Reklama

Schulz przeciw krzyżom

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz chce usunąć krzyże oraz inne symbole religijne z miejsc publicznych. W debacie telewizyjnej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego niemiecki socjaldemokrata powiedział, że wszyscy mogą osobiście wyznawać swoją wiarę, ale miejsca publiczne powinny pozostać „neutralne”, ponieważ każdy ma prawo w nich przebywać.

Zdaniem Schulza, w Europie istnieje „ryzyko bardzo konserwatywnego ruchu” i należy je „zwalczać” na zasadzie antydyskryminacji.

Reklama

Bardziej powściągliwie wypowiadali się w debacie przedstawiciel Europejskiej Partii Ludowej (EVP) oraz Europejskiej Partii Zielonych. Ska Keller, czołowa kandydatka Zielonych w europarlamencie, uznała, że wiele spraw związanych z tą kwestią można rozwiązywać na płaszczyznach krajowych.

Z kolei Jean-Claude Juncker, były premier Luksemburga i jeden z głównych kandydatów EVP, zaapelował o powściągliwość w Europie w sprawach religijnych. „Unia Europejska nie powinna się mieszać do kwestii, w jaki sposób religia jest przeżywana w poszczególnych regionach” – stwierdził Juncker. Jego zdaniem, jeśli mają być zachowane podstawowe wartości i zasady, nie mogą one dotykać obyczajów i tradycji lokalnych i regionalnych.

Debata telewizyjna przed wyborami do europarlamentu została zorganizowana przez European Broadcasting Union (EBU) i emitowano ją w wielu krajach unijnych. Uczestniczyło w niej 5 czołowych kandydatów wielkich partii i nurtów europejskich.

Reklama

Wypowiedź Martina Schulza ściągnęła na niego falę krytyki i oburzenia. „Głęboko rozczarowała” Martina Kastlera, kandydata do UE z ramienia niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej w Bawarii (CSU), a zarazem rzecznika Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) ds. europejskich. „Odnosząc się do krzyży w miejscach publicznych, Schulz pokazał swoje prawdziwe oblicze” – stwierdził Kastler, dodając, że „z doświadczenia” nie wierzy w sprawach europejskich „ani na milimetr” Schulzowi i jego partyjnym towarzyszom.

Kandydata CSU niepokoi nie tylko sprawa krzyża. Jego zdaniem, bardzo dalekie od pozycji chrześcijańskich są poglądy obecnego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w kwestii ochrony życia i bioetyki, ochrony małżeństwa i rodziny oraz na inne tematy łączące się z chrześcijaństwem. „Schulz jest za Europą zimnych technokratów, my za Europą wartości” – podkreślił Kastler i dodał, że w utrzymującym się kryzysie zaufania Europie potrzebny jest „prawdziwie chrześcijański fundament wartości”.

Również Alois Glück, przewodniczący ZdK, stwierdził na łamach dziennika „Münchner Merkur”, że „zepchnięcie elementów religijnych do sfery prywatnej jest złamaniem całej historii rozwoju europejskiego kręgu kultury i musi być przyjęte jako prowokacja”. Słowa Schulza określił jako „ryzykowną wypowiedź, radykalnie różniącą się od dotychczasowego stanowiska niemieckiej SPD w sprawach polityki wobec religii”.

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Już jutro rozpocznie się Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-24 11:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

małżeństwo

Adobe.Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze odbędzie się w dniach 25-26 września 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowić będzie centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia. Będzie okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 25 września o 15.30 Celebrować ją ma bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

USA: Floryda wprowadziła „teksański wzorzec” zakazu aborcji

2021-09-25 11:28

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Stan Floryda wprowadził 22 września prawo zakazujące przerywania ciąży, które jest oparte na „wzorcu teksańskim”. Oznacza to, że nie wolno dokonać aborcji od chwili, gdy można rozpoznać aktywność serca dziecka, czyli od mniej więcej szóstego miesiąca ciąży. Nowe przepisy pozwalają obywatelom zaskarżyć kliniki, lekarzy, konsultantów itp. nawet 6 miesięcy po dokonaniu aborcji. Jest jednak pewna różnica w stosunku do ustawodawstwa z Teksasu: dopuszczono wyjątki w przypadku gwałtu, kazirodztwa, przemocy domowej, handlu ludźmi oraz zagrożenia dla życia matki. W takich wypadkach wymagana jest jednak odpowiednia dokumentacja.

Brytyjski dziennik „The Guardian” podkreślił, że „można tu dostrzec wpływ decyzji Sądu Najwyższego, który poparł 1 września nowe ustawy w Teksasie. Poprzednie wysiłki na rzecz wprowadzenia takich ograniczeń nie powiodły się, ale to postanowienie Sądu Najwyższego dodało nowego bodźca do tworzenia prawa antyaborcyjnego w całym kraju. Wprowadzenie ich w życie rozważa już co najmniej następnych pięć innych stanów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję