Reklama

Uroczystość Bożego Ciała

Trwają próby łamania polskich sumień

Niedziela Ogólnopolska 26/2014, str. 7

BOŻENA SZTAJNER/ NIEDZIELA

Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas centralnych uroczystości Bożego Ciała w Gnieźnie mówił: – Boże Ciało jest po to, abyśmy nauczyli się rozpoznawać Boga w naszej codzienności, abyśmy uczynili ją bardziej wrażliwą na Boga, abyśmy w imię tej obecności Boga pośród nas wyciągnęli nasze dłonie w geście pojednania i przebaczenia do tych, z którymi nie jest nam łatwo.

– Oprócz życiodajnego pokarmu, jakim jest Eucharystia, dociera do nas niemal codziennie inny pokarm, który niesie spustoszenie nie tylko dla życia doczesnego, ale i wiecznego – powiedział podczas procesji Bożego Ciała w Poznaniu abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. – Przykładem takiego zatrutego pokarmu są proponowane bluźniercze spektakle, wyśmiewające w ordynarny sposób naszego Zbawiciela, drwiące z krzyża, który jest symbolem wszelkiego rodzaju cierpienia, Golgoty Wschodu, Pawiaka, Fortu VII – zauważył abp Gądecki. Przewodniczący KEP odniósł się w ten sposób do zamierzeń organizatorów Malta Festival Poznań, którzy w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa planowali wystawienie spektaklu „Golgota Picnic”, odbieranego powszechnie jako bluźnierczy i wyśmiewający to, co dla chrześcijan jest największą świętością. (Dzięki protestom udało się doprowadzić do wycofania się z tego projektu – przyp. red.).

– Być może to tylko budowanie własnego wizerunku na skandalu, będącym nieraz zwyczajnym sposobem funkcjonowania branży rozrywkowej aspirującej do miana artystycznej, sposobem przyciągnięcia uwagi poprzez atakowanie dóbr prawnych, m.in. uczuć religijnych – mówił Metropolita Poznański.

Reklama

Abp Marek Jędraszewski w homilii podczas uroczystości Bożego Ciała w parafii pw. Michała Archanioła w Łodzi stanął w obronie wolności sumienia. Zaznaczył, że w dzisiejszych czasach potrzeba ludzi związanych z prądem sumień. Dzięki takim ludziom łatwiej zostaną obalone mury kłamstwa i zniewalania. Podkreślił, iż historia nie jest czymś abstrakcyjnym i że tworzy ją każdy z nas poprzez swoje decyzje. Dlatego rodzi się ważne pytanie: Jak my tę historię tworzymy? – Potrzeba nam jednoznacznego trwania przy prawdzie, aby nasza mowa – jak mówił Chrystus – była: „Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi” (por. Mt 5, 37) – wyjaśniał zastępca przewodniczącego KEP.

Abp Wacław Depo po Mszy św. sprawowanej na Szczycie Jasnogórskim prowadził procesję Bożego Ciała od Serca Matki Jasnogórskiej do archikatedry Świętej Rodziny. W homilii zauważył, że od kanonizacji dwóch papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II w Polsce rozpoczął się proces łamania ludzkich sumień, czego dowodem jest atak na Deklarację Wiary lekarzy i na prof. Bogdana Chazana. – Na jego przykładzie próbuje się udowodnić, że odmowa odebrania życia nienarodzonemu, ratowanie chorego dziecka to wykroczenie przeciw litości dla matki, skazanie jej na cierpienie. Wspomniał słynną siatkarkę – śp. Agatę Mróz-Olszewską, bohaterską matkę, która za cenę własnego życia zdecydowała się dać życie swojemu dziecku. Wierna sumieniu i miłości rodzicielskiej, ocaliła córeczkę. Abp Depo, cytując list otwarty abp. Stanisława Gądeckiego do organizatorów Malta Festival Poznań, wyraził wdzięczność za ten zdecydowany głos Kościoła w Polsce w obronie świętości (cały tekst – na str. 47). Metropolita Częstochowski powtórzył za Janem Pawłem II, że czas próby polskich sumień trwa.

2014-06-24 16:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turcja: trzy tysiące zakażonych koronawirusem po modlitwie w Hagii Sophii

2020-08-10 20:37

[ TEMATY ]

Hagia Sophia

Katarzyna & Hakan Kaner

Około trzech tysięcy zakażonych koronawirusem – taki jest bilans sanitarny pierwszej muzułmańskiej modlitwy w zamienionym na meczet muzeum Hagii Sophii w Stambule, dawnej chrześcijańskiej katedry patriarchów Konstantynopola. Modlitwa odbywała się 24 lipca, w czasie pandemii, z udziałem 350 tys. ludzi zgromadzonych wokół budynku, epidemiolodzy spodziewali się więc nowych zakażeń.

Choć 500 zaproszonych gości, przebywających wewnątrz Hagii Sophii, znajdowało się w bezpiecznej odległości od siebie nawzajem, to czterej oficjele rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, którzy modlili się w pobliżu prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, jest w gronie zakażonych. Dystans zachowywano również w pobliżu Hagii Sophii, ale z dala od kamer telewizyjnych ludzi tłoczyli się tłumie.

Profesor Sarp Üner z Instytutu Zdrowia Publicznego na uniwersytecie Hacettepe w Ankarze zaznaczył, że na modlitwę do Stambułu przybyło wielu ludzi z całego kraju i to oni przekazali wirusa. – Myślę, że masowe zgromadzenie w Hagii Sophii zwiększy liczbę przypadków w Stambule. Na pewno czekają nas ciężkie dni – wskazał naukowiec.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: bp Buzun pielgrzymuje rowerem na Jasną Górę

2020-08-11 20:55

[ TEMATY ]

pielgrzymka

bp Buzun Łukasz

facebook.com/RadioRodzinaDiecezjiKaliskiej

45 rowerzystów wyruszyło dzisiaj z Kalisza w dwóch grupach w 19. Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę, gdzie dotrą 13 sierpnia wraz z pielgrzymami 383. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 29. Diecezji Kaliskiej. Wśród pielgrzymów jest biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

W związku ze stanem epidemii w tym roku pielgrzymka jest mniej liczna.

Pomysłodawcą pielgrzymki rowerowej jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej. – Wcześniej organizowałem wyjazdy rowerowe po Polsce, a w 2000 r. pojechaliśmy do Rzymu. Potem pojawił się pomysł, aby pielgrzymować rowerami na Jasną Górę. Wtedy uzyskaliśmy aprobatę ówczesnego kierownika pielgrzymki ks. Krzysztofa Ordziniaka i tak to się zaczęło. Grupa rozrosła się i obecnie są dwie: kalisko-pleszewska i jarocińska, w których pielgrzymują rowerzyści z całej diecezji, a nawet spoza – powiedział w rozmowie z KAI Ireneusz Reder, który przewodzi grupie kalisko-pleszewskiej pod patronatem Akcji Katolickiej. Po raz drugi do grupy dołączył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

– Od dzieciństwa jeżdżę na rowerze. Bardzo to lubię. Pielgrzymowałem już kiedyś rowerem z diecezji białostockiej, z której pochodzę – mówi dla KAI biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Duchowny dodaje, że pielgrzymka to przede wszystkim czas modlitwy. – Pielgrzymując wstępujemy do kościołów i zatrzymujemy się, aby pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem. Pierwszy taki postój mamy w kościele pocysterskim w Ołoboku. Odmawiamy też Koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitwę brewiarzową. Dzień kończymy Apelem Jasnogórskim, a na różańcu modlimy się indywidualnie w czasie jazdy. Oczywiście, każdego dnia będziemy uczestniczyć we Mszy św. – podkreśla bp Buzun.

Koordynatorem grupy jarocińskiej jest ks. kan. Andrzej Piłat, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie. Wśród pielgrzymów jest także ks. Tomasz Kubiak, proboszcz parafii św. Barbary w Magnuszewicach.

- Modlitwa na trasie wygląda inaczej niż w pielgrzymce pieszej. Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy w kościele w Jarocinie modlitwą i błogosławieństwem i wyruszyliśmy do św. Józefa w Kaliszu, aby tutaj uczestniczyć wspólnie z drugą grupą we Mszy św. i dalej pielgrzymować na Jasną Górę. W drodze indywidualnie modlimy się i wspólnie na postojach. Nawiedzamy też cmentarz, aby pomodlić się przy grobie ks. Marka Kulawinka, który z nami też jeździł na Jasną Górę – mówi ks. kan. Andrzej Piłat.

Rowerzyści rozpoczęli pielgrzymkę od Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, której przewodniczył bp Łukasz Buzun.

W pielgrzymce rowerowej po raz siódmy uczestniczy pani Urszula. – Ta pielgrzymka będzie znamienna i na pewno zapisze się w naszej pamięci. Będziemy ją przeżywać inaczej ze względu na panującą sytuację związaną z epidemią koronawirusa. Zabieram ze sobą dużo intencji. Modlę się za wszystkie osoby, które zostają w Kaliszu, za całe miasto, a przede wszystkim za diecezję kaliską, która znalazła się w trudnej sytuacji. Będziemy to wszystko omadlać i wypraszać łaski u Matki Najświętszej – zaznaczyła rowerzystka z Kalisza.

Pani Grażyna co roku czuje potrzebę serca, aby pielgrzymować do Matki Bożej. – W tym roku jadę już ósmy raz. Jest to potrzeba serca, aby z podziękowaniami i prośbami ruszyć do naszej Matki. Moja mama jest bardzo chora i jadę prosić Matkę Bożą o zdrowie dla niej i błogosławieństwo dla całej mojej rodziny – powiedziała uczestniczka pielgrzymki z Jarocina.

Rowerzyści dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia wspólnie z pątnikami 383. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 29. Diecezji Kaliskiej. Pielgrzymów w Częstochowie powita bp Łukasz Buzun.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję