherby’ego z Kościołem.

Ks. Leatherby jest wnukiem założycieli znanej w Sacramento sieci mleczarni. Z rodziny tej pochodzą także inny kapłan i dwie siostry zakonne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję