Reklama

Edytorial

Nie tylko stolica idzie do stolicy

Niedziela Ogólnopolska 33/2014, str. 2

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

Pewnie już nie jesteśmy w stanie zliczyć świętych dróg, które prowadzą ze wszystkich stron Polski i z wielu zakątków świata ku Jasnej Górze. Pielgrzymie szlaki zagęszczają się co roku szczególnie w sierpniu. Polacy są narodem pielgrzymującym. Nasz fenomen pielgrzymkowy zadziwia pod wieloma względami i ma wielorakie odniesienia. Abp Wacław Depo, przemawiając w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w godzinie Apelu Jasnogórskiego 6 sierpnia br., w dniu wyjścia Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, zauważył, że „stolica idzie do stolicy, aby zaświadczyć, skąd jest siła do odbudowania miasta skazanego kiedyś na unicestwienie, na śmierć”. O bohaterach tamtych wydarzeń z 1944 r., w związku z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, pamiętają w swoich intencjach pielgrzymi idący ze stolicy państwowej – z Warszawy do stolicy duchowej – Częstochowy. Modlą się też o rychłą beatyfikację sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Czas pielgrzymowania to szczególna szansa uświęcenia. To jednocześnie przypomnienie, że życie człowieka tu, na ziemi, jest pielgrzymowaniem ku wieczności. W pielgrzymce, tak jak w świątyni, prowadzony jest dialog codzienności z wiecznością, a modlitwa to dla pielgrzyma pasterska laska, na której może się wspierać.

Tegoroczny pielgrzymi szlak przemierzył już Orzech – słynny duszpasterz akademicki z Wrocławia, ks. Stanisław Orzechowski, który właśnie obchodzi 50-lecie kapłaństwa. Pielgrzymka stała się najlepszą okazją do świętowania tego jubileuszu. Uroczystości odbyły się na Przeprośnej Górce, już blisko Częstochowy, podczas 34. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Z tej okazji „Niedziela” zrobiła niespodziankę i sportretowała ks. Orzechowskiego z ukrycia. Przy prezentacji jego sylwetki wyszło na jaw wiele cennych powiedzeń słynnego Orzecha, np. „Bóg dał mi nogi po to, aby je schodzić”.

Reklama

Ojcowie paulini mają dla przybywających pielgrzymów dwie niespodzianki, o czym donosi „Niedziela”. W klasztorze przebywa jeszcze dotychczasowy przeor – o. Łukasz Buzun, którego konsekracja biskupia odbędzie się 16 sierpnia br. w Bazylice Jasnogórskiej. Papież Franciszek posyła go od Maryi do Józefa, został on bowiem mianowany biskupem pomocniczym w Kaliszu, gdzie znajduje się słynne sanktuarium św. Józefa, do którego pielgrzymują głównie rodziny.

Druga niespodzianka to nowy przeor Jasnej Góry – o. Marian Waligóra, miłośnik gór, który z pasją je zdobywa i fotografuje. To on w tym roku wita pielgrzymów w imieniu Jasnej Góry. W pierwszych słowach do Czytelników „Niedzieli” Ojciec Przeor powiedział: „Wiemy, że Jasna Góra jest światłem na polskiej ziemi, że jest dla nas, wierzących, najważniejszą z gór, szczytem, gdzie przez Maryję doświadczamy bliskości Boga”.

A może dzisiaj, gdy wydaje się, że jest bardzo źle i wszystko się wali, warto zastanowić się nad tym, co młody człowiek z dawnego ZSRR napisał na kartce, którą w jego imieniu pielgrzymi przynieśli na Jasną Górę. Czytamy tam: „Mając taki skarb, jesteście narodem nie do pokonania”.

To właśnie dlatego Jasna Góra z polskim fenomenem pielgrzymowania stanowi numer jeden najnowszej „Niedzieli”.

2014-08-12 13:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bezdomni w pielgrzymce do Matki

Niedziela lubelska 17/2018, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

bezdomni

Agnieszka Jaworska

Pan Stanisław po raz pierwszy w życiu uczestniczył w pielgrzymce; stwierdził, że spodobało mu się. Pan Andrzej wahał się długo, pochodzi spod Wąwolnicy, od sześciu lat mieszka w schroniskach albo na klatkach schodowych i w stronach rodzinnych nie był od dawna...

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka seniorów i wolontariuszy

2021-09-21 16:11

[ TEMATY ]

seniorzy

Parafialne Zespoły Caritas

Fb/CaritasDiecezjiZielonogorskoGorzowskiej

Członkowie Klubu Seniora „Babie lato” i wolontariusze Parafialnego Zespołu Caritas z parafii Chrystusa Króla w Tuplicach wybrali się na pielgrzymkę na Podlasie – informuje Caritas diecezjalna.

Wyjazd odbył się w dniach 13-17 września. Na pielgrzymim szlaku znalazły się takie miejsca jak: Białystok , Tykocin, Supraśl, Narew, Soce, Bohoniki , Puszcza Białowieska czy Sokółka. Opiekę duchową nad uczestnikami wyjazdu sprawował ks. Leszek Białuga. Szczegółową relację z poszczególnych dni znaleźć można na parafialnym Facebooku. Zapraszamy do galerii zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję