Reklama

Trwajcie w wierze

– Niech Matka Boża zachowa w tym ludzie wiarę, aby on zachował zmysł życia chrześcijańskiego. Abyśmy dar wiary, sens chrześcijańskiego życia potrafili przekazywać nowym pokoleniom – mówił na Jasnej Górze kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej

Niedziela Ogólnopolska 24/2014, str. 9

KRZYSZTOF ŚWIERTOK

W zakrystii i w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej rzesza oczekujących wciąż się powiększała. Docierali kolejni zakonnicy i kapłani, a także świeccy pracownicy Jasnej Góry. Wszyscy czuli, że będą uczestniczyć w wielkim wydarzeniu. No i doczekali się. 3 czerwca br. kilkanaście minut po godz. 12 na jasnogórski dziedziniec zajechały samochody, a w jednym z nich – wyczekiwany gość. Na progu Kaplicy Matki Bożej powitali go metropolita częstochowski abp Wacław Depo oraz arcybiskup senior Stanisław Nowak, a także paulini na czele z władzami zakonu i klasztoru. W imieniu ojców i braci paulinów przemówili o. Łukasz Buzun, przeor Jasnej Góry, oraz o. Krystian Gwioździk, podprzeor klasztoru i prefekt gości. Z watykańskim dostojnikiem przybyli: abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, i kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

– Wyrażamy szczególną radość z tego, że możemy modlić się w tym gronie tutaj, na Jasnej Górze, przed Obliczem naszej najlepszej Matki – powiedział o. Łukasz Buzun. Następnie gościa powitał w języku włoskim o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów. Zapewnił przedstawiciela Watykanu m.in. o codziennej modlitwie przed tronem Matki Bożej we wszystkich intencjach Kościoła powszechnego i każdego kolejnego następcy św. Piotra.

Kard. Pietro Parolin w swoim przemówieniu przekazał treści bardzo ważne dla Polaków. Zwrócił uwagę, że w życiu narodu polskiego zawsze była i jest obecna Matka Boża z Jasnej Góry. – Również my czujemy się Jej dziećmi, poznaliśmy Ją może jeszcze bardziej właśnie przez św. Jana Pawła II. Jest to moment ważny dla mnie osobiście, żeby w Jej dłonie oddać jeszcze raz na nowo cały los narodu polskiego – wyznał i przekonywał, że przyjechał również po to, aby bezpośrednio od Ojca Świętego Franciszka przekazać nie tylko pozdrowienia, ale też jego błogosławieństwo, jego wolę, byśmy trwali w wierze.

Reklama

Jak przystało na polski zwyczaj, stróże Jasnogórskiej Bogarodzicy podarowali Sekretarzowi Stanu kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Odmówiono modlitwę „Regina Caeli”, a na zakończenie spotkania w Kaplicy Matki Bożej kard. Parolin wszystkich pobłogosławił.

– Wizyta tego dostojnika wpisuje się w długą historię nawiedzania Jasnej Góry przez dostojników Kościoła powszechnego – powiedział „Niedzieli” abp Wacław Depo. – Drogi Opatrzności Bożej są przedziwne i my je chcemy odczytywać, bo są wyrazem miłosnej troski Boga o każdego człowieka. Metropolita Częstochowski przypomniał też wizytę Angelo Giuseppe Roncallego, który jest dzisiaj czczony jako św. Jan XXIII. – Podobnie przybywał tutaj kiedyś kard. Karol Wojtyła i uczył nas i siebie zawierzenia Bogu na każdą drogę, na każdą okoliczność, którą przynosi życie, a dzisiaj cieszymy się również darem jego kanonizacji – podkreślił. – Niezależnie od tego, kim dla nas w przyszłości będzie również kard. Pietro Parolin, dzisiaj przyjmujemy go jako kolejnego świadka tej wiary, którą wspólnie wyznajemy. I dziękujemy Opatrzności Bożej, że jest dzisiaj z nami, na dwa lata przed wizytą papieża Franciszka w Polsce – kontynuował abp Depo.

Gość z Watykanu spotkał się też z całą wspólnotą paulińską, a dzięki życzliwości Ojca Przeora udało się znaleźć kilka chwil także dla mediów. Dziennikarze zapytali Księdza Kardynała o możliwość przybycia na Jasną Górę papieża Franciszka. – Mamy dwa lata na przygotowania. Program jeszcze nie został ustalony we wszystkich szczegółach, ale ja również bardzo bym tego chciał, żeby Papież mógł zatrzymać się tutaj na chwilę – powiedział najbliższy współpracownik Ojca Świętego. I z tą nadzieją w sercu kard. Parolin opuścił Jasnogórskie Sanktuarium.

Reklama

– My także mamy taką nadzieję – kontynuował wątek papieskiej wizyty na Jasnej Górze o. Arnold Chrapkowski. – I może dzięki tej dzisiejszej wizycie papież Franciszek też zagości na Jasnej Górze, aby umocnić nas swoim słowem i apostolskim błogosławieństwem. O to będziemy się modlić przed Jasnogórską Maryją każdego dnia – podsumował Ojciec Generał.

Obecność kard. Pietro Parolina w Polsce związana była z obchodami 25. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską (dokładnie 17 lipca 1989 r.). Wizyta gościa z Watykanu w naszym kraju rozpoczęła się 31 maja i trwała do 4 czerwca br.

2014-06-10 14:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Transparentna święta

2020-08-05 07:20

Niedziela Ogólnopolska 32/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

święta

pl.wikipedia.org

O kim mowa? O św. Klarze, której imię z łaciny oznacza jasna, czysta bądź sławna, a zatem i transparentna.

Towarzyszkę św. Franciszka z Asyżu wspominamy w liturgii 11 sierpnia. Tego bowiem dnia umarła, w otoczeniu współsióstr – klarysek. Całe wcześniejsze życie św. Klary było wyjątkowo przejrzyste i czyste. Spisujący jej biografię odnotowują, że pochodziła z zamożnej rodziny osiadłej w Asyżu. Była najstarszą z trzech córek Favarone i Ortolany. Jej mama – Ortolana miała ponoć objawienie, kiedy jeszcze Klara była w jej łonie, że owo „dziecko zabłyśnie swym życiem jaśniej niż słońce”.

Tak też się stało. Kilkunastoletnia Klara zafascynowała się stylem egzystencji św. Franciszka. Mimo sprzeciwu rodziny wraz z siostrą, bł. Agnieszką, wstąpiła do zakonu Pań Ubogich, zwanego potem II Zakonem czy też klaryskami.

Można powiedzieć, że wraz z innymi kobietami przy kościele św. Damiana w Asyżu tworzyła swoiste duchowe, ale również materialne zaplecze dla Braci Mniejszych, czyli franciszkanów. Towarzysze św. Franciszka ewangelizowali, a św. Klara wspierała ich pobożnym, pokutniczym życiem.

Biografowie odnotowują, że miewała różne wizje, m.in. podczas świąt Bożego Narodzenia, kiedy dosłownie widziała i słyszała Pasterkę, choć fizycznie nie była na niej obecna, bo akurat ciężko chorowała. Dlatego też jest m.in. patronką telewizji. Dokonywała również cudów, np. uzdrawiała współsiostry, a także rozmnażała dla nich chleb. W każdym razie to właśnie na jej barkach spoczął trud utrzymania rodziny zakonnej, kiedy zmarł jej duchowy przewodnik i brat – Biedaczyna z Asyżu (1226 r.).

Jej pogrzebowi przewodniczył sam papież – Innocenty IV. Kanonizowano ją już w roku 1255, a więc 2 lata po śmierci. Sztuka prezentuje św. Klarę m.in. z monstrancją w ręku, bowiem według legendy, podczas napadu Saracenów na Asyż, to ona miała wynieść z kościoła Najświętszy Sakrament i w ten sposób, blaskiem wydobywającym się z Hostii, przegonić najeźdźców. Nasza święta darzyła Eucharystię wyjątkowym nabożeństwem, jej życie zaś było na tyle transparentne, że zawsze wskazywało na Chrystusa Pana.

Boże, źródło światła i miłości, Ty ubogaciłeś św. Klarę licznymi cnotami, że zajaśniała nimi na firmamencie Kościoła. Prosimy Cię, niech nas olśni blask jej cnót, a jej wstawiennictwo niech nam pomoże wzrastać w miłości Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Św. Klara, dziewica
ur. w 1193 lub 1194 r. zm. 11 sierpnia 1253 r.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w ub.r. szpital Dzieciątka Jezus przeprowadził ponad 32 tys. operacji i zabiegów

2020-08-12 20:12

[ TEMATY ]

szpital

Watykan

operacja

Archiwum Medical Magnus Clinic

Klinika Medical Magnus ma wspaniałych specjalistów, z pasją wykonujących swą pracę

Należący do Stolicy Apostolskiej Szpital Dziecięcy im. Dzieciątka Jezus (Bambino Gesù) przeprowadził w ubiegłym roku ponad 32 tys. różnych zabiegów i operacji, zdrowie odzyskało co najmniej 29 tys. małych pacjentów oraz udzielił przeszło 2 mln porad ambulatoryjnych. Dane te ogłosiła w rozmowie z Radiem Watykańskim dyrektor placówki Mariella Enoc, przypominając zarazem, że w roku 2019 szpital obchodził 150-lecie istnienia.

"Codziennie staramy się zapewnić równowagę ekonomiczną temu niezwykłemu dziełu badań i opieki, nie kierując się przy tym nigdy samą tylko logiką zysku" – powiedziała szefowa "Bambino Gesù". Podkreśliła, że w tym roku szpital będzie musiał "zmierzyć się z niekorzystnymi skutkami gospodarczymi, spowodowanymi przez pandemię Covid-19, przede wszystkim ze względu na konieczność ograniczenia ogólnej działalności i działań na rzecz zwalczania obecnego stanu wyjątkowego”.

Z każdym rokiem rośnie liczba dzieci, przybywających na leczenie w tym obiekcie z całego świata: w ub.r. było ich 836 (1,6 proc. ogółu pacjentów) z ponad 100 krajów. O 5 proc. zwiększyły się interwencje pierwszej pomocy, których udzielono ok. 90 tys. w dwóch siedzibach szpitala: na Janikulum i Palidoro. Odnotowano 385 transportów związanych z zagrożeniem życia noworodków, a więc średnio ponad 1 interwencja dziennie a w 89 trzeba było korzystać z watykańskiego lądowiska dla śmigłowców. W 2019 udzielono prawie 120 tys. bezpłatnych noclegów dla 5569 rodziców, którzy mogli spędzić je przy swych dzieciach. Wzrasta także łączna liczba przeszczepów narządów stałych, komórek i tkanek - odnotowano ich 342.

W roku 2019 potwierdzono również uznanie Szpitala Dzieciątka Jezus jako placówki akademickiej przez Międzynarodową Komisję Wspólną (Joint Commission International). W tymże roku rozpoczęły działalność całkowicie przebudowana siedziba szpitala przy Viale Baldelli, obliczona na 80 konsultacji w zakresie chorób rzadkich, diagnostyki prenatalnej, kardiologii płodu i okołoporodowej oraz dwa ośrodki zajmujące się zaburzeniami autystycznymi.

Ale "Bambino Gesù" to również działalność naukowa, formacyjna i współpraca z innymi podobnymi placówkami. W ub.r. wzrosła o 17 proc. liczba projektów badawczych i studiów klinicznych. Naukowy zagraniczni, z którymi placówka watykańska współpracuje, pochodzą ze 114 krajów. Pacjentów z rzadkimi chorobami było ponad 14,5 tys., przy czym 48 proc. z nich przybyło tu spoza Rzymu i regionu Lacjum. Na badania naukowe w 2019 przeznaczono 23,6 mln euro. W szpitalu pracuje ok. 3,5 tys. osób: na stałych etatach, współpracowników i kontraktowych. W 2019 przeprowadzono ponad 28 tys. godzin formacji personelu sanitarnego i nie tylko sanitarnego. W szpitalu posługuje też prawie 900 wolontariuszy z 45 stowarzyszeń akredytowanych, którzy zapewnili codzienną pomoc na miejscu, spędzając tam łącznie 200 tys. godzin.

Szpital uczestniczy też w różnych inicjatywach solidarności z zagranicą w ramach projektów humanitarnych we współpracy z 12 krajami (Chiny, Ekwador, Etiopia,, Haiti, Indie, Jordania, Kambodża, Korea Południowa, Republika Środkowoafrykańska, Rosja, Syria i Tanzania) – łącznie 22 misje. W 2019 rozpoczął działalność Ośrodek dla Dzieci Niedożywionych, który na życzenie papieża Franciszka powstał w stolicy RŚA – Bangui.

16 listopada 2019 w Auli Pawła VI odbyły się główne uroczystości z okazji 150. rocznicy powstania Szpitala Dziecięcego "Bambino Gesù". Było to wzruszające spotkanie Franciszka z wielką rodziną tej placówki z udziałem ponad 6 tys. osób: lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy i pacjentów i ich rodzin. “Dziękuję Szpitalowi za jego otwarcie na świat, za zajmowanie się cierpieniami i dziećmi, pochodzącymi z wielu krajów. Wiem dobrze, że wymaga to wielkich środków materialnych i dlatego dziękuję tym, którzy wielkodusznie wspierają swymi darowiznami Fundację Dzieciątka Jezus [Fondazione del Bambino Gesù]” – powiedział Ojciec Święty. Podkreślił, że “oznacza to zobowiązanie wszystkich, aby Szpital Dzieciątka Jezus nadal okazywał szczególne umiłowanie przez Stolicę Apostolską dzieciństwa dzięki własnemu stylowi miłującej troski o małych chorych, ofiarowując konkretne świadectwo Ewangelii w pełnej zgodzie z nauczaniem Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję