Reklama

Niedziela Podlaska

Ekumeniczny festyn

Niedziela podlaska 29/2014

[ TEMATY ]

festyn

AL. WOJCIECH ŁUSZCZYŃSKI

W doroczną uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w 12. rocznicę erygowania parafii pw. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim, Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Tadeusz Pikus, współkoncelebrowali ks. Ludwik Olszewki, ks. Zdzisław Jancewicz, parafianin, i proboszcz ks. Zbigniew Karolak. Oprawę liturgiczną, czytania i śpiewy wykonał zespół parafialny, który wystąpił w strojach ludowych.
Po uroczystym wejściu do kaplicy Biskupa Drohiczyńskiego powitały dzieci, młodzież i proboszcz ks. Zbigniew Karolak. Choć drżały serca najmłodszych, słowa powitania wzruszyły Pasterza, który szybko nawiązał dialog z dziećmi.

Rodzina domowym Kościołem

Reklama

W powitaniu Ksiądz Proboszcz nawiązał do rodziny, jej posłannictwa i troski Kościoła o jej rozwój duchowy, a w homilii do odczytach słów Ewangelii: „A wy, za kogo Mnie uważacie?”. Ponadto w nawiązaniu do słów Księdza Proboszcza Ordynariusz podkreślił, że Kościół jest rodziną, wspólnotą. Bo to Chrystus buduje Kościół, a rodzina staje się domowym Kościołem. Pasterz przestrzegał przed związkami niesakramentalnymi, albowiem małżonkom potrzebne są moc Boga, łaska, która napełnia dom miłością. „Źródłem miłości jest Bóg, pielęgnujcie miłość małżeńską” – nawoływał. Po Eucharystii rozpoczął się piknik na placu kościelnym.

Piknik rodzinny – dla każdego coś miłego

Zebranych gości i parafian, którzy przybyli całymi rodzinami, przywitała na ludowo nowa formacja parafialna, która w jednej ze swej pieśni szczegółowo przedstawiła porządek festynu. Ks. Karolak wyraził radość z obecności bp. Tadeusza, ks. Andrzeja, pasterza parafii prawosławnej, Walentego Koryckiego, marszałka województwa podlaskiego, Jarosława Borowskiego, p.o. burmistrza miasta, Jana Miniuka, prezesa „Maxbudu”, Bożeny Gronowicz, dyrektora bielskiego szpitala, Tadeusza Romańczuka, prezesa „Bielmleku”, księży, sióstr zakonnych, parafian, gości, a nade wszystko rodziców z dziećmi.
Nawiązując do wielkiego zaangażowania ekumenicznego bp. Tadeusza, ks. Mińko wyraził zadowolenie, że bp Pikus jako znawca prawosławia przybył do diecezji, którą zamieszkuje wielu prawosławnych.
W bogatym programie uwzględniono potrzeby dzieci, młodzieży, jak i seniorów. Były wycinanki (najpiękniejszą wykonała Maria Malinowska, która przyszła na święto rodziny z mężem i rodziną córek), biegi, testy sprawnościowe, wspólna sztafeta wraz z rodzicami. Równolegle na scenie trwały tańce i śpiewy, a miłośnicy pojazdów korzystali z przejażdżki na wielkim ciągniku. Wiele emocji u dzieci i dorosłych wzbudziło przeciąganie liny, do której to rywalizacji stanęły drużyny obu wyznań. Zwycięstwo zapewniła sobie drużyna gospodarzy. Inaczej było w meczu piłki nożnej, gdzie zwyciężyli goście, których to bramki dzielnie bronił ks. Andrzej Nielipiński. – To była wspaniała integracja, gratuluję pomysłu ks. Karolakowi, a wykonawcom profesjonalizmu – mówił Jan Miniuk, sponsor wielu przedsięwzięć na terenie miasta i regionu. – Ksiądz Biskup to wielki pasterz ekumenizmu – podkreślił.

2014-07-15 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzinny festyn

Jak co roku pod koniec wakacji w parafii Domaszowice organizowany jest rodzinny festyn, przygotowywany przez proboszcza wspólnoty ks. Dariusza Sieradzego oraz parafian. Z roku na rok impreza się rozwija i dawno straciła swój lokalny charakter. Na festyn przychodzą nie tylko mieszkańcy domaszowskiej wspólnoty, ale również kielczanie z różnych części miasta.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. Bartoszewski wyjaśnił, że na „positio super virtutbus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, których udowodnienie było zadaniem procesu, składały się materiały z przesłuchań różnych osób reprezentujących wiele środowisk, np. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi, oraz teologiczna ocena pism prymasa. – „Te dane stanowią fundament niezbędny do beatyfikacji. Podkreślę, iż po przestudiowaniu dokumentacji ośmioosobowa komisja teologów jednogłośnie orzekła, że kard. Wyszyński praktykował cnoty heroiczne. Nie mieli żadnych wątpliwości ani zastrzeżeń, więc to o czymś świadczy” – zaznaczył o. Bartoszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję