Reklama

Z Polski

Chór KUL w Korei Południowej

Nasz ambasador muzyki chórowej

Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II pod dyrekcją prof. Grzegorza Pecki, jako jedyny zespół z Polski, został zaproszony do udziału w X Światowym Sympozjum Muzyki Chóralnej, które odbyło się w dniach 6-13 sierpnia 2014 r. w Seulu. To prestiżowe artystyczne i kulturalne wydarzenie organizowane przez Międzynarodową Federację Muzyki Chóralnej (IFCM) odbywa się co trzy lata, każdorazowo w innym kraju. W tegorocznej edycji sympozjum wzięło udział 26 chórów z 18 krajów, reprezentujących wszystkie kontynenty.

W ramach sympozjum Chór KUL dał cztery koncerty w Koreańskim Teatrze Narodowym w Seulu oraz w Daejeon. W programie znalazły się dzieła sakralne głównie polskich kompozytorów oraz artystyczne opracowania tradycyjnych kompozycji ludowych. Bogaty repertuar zespołu obejmuje utwory muzyki dawnej oraz współczesne kompozycje zarówno a cappella, jak i z akompaniamentem instrumentalnym. Koncerty Chóru KUL w ramach X Światowego Sympozjum Muzyki Chóralnej były znakomitą okazją do zapoznania międzynarodowej publiczności z polską muzyką chóralną, do rozpowszechnienia kultury polskiej, ukazania jej wieloaspektowości i różnorodności. Promowały KUL, Lublin i Polskę.

Reklama

Chór KUL został wybrany przez Międzynarodową Federację Muzyki Chóralnej do reprezentowania jej na jednym z najważniejszych wydarzeń w latach 2013 i 2014. Otrzymał tytuł Ambasadora Międzynarodowej Federacji Muzyki Chóralnej na lata 2013, 2014 i 2015.

Skandaliczna sytuacja w Łodzi

Aktor zwolniony za protest przeciw bluźnierstwu

Marek Cichucki, aktor, który określił sztukę „Golgota Picnic” jako „bełkot”, został 5 sierpnia zwolniony z pracy. Od dyrektora Teatru Nowego w Łodzi usłyszał skandaliczne uzasadnienie, że w teatrze „nie jest potrzebny drugi Chazan”.

Marek Cichucki zgłosił się 5 sierpnia rano do Teatru Nowego na próbę premierowej sztuki. Jednak inspicjentka przekazała mu informację, że wcześniej chce z nim rozmawiać dyrektor, Zdzisław Jaskuła. W trakcie rozmowy aktor otrzymał wypowiedzenie z pracy bez obowiązku jej świadczenia aż do końca listopada 2014 r. Jego przyczyną jest „utrata zaufania”, będąca bezpośrednim skutkiem postawy Cichuckiego wobec prezentacji w Łodzi tekstu sztuki „Golgota Picnic” – usłyszał aktor od Jaskuły.

Reklama

Gdy pod koniec czerwca łódzki Teatr Pinokio organizował publiczne czytanie treści sztuki „Golgota Picnic”, Cichucki – mimo swojego urlopu – poszedł na próbę. Po przeczytaniu tekstu uznał, że jest to „bełkot” i podczas następującej potem lektury odmówił udziału w przedstawieniu. Zamiast tego dołączył do ludzi, którzy w ramach protestu przed teatrem czytali bajki (Teatr Pinokio znany był do tej pory głównie z przedstawień dla dzieci).

W Lipsku nad Biebrzą

Zmarła synowa ocalona przez bł. teściową

W wieku 97 lat zmarła Anna Biernacka – ocalona w czasie II wojny światowej przez swoją teściową Mariannę Biernacką, która poszła na śmierć zamiast synowej, spodziewającej się dziecka. Papież Jan Paweł II zaliczył heroiczną teściową do grona męczenników II wojny światowej, których beatyfikował w 1999 r.

Przed kilkoma laty w wywiadzie dla diecezjalnego pisma „Martyria” Anna Biernacka wspominała, że od swojej błogosławionej teściowej nauczyła się modlić pieśniami: „Z samego rana wspólnie śpiewałyśmy «Godzinki» ku czci Matki Bożej”.

7 sierpnia br. w Lipsku nad Biebrzą odbył się pogrzeb Anny Biernackiej, któremu przewodniczył biskup pomocniczy diecezji ełckiej Romuald Kamiński. Zmarła została pochowana na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Od kilku lat w tej miejscowości odbywają się spotkania teściowych, których patronką jest teściowa ocalonej przed 71 laty Anny Biernackiej. Kult bł. Marianny rozwija się, a o jej wstawiennictwo u Boga proszą małżeństwa, które nie mogą mieć dzieci, kobiety w stanie błogosławionym oraz wdowy.

Cudzysłów

Miłość może zwyciężać każdy wiek, choćby najbardziej niesprzyjający świętości; może pokonać warunki każdego stanu i każdej sytuacji życiowej.

*

Wiara jest koroną godności człowieka. Niesłychanie trudno odzyskać straconą koronę i umieścić ją ponownie na głowie. Jak więc trzeba jej strzec!

*

Bóg nie chce inaczej udzielać się światu, jak tylko z ramion Maryi.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Sąd Najwyższy orzekł, że wybory do Parlamentu Europejskiego są ważne. W głosowaniu, które odbyło się 25 maja, Polacy wybrali 51 europosłów.

Rosyjski samolot obserwacyjny po raz kolejny latał przez kilka dni nad Polską. Wszystko odbyło się zgodnie z międzynarodowymi umowami.

Sąd Rejonowy uznał, że śledztwo w sprawie organizacji tragicznego lotu tupolewa z polską delegacją na pokładzie z 10 kwietnia 2010 r. zostanie wznowione. Sędziowie przychylili się w ten sposób do zażalenia 21 poszkodowanych osób.

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu wyborczego. Wynika z niej, że wszyscy będziemy mogli głosować korespondencyjnie, we wszystkich wyborach, oprócz samorządowych.

Polska nadal jest na szarym końcu w europejskiej statystyce długości życia. W porównaniu z europejską czołówką mężczyźni w Polsce żyją o osiem lat krócej, a kobiety o cztery lata.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez premiera, szefa MSW i prezesa NBP. Sprawa ma związek z rozmową szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką w restauracji Sowa&Przyjaciele.

Propozycja umożliwienia składania ślubowania z odwołaniem do Boga przez adwokatów, radców prawnych, notariuszy i komorników znalazła się w założeniach Ministerstwa Sprawiedliwości do projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o adwokaturze i niektórych innych ustaw. Założeniami zajmie się teraz Stały Komitet Rady Ministrów.

Nawałnice w Małopolsce, według wstępnych szacunków, spowodowały 447 podtopień budynków mieszkalnych, najwięcej w powiecie limanowskim – 290 i myślenickim – 123, oraz 245 budynków gospodarczych.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-08-12 13:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję