Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Dziękczynienie za chleb

Tradycją uświęcony jest u nas zwyczaj organizowania dożynek. W większości gmin posiadających gospodarstwa prowadzące rolniczą działalność organizowane są dziękczynne Msze św. Za plony dziękujemy Bogu także jako diecezjalny Kościół

Tegoroczne diecezjalne dziękczynnie za zbiory (dożynki diecezjalno-powiatowo-gminne) w diecezji bielsko-żywieckiej odbędzie się w niedzielę 31 sierpnia w parafii pw. św. Bartłomieja w Czańcu. W ostatnią niedzielę sierpnia o godz. 11.00 dożynkowej Mszy św. na stadionie Ludowego Klubu Sportowego Czaniec przewodniczyć będzie bielsko-żywiecki ordynariusz, bp Roman Pindel. Tego samego dnia w parafii pw. św. Andrzeja w Osieku o godz. 14.00 w ramach dożynek województwa małopolskiego modlitwie dziękczynnej przewodniczyć będzie biskup pomocniczy naszej diecezji Piotr Greger.

Położona w powiecie bielskim gmina Porąbka, do której należy Czaniec, ma powierzchnię blisko 64,5 km2, podzieloną na cztery sołectwa, zamieszkałe przez ponad 15 tys. ludzi. Użytki rolne stanowią 38% tego obszaru. Powiat bielski tworzy w sumie 10 gmin; 7 z nich to gminy wiejskie. Z kolei powiat oświęcimski, w granicach którego znajduje się gmina Osiek, zajmuje obszar o powierzchni ponad 40 tys. hektarów. Użytki rolne zajmują 51,3% powierzchni powiatu (z czego grunty orne dobrych klas stanowią 81,2%). Na terenie powiatu oświęcimskiego jest 6,5 tys. gospodarstw rolnych, głównie indywidualnych. Największą powierzchnię gruntów rolnych posiada gmina Polanka Wielka, bo aż 68,7% powierzchni gminy; następnie Osiek i Przeciszów – ok. 60% powierzchni gmin. Rolnictwo w gminach wiejskich powiatu oświęcimskiego jest często jednym z głównych źródeł dochodu ludności. W ostatnim czasie obserwowany jest spadek powierzchni użytków rolnych w gminach tego powiatu.

2014-08-21 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Dziękczynienia za Plony

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dożynki

Anna Wyszyńska/Niedziela

W Częstochowie w dniach 30 sierpnia i 1 września trwa święto polskiej wsi, w którym uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy z rodzinami. Jego najważniejszym punktem są Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Do Matki, pełnej Ducha Świętego”. Dożynkom, jak co roku, towarzyszą: XXVIII Krajowa Wystawa Rolnicza oraz XX Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Obecni są parlamentarzyści, przedstawiciele rządu oraz instytucji związanych z rolnictwem.

Tegoroczne święto zainaugurowało otwarcie XXVIII Krajowej Wystawy Rolniczej, która od lat cieszy się popularnością. Prezentowane są na niej produkty gospodarstw rolnych i pszczelarskich, maszyny i narzędzia rolnicze, gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne, placówki naukowe działające na rzecz rolnictwa i wiele innych. Organizatorem wystawy jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Gości i uczestników przywitał dyrektor ŚODR Marek Dziubek, który podziękował Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie za objęcie patronatem tegorocznej wystawy rolniczej i XX Dni Europejskiej Kultury Ludowej. List Prezydenta RP z podziękowaniami dla organizatorów imprez towarzyszących tegorocznym Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim odczytała szafowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska. Andrzej Duda podkreślił w liście, że wystawa, która jest cenną inicjatywą ukazującą wielki potencjał polskiej wsi, ofertę firm i nowoczesne technologie, a także najnowsze osiągnięcia nauk rolniczych, przyczynia się do modernizacji obszarów wiejskich. Natomiast dni kultury dobrze służą upowszechnianiu tradycji i unikatowej sztuki ludowej.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję