Reklama

Niedziela Lubelska

Mocni Janem Pawłem II

W Zespole Placówek Oświatowych nr 2 w Kraśniku odbył się Wojewódzki Turniej Wiedzy o Janie Pawle II

Niedziela lubelska 16/2014, str. 3

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Małgorzata Kowalik

Konkurs dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnnazjalnych – dzieło Marioli Gałkowskiej – odbył się 2 kwietnia. Dla szkół podstawowych papieski konkurs odbył się dzień wcześniej w gościnnym i otwartym na wartości chrześcijańskie Rudniku Szlacheckim. Główną lekturą w obu konkursach była książka abp. Mieczysława Mokrzyckiego i Brygidy Grysiak pt. „Miejsce dla każdego”.

W konkursowych zmaganiach w Kraśniku wzięło udział 19 czteroosobowych drużyn. Po prezentacji poszczególnych grup uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące bł. Jana Pawła II. Turniejowi towarzyszyła obecność relikwii bł. Jana Pawła II oraz przesłanie Ojca Świętego, skierowane do młodych: „Musicie myśleć o sobie w kategoriach uczniów Chrystusa, sięgać w głąb serca, otwierać Mu to serce, razem z Nim kształtować cierpliwie i wytrwale nowego człowieka. Młodym nie wolno stracić kontaktu z Chrystusem. Żyjąc z Chrystusem, czuje się swój skarb”. Po serii konkursowych pytań jury wyłoniło zwycięskie drużyny. Na podium znalazły się reprezentacje szkół z Wilkołaza (I miejsce), Kraśnika (Gimnazjum nr 2) i Mętowa. Nagrodzeni zostali również uczniowie z IV LO im. M. Reja w Kraśniku, V Gimnazjum w Krasnymstawie, Urzędowa, Skorczyc, Annopola, Polichny i Wąwolnicy.

Podczas rozdania nagród Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika, który udzielił wsparcia finansowego organizatorom konkursu, powiedział: – Ta edycja turnieju wiedzy jest wyjątkowa, ponieważ przypada w przededniu kanonizacji Ojca Świętego. Jan Paweł II to wielka postać o niepodważalnym autorytecie. Mamy świadomość, że ten konkurs ma przybliżyć do zastosowania prawdy i wiary Jana Pawła II w codziennym życiu. Życzę, żeby ta droga i wiedza tutaj zdobywana, pozwoliła uczestnikom konkursu wstąpić na drogę świętości. Burmistrz podkreślał również wyjątkowość chwili przez obecność relikwii bł. Jana Pawła II. Za ten wyjątkowy dar dziękował proboszczowi parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. Jerzemu Zamorskiemu oraz dyrektor szkoły Marzenie Pomykalskiej. Do uczestników konkursu specjalne przesłanie przygotował lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz. W liście dziękował za organizację turnieju, gwarantującą rozwój intelektualny i duchowy. Do młodych zwrócił się z apelem: – Pamiętajcie, że jesteście solą ziemi i światłością świata. Życzę wam, abyście stawali się dobrymi ludźmi.

Reklama

Proboszcz i dziekan ks. Jerzy Zamorski dziękował młodym uczestnikom konkursu za to, że stają się ludźmi silnymi wiarą i Janem Pawłem II. Odczytał również list skierowany do organizatorów i uczestników turnieju przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego. Osobisty sekretarz Jana Pawła II napisał w nim: „Byłem blisko niego; widziałem jego modlitwę, troskę, radość, szczęście, umieranie. On powiedział Bogu «tak» na drodze do świętości. Miłość Boga prowadziła go do dzieci, młodzieży, osób starszych. Cieszę się, że macie pragnienie drogi świętości. Niech urodzi się wasza świętość, byście żyli, dobrze czyniąc, bo powołanie do świętości jest powszechne. Doświadczenie jego życia to świętość. Nie byłoby beatyfikacji i kanonizacji, gdyby nie jego odkrycie Boga. Jan Paweł II miał poczucie spełnienia swojego powołania”. Abp Mokrzycki zapewniał, że z Chrystusem każdy odniesie zwycięstwo. „Pamiętaj, kto chce naśladować Chrystusa, niech weźmie swój krzyż i niech naśladuje Mistrza. Trzeba zrealizować naszą drogę do świętości i dołączyć do grona błogosławionych i świętych. Życzę wam, byście wypłynęli na głębię wiary, nadziei i miłości” – napisał do młodych.

Turniejowi towarzyszyła okolicznościowa wystawa rzeźbiarska „Jan Paweł II i kapliczki polskie. Totus Tuus”, której autorem jest Szczepan Ignaczyński.

2014-04-16 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Raport nie obciąża naszego papieża

W ciągu 24 miesięcy przekopano archiwa, przebadano tysiące dokumentów i przesłuchano 90 świadków z USA i Włoch, którzy mogli cokolwiek wnieść do wyjaśnienia tej sprawy.

Długo oczekiwany raport, mający odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób Theodore Edgar McCarrick – najwyższy rangą i najważniejszy do 2018 r. duchowny Kościoła rzymskokatolickiego, któremu udowodniono czyny pedofilskie, mógł zostać najpierw biskupem, później arcybiskupem i kardynałem oraz objąć jedną z ważniejszych stolic biskupich na świecie – został ogłoszony po 2 latach intensywnych prac.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1014 osób zginęło w Turcji i 783 w Syrii

2023-02-06 14:57

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/YAHYA NEMAH

W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję, zginęło 1014 osób - poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię, w której zginęły co najmniej 783 osoby.

W poprzednim bilansie ofiar w Turcji przedstawionym przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana informowano o 912 zabitych, ponad 5,3 tys. rannych i ponad 2,8 tys. zniszczonych budynków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję