Reklama

Aspekty

Dla nich nie ma wakacji bez Boga

Ruch Światło-Życie naszej diecezji od wielu lat organizuje letnie rekolekcje, czyli oazy – dla dzieci, młodzieży i rodzin. W górach, nad morzem i nad jeziorami. W tym tygodniu mały objazd po rekolekcjach na naszym terenie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wpierwszym turnusie (28 czerwca – 13 lipca) odbyły się u nas m.in. Oaza Dzieci Bożych I stopnia w Rokitnie, Oaza Nowej Drogi II stopnia w Łagowie (dla gimnazjalistów) i oaza ministrancka (trochę krótsza, bo od 3 do 14 lipca) w Paradyżu. W sumie wzięło w nich udział ok. 130 uczestników i ponad 30 opiekunów. Wszyscy spotkali się 11 lipca podczas Dnia Wspólnoty.

Ewangeliczne rewizje i celebracje

Na oazie jest tak, że program każdego dnia uwzględnia wspólne modlitwy i Eucharystię. Jest też trochę nauki, bo uczestnicy poznają Kościół, liturgię, Pismo święte. Każdy stopień rekolekcji do czegoś przygotowuje, więc poszczególne punkty muszą się od siebie różnić.
– Nasi uczestnicy są podzieleni na 7 grup. Codziennie mają szkołę ministranta. Mają tam głównie zajęcia praktyczne, np. kadzenie, przynoszenie kielicha do Mszy św., rozkładanie korporału. Ale są też zajęcia teoretyczne: struktura Mszy św., struktura roku liturgicznego – mówi Paulina Zapasek, moderatorka oazy ministranckiej. – Codziennie mamy Godzinę Znaku – to jest taka celebracja, na której uczestnicy słuchają Słowa Bożego i skupiają się na głównym symbolu omawianym podczas tych rekolekcji, czyli na ziarnie. Na pierwszej celebracji pokazane zostało, jak się sieje ziarno, co jest mu potrzebne do wzrostu (woda, słońce itd.). I każda grupa ma teraz ziarna zasiane w doniczce i musi o nie dbać. Dzieci też już wiedzą, co w naszym życiu symbolizują woda i słońce, co powoduje nasz wzrost duchowy.
A jak to wygląda na OND w Łagowie? – Realizujemy wszystkie główne punkty zaplanowane przez naszego założyciela ks. Franciszka Blachnickiego, czyli modlitwy poranne, spotkania w grupach (tzw. ewangeliczna rewizja życia, czyli przyglądanie się sobie pod kątem Ewangelii), szkoła liturgii, szkoła modlitwy, Namiot Spotkania – wyjaśnia animatorka Aleksandra Wiertelak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowo łączą się z Brazylią

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać trochę dziwne, bo gdzie tu wakacje? Ale spokojnie, plan dnia daje sporo czasu na rekreację i zabawę. I są wyjazdy, np. dzieciaki z ODB wybrały się do Parku Dinozaurów w Nowinach Wielkich. Dla chłopaków z oazy ministranckiej największą atrakcją wydaje się być piłka nożna. – To jest ich ulubiony punkt w ciągu dnia i nie można go odpuścić. Zwłaszcza że trwa mundial i chłopaki się duchowo jednoczą z Brazylią. Już nawet pytają, czy na agapie obejrzymy mecz finałowy – opowiada Paulina Zapasek. – Z wyjazdów mamy jednostkę wojskową w Międzyrzeczu, a tam zajęcia z żołnierzami na sali gimnastycznej ze ścianką wspinaczkową, oglądanie pojazdu opancerzonego Rosomak i wozu strażackiego. W planach mamy sanktuarium Pięciu Braci Męczenników w Międzyrzeczu i zwiedzanie miejscowości Święty Wojciech, a także bunkry i konkurs strzelecki.
OND wykorzystuje bliskość jeziora (5 minut od ośrodka) i fantastyczne łagowskie lasy.

Reklama

Nie tylko animator świadczy

Wakacje z Panem Bogiem dla wielu osób wciąż wydają się czymś niepojętym – tyle tej modlitwy i w ogóle. Nie ma się zatem co dziwić, że niektórym uczestnikom wejście w program nie przychodzi łatwo. Ks. Damian Drop, moderator ODB zauważa: – Wiele zależy od środowiska, w jakim dzieci były wychowywane. Niektóre bardzo płynnie w to wszystko wchodzą, a niektóre z każdym dniem coraz bardziej się przyzwyczajają. Jeden chłopak powiedział, że mu się wszystko podoba. I na pytanie, czy wakacje z codzienną Mszą św. i tyloma modlitwami nie są nudne, odpowiedział, że na początku trochę trudno było się przyzwyczaić, ale teraz chce codziennie chodzić do kościoła.
Ola Wiertelak dodaje: – Zauważyliśmy, że jeśli jest w grupie osoba, która już wcześniej była na jakichś rekolekcjach i ma już jakieś doświadczenie Pana Boga, też może na spotkaniach dzielić się tym z pozostałymi. Grupa ma więc nie tylko świadectwo animatora. Wtedy jest łatwiej.

Reklama

Chcą dać im Boga

Ponieważ oaza to nie jakaś tam kolonia, ale konkretna formacja, uczestnicy powinni wyjechać stąd choć trochę przemienieni.
– Staram się od początku podkreślać (może nawet za często), co to znaczy być dzieckiem Bożym. Bo dziecko Boże zachowuje się inaczej i wyróżnia się na tle rówieśników. Jeśli wybierze grzech, to później się nawraca. Zastanawia się nad sobą. Żeby nie było takiego myślenia, że Oaza Dzieci Bożych znaczy tylko tyle, że przyjeżdżają tu dzieciaki. Chodzi o coś więcej. W Ruchu Światło-Życie mamy pojęcie Nowa Kultura. Na ODB oznacza ona właśnie bycie dzieckiem Boga – tłumaczy ks. Damian Drop.
Moderator OND ks. Piotr Juckiewicz podkreśla: – Dla wielu z tych osób to są pierwsze rekolekcje przeżyciowe. Dlatego pamiętamy o tym, żeby naszym pierwszym celem było dać im Pana Boga. Dać im spotkanie z żywą Osobą, która prowadzi to wszystko, która jest sensem naszej wiary, a niestety wielokrotnie jest traktowana tylko jako jakiś dodatek do naszego życia.
Ministranci uczą się, jaka powinna być ich posługa. – Najważniejsza powinna być dla nich świadomość tego, że posługa przy ołtarzu to nie jest tylko funkcja, ale też konkretne przeżywanie swojej wiary. Oaza ministrancka to nic innego jak odkrycie Boga, zbliżenie się do Boga i zrozumienie, że służy się konkretnej Osobie, samemu Bogu. To też dawanie świadectwa i kształtowanie charakteru – mówi moderator ks. Łukasz Grzendzicki. – Dla mnie to jest tak jak w wojsku – po to są te zgromadzenia, formacja, ćwiczenia, żeby być żołnierzem Pana. Wiernym, oddanym, uczciwym i przede wszystkim ze zdrowym kręgosłupem moralnym. Niech stają się ludźmi wartości, którzy swoją wartość czerpią z bycia dzieckiem Boga i niosą te wartości innym. Wierzę, że dzieciaki, które przeżyją rekolekcje w duchu ks. Franciszka Blachnickiego, wyjadą jako ludzie o krok bliżsi Boga i bardziej dojrzali.

Opłacało się przyjechać

A co na te wszystkie propozycje powiedzą sami uczestnicy? Rozalia Pukacka, uczestniczka ODB, jest bardzo zadowolona z przyjazdu. – Najbardziej podobają mi się zajęcia plastyczne i muzyczne. Na muzycznych śpiewamy, klaszczemy i tańczymy, a na plastycznych ostatnio robiliśmy origami – tulipany i żurawie. Można było je dać na wystawę. Tu jest naprawdę bardzo fajnie. Aż tak bardzo nie tęskni się za domem, bo mamy takie miłe panie animatorki. Opłacało się tu przyjechać – zapewnia.
Łukasz Szaliński z oazy ministranckiej patrzy na wszystko bardziej doświadczonym okiem, bo jest tu już drugi raz. – Poprzednio bardzo mi się podobało i m.in. dlatego przyjechałem i w tym roku. Najbardziej lubię zajęcia sportowe i lekcje liturgii. Uczymy się lepiej posługiwać na Mszy św. Dzisiaj idę w asyście i będę ministrantem ołtarza, czyli będę rozkładał kielich, podawał ampułki, dzwonił dzwonkami.
Natomiast Ania Gorzelana z OND ma porównanie z różnymi rekolekcjami. – Byłam już na Kamuzo i innych rekolekcjach, ale na oazie letniej jestem pierwszy raz. Teraz jestem na Oazie Nowej Drogi, a potem pojadę na Oazę Nowego Życia, bo uważam, że żeby rozpocząć nowe życie, trzeba najpierw pójść nową drogą. Jest bardzo miła atmosfera, a ludzie przyjaźni. Mamy wspólną wiarę i to nas bardzo jednoczy. Wiadomo, że w szkole nie wszyscy są wierzący i trudniej jest z nimi rozmawiać. I dlatego tutaj pod tym względem jest bardzo fajnie.

2014-07-15 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawda, wolność, solidarność – wakacyjne spotkania z księdzem Jerzym Popiełuszką

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Solidarność

wakacje

Graziako/Niedziela

Ks. Jerzy Popiełuszko”, Teresa Chromy (1984 r.)

Ks. Jerzy Popiełuszko”, Teresa Chromy (1984 r.)

Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki i Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej zapraszają młodzież szkół średnich oraz nauczycieli historii i religii do udziału w drugiej ogólnopolskiej szkole letniej poświęconej osobie legendarnego duszpasterza Solidarności.

Zespoły składające się z ucznia i nauczyciela w dniach od 3 do 7 sierpnia wezmą udział w licznych wykładach, warsztatach, spotkaniach ze świadkami i pokazach filmowych. Będą także współzawodniczyć w grze miejskiej podążając po Warszawie szlakiem księdza Jerzego i solidarności.

CZYTAJ DALEJ

Kryzys powołań czy kryzys powołanych?

Tę wspólną troskę o powołania powinno się zacząć nie tylko od tygodniowego szturmowania nieba, ale od systematycznej modlitwy.

Często wspominam pewną rozmowę o powołaniu. W czasach gdy byłem rektorem seminarium, poprosił o nią młody student. Opowiedział mi trochę o sobie, o dobrze zdanej maturze i przypadkowo wybranym kierunku studiów. Zwierzył się jednak z największego pragnienia swojego serca: że głęboko wierzy w Boga, lubi się modlić, że jego największe pasje dotyczą wiary, a do tego wszystkiego nie umie uciec od przekonania, iż powinien zostać księdzem. „Dlaczego więc nie przyjdziesz do seminarium, żeby choć spróbować wejść na drogę powołania?” – zapytałem go trochę zdziwiony. „Bo się boję. Gdyby ksiądz rektor wiedział, jak się mówi u mnie w domu o księżach, jak wielu moich rówieśników śmieje się z kapłaństwa i opowiada mnóstwo złych rzeczy o Kościele, seminariach, zakonach!” – odpowiedział szczerze. Od tamtej rozmowy zastanawiam się czasem, co dzieje się dziś w duszy młodych ludzi odkrywających w sobie powołanie do kapłaństwa czy życia konsekrowanego; z czym muszą się zmierzyć młodzi chłopcy i młode dziewczyny, których Pan Bóg powołuje, zwłaszcza tam, gdzie ziemia dla rozwoju ich powołania jest szczególnie nieprzyjazna. Kiedy w Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczniemy intensywny czas modlitwy o powołania, warto zacząć nie tylko od analiz dotyczących spadku powołań w Polsce, od mniej lub bardziej prawdziwych diagnoz tłumaczących bolesne zjawisko malejącej liczby kapłanów i osób życia konsekrowanego, ale od pytania o moją własną odpowiedzialność za tworzenie przyjaznego środowiska dla wzrostu powołań. Zapomnieliśmy chyba, że ta troska jest wpisana w naturę Kościoła i nie pojawia się tylko wtedy, gdy tych powołań zaczyna brakować. Kościół ma naturę powołaniową, bo jest wspólnotą ludzi powołanych przez Boga, a jednocześnie jego najważniejszym zadaniem jest, w imieniu Chrystusa, powoływać ludzi do pójścia za Bogiem. Ewangelizacja i troska o powołania są dla siebie czymś nieodłącznym, a odpowiedzialność za powołania dotyczy każdego człowieka wierzącego. Myśląc więc o powołaniach, zacznijmy od siebie, od osobistej odpowiedzi na to, jak ja sam buduję klimat dla rozwoju swojego i cudzego powołania. Indywidualna i wspólna troska o powołania nie może wynikać z negatywnych nastawień. Mamy się troszczyć o powołania nie tylko dlatego, że bez nich nie uda nam się dobrze zorganizować Kościoła, ale przede wszystkim z tego powodu, iż każdy człowiek jest powołany przez Boga i potrzebuje naszej pomocy, aby to powołanie rozeznać, mieć odwagę na nie odpowiedzieć i wiernie je zrealizować w życiu.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: nie idziemy w przeszłość, idziemy ku przyszłości

2024-04-20 14:59

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Słowami św. Jana Pawła II abp Wojciech Polak mówił w sobotę w Gnieźnie o Kościele jako wspólnocie pamięci, która powraca do korzeni, ale nie ucieka w przeszłość. Kościele, który jest jednego serca i ducha, prosty, jasny, kiedy trzeba odważny we wzajemnym upominaniu się, ale też gotowy, by się w drodze wspierać i sobie konkretnie pomagać.

Metropolita gnieźnieński modlił się wspólnie z pielgrzymami z diecezji bydgoskiej, przybyłymi 20 kwietnia do grobu i relikwii św. Wojciecha, by podziękować za 20-lecie diecezji bydgoskiej. Dziękczynnej Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczył ordynariusz bydgoski bp Krzysztof Włodarczyk, który rozpoczynając liturgię podkreślił, że w tym miejscu, przy św. Wojciechu, wielkim ewangelizatorze „chcemy prosić o potrzebne łaski ku odrodzeniu duchowemu, byśmy ciągle byli na drodze wiary i w Chrystusie pokładali całą nadzieję”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję