Reklama

Dookoła świata

2014-09-02 14:46

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”
Niedziela Ogólnopolska 36/2014, str. 6

Izrael

10 tys. izraelskich rezerwistów wezwanych do służby

W związku z przedłużającym się konfliktem w Strefie Gazy izraelski parlament podjął decyzję o powołaniu pod broń kolejnych 10 tys. żołnierzy rezerwy. 21 sierpnia Izrael przeprowadził naloty, w których zginęło 3 przywódców Hamasu oraz żona i syn czwartego lidera tej palestyńskiej organizacji. Hamas ostrzeliwuje terytorium Izraela rakietami typu ziemia-ziemia. Alarmy ogłaszano m.in. w Jerozolimie oraz w Tel Awiwie, gdzie próbowano zaatakować międzynarodowe lotnisko Ben Guriona. W dotychczasowych walkach zginęło łącznie ponad 2100 Palestyńczyków, w tym przynajmniej 500 dzieci. Według ONZ, 70 proc. ofiar śmiertelnych to cywile. Zniszczono 30 tys. domów, a pół miliona ludzi zostało zmuszonych do ucieczki. Po stronie Izraela śmierć poniosło 4 cywilów i 64 żołnierzy. O konflikt w Strefie Gazy pytano papieża Franciszka podczas jego drogi powrotnej z pielgrzymki do Azji. Franciszek podkreślił, że modlitwa o pokój, którą odmówił wspólnie z prezydentami Izraela i Autonomii Palestyńskiej tuż przed wybuchem wojny, „nie była koniunkturalnym spotkaniem” i „absolutnie nie była porażką”.

Państwo islamskie

Dziennikarza zabił raper

Brytyjskie służby specjalne twierdzą, że raper Abdel-Majed Abdel Bary jest zabójcą dziennikarza Jamesa Foleya. 24-letni Abdel Bary do niedawna mieszkał w Londynie. Jego ojciec jest terrorystą powiązanym z Al-Kaidą. W ubiegłym roku raper wyjechał z domu i wstąpił do organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie, walczącej w Iraku i Syrii. Do Internetu trafiło nagranie z okrutnej egzekucji Jamesa Foleya, amerykańskiego reportera wojennego, porwanego w Syrii. Zabójca miał zasłoniętą twarz, ale zidentyfikowano go m.in. po głosie. Foley był katolikiem. Papież Franciszek zadzwonił do jego rodziny, by ją pocieszyć. Ojciec Święty śledzi sytuację na Bliskim Wschodzie, a informacje przekazuje mu prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Fernando Filoni, który przez tydzień przebywał w Iraku. Franciszek deklaruje, że jest gotów pojechać do tego kraju, jeśli zaistnieje taka konieczność, ale w obecnej sytuacji „nie jest to najlepsze, co można zrobić”.

Reklama

Ukraina

Ukraina nie liczy na rozmowy pokojowe

Jak donoszą media, 25 sierpnia br. ukraińską granicę w rejonie Nowoazowska, na południe od Doniecka, przekroczyło od 30 do 50 rosyjskich wozów pancernych i czołgów. To pierwszy przypadek wkroczenia na Ukrainę oznakowanych sił Federacji Rosyjskiej. Dzień wcześniej w Kijowie odbyła się uroczysta defilada. Zaraz po niej żołnierze zostali wysłani do walki na tereny opanowane przez prorosyjskich terrorystów. W odpowiedzi władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej poprowadziły ulicami Doniecka kilkudziesięciu ukraińskich żołnierzy ze związanymi rękami, wziętych do niewoli. W sobotę Ukrainę opuścił tzw. biały konwój z Rosji, który wjechał do kraju wbrew woli władz w Kijowie. Tego samego dnia na Ukrainie gościła kanclerz Niemiec Angela Merkel, która naciskała na ukraiński rząd, by prowadził negocjacje z Rosją. Przewodniczący ukraińskiego parlamentu Ołeksandr Turczynow uważa jednak, że konflikt można rozwiązać tylko siłą. Podobnego zdania jest prezydent Petro Poroszenko.

Tajlandia

Tajska afera z surogatkami

Policjanci z Tajlandii, Hongkongu, Japonii, Kambodży i Indii badają sprawę Mitsutoki Shigety. Japończyk jest ojcem przynajmniej 16 dzieci urodzonych przez surogatki. W jednym z mieszkań w Bangkoku policja znalazła 9 dzieci Shigety w wieku od 2 tygodni do pół roku oraz kobietę w ciąży. 24-letni Japończyk miał biura lub mieszkania w kilku krajach, a swoje potomstwo zamierzał wywieźć z Tajlandii. Śledczy podejrzewają, że niemowlęta miały stać się w przyszłości niewolnikami lub źródłem organów do przeszczepów bądź trafić w ręce pedofilów. Japończyk tłumaczy, że chciał mieć dużą rodzinę. Mitsutoki Shigeta został postawiony w stan oskarżenia, ale nie trafił do aresztu. Uciekł z Tajlandii. Afera zbiega się w czasie z inną. Dwa tygodnie wcześniej media poinformowały o Australijczykach, którzy zamówili u tajskiej surogatki dzieci, a kiedy urodziły się bliźnięta, zabrali tylko jedno, ponieważ drugie ma zespół Downa. Tajlandia zarabia ok. 4,5 mld dol. rocznie na kobietach, które za pieniądze pozwalają sobie wszczepić embriony, będące dziećmi bogatych par z zagranicy.

Rzecznik KEP prosi w Rzymie o modlitwę, aby św. Jan Paweł II był ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy

2019-11-16 14:41

BPKEP / Rzym (KAI)

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik, zwrócił się do uczestników konferencji pt. „30 lat bez Muru” zorganizowanej w Rzymie przez włoskie stowarzyszenie katolickie Alleanza Cattolica, o modlitwę i działania, aby św. Jan Paweł II został ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy.

Bożena Sztajner/Niedziela
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

W swoim wykładzie rzecznik Episkopatu przypomniał, że św. Jan Paweł II spełnia trzy warunki, by zostać ogłoszonym Doktorem Kościoła: został ogłoszony przez Kościół świętym, wyróżnia się wyjątkowym stopniem świętości i jego przesłanie teologiczne jest aktualne w każdym czasie.

Ks. Rytel-Andrianik zauważył też, że 27-letni pontyfikat papieża Wojtyły przypadł na czas wielkich przemian w Europie i na świecie, ale jego nauczanie nawiązuje do bieżących kwestii, jak godność człowieka od jego poczęcia do naturalnej śmierci, właściwe korzystanie z wolności, godność pracy ludzkiej, towarzyszenie młodym w rozeznawaniu powołania, wartość modlitwy i cierpienia, godność ludzkiego ciała i miłości, rodzina chrześcijańska.

„W duchu listu przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego do papieża Franciszka, zwracam się z prośbą o modlitwę i działania, aby św. Jan Paweł II mógł być ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy” – powiedział rzecznik Episkopatu.

Z kolei ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański wygłosił wykład nt. roli św. Jana Pawła II w upadku Muru Berlińskiego i jego zasług w tym doniosłym wydarzeniu, które zmieniło oblicze dotychczas podzielonej Europy.

Konferencję zakończy Eucharystia sprawowana w kościele San Salvatore in Lauro pod przewodnictwem abp. Giacomo Morandi, sekretarza Kongregacji Nauki Wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zabawa: 105. rocznica śmierci bł. Karoliny - dziewicy i męczennicy

2019-11-17 18:58

eb / Zabawa (KAI)

18 listopada przypada 105. rocznica śmierci bł. Karoliny Kózkówny - dziewicy i męczennicy. Z tej okazji przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie powstała droga krzyżowa na wzór tej ze szlaku męczeństwa w Wał-Rudzie.

Archiwum

Na dużych kamieniach przy kościele umieszczone są kopie odlewów ze stacji znajdujących się na szlaku męczeństwa bł. Karoliny i tabliczki z nazwami stacji, które zaczerpnięte są z Psalmu 16, który był śpiewany podczas beatyfikacji 10 czerwca 1987 roku. Droga krzyżowa usytuowana jest przy sanktuarium na tle otaczających drzew i krzewów co przypomina klimat lasu, w którym zginęła bł. Karolina.

„Droga krzyżowa przy sanktuarium będzie szansą dla tych wszystkich, którzy nie mogą pójść na szlak męczeństwa z racji wieku, zdrowia i innych przeciwności. Tutaj będą mogli przeżyć tę ostatnią drogę Karoliny do świętości” - mówi kustosz ks. Zbigniew Szostak.

Tymczasem droga krzyżowa na szlaku męczeństwa prowadzi z domu bł. Karoliny w Wał-Rudzie do miejsca, gdzie znaleziono ciało dziewicy i męczennicy. Nabożeństwo organizowane jest przez cały rok osiemnastego dnia każdego miesiąca. „Idąc przez las, odczytywane są prośby i łaski otrzymane za wstawiennictwem bł. Karoliny. Czy mróz, czy słońce na szlaku są tysiące osób” - mówi Jadwiga, jedna z uczestniczek nabożeństwa.

Droga Krzyżowa będzie także w poniedziałek. Nabożeństwo rozpocznie się w Wał-Rudzie o godzinie 15.00. Następnie Mszy św. o godzinie 18.00 w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie będzie przewodniczyć rektor WSD w Tarnowie ks. Jacek Soprych. Będzie również uwielbienie i modlitwa o uzdrowienie.

Do Zabawy przyjeżdżają ludzie z całej Polski. To m.in. młodzi i rodziny ofiar wypadków drogowych. Przeddzień 105. rocznicy śmierci bł. Karoliny Kózkówny w sanktuarium bł. Karoliny modlili się młodzi z KSM. Podczas Mszy św. delegacja na czele z księdzem Andrzejem Lubowickim - krajowym asystentem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży otrzymała relikwie błogosławionej Karoliny.

Błogosławiona pomaga także rodzinom, które straciły bliskich w wypadkach drogowych. Przez trzy dni osoby z całej Polski uczestniczyły w rekolekcjach i warsztatach.

- Dopiero tutaj, u bł. Karoliny usłyszeliśmy, że każdy ma prawo przeżyć stratę po swojemu, spotkaliśmy rodziców, którzy także stracili bliskich w wypadkach. To nasza nowa rodzina, wspieramy się w trudnych chwilach. Jest ból, jest także nadzieja, że nasz syn jest, czuję jego siłę. Tutaj poczułam także, że Bóg jest ze mną i że mnie podniesie - mówi pani Elżbieta, która w wypadku straciła syna.

Od lat trwają starania, by w Zabawie powstał ośrodek leczenia traumy. Na razie jest pomnik „Przejście”, organizowane są warsztaty oraz rekolekcje dla ofiar i rodzin. Ofiary wypadków można także upamiętnić w specjalnej księdze, która prowadzona jest w sanktuarium.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego.

Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej, powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”.

Zginęła heroicznie, broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez rosyjskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował. Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem