Reklama

Święci i błogosławieni

Św. Marta

Biblijna Marta – siostra Marii i Łazarza chyba nie do końca jest przez nas doceniana. A to patronka w trudnych sprawach, wszystkich gospodyń, hotelarzy i pań domu. Dziś o Marcie powiedzielibyśmy, że jest wzorem dla kobiet aktywnych i pracowitych, zatroskanych o wiele spraw, ale – co ważne – nietracących z horyzontu Jezusa.

Niedziela legnicka 4/2003

[ TEMATY ]

św. Marta

W.D.

Wizerunek św. Marty ufundowali parafianie

Wizerunek św. Marty ufundowali parafianie

O św. Marcie - matce Szymona Stylity (Słupnika) - wiadomo niewiele. Z krótkich wzmianek w literaturze hagiograficznej dowiadujemy się, że urodziła się na początku VI w. w Antiochii. Była żoną syryjskiego pasterza Jana z Edessy. Około roku 520 urodziła Szymona, który w roku 423 zamieszkał na kolumnie w Telanissus. Spędził na niej 36 lat, błogosławiąc z wysokości przybywających ludzi, udzielając im porad i głosząc kazania.


Żywot św. Marty zapisał w VII w. prawdopodobnie jakiś mnich z klasztoru św. Symeona. Szeroko omawiane są cuda z życia św. Marty, m.in. miał się jej ukazać anioł, który przepowiedział termin jej śmierci. Marta zmarła 5 lipca 551 r. i została pochowana pod Antiochią. Gdy o jej śmierci powiadomiono syna, ten kazał szczątki matki przenieść do kościoła pw. Świętej Trójcy, który znajdował się w pobliżu Szymonowej kolumny. W ikonografii wschodniej Marta Kapadocka przedstawiana jest z różańcem w dłoni lub towarzysząca swemu synowi w modlitwie.

Reklama

Imię Marta pochodzi z języka aramejskiego i znaczy "pani, władczyni". W Kościele jest 9 świętych i 3 błogosławione o tym imieniu.

Papież Jan Paweł II 13 czerwca 1999 r. wśród 108 polskich Męczenników wyniósł na ołtarze s. Martę Wołowską (1879-1942), zakonnicę Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek. Błogosławiona s. Marta niosła wraz z innymi siostrami ofiarną pomoc ludziom okrzywdzonym przez wojnę na Kresach. Odznaczała się wielką odwagą i gorliwością, prowadząc placówki oświatowe dla młodych ludzi, opiekując się starszymi oraz udzielając wsparcia bezradnym i chorym. Siostra Marta bohatersko służyła ludziom bez względu na ich narodowość, przekonania czy wyznanie. Udzielając schronienia Żydom zbiegłym z masakry słonimskiego getta, ściągnęła na siebie wyrok śmierci. Została zamordowana przez hitlerowców.


Jedynym jak dotąd wizerunkiem bł. siostry Marty jest jej podobizna na obrazie beatyfikacyjnym namalowana przez S. Baja. Siostra Marta jest na nim ukazana w stroju zakonnym, obok współ-towarzyszki swojego męczeństwa s. Ewy Noiszewskiej.
Wspólnym znakiem dla św. Marty Kapadockiej i bł. Marty jest różaniec. U pierwszej z nich jest on atrybutem, natomiast drugiej towarzyszył przez całe życie.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek u św. Marty: pamiętajmy o Aniołach Stróżach

[ TEMATY ]

św. Marta

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek podczas cotygodniowej modlitwy „Anioł Pański”

Papież Franciszek podczas cotygodniowej modlitwy „Anioł Pański”

Do pamięci o Aniołach Stróżach, „naszej codziennej bramie do transcendencji” zachęcił papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Nawiązał do obchodzonego dziś w Kościele wspomnienia liturgicznego Aniołów Stróżów.

W swojej homilii Ojciec Święty zacytował słowa pierwszego czytania: „Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twojej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem” (Wj 23,20). Podkreślił, że Aniołowie są szczególną pomocą, którą Pan obiecuje swojemu ludowi, a także i nam przemierzającym swoją drogę tutaj na ziemi. Zaznaczył, że w tej drodze potrzebujemy pomocy, kompasu, pomagającego nam spojrzeć, gdzie powinniśmy pójść. Franciszek wskazał, że istnieją trzy niebezpieczeństwa zagrażające nam na drodze naszego życia.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Premier do mieszkańców Nowej Białej: nie zostawimy państwa samych

2021-06-20 10:43

[ TEMATY ]

pożar

premier

PAP/Grzegorz Momot

Od siły ognia silniejsza może być tylko ludzka solidarność. My tę solidarność ludzką na pewno tutaj pokażemy – mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki w Nowej Białej, gdzie pożarem objętych było 21 domów i 23 budynki gospodarcze. "Chcę powiedzieć mieszkańcom Nowej Białej: nie zostawimy państwa samych" – zapewnił.

Pożar wybuchł w sobotę o godz. 18.20. Ogień szybko rozprzestrzeniał się, ponieważ zabudowa Nowej Białej jest zwarta i zgrupowana, a część budynków jest drewniana. W akcji gaśniczej uczestniczyło ponad 100 jednostek OSP i PSP. Dziewięć poszkodowanych osób trafiło do szpitala.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję