Reklama

Świat

2014-09-02 14:46


Niedziela Ogólnopolska 36/2014, str. 5

Biskup Włodzimierz Juszczak

Wojna na Ukrainie jest faktem

Wojna na Ukrainie trwa już ponad pół roku, jest faktem – tak wypowiedź prezydenta Ukrainy o tym, że właśnie ma miejsce inwazja rosyjskiego wojska na Ukrainę, skomentował w rozmowie z KAI greckokatolicki biskup Włodzimierz Juszczak. Jego zdaniem, Putin nie zatrzyma się tylko na Ukrainie, ale wojna może objąć kolejne kraje Europy czy nawet świata. – Patrzymy z niepokojem, co będzie dalej – powiedział biskup wrocławsko-gdański Kościoła bizantyńsko-ukraińskiego.

Hierarcha wyraził ubolewanie, że Europa „widzi to i nic nie robi”. – Putin kłamie, a Europa mu wierzy albo udaje, że wierzy, i nic nie robi – stwierdził władyka. Według niego, obecna sytuacja jest podobna do tej sprzed I czy II wojny światowej i, niestety, dramat może się powtórzyć. Na pytanie o to, jak polscy katolicy mogą pomóc Ukrainie, bp Juszczak odpowiedział, że modlitwą w jej intencji. – Katolicy czy w ogóle chrześcijanie mogą modlić się za wstawiennictwem Matki Bożej o pokój, o światło rozumu dla rządzących w podejmowaniu decyzji – dodał. Przypomniał, że Polska za pośrednictwem MSZ-u i struktur Kościoła już wcześniej pomagała Ukraińcom na Majdanie, wysyłając transporty humanitarne. – Sytuacja na Ukrainie z minuty na minutę zmienia się, trzeba ją obserwować i w odpowiedzi na nią pomagać na miarę możliwości. Możemy się modlić, ale możemy też wpływać na władze, aby oddziaływały na politykę międzynarodową. Sytuacja we wschodniej Ukrainie, w Ługańsku, jest bowiem bardzo ciężka – podkreślił bp Juszczak.

Francja

Młodzi w opactwie Hautecombe

Ponad 100 osób z Polski uczestniczyło w Festiwalu Młodych we francuskim opactwie Hautecombe. Podczas tygodnia spędzonego w międzynarodowym gronie młodzież wspólnie się modliła, medytowała, słuchała ciekawych konferencji, poznawała siebie nawzajem, a także aktywnie wypoczywała, korzystając z piękna przyrody. Spotkanie zorganizowała wspólnota Chemin Neuf, która w 2016 r. zorganizuje podobny festiwal w Łodzi. Bezpośrednio poprzedzi on Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Reklama

Piotr Drzewiecki

* * *

Niektóre nastawienia polityczne zamiast pojednać i łączyć narody, wznoszą pomiędzy nimi bariery, izolują jeden naród od drugiego.

Jan Paweł II

Krótko

Wirus ebola zabił całą wspólnotę bonifratrów, która opiekowała się chorymi w prowadzonym przez zakon szpitalu św. Józefa w stolicy Liberii – Monrowii.

Ukraina oskarżyła Rosję o jawne wtargnięcie kilkuset żołnierzy i 30 czołgów oraz opanowanie Nowoazowska. Rosja zaprzecza. Jednocześnie pojawiły się nieoficjalne informacje, że już 400 rosyjskich żołnierzy zginęło w walkach na Ukrainie. Ich pogrzeby są utajnione.

Litwa w dużej mierze uniezależniła się od dostaw gazu z Rosji po otwarciu gazoportu w Kłajpedzie. Gaz będą na Litwę dostarczali Norwegowie.

W Mińsku odbyło się spotkanie Ukrainy, przedstawicieli UE i związku celnego. Po raz pierwszy od jakiegoś czasu rozmawiali ze sobą prezydenci Rosji i Ukrainy. Spotkanie pod egidą Aleksandra Łukaszenki nie przyniosło jednak większych efektów.

Bułgaria będzie budowała mur wzdłuż granicy z Turcją. Bułgarzy wydadzą na ten cel 20 mln euro. Mur ma chronić przed napływem terrorystów i nielegalnych uchodźców.

Francja ma nowy rząd. Ekipą będzie nadal kierował premier Manuel Valls.

W Hiszpanii przyrost naturalny już piąty rok z rzędu spadł o ponad 18 proc. Starzenie się społeczeństwa oznacza poważne zagrożenie dla obecnego systemu emerytalnego i państwa dobrobytu – alarmują hiszpańscy specjaliści.

Izrael i Palestyna zawarły kolejny rozejm. Wynegocjowano go za pośrednictwem Egiptu. Nie ma pewności, że będzie trwały tak jak osiem poprzednich.

Światowa Organizacja Zdrowia wezwała do wprowadzenia zakazu palenia papierosów elektronicznych w miejscach publicznych.

Reklama

Zażegnany kryzys wiary

2019-12-10 08:48

O. Krzysztof Osuch SJ
Niedziela Ogólnopolska 50/2019, str. 31

„Jan Chrzciciel”, Bartolomeo Veneto, XVI wiek

Kryzys wiary w Jezusa, dotykający samego Jana Chrzciciela, jest wielce pouczający. Przyczyna kryzysu była bardzo konkretna. Jan, o którym Jezus wydał najwspanialsze świadectwo, został poddany brutalnej represji. Herod wtrącił go do więzienia. Miały prawo nachodzić Jana różne czarne myśli... Poddany przemocy mógł się pogrążyć w trwodze i zwątpieniu. On jednak szukał ratunku. Wysłał poselstwo do Jezusa, i to wcale nie po to, by „żądać” cudownego uwolnienia. Nie. Stawką w inicjatywie Jana było upewnienie się, że Jezus jest Mesjaszem!

Wysłannicy zadali Jezusowi sakramentalne pytanie: „Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?”. A Jan czekał na odpowiedź z drżeniem serca. Odpowiedź, choć nieco zaszyfrowana, była dla Jana zrozumiała i wymowniejsza niż proste: „tak” albo „nie”. Jan doznał ulgi i zadowolenia, gdy usłyszał: „Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci zostają oczyszczeni, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto nie zwątpi we Mnie”. Reszta Janowych dni w więzieniu (przed egzekucją) upłynęła na rozważaniu czynów Mesjasza i Emmanuela – Boga pośród ludzi i radowaniu się nimi. Nawet śmierć jest Mu poddana!

Jan zasłużył na miano błogosławionego. Zachwiał się, ale szukał oparcia w świadectwie Mistrza. Udręki więzienia przewyższał cudny widok spełniających się mesjańskich obietnic Starego Testamentu. Tak, widok to wspaniały i krzepiący, gdy widzi się (i słyszy), jak Mesjasz odnawia dzieło stworzenia, zwłaszcza człowieka!

Ten sam widok – tyle że pełniejszy i mocniej porywający ku niebu – rozpościera się dziś przed nami. Czy jednak wpatrujemy się weń otwartym umysłem i sercem? Bóg niewyobrażalnie wspaniale angażuje swą miłość we mnie. Trzeba jednak chcieć ją poznawać i chłonąć. I szczerze odwzajemniać. To tak się dzieje cud zbawienia. Osiągamy radość i szczęście, ustępuje smutek i wzdychanie.

Te bezcenne dobra są na wyciągnięcie ręki. W Kościele. W Adwencie. W całym roku liturgicznym. W modlitwie, Eucharystii, w akcie ufnej wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Życie uczynił liturgią

2019-12-14 20:12

Łukasz Krzysztofka

O rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Wojciecha Danielskiego, kapłana Archidiecezji Warszawskiej, drugiego Moderatora Krajowego Ruchu Światło-Życie modlono się w czasie Mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie.

Łukasz Krzysztofka

W homilii ks. Marcin Loretz, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Warszawskiej, nawiązując do czytań mszalnych, mówiących o Eliaszu i Janie Chrzcicielu, zastanawiał się, czy - widząc działanie Boga w naszym życiu - zbyt mocno nie próbujemy szukać cudów i spektakularnych wydarzeń. - Czy nie dostrzegamy tego, że Jezus jest cały czas obecny w naszym życiu? Droga do zbawienia jest łaską, owocem Bożego działania w nas – podkreślił ks. Loretz i dodał: - Pan czyni i w naszym życiu rzeczy niezwykłe. Dostrzegajmy tylko Jego działanie.

Po Komunii kościół wypełnił się gromkim śpiewem pieśni „Głoś imię Pana”, której polskiego tłumaczenia dokonał ks. Wojciech Danielski.

Przed Mszą św. na grobie ks. Danielskiego na Starych Powązkach siostra kapłana Barbara Danielska i członkowie warszawskiej „Oazy” oraz złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze.

Ks. Wojciech Danielski był wybitnym liturgistą, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i krajowym duszpasterzem Liturgicznej Służby Ołtarza. W 1982 r. przejął odpowiedzialność za Ruch Światło-Życie. Zmarł 24 grudnia 1985 r. W liturgii Mszy św. pogrzebowej w katedrze św. Jana udział wzięli biskupi, ponad 120 kapłanów i ok. 3 tys. przedstawicieli Ruchu Światło-Życie z całej Polski. Na życzenie zmarłego liturgię sprawowano nie w kolorze fioletowym, ale białym, aby podkreślić, iż śmierć jest przejściem do nowego życia. Spoczął na warszawskich Powązkach w kwaterze 153. Od wielu lat pojawiają się coraz liczniejszego głosy o wszczęcie jego procesu beatyfikacyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem