Reklama

Niedziela Sandomierska

Do jej stóp

Podsumowanie

Na jasnogórskich błoniach pielgrzymów witał bp Krzysztof Nitkiewicz, który wraz z pątnikami z Sandomierza pokonywał szlak pielgrzymi oraz bp Edward Frankowski, który często nawiedzał poszczególne grupy zmierzające do Częstochowy. Każda z nich po powitaniu przez Pasterzy i przedstawieniu przez kierownika kolumny, podchodziła do Wałów Jasnogórskich i padała na twarz w geście podziękowaniu Maryi za pomoc w pokonaniu pątniczego szlaku. Następnie wszyscy w szyku udawali się do Kaplicy Cudownego Obrazu. Tam składali swój pątniczy trud oraz intencje, które nieśli przez drogę. Uwieńczeniem wysiłku była Msza św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, a koncelebrowali: bp Edward Frankowski oraz kapłani pielgrzymujący i przybyli z diecezji na powitanie pielgrzymki.

Reklama

W homilii bp Nitkiewicz zachęcał pielgrzymów, aby nie ustawali w budowaniu wzajemnych więzi we wspólnotach parafialnych oraz swoich środowiskach. Podsumowując tegoroczne pielgrzymowanie mówił: – Bardzo się cieszę, że mogłem uczestniczyć w tegorocznej pielgrzymce. Widzę, że jest to doskonały środek do umocnienia naszej wiary, ale także do umocnienia jedności między nami. Dzisiaj często tej jedności brakuje, mamy własne poglądy, które nie chcą się pogodzić z poglądami innych, mamy własne drogi, które nie krzyżują się z drogami innych osób. Tymczasem Kościół to wielka wspólnota, której pewnym obrazem jest pielgrzymka. To właśnie w niej idziemy razem, podążamy tą samą drogą, tutaj każdy pozostaje sobą, choć przyświeca nam jeden cel. Myślę, że te osoby, które brały udział w pielgrzymce staną się liderami i przewodnikami dla wiernych w swoich parafiach – mówił bp K. Nitkiewicz. Na zakończenie Księża Biskupi wszystkim wspólnie błogosławili.

Ks. Henryk Henzel, koordynator pielgrzymowania diecezji sandomierskiej, podsumowuje: – Całą pielgrzymkę tworzyło 13 grup w 4 kolumnach. Łącznie szło ponad 1800 pątników, a w tym: 56 kapłanów, 6 diakonów, 26 kleryków, 6 sióstr zakonnych oraz 7 lekarzy i 50 osób ze służb medycznych. Nad bezpieczeństwem czuwali porządkowi i służby techniczne, zaś w każdej grupie o śpiew dbały grupy muzyczne. Kierownikami poszczególnych kolumn byli: ks. Dominik Bucki, ks. Marcin Grzyb, ks. Sławomir Machowski oraz ks. Rafał Kułaga. Hasłem tegorocznego pielgrzymowania były słowa: „Z Maryją do Jezusa”.

2014-08-21 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W drodze do Matki

W Bielsku Podlaskim 30 lipca od Eucharystii sprawowanej przez bp. Tadeusza Pikusa rozpoczęła się 24. Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę, której nowym kierownikiem został ks. Robert Grzybowski.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz instytucji kościelnych podległych KEP

2021-06-11 15:57

[ TEMATY ]

episkopat

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

W piątek, 11 czerwca, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski. Powołano m.in. dwóch członków Rady Stałej KEP oraz Przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP.

Publikujemy listę decyzji podjętych podczas 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski:

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Łódzka: Trwa Doba Eucharystyczna

2021-06-12 09:39

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęła się Doba Eucharystyczna, czyli całonocne czuwanie w każdej parafii Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję