Reklama

Niedziela Legnicka

Święto służby liturgicznej

Poniedziałek 16 czerwca to kolejny dzień kongresowej modlitwy. Dzień, któremu patronował św. Jacek, został poświęcony służbie liturgicznej. Do Legnicy przyjechało ponad pół tysiąca osób, które na co dzień służą przy ołtarzu. Wśród nich byli: ministranci, lektorzy, ceremoniarze, psałterzyści, schole, chóry, organiści, nadzwyczajni szafarze Komunii św. oraz stali lektorzy i akolici z terenu diecezji legnickiej. Wspólnej modlitwie przyświecało hasło: „Do świętej przystępuję służby”.

Reklama

Świętowanie dla młodszej części uczestników rozpoczęło się o godz. 16 w sanktuarium św. Jacka. Tam ks. Piotr Dębski przygotował ich do śpiewania pieśni mszalnych, które ubogaciły późniejszą liturgię.

W tym samym czasie w kościele pw. Świętej Trójcy spotkali się dorośli członkowie służby liturgicznej. Konferencje dla tej grupy wygłosił ks. Mariusz Majewski. Mówił m.in. o owocach, jakie powinien przynieść 1. Kongres Eucharystyczny Diecezji Legnickiej w wymiarze diecezjalnym, parafialnym i indywidualnym. Następnie o godz. 17.30 uczestnicy kongresowego spotkania przeszli w procesji eucharystycznej z kościoła pw. Świętej Trójcy do kościoła pw. św. Jacka. Tam uczestniczyli w Mszy św., której przewodniczył bp Stefan Cichy. Homilię wygłosił ks. Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej. Zachęcał tych, którzy służą przy ołtarzu, by wzorując się na św. Jacku, odmawiali Różaniec i gorliwie wypełniali powierzone im obowiązki, aby nie bali się mówić o Chrystusie w swoim otoczeniu. – Św. Jacek wytrwale głosił Ewangelię. Nie bał się przeszkód, przeciwników, bo postawił na Eucharystię i Maryję. Przez to odnowił i umocnił wiele narodów. Takimi musimy się stawać – mówił ks. Wolański. Powołując się na słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane do ministrantów w Rzymie 30 sierpnia 1990 r., mówił: – Już od dzisiaj nie bójcie się mówić innym o Chrystusie w waszym otoczeniu. Na wzór Apostołów wychodźcie naprzeciw innym ludziom z sercem przepełnionym wiarą. Mówcie o Nim waszym przyjaciołom, szczególnie tym, którzy nie znają Go tak dobrze jak wy. Niech wasze słowa będą zawsze naznaczone miłością i wiarą wobec Pana. Niech wasze dążenia czerpią inspirację ze Słowa Bożego: „do świętej przystępuję służby ołtarza”. Bycie członkiem służby liturgicznej zobowiązuje, więcej Bóg daje i więcej wymaga. Dlatego słuchajmy codziennie wołającego Jezusa, idźmy za Nim i bądźmy Jego Apostołami. Usłyszeć – pójść – działać – powiedział na zakończenie ks. Bogusław.

Spotkanie uczestników w tej stacji kongresowej służby liturgicznej zakończyła wspólna agapa.

2014-07-02 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W służbie Słowa Bożego i Eucharystii

Jak co roku w bazylice archikatedralnej w Przemyślu odbyła się Archidiecezjalna Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza. Ministranci, lektorzy i ceremoniarze, a także schole i Dziewczęca Służba Maryjna 17 czerwca spotkali się, aby dzielić się radością posługi liturgicznej spełnianej na co dzień w swoich parafiach.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję