Reklama

Z Polski

Pielgrzymka kobiet

Piękniejsza część Kościoła w Piekarach Śląskich

W niedzielę 17 sierpnia br. na piekarskim wzgórzu zgromadziło się blisko 80 tys. kobiet i dziewcząt, które przybyły do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej na swą coroczną pielgrzymkę. Gościem specjalnym tegorocznej pielgrzymki był jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski, który przekazał od papieża Franciszka błogosławieństwo i „uściski” dla wszystkich zgromadzonych kobiet.

– Uświadamiamy sobie, że to przede wszystkim kobiety wypełniają parafialne kościoły w niedzielę i w tygodniu – mówił w Piekarach Śląskich abp Wiktor Skworc. W słowie powitalnym podkreślił on, że kobiety są obecne w Kościele przede wszystkim jako matki, aktywne w przygotowaniu dziecka do I Komunii św., w przygotowaniu do przyjęcia przez dorastającego syna lub córkę sakramentu bierzmowania, pozostające na pierwszej linii budowania relacji z Bogiem i Kościołem, po macierzyńsku zatroskane o los dzieci i rodziny.

W homilii abp Krajewski przybliżył pątniczkom drogę do zbawienia przez osiągnięcie pokoju w sercach. – Jak ten pokój się zdobywa, jak można go otrzymać? Co muszę zrobić, w jaki sposób żyć, by pokój Chrystusowy rządził moim sercem? Po co tu przyszliśmy...? – pytał jałmużnik papieski, by po chwili przytoczyć podpowiedź św. Pawła, który wskazuje cechy prawdziwego chrześcijanina i dobitnie stwierdza: „A sercami waszymi niech rządzi pokój Chrystusowy!”. – Oto sekret podobania się Bogu i kochania Boga! Oto sposób, jak nasze serca możemy napełnić pokojem Chrystusowym: pełnić wolę Boga, a nie swoją – mówił abp Krajewski.

Reklama

Łomża

Sakra biskupia dla nuncjusza w Burundi

Dnia 9 sierpnia w katedrze w Łomży sakry biskupiej nowemu nuncjuszowi w Burundi Wojciechowi Załuskiemu udzielił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, który przebywał w tym czasie w Polsce. W uroczystości w Łomży uczestniczył również inny współpracownik Ojca Świętego – kard. Gerhard Ludwig Müller. W homilii kard. Parolin zaznaczył, że nuncjusz musi być człowiekiem nadziei, zwłaszcza w chwilach tragicznych i dramatycznych, i wiedzieć, że to Opatrzność kieruje dziejami. W kontekście Burundi papieski wysłannik musi być promotorem pokoju, który trzeba budować w sposób mądry i cierpliwy – powiedział watykański hierarcha.

Cudzysłów

Bóg nie stawia granic wielkości człowieka. Sam jest bezkresny, więc i ubóstwienie człowieka prowadzi „bez kresu”.

Mężczyzna ucharakteryzowany na kobietę i kobieta przebrana za mężczyznę jest fałszem, a potrzebna jest prawda – rzeczywistość taka, jaką Sam Bóg ukształtował.

Reklama

Należy w sobie dostrzegać pozytywne wartości, bo nawet w najgorszym z nas jest jeszcze ślad Bożej dobroci.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

W OFE zostało co najmniej 2,2 mln Polaków – według danych ZUS. Liczba ta nie jest jeszcze ostateczna.

NIK skrytykował rządowy program walki z nowotworami. Izba wykazała, że mimo wydania 2 mld zł kolejki do radioterapii wciąż są długie, a same wskaźniki wykrywania i leczenia nowotworów – niskie.

Co drugi Polak czuje się zagrożony w związku z sytuacją na wschodzie Ukrainy. Zagrożenia nie odczuwa 48 proc. badanych. Ankietę przeprowadzono na zlecenie „Rzeczpospolitej”.

Z deflacją w gospodarce, czyli spadkiem cen wielu towarów, mamy do czynienia po raz pierwszy po 1989 r. Taniej niż przed rokiem płaciliśmy w ostatnim czasie m.in. za paliwo i żywność. Zdaniem ekonomistów, z takim zjawiskiem możemy mieć do czynienia nawet do końca tego roku.

Zastępca wiceszefa BOR został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu w Ząbkach pod Warszawą. Zdaniem policji, to nie było zabójstwo. Według ustaleń części mediów, Marek K. brał udział w przygotowaniu wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu.

Szef MSZ Radosław Sikorski miał prawo zapłacić z pieniędzy publicznych 1350 zł za słynną kolację z byłym wicepremierem Jackiem Rostowskim. Tak uznała prokuratura i odmówiła wszczęcia postępowania. Sikorski podkreślał w wypowiedziach medialnych, że to spotkanie było prywatne.

Sąd w Szczecinie oczyścił z zarzutów, stawianych m.in. przez „Gazetę Wyborczą”, ks. Andrzeja D. Sędziowie uznali, że oskarżany kapłan nie molestował seksualnie dzieci.

Histeria, którą wywołały niektóre media po powrocie grupki licealistów z Liberii, gdzie młodzi pomagali w salezjańskiej misji, nie miała żadnych podstaw. Służby sanitarne uspokoiły, że nikt nie został zarażony groźnym wirusem ebola i nie ma podstaw do objęcia młodzieży kwarantanną.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-08-19 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Czy my walczymy o każdą Eucharystię? - (2. dzień 40. PPW)

2020-08-04 09:59

Drugi dzień pielgrzymowania na Jasną Górę, rozpoczął się od Mszy św. w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Przewodniczył jej ks. bp Jacek Kiciński, który także wędruje do tronu Matki Bożej.

Na początku homilii, bp Jacek zaakcentował moment rozpoczęcia Mszy św, na tegorocznej pielgrzymce. - W tym roku każdy rozpoczynamy Eucharystią, wielką tajemnicą wiary - zaznaczył. Nawiązując do tego sakramentu, kaznodzieja wspomniał osobę św. Jana Marii Vianneya, proboszcza z Ars, który umiłował Mszę św.

W homilii położony został akcent na obecność Jezusa Chrystusa. - Jeżeli mamy w sercu Chrystusa Eucharystycznego, to nic nam nie grozi - powiedział bp Jacek.

W dalszej części, nawiązując do proroka Jeremiasza, dodał - Słowo Boże czasem jest bolesne, ale zawsze jest słowem prawdy.

-My musimy sobie postawić pytanie, czy my do końca walczymy o każdą Eucharystię, czy my walczymy o sakrament pokuty i pojednania ? - pytał bp Kiciński, naprowadzając pielgrzymów, aby uzmysłowić im pragnienie sakramentów.

Poruszony został także temat poświęcenia czasu dla Pana Boga i konsekwencji przeniesienia tego na życie rodzinne i relacje z drugim człowiekiem.

- Każde odejście od Boga, jest tak naprawdę odejściem od człowieka, odejściem od wspólnoty - mówił bp Jacek

Brak miłości i przebaczenia może mieć duże konsekwencje w naszych wyborach i relacjach. Doświadczenie Bożego Miłosierdzia jest drogą do przemiany serca. Otrzymać je możemy poprzez sakrament pokuty i pojednania.

- Niech św. Jan Vianneya uczy nas pokuty i pojednania. Niech św. Jadwiga uczy nas miłości, a Maryja Matka nasza niech prowadzi nas do niebieskich bram i otoczy nas płaszczem swojej macierzyńskiej miłości.

CZYTAJ DALEJ

MON: defilada odwołana ze względu na pandemię

2020-08-05 07:12

[ TEMATY ]

wojsko

Artur Stelmasiak

Planowana na 15 sierpnia defilada została odwołana ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem – poinformowało MON odpowiadając na pytania PAP. Defilada ma się odbyć w innym terminie.

"Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło decyzję o odwołaniu tegorocznej defilady wojskowej z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej" - odpowiedział resort we wtorek na pytania PAP o to, czy defilada odbędzie się mimo trwającej pandemii, a jeśli tak, to w jakich warunkach.

MON poinformowało, że decyzja zapadła na spotkaniu ministra obrony Mariusza Błaszczaka z prezydentem Andrzejem Dudą, przedstawicielami służb sanitarnych, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. "Służby sanitarne nie rekomendowały organizacji tego wydarzenia. Defilady każdego roku przyciągają około 200 tysięcy osób. Tak wielkie zgromadzenia mogą zwiększać ryzyko zakażeń koronawirusem" – podkreślił resort.

Pozostałe przygotowywane przez MON uroczystości związane z obchodami setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się zgodnie z planem. Defilada zostanie przeprowadzona w innym terminie, który pozwoli na zachowanie pełnego bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom" - zapowiedziało MON.(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję