Reklama

Niedziela Kielecka

Nazaret najlepszy na maturze

Najlepsze wyniki w województwie maturzystów z Liceum w Zespole Szkół Sióstr Nazaretanek im. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach to wielki sukces katolickiej szkoły, która w ogólnopolskich rankingach liceów „Perspektyw” plasuje się od kilku lat bardzo wysoko

Niedziela kielecka 35/2014, str. 8

[ TEMATY ]

szkoła

uczniowie

Aleksandra Bielecka

Siostra Leticja Danuta Łasek – dyrektor szkoły zaznacza, że sukces Nazaretu budowany był przez lata. – Myślę, że bardzo dobre wyniki matur to efekt ciężkiej pracy rozłożonej na cały czas pobytu uczniów w szkole. Jest to praca uczniów i nauczycieli zarówno z czasów liceum, jak i gimnazjum. Ważna jest atmosfera, w jakiej uczniowie zdobywają wiedzę. Staramy się traktować każdego ucznia indywidualnie, rozpoznając jego predyspozycje, uzdolnienia i możliwości. Motywujemy do pracy i ciągłego rozwoju – mówi. Dyrektor tłumaczy, że ważnym aspektem wychowania młodzieży w Nazarecie jest także uczenie umiejętności pokonywania własnych ograniczeń i mierzenia się z sukcesami i porażkami. – Przyświeca nam ewangeliczna zasada, że nie liczy się sukces tylko trud włożony w osiągnięcie celu – podkreśla.

Szkoła wpiera wysiłki uczniów poprzez bogatą ofertę kół zainteresowań. Nauczyciele dodatkowo prowadzą godziny maturalne oraz dodatkowe zajęcia, w czasie których powtarzają i systematyzują wiedzę przed egzaminem maturalnym. Dyrektor podkreśla, że nauczyciele starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i zainteresowaniom uczniów. – Właściwie kierujemy się zasadą, że jeśli uczniowie są zainteresowani jakimś przedmiotem, wówczas nauczyciel z nimi pracuje. W ubiegłym roku szkolnym odbywały się: zajęcia z SKS-u, działały koła: polonistyczne, biologiczne, matematyczne, j. francuskiego, chemiczne, artystyczne, filozoficzne, historyczne, ekonomiczne, wiedzy o społeczeństwie, łacińskie, informatyczne, filmowe, fizyczne, j. niemieckiego – wylicza. Taka praca z uczniami wykorzystuje ich potencjał, poszerza ich wiedzę, buduje pasję i owocuje sukcesami uczniów w różnych olimpiadach przedmiotowych oraz konkursach. Np. uczeń Cezary Węgliński z kl. 3A był laureatem w Olimpiadzie z Języka Łacińskiego i uczestnikiem Międzynarodowych Zawodów Certamer Ciceronianum w Arpino. Od lat laureatem Olimpiady Ekonomii i Przedsiębiorczości jest Jakub Błoński. Zaczął zwyciężać jeszcze w gimnazjum. W liceum wystartował jeszcze raz, bo indeks na studia ważny jest tylko 3 lata. W olimpiadzie z biologii szkoła miała dwóch laureatów i pięciu finalistów.

Reklama

– Uczniowie, którzy uzyskali tytuł laureata lub finalisty w klasie pierwszej lub drugiej i mają zagwarantowane 100% z matury – realizują indywidualne programy przygotowane przez naszych nauczycieli lub nauczycieli akademickich – wyjaśnia Siostra Dyrektor. Ponadto Nazaret ma laureatów i finalistów w wielu olimpiadach przedmiotowych: matematycznej, biologicznej, historycznej, chemicznej, w olimpiadzie z literatury i języka polskiego. Uczniowie z powodzeniem startowali również w innych konkursach i olimpiadach, jak choćby: Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności, Olimpiada Przedsiębiorczości, Misyjna Olimpiada Znajomości Afryki, Olimpiada Ekologiczna czy Ogólnopolski Konkurs Chemiczny im. prof. Antoniego Swinarskiego, Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej COPTIOSH, konkurs Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1914-1950. Od Strzelców i Legionistów do „Żołnierzy Wyklętych” i wielu innych.

– Nasi uczniowie są ambitni i ciekawi świata, stąd nie zadowala ich tylko to, co obowiązkowe, ale chcą czegoś więcej. Wspierani przez nauczycieli, chętnie biorą udział w olimpiadach i konkursach, nawet jeżeli szansa na spektakularny sukces jest mała – mówi Siostra Dyrektor.

W liceum uczy się 174 uczniów. Do matury przystąpiło 58, w tym 21 było zwolnionych z pisania egzaminu z danego przedmiotu jako laureat lub finalista olimpiady. W tym roku maturzyści z Nazaretu zdobyli wyniki najlepsze w województwie.

2014-08-28 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: jeżeli będą pozytywne wskaźniki - będziemy mogli w tym roku szkolny wrócić do nauczania stacjonarnego

Jeżeli dalej będą pozytywne wskaźniki covidowe, będziemy mogli jeszcze w tym roku szkolnym powrócić do trybu nauczania stacjonarnego - mówił w Bolesławcu premier Mateusz Morawiecki.

Premier wizytował w poniedziałek Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu. "Przeznaczone środki ze strony budżetu centralnego pozwoliły kadrze medycznej i kadrze technicznej w bardzo krótkim czasie przygotować dodatkowych 65 łóżek, które służyły też pacjentom z całego Dolnego Śląska" - mówił.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję