Reklama

Uroczystość Bożego Ciała

Trwają próby łamania polskich sumień

Niedziela Ogólnopolska 26/2014, str. 7

BOŻENA SZTAJNER/ NIEDZIELA

Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas centralnych uroczystości Bożego Ciała w Gnieźnie mówił: – Boże Ciało jest po to, abyśmy nauczyli się rozpoznawać Boga w naszej codzienności, abyśmy uczynili ją bardziej wrażliwą na Boga, abyśmy w imię tej obecności Boga pośród nas wyciągnęli nasze dłonie w geście pojednania i przebaczenia do tych, z którymi nie jest nam łatwo.

– Oprócz życiodajnego pokarmu, jakim jest Eucharystia, dociera do nas niemal codziennie inny pokarm, który niesie spustoszenie nie tylko dla życia doczesnego, ale i wiecznego – powiedział podczas procesji Bożego Ciała w Poznaniu abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. – Przykładem takiego zatrutego pokarmu są proponowane bluźniercze spektakle, wyśmiewające w ordynarny sposób naszego Zbawiciela, drwiące z krzyża, który jest symbolem wszelkiego rodzaju cierpienia, Golgoty Wschodu, Pawiaka, Fortu VII – zauważył abp Gądecki. Przewodniczący KEP odniósł się w ten sposób do zamierzeń organizatorów Malta Festival Poznań, którzy w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa planowali wystawienie spektaklu „Golgota Picnic”, odbieranego powszechnie jako bluźnierczy i wyśmiewający to, co dla chrześcijan jest największą świętością. (Dzięki protestom udało się doprowadzić do wycofania się z tego projektu – przyp. red.).

– Być może to tylko budowanie własnego wizerunku na skandalu, będącym nieraz zwyczajnym sposobem funkcjonowania branży rozrywkowej aspirującej do miana artystycznej, sposobem przyciągnięcia uwagi poprzez atakowanie dóbr prawnych, m.in. uczuć religijnych – mówił Metropolita Poznański.

Reklama

Abp Marek Jędraszewski w homilii podczas uroczystości Bożego Ciała w parafii pw. Michała Archanioła w Łodzi stanął w obronie wolności sumienia. Zaznaczył, że w dzisiejszych czasach potrzeba ludzi związanych z prądem sumień. Dzięki takim ludziom łatwiej zostaną obalone mury kłamstwa i zniewalania. Podkreślił, iż historia nie jest czymś abstrakcyjnym i że tworzy ją każdy z nas poprzez swoje decyzje. Dlatego rodzi się ważne pytanie: Jak my tę historię tworzymy? – Potrzeba nam jednoznacznego trwania przy prawdzie, aby nasza mowa – jak mówił Chrystus – była: „Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi” (por. Mt 5, 37) – wyjaśniał zastępca przewodniczącego KEP.

Abp Wacław Depo po Mszy św. sprawowanej na Szczycie Jasnogórskim prowadził procesję Bożego Ciała od Serca Matki Jasnogórskiej do archikatedry Świętej Rodziny. W homilii zauważył, że od kanonizacji dwóch papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II w Polsce rozpoczął się proces łamania ludzkich sumień, czego dowodem jest atak na Deklarację Wiary lekarzy i na prof. Bogdana Chazana. – Na jego przykładzie próbuje się udowodnić, że odmowa odebrania życia nienarodzonemu, ratowanie chorego dziecka to wykroczenie przeciw litości dla matki, skazanie jej na cierpienie. Wspomniał słynną siatkarkę – śp. Agatę Mróz-Olszewską, bohaterską matkę, która za cenę własnego życia zdecydowała się dać życie swojemu dziecku. Wierna sumieniu i miłości rodzicielskiej, ocaliła córeczkę. Abp Depo, cytując list otwarty abp. Stanisława Gądeckiego do organizatorów Malta Festival Poznań, wyraził wdzięczność za ten zdecydowany głos Kościoła w Polsce w obronie świętości (cały tekst – na str. 47). Metropolita Częstochowski powtórzył za Janem Pawłem II, że czas próby polskich sumień trwa.

2014-06-24 16:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie PiS premier został zapytany, kiedy rosyjska ropa przestanie płynąć do Polski i co z rurociągiem "Przyjaźń".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję